www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cati vocali detin sculele pe care canta la repetitii?


cearny
 Share

Recommended Posts

Guest mazdrunka

Uite sunt si eu curios, cati dintre voi, vocalilor, detineti sculele folosite de voi la repetitii? Si cati nu? :)

 

Ma refer la microfon, stativ, cablu, putere, boxe, mixer, efect de reverb, compresor, preamp, sapca, hartie igienica, etc.

 

Eu am microfon si mai nou mi-am cumparat stativ... si as vrea sa-mi iau si un monitor... aveti niste sugestii? Unu care sa nu rupa la bani (ca deh... nu am de unde si strang de nunta acum :)) si sa fie si bunicel. Astept sugestii. Thanks.

Edited by mazdrunka
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest FlorianZ

Eu ca vocal am microfonul meu: Audiotechnica PRO61...

 

E decent din partea unui vocal sa-si ia un microfon al lui!

Dar decent din partea unui detinator de sala sa aiba restul.

Si decent din partea unor organiztori sa aiba sonorizarea completa.

E decent sa ai macar microfonul tau. Dar nu intotdeauna un "must have".

(parerea mea)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Neo D'Ontius

Bravo. :)

In sfarsit.In fine, eu n-am vocalist, dar n-am vazut pana acum un vocalist care sa aiba tot ce-i trebuie.

Cel mult au microfon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

io sunt vocal si chitarist :) nu am microfon personal, ce sa mai vorbesc de altele :) ...cant pe ce gasesc la sala, un microfon no-name bagat in mixer...

probabil ca la un moment dat o sa-mi iau si io un mic, dar momentan ma descurc asa...deocamdata am bani de bagat in chitara, si nu-mi permit inca sa-mi iau si scule de voce :)

bineiteles ca un vocal, ca si ceilalti instrumentisti, ar trebui sa detina sculele lui, cat mai bune...dar cand tre' sa dai bani si pe altele, te descurci cum poti cu vocea...important sa o ai si sa ai grija de ea :(

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mie mi se pare normal ca un vocal sa aiba microfonul lui. Am vazut mofturosi .. care se duc la cantare si zic ... "nu domne' nu cant pe beta58 ... dati-mi cel putin un 87 ca eu pe ala ma aud bine" ... pai daca te auzi bine .. n-ar fi macar frumos sa iti cumperi unu ... Asta daca banii pe care ii iei din cantare nu-i investesti in plase de pescuit.

Eu zic ca cel mai important pt orice artist e ca primii bani din cantari sa fie investiti in scule. Apoi dupa ce ai totul ca sa te simti bine in materie de cantat ... treci la altele.

 

Eu d-aia m-am lecuit, si mi-am luat si microfon si am si in-ear ca, na .. e mai bine

:)

Spor la cantat

Link to comment
Share on other sites

Guest FlorianZ

respect karpi. :)

Sunt multi chitaristi care nu se prind ca dk isi dau la fie si 70%-80% amplificarea tu nu mai ai ca vocal cum sa te auzi bine decat daca:

a) urli ca animalul incercand inca sa canti

:) te auzi incet

c) iti iese sa canti urland dar prin amplif iese distorsionat.

 

si apoi ei zic: "nu te-am prea auzit.. mai cu *oaie frate! mai tare"

Dragii mei ... ca vocal nu am buton de volum pe gat! I'm sorry!

 

(PS am microfonul meu: Audiotechnica PRO61 si recomand oricarui vocal sa se duca sa-si caute si sa incerce mai multe mic pana gaseste pe "tonul" lui... sa-i sune cat mai clar vocea. pentru ca difera de la un mic la altul cum difera si de la chitara la alta. nu e chiar "gata mi-am luat microfon... daca iti iei unul din piata pe care scrie "SANNY - dynammic microphone" cum am vazut eu la cineva, n-ai facut nimic. mai bine-ti iei o shaorma decat asa ceva. macar pleci cu burta plina. asa ca daca sunteti vocali si sunteti sau vreti sa fiti buni luati-va macar un microfon cu cablu daca in concert(/la sala) nu vreti sa cantati pe microfoane behringer ruginite!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest MieZu

Salut,

Sunt vocal la RockHouse din Alba Iulia (click pe signature daca nu stiti de noi!) si pot spune ca am tot ce-mi trebuie in sala de repetitii (mai putin sala...)

1. Microfon Shure Beta58

2. Spitshield K&M

3. Preamp Art MP Tube (12ax7) (alimentat)

4. Feedback Destroyer Behringer DSP110 Shark

5. The Box MA120 MKII active 12" monitor 120W-RMS@ 4ohm

6. Stativ K&M, cu nuca K&M din guma si Dunlop Pickholder.

7. Cabluri XLR (male/female)-jack (2buc)

8. Cabluri XLR-XLR Cordial (2buc)

9. Cabluri patch jack-jack Cordial

 

Asta e pt. partea de repetitii cand sunt cu trupa. Cand mai cant cu alte ocazii si e nevoie, mai adaug si restul sculelor:

10. Chitara Cort electro-acustica MR730 mahon/molid cu preamp/doza Fishman Prefix PlusT/Matrix

11. Amp Hughes & Kettner Attax 100 '97 preamp pe lampa (ECC83)

12. Cabluri jack-jack Cordial

13. Stand Rockstand pt chitara

14. in curand si-un procesor pt chitara (n-am luat-o de mult pe fagashul asta...)

15. Desigur intotdeauna prelungitor pt priza 220V de 10m cu 5intrari (priza cu protectie Trust)

 

Sunt foarte satisfacut de sculele pe care le am, chiar daca nu sunt chiar toate de top class ca si marca vorbind.

Singurele lucruri ce simt ca-mi lipsesc sunt (pe langa o voce angelica :) ): un microfon calumea (Oktava MK319) pt. a-mi inregistra ideile la o calitate mai buna si o placa de sunet externa cu 2 intrari (Mackie Onyx Satellite) ca s-o pot conecta la laptop.

Cam atat...

:) & :)

Edited by MieZu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.