www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Stiu Pe Ce Chitara Sa "pun Ochii"...


Guest guitarlyn
 Share

Recommended Posts

Guest guitarlyn

Vreau o chitara cu aspect heavy dar nu una V.Ceva gen B.C.Rich Warbeast.

Am pus ochii intr-un fel pe un B.C.Rich Wabeast Trace T mi se pare ca suna destul de bine pentru stilul meu de muzica(trash metal,heavy...)cant(incerc)Metallica,Megadeth si tot felulde trupe de genul asta,trupa mea are si compozitori deci o sa avem curand melodiile noastre(suntem inca la inceput).

Vreau sa stiu daca aceasta chitara mi se potriveste si daca magazinul musicdepo(depozitul) este de incredere pentru ca aici gasesc preturi foarte mici si mi-e teama sa nu fie cine stie ce...

Daca mai aveti nevoie de detalii intrebati.

Link to comment
Share on other sites

vrei metale grele => doze high output....recomandat Jackson , Ibanez sau chiar Dean sau Bc Rich. Depinde de preferintele tale. Eu am Jackson spre ex si imi satisface doleantele de a canta metale pe ea....alegerea este in mainile tale...singurul meu sfat => cauta si testeaza mai multe chitari...sa vezi daca iti plac la mana cum is....dupa aceea iti alegi una ,vei lua actul de casatorie (foaia cu garantia si cumpararea , in caz ca e noua) si promiti ca vei avea grija de ea pana la adanci batraneti (adica pana cand o vei insela cu alta pe care ai pus ochii pe parcurs )

Link to comment
Share on other sites

dime guitar :) ...te sperii

 

http://www.drumza.com/product/Dean-Dime-O-Flage-ML-Electric-Guitar.html

 

bc rich archtop ,daca te tine portofelu cea mai tare chitara ca aspect e bc rich draco :X ,bc rich kkv ala alu kerry king dela slayer :D stii chitara nu ? e 14 mil cu tot cu amplificator pe senia.ro ..

 

sper ca team ajutat :D si sa imi dai o poza cu achizitia

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarlyn

O sa mai dureze ceva pana imi iau chitara deoarece vreau sa pun mana pe cat mai multe chitare sa vad cum se comporta pentru a lua decizia finala dar aproape sigur va fi un B.C.Rich.Cred ca prin iunie sau iulie o sa-mi cumpar chitara si sa fi sigur ca o sa-ti trimit o poza :D .

B.C.Rich Draco cum are cel de la Slayer :XX:XX:X as vrea dar am 13 ani si parintii nu mi l-ar cumpara asa de devreme(fac de un an jumate chitara).

Link to comment
Share on other sites

vrei metale grele => doze high output

De ce? Nu mai suntem în '80, acum avem amplificatoare și efecte cu suficientã saturație pentru a satisface cel mai negru metalist :) S-a mai discutat de ce dozele tradiționale high-output nu sunt potrivite, pe când cele active oferã toate caracteristicile cãutate (și au un singur dezavantaj).

 

cea mai tare chitara ca aspect e bc rich draco

De ce? Au fost alegeri cât dormeam?

 

Gândiți puțin înainte, nu dați sfaturi din auzite.

Link to comment
Share on other sites

Guest Iuan Din Deal

Cam greu daca nu ne zici si un buget. Uite aici sugestia mea: http://www.mcmusic.ro/search_result.php

Am cantat pe ea si sincer are doze stock foarte misto. Sunt high-output, dar au si cleanuri frumoase. Gatul e cel mai comfortabil pe care am cantat in viata mea si pur si simplu se simte ca o chitara de calitate. In plus, primesti si husa la ea (un mare plus, husele pentru chitari cu forma asta sunt foarte greu de gasit). Daca te dau afara banii din casa iti poti lua modelul mai scump: xpt700. Are tremolo (unul cam de *****- Edge III), iar dozele sunt pur si simplu ULTRA-misto: DiMarzio D-Activator(pasive, dar au output foarte mare, in schimb nu se descurca asa bine la cleanuri). Eu zic sa mergi pe ceva cu doze pasive, cele active au cleanuri foarte sterile(parca ai canta pe niste corzi ultra-subtiri, ca sa-ti faci o idee cum suna). Sper ca te-am ajutat cat de cat.

Link to comment
Share on other sites

cele active au cleanuri foarte sterile

Ca David Gilmour?

http://www.youtube.com/watch?v=7-voZQ5ADlk

(Sper cã nu e nevoie sã explic ce e ãla Pulse)

 

PS: ãsta e un exemplu excelent legat de "sound"-ul definit de limitãrile tehnologice și nu de decizii estetice. Acum când existã o dozã mai bunã d.p.d.v. tehnic, obiectiv, nu ne place, e "sterilã".

Nu e sterilã, e liniarã. O poți încãlzi cu flacãra violet cât vrei. I.e. poți face o dozã activã sã sune ca una pasivã (decizie esteticã), dar invers nu (limitare tehnologicã).

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarlyn

Pai bugetul este cam 1900 de ron(nu e chiar concret dar nu cred ca poate depasii in nici un caz 2000).

Scuze ca nu am zis bugetul...

Silviu cred ca si-a spus decat parerea cu Draco...:)

Vreau sa va multumesc tuturor,toti ma ajutati :)

 

Iuan din Deal,ma tem ca link-ul de la mc music nu merge :(

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarlyn

Hey acum imi place BC Rich SE Warlock MW(are pe ea desenata panza de paianjen si la marcaje sunt tot paianjeni +imi pl forma si sper ca sunetul sa fie pe masura)dar problema este ca nu am mai auzit de chitara asta si nu am gasit nici un video cu ea pe youtube si ciudat nu ma gasit-o nici pe siteul oficial B.C.Rich :-? .De ce ooare?Poate cineva sa ma ajute?

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei cu pinza de paianjen...

 

1. Pinzele de paianjen desenate arata oribil si in plus, nici macar nu au paianjen.

2. Chitarele electrice nu se impaca prea bine cu desenele astea, arata manelistic.

3. Ia-ti o chitara acustica, neagra.

4. Gaseste un paianjen viu (din ala de casa, probabil ca il ai deja in coltul camerei).

5. Ia paianjenul cu un pahar (vezi sa fie nevatamat).

6. Incet, prindel de un picior si baga-l in cutia de rezonanta a chitarei acustice.

7. Asteapta o vreme.

8. Verifica chitara. Daca ai facut totul ca la carte ar trebui sa ai o pinza de paianjen autentica in cutia de rezonanta a chitarei. Unde mai pui ca ai si paianjen la ea?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce nu-ti iei un SG?

 

uite demo:

 

...bineinteles, depinde si ce amp ai.

 

 

 

Pe mine ma scarbesc formele de bc rich...nu mi se par ca arata evil, pur si simplu arata urat. Ma rog...depinde de gusturi :) .

 

Bafta! si iti doresc sa iei decizia cea mai buna!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Stiu despre ce vorbesti :)) e tare modelu ...siti spun eu dece nul gasesti pe sait deoarece e o chitara facuta la comanda modelu e asa "tunat"

:D sa iti mai spun ceva ...

daca iti ei totu separat rezulta asa

 

Bc rich warlock 650 lei

Amplificator 15w 150 lei

Mufa 20 lei

 

total 820 lei !!! plus transportul ..850 lei e incredibil pretu

 

si eu vreau sami yau tot un bc rich :)) ...

sami dai add sati mai arat ceva modele de metal :)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarlyn

Dar care chitara e mai buna dintre B.C.Rich?Trace T-ul sau cealalta cu panza?

Desi o sa ma mai uit si pe la niste SG-uri.

Link to comment
Share on other sites

Prietene, in primul rand chitara nu ti-o cumperi dupa cum arata,dupa forma, cel putin nu asta e primul criteriu de alegere !

Ai mentionat un stil de muzica pe care vrei sa-l abordezi, deci primul criteriu trebuie sa fie care suna, sau care te poate ajuta sa mergi pe stilul ala ! degeaba are o forma "dura" daca nu ajungi cu ea la sunetul pe care il cauti !

Marea majoritate a celor care ti-au raspuns aici sunt oameni care stiu ce spun, poate unele dintre raspunsurile lor au fost cumva "la misto", dar nici tu nu ai pus problema corect !

Dar, ca sa termin si eu in stil de gluma, trebuie sa spun ca am citit cu atentie raspunsurile, sau sfaturile postate aici, si unul mi-a atras atentia in mod deosebit, unul in care se demonstra " cu creionul pe hartie " care ar fi costurile unui anume instrument !

In primul rand costul de livrare nu este de doar 30 lei, trebuie sa mai platesti si rambursul, care nu costa chiar putin !

Dar cu siguranta respectivul sfatuitor ar putea primi o reducere la mufa ! ...care mufa, ca nu-nteleg ...:death:

 

Sfatul meu, nu te grabi, mai studiaza forumul un timp, citeste posturile si fii atent la cei care livreaza sfaturi valabile, si crede ce-ti spun ei, nu ce spune unul habarnist, precum cel cu demonstratia costului !

 

Stima

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest guitarlyn

Ai foaaaarte multa dreptate si multumesc ca ma ajuti :D

O sa fac ce mi ai spus :D

Oricum cand o sa iau chitara o sa ma duc cu un profesionist care stie sa el aleaga(chitarele).

Si stiu ca o chitara dura la forma nu suna neaaparat dupa forma ;D

Multumesc pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Guest Iuan Din Deal

La bugetu care il zici chiar iti face cu ochiu ibanez mtm2. Sau daca vrei sa cheltui mai putin ti-as recomanda si ibanez rga32 (doze active, nu foarte stralucite, dar chiar bunicele). Astea ar trebui sa fie criteriile tale: corp din lemn de mahon (aici depinde si de gust, mahonul ii da chitarii un sunet echilibrat dar cu accent pe notele joase, adica suna foarte bine la palm muting), gatul sa fie cat mai comfortabil cu putinta (gaturile Wizard II de la Ibanez sunt absolut geniale, dar si aici depinde de ce mana ai si cum tii mana alea alea), doze care sa iti placa si tie cum suna (probeaza chitara cu selectoru de doze in toate pozitiile posibile si joaca-te cu potentiometrele de ton si volum). Ar mai fi de adaugat faptu ca daca vrei ceva cu tremolo, sa fugi cat poti de departe de tremolourile Edge III de la Ibanez. Daca chiar tii neaparat la o chitara cu tremolo iti recomand Ibanez S320, am vazut cateva pe aci pe forum la vanzare, cu doze foarte bune. Succes la shoppingareala de chitari.

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarlyn

M-am inddragostit deja de toate chitarele de mai sus :D

Dar care dintre Ibanez ar fi cel mai bun?

Mai am o intrebare(nu are legatura cu subiectul):cum sa da acel efect la chitara pe distortion cand dai note joase sa se auda sus?Mi-a explicat cineva dar nu prea cred ca am inteles bine.

Link to comment
Share on other sites

Dar care dintre Ibanez ar fi cel mai bun?

Mai am o intrebare(nu are legatura cu subiectul):cum sa da acel efect la chitara pe distortion cand dai note joase sa se auda sus?Mi-a explicat cineva dar nu prea cred ca am inteles bine.

 

Esti sigur ca ai nevoie de echipament scump? :rolleyes: Avand in vedere intrebarile pe care le pui, nu stii bine ce face o chitara electrica. Ia-ti o chitara la un pret decent si un procesor pentru inceput ca sa poti vedea ce face fiecare efect in parte.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Guest guitarlyn

Recunosc ca nu stiu sa fac prea bine efectele astea dar ma descurc cu teoria si cantecele(nu reusesc solo-uri ca Master of Puppets dar nu am in plan sa iau chitara prea curand cel mai devreme in august,adica s-ar putea sa mai astept mai mult de un an)

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca ai nevoie de echipament scump? :rolleyes: Avand in vedere intrebarile pe care le pui, nu stii bine ce face o chitara electrica. Ia-ti o chitara la un pret decent si un procesor pentru inceput ca sa poti vedea ce face fiecare efect in parte.

 

Cel putin, daca se lasa de chitara va fi sigur ca nu e din cauza chitarii :lol:.

Link to comment
Share on other sites

M-am inddragostit deja de toate chitarele de mai sus :D

Dar care dintre Ibanez ar fi cel mai bun?

Mai am o intrebare(nu are legatura cu subiectul):cum sa da acel efect la chitara pe distortion cand dai note joase sa se auda sus?Mi-a explicat cineva dar nu prea cred ca am inteles bine.

 

cred ca te referi la pinch harmonics ?:-/ daca da, este o chestie care tine mai mult de tehnica , nu de efect

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarlyn

Da,la pinch harmonics ma refer si ma enerveaza la culme am inteles din cate vad acum dupa net de prima data ca trebuie sa ating coarda in timp ce dau de ea dar nu im iese mereu :(((((( imi iese cam 1/2 dati :( si asta ma supara.

In ultima vreme nici nu am mai avut timp sa ma interesez pe net sau sa mai repet din cauza scolii(abea mi-am facut niste loc pentru chitara cu niste teme facute mai ....grabit).

Imi recomanda cineva niste corzi?Abea le-am schimbat dar vreau sa-mi fac un "plan de viitor".Super Slinky sunt bune(ernie ball) imi plac la inceput dar isi pierd foarte repede sunetul :(

M-am gandit sa-mi iau un Jackson JS32 Rhoads cu Floyd Rose+sa-i schimbi dozele cu niste Seymour Duncan Blackouts.Nu m-ar duce enorm de scump si mi se pare ca suna bine(din inregistrarile care le-am auzit de la "tovarasi" mei)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnn
Pai bugetul este cam 1900 de ron(nu e chiar concret dar nu cred ca poate depasii in nici un caz 2000).

Scuze ca nu am zis bugetul...

Silviu cred ca si-a spus decat parerea cu Draco...:)

Vreau sa va multumesc tuturor,toti ma ajutati :)

 

Iuan din Deal,ma tem ca link-ul de la mc music nu merge :(

 

 

 

Ai pus mana pe vreo chitara LAG ? daca nu iti sugerez sa incerci LAG Arkane A100, vreo doua serii mai joase decat cea pe care cant eu, dar eu n-am auzit chitara sa sune mai bine la pretul asta. Se preteaza la metale grele ;)

Check it out : http://france.lagguitars.com/?page=fp&np=249&sg=2 (la acelasi pret o gasesti la Muzica Store)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Prietene, in primul rand chitara nu ti-o cumperi dupa cum arata,dupa forma, cel putin nu asta e primul criteriu de alegere !

Ai mentionat un stil de muzica pe care vrei sa-l abordezi, deci primul criteriu trebuie sa fie care suna, sau care te poate ajuta sa mergi pe stilul ala ! degeaba are o forma "dura" daca nu ajungi cu ea la sunetul pe care il cauti !

Marea majoritate a celor care ti-au raspuns aici sunt oameni care stiu ce spun, poate unele dintre raspunsurile lor au fost cumva "la misto", dar nici tu nu ai pus problema corect !

Dar, ca sa termin si eu in stil de gluma, trebuie sa spun ca am citit cu atentie raspunsurile, sau sfaturile postate aici, si unul mi-a atras atentia in mod deosebit, unul in care se demonstra " cu creionul pe hartie " care ar fi costurile unui anume instrument !

In primul rand costul de livrare nu este de doar 30 lei, trebuie sa mai platesti si rambursul, care nu costa chiar putin !

Dar cu siguranta respectivul sfatuitor ar putea primi o reducere la mufa ! ...care mufa, ca nu-nteleg ...:death:

 

Sfatul meu, nu te grabi, mai studiaza forumul un timp, citeste posturile si fii atent la cei care livreaza sfaturi valabile, si crede ce-ti spun ei, nu ce spune unul habarnist, precum cel cu demonstratia costului !

 

Stima

 

+1 ; iar cu mufa...cum care mufa?! ar trebui sa i se reduca mufa aia cu care debiteaza prostii pe rgc :rulez:

Link to comment
Share on other sites

@John Petrecce : prietene, pare-se ca esti de-al meu !

Vazand posturile si sfaturile date de cei precum respectivul user ( GuitarSilviu) ma bate gandul sa ma retrag in munti si sa continui rezistenta de acolo, precum partizanii din cele timpuri ! cu siguranta sunt multi cei ca mine, care sunt gata sa faca asta dupa ce mai citesc cate ceva pe acest forum ...

Prin replica pe care am dat-o mai sus nu vreau sa fiu gresit inteles, nu am nimic cu incepatorii, toti am fost incepatori la vremea noastra, problema apare cand un diletant, fara cea mai mica experienta in domeniu, si la o varsta frageda, incepe sa dea sfaturi si sa-si dea cu parerea, fara suport veridic ! exista primejdia ca un user chiar mai tanar decat GuitarSilviu ( cazul lui guitarlyn) chiar sa aiba nevoie de o indrumare si, ma repet din nou, chiar sa creada ce i se spune, fara sa verifice si cine ii spune !

 

Iar postarile acelui user in felurite sectiuni si domenii ( din ce-am vazut acopera cam toate problemele ridicate pe acest forum ) ma fac sa cred ca omul are timp mult de pierdut, pacat ca fara folos !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest guitarlyn

Deci pana acum am pus ochii pe:Ibanez MTM2,LTD FX-360 Spalted Maple,Epiphone SG,(LAG inca nu ma auzit cum suna...) sau Jackson JS32 Rhoads+ Seymour Duncan Blackouts...nu stiu.... Acum imi ies pinch armonics si natural armonics b-) si de cand a inceput vacanta imi iese si nothing else matters si fade to black(fara ultimul solo) si enter sandman...o sa incerc sa pun inregistrari..."Fredonez" si Master pf Puppets da' nu imi iese cu bataie doar in jos(si nici numa gandesc la al doilea solo care imi iese decat cu mana stanga). Inafara de Clasic Rock mai cant si blues,rock si pop k sa mi se mai dezvolte degetele si fac nijte exerciti 15-20 mins pe zi pt digitatie.Am inceput sa invat si teorie(formarea acordurilor si tot felul)si game,arpegii,gama de blues si de hevy metal.

 

Bugetul a depasit 2000 de ron dar nu o sa mai depaseasca 2800 sau 3000...Apropo despre amp si efect?Ce tb sa cumpar?(am un amp mic ibanez si un behringer vamp3-procesor)

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Topicul asta incepe sa semene a telenovela. M-am indragostit de aia, ba de cealalta , ba nu , ba da.. :)). Mai lipsesc libidoseniile dar ma astept in scurt timp sa apara si alea..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.