www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alder sau Mahogany?


Guest ktulu_frozen
 Share

Recommended Posts

Guest ktulu_frozen

Am de gand sa imi iau o chitara ceva mai scumpa dar inca nu sunt hotarat spre ce sa ma orientez. Deocamdata oscilez intre Ibanez RGT320Q RBB si ESP Horizon FR 2, prima e din mahon a doua din anin(alder). Ma intereseaza in mod special sa aiba un sunet cat mai plin si mai clar pe clean dar sa fie redutabila si pe un distors de metal.

 

Din cate am citit, mahonul ofera un bun sustain si are un ton mai grav, cu mai multe joase, medii joase, iar inaltele sunt pline si cu un sunet rotund. Lemnul de anin e mai strident, probabil ceva mai indicat pentru tonuri de clean si lead guitar.

 

Ideea e ca as prefera un sustain mai bun, dar nu vreau sa periclitez tonul de clean. Cant un fel de blues amestecat cu jazz si cu influente de club si funk(de-aia imi trebuie clean calumea), dar folosesc si distors si am mare nevoie de Floyd-Rose. In schimb as vrea ceva sa fie bun si pentru evadarile din cand in cand in ceva metale mai grele:D.

 

In ce priveste cele doua chitari, Ibanezul are doze DiMarzio-IBZ (nush exact cat sunt de bune astea) iar ESP-ul Seymour Duncan SH1N si Seymour Duncan TB4. Pretul oricum e mare la amandoua deci asta nu m-ar influenta in alegerea vreuneia.

 

Oricum astept opinii mai ales in privinta lemnului si al tonului pe care il da.

 

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

vezi ca copacul alder= la noi copacul arin , nu anin.

eu as prefera espul :)( my personal choice) .toate modele recente de esp horizon sunt facute din mahon, cel de care zici tu presupun ca e un model mai veki si mai rar,am gasit unul pe ebay dar nu specifica din ce esenta e corpul.

depinde f mult de ceea ce vrei sa obtii de la ea. ca principiu, cum ai zis si tu se pare ca mahonu e mai scoop sounding, adika mai pe bashi, medii joase si inalte, iar arinul sta excelent la medii :)

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

chestiile astea mi se par de tot rasul. mor cand aud "vreau sa imi iau chitara de 2000 de coco si nu stiu ce sa aleg". ideea e ca o chitara la pretul asta e un instrument absolut profesional, pe care ti-l iei cand ai ajuns sa stii cum sta treaba si mai ales cand il poti folosi asa cum trebuie. am mai zis, si daca n-am zis atunci repet :) : ia-ti frate un amp bun in primul rand! iar chitarele probeaza-le pana le ia dracu si asculta-le printr-un amp pe lampi, de preferinta la un volum ceva mai ridicat si atunci o sa sesizezi si diferentele tonale si alte amanunte de genul asta. acum, lasand gluma la o parte, desi mie mi se pare sincer o gluma treaba cu "blues-jazz cu influente funk si ceva metale grele", la banii astia eu m-as orienta lejer catre un music man silhouette special sau luke. sunt printre cele mai versatile chitare existente la ora actuala. ibanezul ala si esp-ul sunt fara nici un dubiu chitare de heavy rock, ma indoiesc in cel mai sincer mod de versatilitatea lor (cel putin la capitolele blues si funk poti sa iti iei gandul).

Link to comment
Share on other sites

ibanezul ala si esp-ul sunt fara nici un dubiu chitare de heavy rock, ma indoiesc in cel mai sincer mod de versatilitatea lor (cel putin la capitolele blues si funk poti sa iti iei gandul).

shefu' :) , mergi la un magazin si probeaza ESP-ul c-o sa ramai cracanat de versatilitate :)

don't believe me, go and try :)

Link to comment
Share on other sites

shefu' :) , mergi la un magazin si probeaza ESP-ul c-o sa ramai cracanat de versatilitate :)

don't believe me, go and try :(

 

malex, nu te incrancena B) , zi mai bine cate esp-uri au coil-split si pot scoate de la ton de humbucker pana la ton bun de strat? hai ca te iau altfel: tu ai vazut la esp ce endorseri sunt? 99% sunt chitaristi metal si hardcore. stiu ca pe lumea asta lucrurile nu sunt chiar cum par, dar de data asta treaba e clara: chitarele alea sunt facute pentru rock, arata si suna ca o chitara de rock, iar versatilitatea nici nu intra in discutie la proiectarea chitarei, pentru ca publicul tinta nu sunt muzicienii de studio, nici bluesman-ii si nici macar rockerii old-school. intelegi unde vreau sa ajung? accepta adevarul, recunoaste ca in sufletul tau esti hard rocker si gata :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

simt ca trebuie sa fac niste precizari aici, chiar daca vor fi considerate off-topic. alegerea unei chitare este o problema de gust al fiecaruia. sigur ca sunt si influente foarte multe. chitaristul x canta pe aia chitaristul y pe ailalta. tarziu insa, dupa ce ai invatat sa canti bine, incepi sa-ti dai seama de diferentele intre chitare, lemne, etc., de fapt de reactia pe care o are un anumit model de chitara la tine in mana. si, de aici incolo, in functie de personalitatea fiecaruia, se poate folosi cu buna stiinta un model sau altul. treaba cu cleanul, mie personal, mi se pare un moft, eu obtinand cleanul prin reducerea fortajului, din potentiometrul de pe chitara. daca este vorba de tonuri de jazz-clean, pentru alea e alta treaba, se trateaza separat si este cam dificil sa mai faci si altceva din alea. daca este vorba de funk, atunci fie modul de a canta expus de mine mai sus, fie un preset pe procesor rezolva treaba urgent. intrebarea este la ce sa-ti mai cumperi o astfel de scula, daca folosesti un procesor de-ala de podea? chitarele de pretul asta, de genul celor despre care discutam, sunt fabricate pentru chitaristii care CHIAR STIU ce vor sa obtina de la o chitara. probeaza, analizeaza si hotarasc daca raspunsul acestor chitare (lemne-in primul rand!) esta pe gustul lor in anumite conditii, repet, in functie de personalitatea fiecaruia. regimul lor de folosire este pe amp-uri pe care le ataca direct sau cu diverse efecte de drive, iar efectele de atmosfera sunt folosite, de obicei in bucla. nu inseamna ca daca avem pe mana exact rig-ul lui hendrix sau santana putem obtine aceleasi sunete (nb-nu sa cantam la fel!) ca ei. in schimb s-ar putea intr-o alta combinatie sa obtinem sunetul lor sau sa ni se para noua ca suntem foarte aproape de ceea ce ne-am dorit.

despre combinatiile de lemne am mai vorbit, mahonul suna mai pe grave si cu un sustain deosebit iar daca este foarta groasa scandura de mahon se aplica o fata de maple pentru a capata sunetul o prezenta mai buna. alder-ul, de o anumita calitate si dimensiune, este mai prezent, mai putin "gras", "leaga" mai putin, etc. aici incep sa intervina si raspunsul dozelor si faptul ca ai floyd rose :) sau nu si greutatea mecanismelor de acordaj si cate si mai cate. oricum o concluzie foarte impotanta, care trebuie sa fie inteleasa foarte bine, este ca nu poti avea toate sunetele de calitatea pe care ti-o doresti, intr-o singura chitara, indiferent de lemnele din care este ea facuta. poate fi mai versatila sau nu, dar ce, parca gibsonul LP este o chitara versatila? cred ca la fel de important este insa, sa se stie, ce valoare au pentiometrele de pe chitara sau ce valori au condensatorii de ton, dar de asta nu intreaba mai nimeni. si @dmc are dreptate in privinta genului muzical caruia i-au fost harazite aceste chitare si @malex, in ceea ce priveste versatilitatea esp-ului. si inca o precizare: music man-ul nu este o firma prea cunoscuta la noi, desi multi grei canta pe asa ceva(steve morse, steve lukather, albert lee, etc). mai mult de basisti, asa ca mai putini sunt convinsi de aceste modele. numai de bine :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

diemsiule, fii antena aicisa B)

 

zi mai bine cate esp-uri au coil-split si pot scoate de la ton de humbucker pana la ton bun de strat?

 

aia in discutie are :)

 

tu ai vazut la esp ce endorseri sunt? 99% sunt chitaristi metal si hardcore.

you're right, da' cred ca asta-i marketingul (ca daca-ti pune pozele la fo trei jazzisti de studio d-aia mai stafiditzi asha, de "nu-i stie decat cunoscatorii" - lula vanzari :o )

 

treaba e clara: chitarele alea sunt facute pentru rock, arata si suna ca o chitara de rock

ai uitat sa pui un "si"; adica "arata si suna SI ca o chitara de rock"

cu amendamentul de mai sus, iar ai dreptate ;)

 

recunoaste ca in sufletul tau esti hard rocker si gata :)

cum dreaq te-ai prins? :)

 

hai bafta

 

PS oricum intre Ibanez si ESP merg pe ESP :(

PPS stratu ca de obicei, la obiect; da' nu stie in ce s-a bagat ;) (adica intre noi) .... aoleu, de abia am scapat de warn, mi-e ca mi-l iau iara... mai bine mi-l pune naibii permanent si-mi ignora ulterior offtopicele ;)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

io nu as da 2000 de para pe o chitara fara sa o tin in mana intai .... pe bune! Adica sa ma uit la o poza cu un price tag de 2000 de euro si sa zic "o vrau pe asta ... in cat timp ajunge?"

 

Daca vrei o chitara buna, fa-ti pasaport, dute undeva in afara ... probeaza vreo 30 de chitari din zona ai de pret si cumpara una, sau mai multe daca poti :) :)

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

am citit cu atentie ce ai scris tu si am dedus ca tu cauti un instrument ff complex, pe care poti canta mai orice stil... sti cum se zice: dintr-o chitara cu sunet curat poti scoate si un sunet jegos cu efectul potrivit dar invers nu... din pacate :)

daca tu te bazezi pe clean atunci ai nevoie de un sunet plin, cu basi puternici, si foarte clar...

eu te sfatuiesc sa cauti un corp de mahon si doze dimarzio. arinul da un sunet prea "pitigaiat" si seymour duncan intr-adevar sunt f bune, au out-put mare, dar dimarzio sunt mai clare. spre exemplu sti celebrul sunet de les paul, asta se datoreaza in mare parte lemnului de mahon, iar cu dozele... pai sa-ti dau cateva nume care o sa te convinga: vai, satriani, david gimoure, richi blackmore, brian may, eric jonson, eric clapton, etc.

eu ma ocup de modificat si reconditionat chitari si deci cunosc bine domeniul, mai mult, chitara mea am facut-o din mahon si am pus un duncn distortion pe atac(o doza ff agresiva)si mege perfect la stilul meu(trash metal) dar pot canta si un hard rock sau un blues tocmai din cauza lemnului...

pt solistica si nu numai iti recomand taste cat mai late si corzi subtiri, poate d'adario de 0.8.

sper ca sfaturule mele sa te ajute, si daca vrei sa ma mai intrebi ceva asta e nr meu de tel: 0721488755, te ajut cu placere... :)

bafta la alesul chitari :)

Link to comment
Share on other sites

Alder suna un pic mai rezonant. Ai senzatia mai ales pe clean ca se apropie cumva de rezonanta simpatetica a corzilor de pe o chitara acustica. Asta mai ales cind cinti la rece. Mahonul inmoaie aceasta rezonanta, chitara nu mai vibreaza asa si nu se mai aude la fel de tare cind cinti la rece.

In momentul in care bagi intr-un amp bun, si ai doze bune, diferentele astea se estompeaza foarte mult.

Un clean bun si plin cum vrei tu se obtine din doze bune si din amp bun in principal. Cum raspunde lemnul chitarii e o chestie de finete, pe care ff putin o vor sesiza. Acelasi lucru la distors, insa aici diferentele intre lemnuri vor fi si mai mici.

Deci ca sfat pt noua ta chitara: Sint importante hardware-ul, tipul de imbinare intre git si corp, scala. Dupa astea uita-te, nu iti alege chitara dupa lemn.

Link to comment
Share on other sites

Guest ktulu_frozen

Multumesc mult pentru sugestii. Tuturor.

E clar ca nu o sa-mi comand chitara de pe net si apoi sa astept sa vina vreo 2 luni. Vara asta o sa ma duc in state si o sa stau sa testez mai multe variante pana imi pica una care imi place.

Intr-adevar ESP-ul Horizon NT e superb, dar n-are tremolo:(.

Oricum trebuie sa stiu cam dupa ce sa ma uit si sper sa am suficient timp acolo sa fac o alegere buna.

Probabil ca o sa merg pe mahon, dar pana nu am chitara in mana sa vad cum suna, nu o sa dau banul.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru sugestii. Tuturor.

E clar ca nu o sa-mi comand chitara de pe net si apoi sa astept sa vina vreo 2 luni. Vara asta o sa ma duc in state si o sa stau sa testez mai multe variante pana imi pica una care imi place.

Intr-adevar ESP-ul Horizon NT e superb, dar n-are tremolo:(.

Oricum trebuie sa stiu cam dupa ce sa ma uit si sper sa am suficient timp acolo sa fac o alegere buna.

Probabil ca o sa merg pe mahon, dar pana nu am chitara in mana sa vad cum suna, nu o sa dau banul.

bine faci! :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru sugestii. Tuturor.

E clar ca nu o sa-mi comand chitara de pe net si apoi sa astept sa vina vreo 2 luni. Vara asta o sa ma duc in state si o sa stau sa testez mai multe variante pana imi pica una care imi place.

Intr-adevar ESP-ul Horizon NT e superb, dar n-are tremolo:(.

Oricum trebuie sa stiu cam dupa ce sa ma uit si sper sa am suficient timp acolo sa fac o alegere buna.

Probabil ca o sa merg pe mahon, dar pana nu am chitara in mana sa vad cum suna, nu o sa dau banul.

 

Sa bagi un oochi si la Schecter :) modelul C1 FR. Are top features si pret decent.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumesc mult pentru sugestii. Tuturor.

E clar ca nu o sa-mi comand chitara de pe net si apoi sa astept sa vina vreo 2 luni. Vara asta o sa ma duc in state si o sa stau sa testez mai multe variante pana imi pica una care imi place.

Intr-adevar ESP-ul Horizon NT e superb, dar n-are tremolo:(.

Oricum trebuie sa stiu cam dupa ce sa ma uit si sper sa am suficient timp acolo sa fac o alegere buna.

Probabil ca o sa merg pe mahon, dar pana nu am chitara in mana sa vad cum suna, nu o sa dau banul.

Tremolo se poate cumpara separat , in jur de 100 Euro , aplicabil la orice chitara fara a gauri sao a strica ceva.

Am vazut un tremolo din acesta pe un gibson LP si pe un fel de PSR care original nu avea tremolo .

Functioneaza la fel de bine ca si un Floyd..

 

Pe de aslta parte nu esye chitara universala , trebuie sa ai vreo 10 chit minim ca sa ai cateva tonuri bune.

Asta daca merita, sau daca sunt bani.

Vezi ca pe scule aduse dinUSA se da vama si iese scula la dublu pret , acum dupa noroc.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Tremolo se poate cumpara separat , in jur de 100 Euro , aplicabil la orice chitara fara a gauri sao a strica ceva.

Am vazut un tremolo din acesta pe un gibson LP si pe un fel de PSR care original nu avea tremolo .

Functioneaza la fel de bine ca si un Floyd..

 

Pe de aslta parte nu esye chitara universala , trebuie sa ai vreo 10 chit minim ca sa ai cateva tonuri bune.

Asta daca merita, sau daca sunt bani.

Vezi ca pe scule aduse dinUSA se da vama si iese scula la dublu pret , acum dupa noroc.

 

Te referi la un Bigsby ?

Link to comment
Share on other sites

Bisgsby nu are lock si nici n-are nevoie pt ca e un sistem foarte 'bland' si limitat. Nu poti sa faci mare lucru cu el in afara de un vibrato nu prea violent. Nici nu se apropie macar de posibilitatile unui tremolo de strat, d'apoi de ale unui floyd. E foarte 'anii 50'.

Deci daca vrei sa rock, nu cred ca te-ar ajuta prea tare

Link to comment
Share on other sites

pai, la HORIZON-NT, nici nu se poate monta asa ceva pt. ca corzile sunt "through" body si nu are stopbar! :(

ia sa trag io un offtopivc de vineri, ashea :)

daca HORIZON - NT era a lui Microsoft (sau a Microsoftului, cum dreaq o fi corect :) ) atunci sigur erau mai multe versiuni:

HORIZON - NT

HORIZON - 95

HORIZON - 98

HORIZON - 2000

HORIZON - XP (Proffesional si Home)

Acum vin si va intreb: care dreaq ar fi foat a mai buna? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.