www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Este Cel Mai "usor" Instrument?


maur
 Share

  

34 members have voted

  1. 1. Care este cel mai usor instrument?

    • Chitara/ Instrumente cu corzi
      7
    • Pianul/ Instrumente cu clape
      9
    • Saxofonul/ Instrumente de suflat
      5
    • Tobe/ Instrumente de percutie
      3
    • Voce
      10


Recommended Posts

Deschid acest poll in urma urmatoarei "probleme":

Cand vine vorba de "cantatul" in afara Romaniei (vase de croaziera, hoteluri, piscine, colt de strada, banci in parc...etc), la aproape orice contract, ca sa nu generalizez (or fi si exceptii), solistii vocal primesc mai multi bani.

Nu vorbesc aici de contracte pentru trupe unde banii se impart frateste.

Sau de cantatul la bucata/ jam session/ festivalul V(b)erii, unde (sunt destule cazuri) unul ia toata suma si apoi, in functie de necesitatile lui pecuniare si artistice, coopteaza un numar mai mic sau mai mare de instrumentisti pentru a-si "face treaba", dupa ce si-a "tras" dreptul de "j"mecher.

Cand spun "usor" nu ma refer la greutatea neta a instrumentului.

Luam in calcul:

1.Timpul necesar repetitiei.

Ex: La saxofon se repeta mai mult timp decat la ...ocarina

2.Locul in care se poate repeta.

Ex: Un vocalist poate repeta piesa si la volan ascultand-o la radio, pe cand un tobosar nu poate repeta intr-un apartament de bloc inconjurat de vecini stresa(n)ti.

3.Suma necesara achizitionarii sculelor necesare in functie de instrument.

Ex: Unul care canta la fluier comparativ cu un bassist.

4.Sculele pe care trebuie sa si le care la un eveniment/concert.

Vorbim de sculele personale, nu de PA-uri, si nu socotim situatia in care ne ajutam reciproc.

5.Altele.

Mentionati...

 

Multumesc pentru colaborare.

 

Nota:

Chestia de fond e posibil sa fie valabila si pentru Romania, dar nu am auzit.

Nu vreau sa creez o disputa gen: „ba a mea e mai mare”

Nu vreau sa ne referim la exceptii, ci, pe cat se poate doar la general.

Exemplele nu fac parte din categoria exceptii. Sunt orientative si ajutatoare.

La ce foloseste acest poll?...Ma intereseaza dpdv al instrumentistului platit mai putin decat un vocalist. Nu e nimeni obligat sa voteze.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rogerul

Cat se poate de general vorbind, orice instrument este greu in momentul in care il duci la un nivel profesionist. Din punctul meu de vedere, nu se poate compara instrumentele ca dificultate. Tine de sensibilitatea sufletului fiecaruia, poate de aceea simti ca un instrument e mai usor pentru tine si ti se pare mai greu ce face altcineva.

PS pianul este tot instrument cu corzi.

Link to comment
Share on other sites

Cat se poate de general vorbind, orice instrument este greu in momentul in care il duci la un nivel profesionist. Din punctul meu de vedere, nu se poate compara instrumentele ca dificultate. Tine de sensibilitatea sufletului fiecaruia, poate de aceea simti ca un instrument e mai usor pentru tine si ti se pare mai greu ce face altcineva.

k. dar totusi ai votat?

 

PS pianul este tot instrument cu corzi.

nu stiam ;)

Link to comment
Share on other sites

Ala la care nu te pricepi. :lol:

 

De exemplu, mie mi se pare greu la tambal decit la chitara, mai greu la chitara decit la bas, mai greu la cimpoi decit la fluier.

Depinde de fiecare, la ce e priceput. Unii se descurca foarte bine la treburile care cer finete (desenat, pictat, shred), altii se pricep la treburi mai putin elegante (ciocan, nicovala, tobe).

 

Fosta mea prietena nu putea nicicum sa cinte la chitara. Ea se pricepea de minune la flautul cu gusa. :yay:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca nu le-ai cantat pe toate, nu prea ai cum sa iti dai cu parerea in mod competent. prin urmare, putine voturi ar trebui luate in considerare, intrucat presupun ca nu multi rgc-isti au cantat la toate instrumentele enumerate de tine :lol:

 

ca sa imi dau cu parerea in mod incompetent, as zice ca instrumentele de suflat. la voce cred ca ar fi cel mai greu...sunt mai multe sanse sa iti f*ti vocea, si deci sa renunti la o cariera de vocalist (nah, acu depinde de ce gen abordezi), dupa o raguseala nasoala si fara repaus vocal, sa zicem, decat sa renunti la un instrument ptr ca ti-ai pierdut...o mana de exemplu (vezi Rick Allen). deci problema e f. discutabila. si presupun ca solistii sunt platiti mai mult deoarece au si rolul de frontman...deh, ei sunt legatura principala cu publicul, deci d-aia s-ar putea zice ca au un rol mai important. discutabil iar. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

care este cea mai rotunda roata?:blush::lol:

 

frunza, vorba lu' Karpi poate cantarii de la 0,001 grame la ....cat vrei tu :rolleyes:

 

P.S. uite cum iar imi iau un "warning" din cauza voastra :huh:

 

Nu sunt sigur c-ai citit atent postul #1. Sunt 5 criterii acolo...

E un topic amical, de-o bârfã , ca bãieții, la o bericã. Mai "cotcodãcim", ne mai dãm cu pãrerea , în buna noastrã tradiție strãmoºeascã. Nu fii aºa de dur...

 

Blend in, man ! :)

 

PS : Remarc cã eºti exact opusul lui Riff Hudson ... "ceatârnã" :lol: , auzi la el ! A fost tare aia ! ( adicã, e bine când e tare, nu zic...) Vreau explicații ºi instrucțiuni de folosire ! Cum o foloseºte ? Adicã, la ce categorie de instrumente o încadreazã ? ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Morrigan

Vocalii sunt platiti cel mai bine deoarece, dupa cum s-a mai spus, au rol si de imagine a trupei. Un non-muzician va retine vocalul si cam atat din toata trupa. In plus, orice alt instrument poate fi stapanit cu ceva exercitiu si poti reproduce orice sunet creat pana acum de altcineva. Vocalii in schimb sunt cel mai greu de inlocuit din diverse motive cum ar fi: pentru a fi vocal iti trebuie un talent innascut, tot antrenamentul din lume nu iti va face vocea identica cu a altcuiva (doar daca timbrul tau vocal are potentialul respectiv), lumea va observa daca arati ca naiba, trebuie sa fii complet lipsit de trac etc.

 

Oricat nu ni s-ar parea corect faptul ca investim mii de dolari in echipamentul nostru de zeci de kilograme pe care trebuie sa le caram singuri in timp ce vocalii se plimba cu mana in buzunar (au in cel mai bun caz un microfon si o tamburina) si sunt platiti mai bine decat noi, este o situatie care nu cred ca va fi remediata prea curand si trebuie sa invatam sa o acceptam.

Link to comment
Share on other sites

Vocalii sunt platiti cel mai bine deoarece, dupa cum s-a mai spus, au rol si de imagine a trupei. Un non-muzician va retine vocalul si cam atat din toata trupa. In plus, orice alt instrument poate fi stapanit cu ceva exercitiu si poti reproduce orice sunet creat pana acum de altcineva. Vocalii in schimb sunt cel mai greu de inlocuit din diverse motive cum ar fi: pentru a fi vocal iti trebuie un talent innascut, tot antrenamentul din lume nu iti va face vocea identica cu a altcuiva (doar daca timbrul tau vocal are potentialul respectiv), lumea va observa daca arati ca naiba, trebuie sa fii complet lipsit de trac etc.

 

Oricat nu ni s-ar parea corect faptul ca investim mii de dolari in echipamentul nostru de zeci de kilograme pe care trebuie sa le caram singuri in timp ce vocalii se plimba cu mana in buzunar (au in cel mai bun caz un microfon si o tamburina) si sunt platiti mai bine decat noi, este o situatie care nu cred ca va fi remediata prea curand si trebuie sa invatam sa o acceptam.

da. cred ca ai dreptate.

daca am avut "norocul" sa fiu un chitarist gras si chel, indiferent cat sunt de bun, tot voi primi mai putini bani pt ca stau in "spate", iar toti ochii sunt atintiti pe solisti care sunt frumosi si destepti.

c'est la vie...en rose.

Link to comment
Share on other sites

da. cred ca ai dreptate.

daca am avut "norocul" sa fiu un chitarist gras si chel, indiferent cat sunt de bun, tot voi primi mai putini bani pt ca stau in "spate", iar toti ochii sunt atintiti pe solisti care sunt frumosi si destepti.

c'est la vie...en rose.

 

Pãi bagã-ți un "numãr" de genul "Angus striptiz" pe scenã ºi-ți va creºte remunerația... Sau sparge câte o chitara pe searã... Sau, ca sã nu exagerãm, sparge niºte nuci cu chitara în fiecare searã... Sau sparge-i capul unuia din primul rând o datã ( contra-cost, desigur ;) ) ºi apari în ziare, pe aceeaºi paginã cu Simona Senzual ºi "Perversu' dã la Tg-Ocna" ºi sa vezi dup-aia contracte barosane...:lol:

 

Te tachinez, nu te superi tu, nu-i aºa ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Morrigan

cam asa aratam...dar mi-am tuns barba...

dar oare Tom Araya ia bani in + pt ca e si vocalist?

 

parca era vorba de contracte pe vas/cluburi/hoteluri si alte nebunii. Daca ii prinzi pe slayer acolo deja avem probleme mult mai mari decat care din ei ia mai multi bani.

Link to comment
Share on other sites

guiro(instrumentul meu preferat :P)<muzicuta<bas<tobe<tenor sax<clape<chitara acustica<chitara electrica=soprano/alto sax

 

cand fac aceasta comparatie ultragrosiera ma refer la atingerea unui nivel la care un avizat sa spuna ca respectivul e cel putin decent pe instrumentul lui sau mai precis nivelul la care isi poate indeplini sarcina bine intr-o trupa care suna bine .Ca una e sa stapanesti saxofonul la nivelul cantatului intr-un restaurant cu specific banatean si alta e sa faci coveruri dupa coltrane sau alta e sa zangani perfect andripopa sau sa executi ceva dupa Paco De Lucia.

Link to comment
Share on other sites

guiro(instrumentul meu preferat :P)<muzicuta<bas<tobe<tenor sax<clape<chitara acustica<chitara electrica=soprano/alto sax

 

cand fac aceasta comparatie ultragrosiera ma refer la atingerea unui nivel la care un avizat sa spuna ca respectivul e cel putin decent pe instrumentul lui sau mai precis nivelul la care isi poate indeplini sarcina bine intr-o trupa care suna bine .Ca una e sa stapanesti saxofonul la nivelul cantatului intr-un restaurant cu specific banatean si alta e sa faci coveruri dupa coltrane sau alta e sa zangani perfect andripopa sau sa executi ceva dupa Paco De Lucia.

 

Chitara acustic<chitara electrica? ... cred ca aici e alta polemica.mai trebuie facut un spatiu de votare :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Morrigan

Chitara acustic<chitara electrica? ... cred ca aici e alta polemica.mai trebuie facut un spatiu de votare :lol:

 

Ar fi stupid, sunt stiluri complet diferite de a canta. Sunt convins ca pe acest forum exista experti in chitara clasica/acustica ce nu sunt in stare sa faca un solo de shred si o groaza de metalisti care iti fac cu ochii inchisi respectivele shreduri dar care se uita chioras la o chitara acustica.

 

Desi personal mi se pare mai dificil de stapanit chitara acustica.

Edited by Morrigan
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt sigur c-ai citit atent postul #1. Sunt 5 criterii acolo...

E un topic amical, de-o bârfã , ca bãieții, la o bericã. Mai "cotcodãcim", ne mai dãm cu pãrerea , în buna noastrã tradiție strãmoºeascã. Nu fii aºa de dur...

 

Blend in, man ! :)

 

chiar nu se vede ca m-am distrat copios ? :P

 

eu asta am intzeles din titlu,atat ma duce pe mine capu' :))

Link to comment
Share on other sites

Acum, ca vocea este la egal cu pianul, fac cateva remarci:

Ca de obicei, nu s-a citit cu atentie topicul si s-a raspuns mai mult pe langa subiect.

Optiunile de vot erau doar astea:

Chitara/ Instrumente cu corzi

Pianul/ Instrumente cu clape

Saxofonul/ Instrumente de suflat

Tobe/ Instrumente de percutie

Voce

La "Altele: (Mentionati)" ar fi trebuit sa fie un alt criteriu sau o alta caracteristica demn(a) de luat in seama, util(a) in votare.

Ceva de genul: Pt a citi versurile iti trebuie 4 clase, pentru a citi o armonie...iti tebuie mai mult de atat(carcotasii vor spune ca tot 4 clase, dar luam in calcul si partituri.)

Se poate inchide, sau muta la sectiunea desert.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.