www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eurovision 2006


Guest lautaru'
 Share

Recommended Posts

Guest lautaru'

Salutare voua,

 

Dupa cum stiti in ultimele zile a fost mare rumoare la TVR1 pe tema votarii si calificarii piesei Romaniei pentru Eurovisionul de anul acesta. De departe ceea ce am putut vedea, si mai ales auzi, multe piese nu faceau obiectul de a fi piese demne de EUROVISION.

 

Haideti sa incercam sa comentam putin, pro si contra piesele, prestatia...falseturile...

 

In final a cistigat piessa TORNERO cintata de Mihai Traistariu, un tip care cred ca va avea ceva de spus si in viitor, ma refer din punct de vedere vocal. Eu cred ca s-a cistigat pe merit si pot sa spun ca a fost favoritul meu, am si votat in acest sens.

 

Am regerete pentru Laurentiu Cazan, stiti si voi ce poate...

Cit ppriveste pe cei de la Akcent este clar, daca nu play back a nasol de tot !

 

Cit priveste cele 2 scufite rosii care au comentat tot timpul, cred ca daca aveau ceva de cintat erau si ele undeva mai in top...

 

Ceea ce ma doare e ca peste noapte avem trupe si soliste (MAI ALES...) care cred ca daca au ceva craci gata iese si ceva meserie....

 

Eu stiu? Parerea voastra care este... :)

Edited by lautaru'
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Baumwolle

Am spus mereu ca Eurovision-ul este un concurs mult mai apropiat de politica decat de un festival international de muzica usoara.Ce s-a intamplat anul trecut a fost un caz fericit.

Link to comment
Share on other sites

Eurovision-ul este privit in alte tari drept un concurs de sperante, amatori, etc. Parerea mea este ca de castigat s-a castigat pe cinstite, desi, tot dupa parerea mea, Mihai Traistariu va ramane o vesnica speranta, nefiind in stare sa-si depaseasca acest statut, pana in prezent. Sper sa mi se demonstreze in viitor ca m-am inselat! Dar de premiat s-a premiat melodia si a fost cea mai buna! Restul, sa nu mai vorbim, ca e demn de plans, ca si prestatiile unora ca Akcent sau Indigo! Dar pretentii...la greu! Vai de ei...dar si de noi! Desigur ca in chestia asta intervine si factorul politic si-atunci...sa te tii!

Link to comment
Share on other sites

multe piese nu faceau obiectul de a fi piese demne de EUROVISION.

 

Hmm. Piese demne de Eurovision! Daca te-ai uitat la Eurovision in ultimii ani ai putut observa ca in general muzica e mai mult proasta decat buna. Asa ca demn de Eurovision poate fi orice. Clar ca au fost si exceptii dar putine. In general cei care au cantat mai bine nu au obtinut rezultate. De ex sarbii acum doi ani. Eurovision a devenit, sau poate a si fost intotdeauna, o rampa de lansare pentru cei care nu reusesc sa se lanseze de alta forma. In Romania ,in speta, e un festival dedicat compozitorilor mai batranei care asa au sentimentul ca traiesc pentru ceva. Dupa cum se vede cei tineri incep sa-si piarda interesul pentru acest festival. Oricum daca a ajuns M.Moga in juriu e tare treaba :) . In rest....bine ca a castigat Treistariu asta. Daca asta e pretul sa nu-l mai vedem in urmatorii ani atunci......fie B) . Deja era prea mult 6 ani la rand. Sper ca e fericit acum. Despre discutiile de dupa preselectie............Parerea mea e ca astea se fac pentru audienta. Se stie ca romanii gusta orice scandal la TV.Si mai mult.....a revenit domnul Maruta la TVR dupa o tentativa nereusita la Realitatea TV. Si s-a vazut ca e cu chef de bagat zazanie si de imbarligat la greu.

Cam asta e in mare parerea mea. Ramane sa vedem Eurovizionul de anul asta si........mai vorbim.

 

 

Respectele mele in continuare tuturor.

 

P.S. Costi Ionita e ceva de neimaginat. Am impresia de multe ori ca pur si simplu nu realizeaza cat e de penibil. Alta vina nu i-am gasit............. :);):):o:(

Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

P.S. Costi Ionita e ceva de neimaginat. Am impresia de multe ori ca pur si simplu nu realizeaza cat e de penibil. Alta vina nu i-am gasit............. :):(:)B):)

Ai dreptate, pina nu a dat-o el in doua versuri de manea nu s-a lasat...

Cu alte cuvinte oooooooffff veata mea....

Link to comment
Share on other sites

Hmm. Piese demne de Eurovision! Daca te-ai uitat la Eurovision in ultimii ani ai putut observa ca in general muzica e mai mult proasta decat buna. Asa ca demn de Eurovision poate fi orice. Clar ca au fost si exceptii dar putine. In general cei care au cantat mai bine nu au obtinut rezultate. De ex sarbii acum doi ani. Eurovision a devenit, sau poate a si fost intotdeauna, o rampa de lansare pentru cei care nu reusesc sa se lanseze de alta forma. In Romania ,in speta, e un festival dedicat compozitorilor mai batranei care asa au sentimentul ca traiesc pentru ceva. Dupa cum se vede cei tineri incep sa-si piarda interesul pentru acest festival. Oricum daca a ajuns M.Moga in juriu e tare treaba :( . In rest....bine ca a castigat Treistariu asta. Daca asta e pretul sa nu-l mai vedem in urmatorii ani atunci......fie :o . Deja era prea mult 6 ani la rand. Sper ca e fericit acum. Despre discutiile de dupa preselectie............Parerea mea e ca astea se fac pentru audienta. Se stie ca romanii gusta orice scandal la TV.Si mai mult.....a revenit domnul Maruta la TVR dupa o tentativa nereusita la Realitatea TV. Si s-a vazut ca e cu chef de bagat zazanie si de imbarligat la greu.

Cam asta e in mare parerea mea. Ramane sa vedem Eurovizionul de anul asta si........mai vorbim.

Respectele mele in continuare tuturor.

 

P.S. Costi Ionita e ceva de neimaginat. Am impresia de multe ori ca pur si simplu nu realizeaza cat e de penibil. Alta vina nu i-am gasit............. :);):););)

Subscriu. B) Din ce am vazut: numai piese puerile fara vreo valoare :)

Link to comment
Share on other sites

Da, iti dau dreptate si-a castigat cea mai putin proasta! Singurul atu a fost corectitudinea, ca de valoare...ce sa mai vorbim... :)

 

Valoare? :)

Mult prea putine piese din istoria Eurovisionului au avut asa ceva... incerca sa afli intr-o discutie cu cineva numele a doua-trei piese - nu de alta, dar ca sa vezi cate au ramas in mintea oamenilor (la mine, parigzamplu, e Abba - Waterloo si Toto Cutugno - Insieme (unite Europe)). Or mai fi si altele, da' acu nu-mi aduc aminte (sic)

In principiu, piesele scrise special pentru concursuri sunt slabe - Parerea mea :)

bafta

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

ce emisiune misto :) :) :) ...am prins sfarsitul...adiq exact cand au oprit votarea... 300 de posts si ultima zi cu calc...cine stie cand o sa mai postez...

Link to comment
Share on other sites

Valoare? :)

Mult prea putine piese din istoria Eurovisionului au avut asa ceva... incerca sa afli intr-o discutie cu cineva numele a doua-trei piese - nu de alta, dar ca sa vezi cate au ramas in mintea oamenilor (la mine, parigzamplu, e Abba - Waterloo si Toto Cutugno - Insieme (unite Europe)). Or mai fi si altele, da' acu nu-mi aduc aminte (sic)

In principiu, piesele scrise special pentru concursuri sunt slabe - Parerea mea :)

bafta

Congratulations-Cliff Richard, care a pierdut Eurovision-ul; What`s another year-Johnny Logan; Un fluture o pasare-o nemtoaica a carei nume nu mi-l mai amintesc; daca ma chinui poate imi mai aduc aminte ceva! :)

Link to comment
Share on other sites

Eurovizion made in Romania, asa cum ne-am obisnuit deja si anul acesta am avut parte de paine si circ, aceiasi "priceputi" in ale muzicii si pe scena si in juriu, piese de cacao cantate in formatii mixte romano-UE (nu am inteles chestia asta), l-am vazut iar pe Marutza-preputza aberand, am vazut 2 gaste idioate (indigo) care au cantat asa cum stiu ele mai "bine" o piesa de tiribombe si s-au ofticat pe planeta cu mama gasca cu tot pt ca sunt stupide, pe saracu Traistariu fara palarie si nebarbierit (cine i-o fi spus ca e bine asa) ce-i drept, pe Maria Radu careia nu-i spune inca nimeni ca era mai bine daca se facea tesatoare la Filaret,pe Accent care au reusit sa o faca si pe Nico sa cante fals, etc... ceva miscare mi s-a parut la Desperado cu Poptamas, in rest dezastru ca de obicei........ parerea mea. aaa, sa nu uit, acest guru numit Costi Costitza e in continuare,mai penibil decat prevede legea in tara asta.

P.S. nu am votat pt ca nu am avut tupeul sa ma fac de ras :)

Edited by randox
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

marutza mi se pare ca e un tip cate tzine la calitatea muzicii... dupa ce a facut misto de niste proaste aratand la teveu cum sunau fara playback

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden

lol intr-adevar penibili anumiti indivizi...oricum sa lasam asta. ceea ce vroiam sa zic este ca din cate stiu eu(s-ar putea sa stiu prost) anu trecut (sau anu asta) au pus si Trooper piesa "Doar A Mea" dar in "calificari" au iesit pe locu 30...correct me if i`m wrong :)

Link to comment
Share on other sites

Nu vad de ce e asa mare tam tam. Se stie (si a zis-o si Baumwolle mai sus) ca in genere (sau mai bine zis in ultimii ani) Eurovision e un concurs de pile.

Exemple:

Aia din nord se voteaza intre ei

La fel si tarile baltice

Spania si Portugalia eventual si Andorra

Italia si Franta

Germania si Austria si poate si cineva din nord

Romania cu Bulgaria si Moldova (desi anu trecut fu exceptie de au vuit ziarele o saptmana)

Grecii dau punctaj mic turcilor ca nu-i iubesc de loc (vezi chestiunea Cipru)

si lista continua si cam oricine care are cat de cat spirit de observatie o poate completa.

In ultimii 5 ani de cand ma uit eu la sportul asta muzical sinistru n-am auzit o piesa care sa rupa si in al 2lea an. Adica ceva "nemuritor"(more or less). Dupa finala piesa primeste un clip, e frecata pe la MTV&co vreo luna si dupa aia nu se mai aude nimic. Artistul cade intrun con de umbra in cel mai bun caz, sau in penibil de cele mai multe ori.

 

Concluzia ? Nici macar Andreea Marin n-are surprize pentru concursul asta. Facatura + muzica de duzna + "spirit national". Hai ca deja incep sa plang

Link to comment
Share on other sites

Ca sa va dezvalui inca o chestie de *** din culise,anul trecut puteam sa castigam,dar s-a panicat TVRul ca de unde luam milioanele pentru organizare,asa ca s-a bagat smecheria cu Moldova,care voteaza impotriva :) La cum mi-au povestit colegii de la Sistem ca a fost organizat,NU aveam din ce sa platim,fiindca este o firma din Norvegia,cred,care organizeaza pina la cel mai mic detaliu,aduce scena,lumini si sunet,cabine,studio mobil,etc etc,si care trebe platita cam cat gajul lui Sting daca-l ia pe Clapton la chitara si pe Phil Collins cu toba :)

Acum 2 ani,un prieten de-al meu,impresar de meserie,a dat,pe langa piesele solistelor si formatiilor sale,una cu formatia TOTO,care nu a trecut preselectia,asa ca atat despre juriu,si nu comentati daca am sau nu studii muzicale,ca am :) ,spre deosebire de Marius Moga,care nu stie cate linii are portativul,dar asta nu-i umbreste cu nimic talentul de a face slagar din piatra seaca,sau din gasca fandosita,ca sa fiu mai precis.Si vorba lu Cearny,bunica bate toba in continuare,si daca ar fi concurat pentru Romania,nu trecea de preselectia dinozaurilor.Despre cei de anul asta nu am caderea sa comentez,fiindca am avut si eu cu Narcisa piesa in preselectie,care nu a trecut fiindca era o piesa lenta,dar lucrurile stau cam cum a zis randox,iar mie mi-a placut cel mai tare Cazan,oricum sunt fan,daca ati fi stat si voi cu el cu o chitara in mana,ati fi,va asigur,nu l-ati judeca prin prisma incercarilor de a fi comercial,ci prin ceea ce canta la chitara,si sa stiti ca e DEMENTIAL,ca Al DIMeola in tinerete,dar asta s-a mai discutat p-aci

Link to comment
Share on other sites

Guest dadius

In Spania acum cateva zile s-a decis sa cante la Eurovision "La Kechup" (stiti voi feletele cu Asereje). O piesa de rahat Blody Mary sau ceva de genul asta. Anul trecut au facut preselectie si ei. Anul asta au iesit unii la TVE si au zis: "Asta e piesa care va reprezenta Spania". End of story. Cine a decis? Pe ce criterii?.....Domnu´ cu mila. Cum e mai bine pana la urma? Cred ca in toate tarile se alege cum vor unii si asta e!

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

Salutare voua,

 

Dupa cum stiti in ultimele zile a fost mare rumoare la TVR1 pe tema votarii si calificarii piesei Romaniei pentru Eurovisionul de anul acesta. De departe ceea ce am putut vedea, si mai ales auzi, multe piese nu faceau obiectul de a fi piese demne de EUROVISION.

 

Haideti sa incercam sa comentam putin, pro si contra piesele, prestatia...falseturile...

 

In final a cistigat piessa TORNERO cintata de Mihai Traistariu, un tip care cred ca va avea ceva de spus si in viitor, ma refer din punct de vedere vocal. Eu cred ca s-a cistigat pe merit si pot sa spun ca a fost favoritul meu, am si votat in acest sens.

 

Am regerete pentru Laurentiu Cazan, stiti si voi ce poate...

Cit ppriveste pe cei de la Akcent este clar, daca nu play back a nasol de tot !

 

Cit priveste cele 2 scufite rosii care au comentat tot timpul, cred ca daca aveau ceva de cintat erau si ele undeva mai in top...

 

Ceea ce ma doare e ca peste noapte avem trupe si soliste (MAI ALES...) care cred ca daca au ceva craci gata iese si ceva meserie....

 

Eu stiu? Parerea voastra care este... :)

aha....se pare ca se incinge discutia pe aici....

Link to comment
Share on other sites

mie mi-au placut Desperado ... cool ... cantat ca la carte daca macar original nu. Si cred ca si-ar fi dat cu trofeul in cap daca l-ar fi castigat ... ca ideea e doar de publicitate. Aparitie la Euro Vision = cantari mai multe, pe bani mai buni! Pe locul n! neinspiratele "Copy/Paste" impreuna cu Mama Api ... tot de publicitate e vorba ... insa agresiva si imbecila! In fond se preteaza la Euro Vison.

Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

Pe locul n! neinspiratele "Copy/Paste" impreuna cu Mama Api ... tot de publicitate e vorba ... insa agresiva si imbecila! In fond se preteaza la Euro Vison.

ce mia placut chestia cu "Copy/Paste" pentru cele doua fetite. De scufite auzisem, de gasculite auzisem...dar de asta nu..

 

E coooooool ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

nush cum a fost in romania cu eurovizionul, dar cert e ca pe aici nu s-a auzit nimic. nici cine vrea sa se duca, nici cine se va duce, (dak se va duce)... nu a fost mediatizata faza

Link to comment
Share on other sites

Guest 9_lives_of_innocence

care eurovision?! nu avem frate cum sa ne afisam acolo cu treistariu ala.. sau cum se numeste el.. ok, are voce omul, da' o foloseste aiurea rau... 2 versuri-wanna be- si gata melodia pt eurovision?!?! jur ca o sa il*******************************************************daca il intalnesc pe strada... cica ne reprezinta... :):):) pe el si pe aproape toti care au participat...

 

Desperado macar aveau instrumente :( asa ca am apreciat

Edited by 9_lives_of_innocence
Link to comment
Share on other sites

Ce e de mirat nu e ca a luat Traistariu locul I, totusi penibil sau nu omul are voce. Ce m-a lasat cu gura cascata a fost ca nu numai a luat Akcent locul II, dar ca abia abia ca nu a luat locul I, am inteles ca a fost la un mic pas de a-l lua pe Traista' inainte.

 

Da-o in pana mea, nu am nimic cu Akcent sau cu fanii lor, daca asta e nivelul de cultura muzicala la care se limiteaza e problema lor, dar ma enervez cand vad pe afonii aia care nu au nici un fel de talent ca sunt la un pas de a reprezenta Romania.

 

Si asa Romania e reprezentata de rromi care cersesc si fura si de jucatori de fotbal care se drogheaza. Numai afonii ne mai lipsesc si ne scufundam si mai tare in *****.

Link to comment
Share on other sites

N-are rost sa mai fac un thread nou asa ca o sa postez aici.

 

Finlanda trimite la Eurovijan pe "Lordi".

Pentru cine nu stie Lordi e o formatie ce canta un soi de Heavy Metal/Hard Rock insa nu foarte pretentios si solicitant. Clape pentru umplutura , chitara acordata putin mai jos ca sa sune "greu" , fara solouri , voce groasa dar totusi ascultabila cu cateva screamuri a la Heavy Metal , coruri ocazionale (de regula pe refren)

E foarte pop /comercial/catchy/usor de ascultat/cum vreti voi sa ii ziceti. Ca bonus promoveaza si o imagine destul de ciudata horror/kitsch. Ce m-a uimit este productia piesei ce e facuta cu mult cap (la fel si productia celor 3 albume scoase pana acum). Suna foarte profi si sunt facute tot soiul de "hackuri" sa hipnotizeze ascultatorul :)

Anul asta trupa concerteaza impreuna cu UDO si cine stie daca mai vin UDO pe la noi (Asa cum au promis) poate ii aduc si pe Lordi

 

Poza

 

 

lordi.jpg

 

Link catre piesa cu care participa la eurovijan [11MB] : http://files.drakkar.de/lordi_hardrockhallelujah.avi

 

Site oficial : http://www.lordi.org/

 

Eu unul stiu pe cine o sa votez si nu neaparat pentru ca imi plac (lucru foarte adevarat :) ) ci pentru ca mi se pare o un sut in fund dat tuturor sclifositilor de la Eurovijan. Lordi n-are nici o treaba cu muzica ce se presteaza de regula la concursu lasta. O sa fie circ (si rock!)!

Singura problema o sa fie cu semifinala pentru ca lordi nu intra direct in finala.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.