www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Retastare!


Guest Zookye
 Share

Recommended Posts

Buna Seara.

 

Tocmai ce mi-am dezmembrat reghinul acustic (de prin 90) si vroiam sa-i facniste retusuri.

 

Pentru inceput ma gandeam sa iau tijele metalice de pe ultimele taste (si asa nu ajung la ele) si sa le pun in locul celor de pe fretul 1, 2, 3,4. Insa ma gandesc..am auzit de atata ori despre retastare si nu stiu ce inseamna. Cum se face si ce rol are? :) E nevoie de un om experimentat sa o faca ?

 

Si inca o intrebare mica. Am pus o rigla metalica de 1m pe griful chitare si observ ca acesta estr stramb. (de pe la fretul 8 pana pe la 14 are o ...nu stiu cum sa ii zic...o "burta inversa", o "adancitura"...sper ca intelegeti, daca nu pun poze :P )

 

Am invartit de trossrod pana ce s-a desprins griful de butuc fara nici un rezultat. Tin sa precizez ca nu am invartit ca prostu la trossrod dintr-o bucata. Am invartot cate 1mm cu pauza de 15min intre. (am citit undeva pe forum ca asa se procedeaza corect).

Si deci, aveti vreo idee despre cum as putea indrepta griful?

 

Cam asta e..Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Buna Seara.

 

Tocmai ce mi-am dezmembrat reghinul acustic (de prin 90) si vroiam sa-i facniste retusuri.

 

Pentru inceput ma gandeam sa iau tijele metalice de pe ultimele taste (si asa nu ajung la ele) si sa le pun in locul celor de pe fretul 1, 2, 3,4. Insa ma gandesc..am auzit de atata ori despre retastare si nu stiu ce inseamna. Cum se face si ce rol are? :) E nevoie de un om experimentat sa o faca ?

 

Si inca o intrebare mica. Am pus o rigla metalica de 1m pe griful chitare si observ ca acesta estr stramb. (de pe la fretul 8 pana pe la 14 are o ...nu stiu cum sa ii zic...o "burta inversa", o "adancitura"...sper ca intelegeti, daca nu pun poze :P )

 

Am invartit de trossrod pana ce s-a desprins griful de butuc fara nici un rezultat. Tin sa precizez ca nu am invartit ca prostu la trossrod dintr-o bucata. Am invartot cate 1mm cu pauza de 15min intre. (am citit undeva pe forum ca asa se procedeaza corect).

Si deci, aveti vreo idee despre cum as putea indrepta griful?

 

Cam asta e..Cheers!

 

Contacteaza-l pe userul @picnic, cu mare incredere. Are preturi foarte bune si lucreaza ingrijit. A retastat, de curand, Kramer-ul unui bun prieten al meu si a facut o lucrare de mare calitate.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca eu sunt din Suceava si nu cred ca merita sa bag bani in ea mai multi decat valoreaza chitara propiu zisa.

 

Peste cateva saptamani urmeaza sa-mi achizitionez o chitara noua, insa nu vreau sa o dau pe asta la gunoi. Poate poate fac ceva cu ea:)

 

Multumesc de raspunsuri apropo!

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Buna Seara.

 

Tocmai ce mi-am dezmembrat reghinul acustic (de prin 90) si vroiam sa-i facniste retusuri.

 

Pentru inceput ma gandeam sa iau tijele metalice de pe ultimele taste (si asa nu ajung la ele) si sa le pun in locul celor de pe fretul 1, 2, 3,4. Insa ma gandesc..am auzit de atata ori despre retastare si nu stiu ce inseamna. Cum se face si ce rol are? :) E nevoie de un om experimentat sa o faca ?

 

Si inca o intrebare mica. Am pus o rigla metalica de 1m pe griful chitare si observ ca acesta estr stramb. (de pe la fretul 8 pana pe la 14 are o ...nu stiu cum sa ii zic...o "burta inversa", o "adancitura"...sper ca intelegeti, daca nu pun poze :P )

 

Am invartit de trossrod pana ce s-a desprins griful de butuc fara nici un rezultat. Tin sa precizez ca nu am invartit ca prostu la trossrod dintr-o bucata. Am invartot cate 1mm cu pauza de 15min intre. (am citit undeva pe forum ca asa se procedeaza corect).

Si deci, aveti vreo idee despre cum as putea indrepta griful?

 

Cam asta e..Cheers!

 

Se poate ...daca tastele luate de sus nu au fost slefuite de la bun inceput .

 

Scoti ci cu grije tastele vezi ca sunt indicatii, filme etc pe net ..

 

Curbura deja este OK doar trebuie sa tai atent tastele la latimea gatului ...iar cele tocite .uzate le pui cu "capul in jos" fata de cum au fost pana acuma , in acest fel partile uzate vin la corzile groase iar partea mai neuzata (care a fost in sus si in care corzile groase nu au lasat santuri adanci__) vine sub corzile subtiri.

 

La coarda 6 probabil nu va ajunge tasta scoasa de pe pozitiile mai mici ( I ;II;III ;IV )dar si asa nu se prea canta pe aceste poziti peste octava (XII-XX).

 

Indicatii cum se face tehnic gasesti .

Link to comment
Share on other sites

Ok, multumesc mult de raspunsuri.

 

 

Vad ca tipul din acel video scoate tijele folosing un instrument mai special. Fiercul de calcat merge ?

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am asa ceva. Sa intreb prin vecini.

 

Si totusi..nu vad de ce fierul de calcat nu ar fi bun. Prea multa caldura? Transferul de caldura nu se face cum trebuie ( de ce nu?) :D

 

Multumesc de raspuns btw!

Link to comment
Share on other sites

Fierul de calcat nu este bun deoarece tastele sunt curbate pentru a urma curbura fingerboard-ului si fierul va atinge tasta intr-un singur punct. Pentru a putea scoate freturile fara sa strici lemnul trebuie sa incalzesti dinspre un capat si sa muti punctul de contact cu sursa de caldura pe masura ce scoti fret-ul in timp ce actionezi cu clestele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.