www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Broom Amp (Sample Filmat)


hestax
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor !

Incerc sa aflu sursa unui bazait pretty deranjant !

Am un combo Johnson de 50W BlueLine, iar in momentul in care introduc jackul scoate un sunet ..un fel de bazait de obicei intilnit din cauza transformatorului.

Mentionez !!! acest sunet apare numai si numai in momentul in care introduc jackul..indeferent daca capatul celalalt e bagat sau nu in chitara !!!

 

am filmat ca sa aveti idee ce fel de sunet se aude, poate asa dati si voi cu parerea de unde poate proveni acest zgomot deranjant .

dupa cum se va vedea din filmare zgomotul ramane constant si nu reactioneaza la butonul de volum sau gain(poate la gain un pic e mai tare dar nu semnificativ)

la volum 0 e la fel ca si la 10.

 

Ampul suna bine toate potentiometrele functioneaza k lumea...dar acest sunet ma innebuneste pur si simplu.

Astept sugestii , indicatii ,ajutor !!!!!!!!!!!

 

Iata filmul:

dati volumul mai tare sa se auda bazaitul !!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=_55biYaZfSU

Edited by hestax
Link to comment
Share on other sites

am 3 cabluri acasa..cu toate se aude la fel ...cand apropii mana de celalalt capat ..varful jackului atunci sunetul se amplifica!

chitara suna fain ..totul functioneaza perfect..si daca dau volumul mai tare chitara se amplifica dar sunetul aceasta nu....nu stiu de unde poate veni..???!

si..apropo sunetul vine din difuzor..asta e sigur :)

Edited by hestax
Link to comment
Share on other sites

1. Mufa de intrare busita - se intampla des mai ales la amplificatoarele din clasa medie.

2. Cablul - dar zici ca ai incercat si cu altele si nu se aude nici o diferenta in bine

3. Mufa deslipita de pe placa (daca este modelul care se lipeste pe PCB)

4. Out of topic dar vezi ca nu ai impamantare la priza (cel putin asa imi pare mie)

5. Era bagat doar cablul in amp? sau era bagat si in chitara? Daca era bagat in chitara chitara avea volumul la min sau la max? Este single coil sau este HB?

6. Parerea mea este ca undeva este intrerupt ceva (traseu de masa, rezistena de intrare, condensator de intrare... undeva pe partea asta), daca erai din bucuresti te ajutam cu placere.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

ba...si eu am un johnson ...tot blueline numa ca e 30 W....si sincer nu am avut probleme cu baraitul pana acuma......mai imi baraia dar era ba de la doze , ba de la cablu....dar in niciun caz baraia ca asa e el......ff ciudat....in general mai baraie daca nu ai chitara conectata la amp si volumul e dat in blana....in rest nu stiu ce sa zic...las baietii pro sa iti dea sfaturi care sper sa te ajute si sa se gaseasca o solutie la problema :)

Link to comment
Share on other sites

1. Mufa de intrare busita - se intampla des mai ales la amplificatoarele din clasa medie.

2. Cablul - dar zici ca ai incercat si cu altele si nu se aude nici o diferenta in bine

3. Mufa deslipita de pe placa (daca este modelul care se lipeste pe PCB)

4. Out of topic dar vezi ca nu ai impamantare la priza (cel putin asa imi pare mie)

5. Era bagat doar cablul in amp? sau era bagat si in chitara? Daca era bagat in chitara chitara avea volumul la min sau la max? Este single coil sau este HB?

6. Parerea mea este ca undeva este intrerupt ceva (traseu de masa, rezistena de intrare, condensator de intrare... undeva pe partea asta), daca erai din bucuresti te ajutam cu placere.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

am dou intrari: hi/lo si + return la toate 3 se aude la fel deci nu cred ca are ceva de a face cu mufe..

dozele sunt humbucker si..repet sunetul este la fel indeferent de volumul chitarii..chiar si fara chitara persista cu cablul bagat bineinteles

priza este cu impamantare cel putin asa pare a fi..dar din pacate nu am fost prezent cand sa construit apartamentul :)

 

ma pricep un pic la electro daca ai putea sami sugerez ceva..la ce sa ma uit..dispun de aparat de masurat si alte gadgeturi de electronist.

Edited by hestax
Link to comment
Share on other sites

Mentionez !!! acest sunet apare numai si numai in momentul in care introduc jackul..indeferent daca capatul celalalt e bagat sau nu in chitara !!!

 

Probabil ca intrarea este pusa la masa cand nu e nimic in mufa. Cand introduci cablul, intrarea este decuplata de la masa. Daca faci contact intre varful si mantaua jackului (cand este bagat in mufa, evident :lol:) ar trebui sa nu se mai auda nimic.

Asa e?

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca intrarea este pusa la masa cand nu e nimic in mufa. Cand introduci cablul, intrarea este decuplata de la masa. Daca faci contact intre varful si mantaua jackului (cand este bagat in mufa, evident :lol:) ar trebui sa nu se mai auda nimic.

Asa e?

 

din pacate nu..se tot aude...vine din alta parte !

 

NU stiu daca are vreo relevanta..dar ampu a stat o noapte intrun portbagaj (a fost foarte frig noaptea)....poate zic o prostie dar ma gandesc ca sunt ceva condensatoare de filtrare la intrare...e posibil sa fi inghetat sau.....nu stiu...pt ca de atunci a aparut acest bruiaj

Edited by hestax
Link to comment
Share on other sites

din pacate nu..se tot aude...vine din alta parte !

 

NU stiu daca are vreo relevanta..dar ampu a stat o noapte intrun portbagaj (a fost foarte frig noaptea)....poate zic o prostie dar ma gandesc ca sunt ceva condensatoare de filtrare la intrare...e posibil sa fi inghetat sau.....nu stiu...pt ca de atunci a aparut acest bruiaj

 

M-ai intrebat daca si eu am avut aceiasi problema ca tine...Eh, am cantat pe 2 ! ampuri dinastea identice, al meu si altul identic, si nu am avut problema asta la nicicare :(

Si nu aveam pe atunci nici impamantare trasa in camera, si tot nu facea asa. Singura ,,problema'' si la mine si la altul , e ca s-a ars unul sau ambele leduri albastre de la canale, dar cam atat. Sorry ca nu te pot ajuta mai mult, a meu era foarte silent.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor !

Incerc sa aflu sursa unui bazait pretty deranjant !

Am un combo Johnson de 50W BlueLine, iar in momentul in care introduc jackul scoate un sunet ..un fel de bazait de obicei intilnit din cauza transformatorului.

Mentionez !!! acest sunet apare numai si numai in momentul in care introduc jackul..indeferent daca capatul celalalt e bagat sau nu in chitara !!!

 

am filmat ca sa aveti idee ce fel de sunet se aude, poate asa dati si voi cu parerea de unde poate proveni acest zgomot deranjant .

dupa cum se va vedea din filmare zgomotul ramane constant si nu reactioneaza la butonul de volum sau gain(poate la gain un pic e mai tare dar nu semnificativ)

la volum 0 e la fel ca si la 10.

 

Ampul suna bine toate potentiometrele functioneaza k lumea...dar acest sunet ma innebuneste pur si simplu.

Astept sugestii , indicatii ,ajutor !!!!!!!!!!!

 

Iata filmul:

dati volumul mai tare sa se auda bazaitul !!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=_55biYaZfSU

 

De la retea .De obicei din cauza unui cablaj de masa necorespunzator,

Presupun ca nu ai nici un sunet cand dai totul la maxim fara jack (?).

 

Incearca sa introduci un jack fara cablu dor legat in scurt imediat la contactele de lipitura ale jackului .Veazi daca mai ai acelasi zgomot .Jackul intrerupe masa de la intrare ( ce opreste semnalul catre preamp punand intrarea la masa ce se intrerup ecand introduci jackul .)

 

Daca-i asa presupun ca nu are legatura masa de la jack cu sasiul ...cand bagi jack -ul se poate sa faci contact si cu sasiul si in acest moment vine brum de pe sasiu ...deoarece poate avea inca un comntact de masa in alt punct ...

 

 

Altceva nu poate fi ..

 

O statie trebuie sa aiba sasiul legat la masa numai si numai chiar langa intrare intr-un singur punct ( deci imediat langa jack ) dar cred ca ai inca o legatura undeva si in acest fel poate sa apara o bucla de masa in sasiu pe care este o cadere de tensiune ...

 

Ce mai face asenmenea sunet poate fi si Hammond Hall dar aceste de obicei este legat dupa preamp si apare brummul cand dai volum la Hall..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor !

Incerc sa aflu sursa unui bazait pretty deranjant !

Am un combo Johnson de 50W BlueLine, iar in momentul in care introduc jackul scoate un sunet ..un fel de bazait de obicei intilnit din cauza transformatorului.

Mentionez !!! acest sunet apare numai si numai in momentul in care introduc jackul..indeferent daca capatul celalalt e bagat sau nu in chitara !!!

 

am filmat ca sa aveti idee ce fel de sunet se aude, poate asa dati si voi cu parerea de unde poate proveni acest zgomot deranjant .

dupa cum se va vedea din filmare zgomotul ramane constant si nu reactioneaza la butonul de volum sau gain(poate la gain un pic e mai tare dar nu semnificativ)

la volum 0 e la fel ca si la 10.

 

Ampul suna bine toate potentiometrele functioneaza k lumea...dar acest sunet ma innebuneste pur si simplu.

Astept sugestii , indicatii ,ajutor !!!!!!!!!!!

 

Iata filmul:

dati volumul mai tare sa se auda bazaitul !!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=_55biYaZfSU

 

 

parerea mea este ca amplificatorul nu are nimic

daca acel zgomot nu se aude cind cablul este scos sau cind chitara este inchisa din volum,totul este ok

cu cit amplificarea este mai mare cu atit se aude mai bine,daca amplificatorul este pe canalul overdrive este si mai normal

amplificatorul este pe tuburi?? daca da este specific

 

fa un experiment

introdu cablul si inchide chitara din volum ,daca zgomotul dispare sau este extrem de mic ,amplificatorul este ok

sa stii ca acel zgomot este influentat de lungimea si calitatea cablului de chitara,cu cit este mai lung sau are masa ecran de slaba calitate cu atit capteaza mai mult zgomot

acel zgomot se datoreaza impedantei mari de intrare si amplificarii mari

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Aceeasi problema o am si eu cu un fender mustang 1, ce sa fac sa trimit amplificatorul inapoi? mai am 2 zile din termenul de retur ( 10 zile ).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.