www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cati vocali detin sculele pe care canta la repetitii?


cearny
 Share

Recommended Posts

Uite sunt si eu curios, cati dintre voi, vocalilor, detineti sculele folosite de voi la repetitii? Si cati nu? :)

 

Ma refer la microfon, stativ, cablu, putere, boxe, mixer, efect de reverb, compresor, preamp, sapca, hartie igienica, etc.

Nici macar eu.....Honest,alea de la noi sunt ale unui prieten....ca tre sa-mi iau inca niste scule de chitara,ca nu ajung :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

cred ca e si lipsa de interes din partea vocalilor la mijloc.. s-au obisnuit sa li se puna mereu la dispozitie si la sala si la club ...

 

macar un monitor personal ar trebui sa aiba orice vocal.... stativ de microfon , microfon ,cablu si efecte

Link to comment
Share on other sites

cred ca e si lipsa de interes din partea vocalilor la mijloc.. s-au obisnuit sa li se puna mereu la dispozitie si la sala si la club ...

 

macar un monitor personal ar trebui sa aiba orice vocal.... stativ de microfon , microfon ,cablu si efecte

ei da, si tu acuma! ti-ai gasit! ei n-au nici macar un stativ de partituri pe care sa-si aseze textele! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

nope.. microfon, stativ, boxe and everythin sunt ale trupei :)

behringer virtualizeru e al meu tho. l-am primit de ziua mea (de la trupa... :) )

presupun ni se trage si de la faptul ca prestatia unui vocal e mai putin dependenta de sculele folosite decat in cazul chitaristilor... i dunno :)

Link to comment
Share on other sites

nope.. microfon, stativ, boxe and everythin sunt ale trupei :(

behringer virtualizeru e al meu tho. l-am primit de ziua mea (de la trupa... :) )

presupun ni se trage si de la faptul ca prestatia unui vocal e mai putin dependenta de sculele folosite decat in cazul chitaristilor... i dunno :)

da, da, prestatia vocalilor e ca un soi de emanare de miros care se propaga singur prin aer... :)

Link to comment
Share on other sites

iete ca nu m-ati prins, am si mic si girafa si d'ala de pus versurile pe el si proc de voce cam naspa dar este si e bun si o statie de chitara Laney pe care nu o folosesc( logic), si chitara elec-acustica si un cablu rosu si 2 pene galbene si o mapa gri cu versuri, de ce sa imi cumpar amplificare pt voce la sala? aia trebe sa o ia toata trupa ca doar trupa canta pe ea, vezi clape si alte voci, oricum la orice cantare din tara asta, nu pleci cu pa-ul tau jigarit de voce, corect?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

gresit.. clapa trebuie neaparat sa intre pe statie de clape..

 

in cazu in care sunt 2 vocali evident pun amadoi bani pt scule de voce...

 

dar daca e un singur vocal in trupa... el trebuie sa-si cumpere tot...

 

ca sa te intreb altfel ... tu ai pus bani ca sa-si ia chitaristu tau amp ???

Link to comment
Share on other sites

Guest Zoltano

Corectie Mircea19, am microfon (Shure SM 58) si-l folosesc la repetitii... uhm poate mi-ar trebui un virtualizer. In rest nu cred ca monitorul este un must have pentru un vocal, pt repetitii ci este un must have pentru cel care inchiriaza sala :) . Iar dak 99% din cluburi ofera monitoare pt voce, consider ca exista metode mai bune de a arunca banii pe fereastra :).

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

ps... nu la orice cantare din tara asta o sa ai parte de sculele cu care esti tu obisnuit,, uneori mai bune, alteori mai proaste,, si de cele mai multe ori deloc... deci eu consider ca vocalu tre sa aiba macar un monitor..

Link to comment
Share on other sites

mircea, nu, ca il aveam eu deja, el in schimb nu a pus bani ca sa imi iau eu microfon... :)

iar cu alta gasca, faceam cheta si cumparam ce ne trebuia, statie de bas chiar si un bas, etc.. asta se numeste trupa, parerea mea, hic!!! :)

acum asta e, ca si chitarist cu 1000 de euroi esti tatic la sala, ca si clapar de ex cu 1000 de euro poti sa visezi la o clapa buna si nicidecum si la o statie de clapam la voce idem

p.s de unde pana unde ai vazut tu ca se canta cu clapa pe statie separata?

Edited by randox
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

zoly dar la constanta ai avut monitor>???

sau in old school?

 

virtualizer ai la sala... dar nu e conectat pt ca ii lipseste cablu de alimentare,....

 

la sala ai monitor... nu asta e problema... dar in concerte ??? in big mamou ai vazut si tu ce monitor de voce era.. si povestea asta este peste tot.. ca nu am ajuns noi la nivelul la care sa avem pretentii de scule pe scena

 

ps: pt randox... asa e ideal sa se cante cu clapa pe statie de clapa...

 

dar sa sti ca cu 1000 de euro nu esti tatic cu chitara... sau esti la fel de tatic cum poti sa fi si cu clapa

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

noi am cantat de vreo 5 ori in big mamou.. si a fost ok.. ultima oara insa era belit monitoru.. baga numai distorsiuni... si se auzea foarte incet...

Link to comment
Share on other sites

Guest Zoltano

Mda, in oldschool am avut monitor... iar in Constanta mai trebuia pe langa monitor si un mixer si o putere... ca deh... chestiile de acolo erau cam obosite. Nu cred ca e lipsa de interes din partea vocalilor, cel putin nu din partea mea,ci e lipsa de cash... Vorba aia... m-au cocoshat cheltuielile pt chitara & Co.,so excuse me dak nu imi iau un PA in perioada urmatoare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

Zoly cred ca o iei prea personal....

 

nu vb de tine ,,, defapt nimeni nu vb de tine ... se vorbeste aici la modul general...

 

- propietaru salii iti pune la dispozitie ce considera el .. ori o sala goala.. ori un set de tobe.. ori un pa..ori toate

- chitaristul ,, nu este obligat sa-ti puna la dispozitie absolut nimic... pt ca si pe el il costa in jur de 1000 o chitara decenta + un amp decent.. la fel cum si pe tine te costa in calitate de vocal in jur de 1000 de euro un mini pa pt repeteu....

-daca pe ala care canta la sticla umpluta cu pietre nu-l costa foarte mult sticla asta e problema lui... nimeni nu-l obliga sa puna bani pt pa....:)

Link to comment
Share on other sites

Vocalii au impresia ca sint cei mai importanti, asa ca nu tb sa dea nici un ban :)

Orice membru trebuie sa posede scule personale pt a-i asigura independenta in orice situatie (repetitii, cintare)

Asa cum chitaristii isi baga bani (multi) in chitara, procesor si amp (dupa parerea mea spre 1500 E) mi se pare normal ca un vocal, desi crede ca el are in git ceva mai valoros decit toate chitarile si ampurile noastre, sa isi cumpere un microfon decent, un stativ (daca e cazul) si un monitor. In total aprox 5-600 E.

Sa mergi pe ideea ca sala sau cintarea oricum "trebuie" sa iti asigure mi se pare o suza jalnica. Asa cum eu ma respect ca si chitarist si nu as cinta pe un amp prost, chiar daca ar fi moca la sala, asa si vocalii ar trebui sa se respecte si sa isi ia scule.

In multe situatii am vazut pe la repetitiile diversilor improvizatii jalnice pt voce, care faceau sa nu se mai inteleaga nimic nici din ce cinta vocalul, nici din ce cintau restul, care poate aveau chiar scule bune.

Nu am nimic cu vocalii, am in general cu cei care nu au bunul simt sa inteleaga ca in muzica, la fel ca si in majoritatea activitatilor, scoti cit bagi. Vrei sa suni, bagi bani. Nu te plingi ca esti sarac si talentat si astepti sa ti se puna totul de-a gata.

Link to comment
Share on other sites

Vocalii au impresia ca sint cei mai importanti, asa ca nu tb sa dea nici un ban :)

Orice membru trebuie sa posede scule personale pt a-i asigura independenta in orice situatie (repetitii, cintare)

Asa cum chitaristii isi baga bani (multi) in chitara, procesor si amp (dupa parerea mea spre 1500 E) mi se pare normal ca un vocal, desi crede ca el are in git ceva mai valoros decit toate chitarile si ampurile noastre, sa isi cumpere un microfon decent, un stativ (daca e cazul) si un monitor. In total aprox 5-600 E.

Sa mergi pe ideea ca sala sau cintarea oricum "trebuie" sa iti asigure mi se pare o suza jalnica. Asa cum eu ma respect ca si chitarist si nu as cinta pe un amp prost, chiar daca ar fi moca la sala, asa si vocalii ar trebui sa se respecte si sa isi ia scule.

In multe situatii am vazut pe la repetitiile diversilor improvizatii jalnice pt voce, care faceau sa nu se mai inteleaga nimic nici din ce cinta vocalul, nici din ce cintau restul, care poate aveau chiar scule bune.

Nu am nimic cu vocalii, am in general cu cei care nu au bunul simt sa inteleaga ca in muzica, la fel ca si in majoritatea activitatilor, scoti cit bagi. Vrei sa suni, bagi bani. Nu te plingi ca esti sarac si talentat si astepti sa ti se puna totul de-a gata.

ai perfecta dreptate, exact asta este ideea! dar cati o si pun in practica sau macar isi pun problema s-o puna in practica? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

Cred ca in cele din urma fiecare trupa se descurca cum poate, in conditiile date. Mi se parea ca scopul threadului e mai mult informativ.. fiecare dintre voi va puteti alege vocalii in functie de ca$hul si calitatea sculelor aduse, daca asa credeti de cuviinta. ar fi mai frumos daca am lasa incrancenarea si acuzatiile de-o parte :)

 

iar mircea.. hehe, daca al nostru chitarist ar fi postat asa ca tine, si eu m-as fi simtit vizata

--there there zoly, solidaritate vocalistica activata-- :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai nu e cazu lu zoly... pt ca noi repetam intr-o sala unde sculele sunt asigurate de cel care o inchiriaza :)

Link to comment
Share on other sites

vocalistul e sufletul unei trupe de rock de orice gen , stai cu chitara in spatele lui al acompaniez ai scrii piese,text numa voce sa aiba si sa fie serios .Daca e ok trebuie impreuna sa faceti instalatia de " voce" e cea mai scumpa dupa garnitura de tobe ( una ca lumea).Eu am avut instalatie ptr o trupa intreaga ca sa nu mai am probleme cu oameni care mai pleaca si atuncea probleme cu impartirea sculei , dar "acum" nu ai cum sa "faci" singur o statie de "voce" bunicica.Bani ai faceam din nunti , in rock numai bagi bani .Daca ajungi trupa recunoscuta mai poti sa faci si bani .Dar pana atuncea trebuie sa investesti .

 

Apoi trebuie invatat sa canti bine si pe scule de wataj mai mic , chiar daca ai putere mare pe spate sa nu treci niciodata peste vocal !! Altfel greu faci o statie de sonorizare ce acopera un combo de 50W , serios ,pe lampi ce ajunge in varfuri la 80W .Acest lucru cu cantatul incet dar cu balans si groov trebuie exersat !!! Nu tare ci greu si apasat , exact.

 

Ai nevoie cel putin de 2 x 300W adevarati ca sa se auda vocea clar si "tare".Trebuie sa iei in considerare ca vrand nevrand citara se va auzi si in statia de voci prin microfoane , si se aud inaltele ce va conturba sunetul si deranjeaza vocea .Asa ca trebuie sa canti parte de background dinamic dupa voce , nu "bagi mare " si tii volumul constant pana la capatul piesei.Cand e voce , inchizi timbrul , estompezi cu palma , ciupesti mai fin , cand ai parte instrumentala "bagi" mai tare dar cu simt caci la revenire la partea vocala

impresia este ca nu se mai aude vocea.

 

Daca pui cuiva sa asculte muzica pe o statie de 20 W la maxim i se pare tare.Daca pui cateva secunde aceiasi muzica la 100W si dupa acea iarasi la 20 W i se va parea ca nu se mai aude la fel de tare ca si prima data !!! Asadar un intermezzo instrumental prea tare si pe frecvente medii , unde urechea este foarte sensibila , va crea aest efect si vocea care nu are atatea medii cu un wataj mediu mai mic va parea ca nu mai are "suflu".

Deci. ar trebui o statie de voci puternica , si aceasta costa mult ,+ ecou+microfoane+cabluri ..etc..transport.. nu cred ca poate un vocalist singur..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.