www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Mt-2


mike56

Recommended Posts

am testat pedala si mi se pare ok ,dar parca nu e sunetul pe care il caut

 

imi puteti da niste alternative ? sa fie pedala/procesor . max:500 lei noi

 

vreau un sunet cu atac , sa cant in special Nu Metal . ex: maximum the hormone , soad , mudvayne

 

multumesc anticipat

Pedala gen Marshall JackHammer ....am vazut si ceva Boss cu aprox aceleasi posibilitati reglaje .

 

 

Ai Gain din potmetru , gain +filtru joses in/out din comutator , joase inalte doua butoane ,plus doua butoane EQ parametric cu Q reglabil si Fcentral ce trece fata de pozitia centrala banstop si banpas + volum iesire efect ..true bypas .Asa ca poti regla camn orice sunet .

 

" Modarea " se face ca sa ai mai multe joase deoarece normal ca sa se pastreze sunetul cat mai fara IMD ptr solo se taie joasele sub 100Hz puternic .Cum pentru "rythm " vor joase ( sa buhaie cu coarda estompata ) se schimba unele capacitoare in filtrele de limitare si condensatoare de trecere.Unii daca au doze singlecoil vintage cu semnal mai mic maresc si gain-ul ( acest lucru la unele pedale aduce sui ceva zgomot in plus)

 

Ce auzi sunet pe inregistrari nu este direct din pedala !!! de obidcei este prelucrat mult mult...

 

Am dat in balbaiala cand am dgasit un site unde se esplica cum se proceseaza un sunet inregistrat cu microfonul de la o chitara acustica/clasica...nici nu visezi cate trensformari procesari fac baietii ptr un sunet ...asa ca poti sa tragi concluzia ce pot face cu sunetul distorsionat plin de armonice.Cum il imbogatesc far asa creasca distoriunea.

 

 

 

Urmareste cum suna trupele la care auzi sunetele dorite live pe youtube ..dar numai din inregistrari de amator !!! faci abstractie de lipsa de josae sau de compresiorul camerelor e filmare si auzi aprox de fapt ce sunet au ei live...departe de ce auzi pe inregistrarile oficiale prelucrate .!!!!!

 

Asa ca de fapt nu stii cum este facut sunetul ...in orice caz live nu suna mai nici o trupa cum suna pe inregistrarile procesate postrecording.

 

Pe videourile oficiale auzi sunetul prelucrat .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Hai sa va spun o poveste. Cind eram mic aveam un prieten mai prostanac. Intr-o zi era fericit ca-i daduse maica-sa 500 de lei. "Hai, ba, cu mine la magazin sa-mi iau ceva". M-am dus cu el la magazin, am intrat acolo si acu' trebuia sa se hotarasca ce sa-si cumpere.

 

El: Ce aveti la 500 de lei?

Vinzatoarea: Pai avem mentosane, acadele, gume Turbo, gume Action Man, bla bla.

El: Ummmmmmm....

El: Si cit costa ce-mi iau eu?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.