www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Difuzoare Ptr Chitara Bogate In Medii?


aliorneicev
 Share

Recommended Posts

Sau reincarnarea contemporana si puternica a acestuia, Scumback M75.

Nici Celestion G12H nu-i de lepadat. De asemenea, merita sa te uiti si la

Tayden Speakers

 

Scumback M75 si M55 sunt niste difuzoare extraordinare, din pacate sunt putin cam scumpe. De Tayden nu stiu nimic, deci nu ma pot pronunta. G12H nu stiu aca au la fel de multe medii ca si Greenback. O spun din experienta, am avut toate difuzoarele de mai sus, mai putin M75, dar am M55 care suna doar putin mai plin decat M75. Doar pentru un ton foarte pe medii eu cred ca este suficient Greenback, cu conditia sa fie corect broken in, din pacate nu stiu traducerea exacta in romana. Am observat asta la Greenback-ul pe care l-am cumparat de nou, dupa ce l-am cantat o perioada si-a schimbat mult sunetul, in bine dupa parerea mea, suna ceva mai rotund si nu mai avea acele medii inalte suparatoare.

Link to comment
Share on other sites

e ceva mai" scooped" fata de greenback...trebuia sa precizez,dar am o parere buna de v30 desi greenback e mai pe gustul meu.

Eu nu aude deloc chestia asta. Mai mult, in trupa nici nu se pune problema. Probabil esti un pic biased din cauza parerii deja formate. Si trebuie sa faci si diferenta intre medii si inalte pentru instrumentul chitara.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu aude deloc chestia asta. Mai mult, in trupa nici nu se pune problema. Probabil esti un pic biased din cauza parerii deja formate. Si trebuie sa faci si diferenta intre medii si inalte pentru instrumentul chitara.

 

nu-mi place sa mananc rahat dar pe sistemul meu creative de la pc ,in testul ala, greenback-ul imi suna mai concentrat pe medii decat v30.Nu zic ...v30 suna destul de echilibrat in tot spectrul fata de multe alte dif-uri din test,dar comparat direct cu greenback-ul mie mi se pare ca inaltele sunt mai prezente ...distorsul ceva mai abraziv si toate lumea e totusi deacord ca v30 are un "bottom" mai consistent decat greenback-ul....de aceea cred ca e o recomandare mai fireasca un greenback pentru cel care cauta in special medii.

 

O varianta mai ieftina dar buna pentru aliorneicev,ar fi si un eminence legend.

Link to comment
Share on other sites

nu-mi place sa mananc rahat dar pe sistemul meu creative de la pc ,in testul ala, greenback-ul imi suna mai concentrat pe medii decat v30.Nu zic ...v30 suna destul de echilibrat in tot spectrul fata de multe alte dif-uri din test,dar comparat direct cu greenback-ul mie mi se pare ca inaltele sunt mai prezente ...distorsul ceva mai abraziv si toate lumea e totusi deacord ca v30 are un "bottom" mai consistent decat greenback-ul....de aceea cred ca e o recomandare mai fireasca un greenback pentru cel care cauta in special medii.

 

O varianta mai ieftina dar buna pentru aliorneicev,ar fi si un eminence legend.

 

Concentratia pe care o auzi tu pe medii la greenback e un plus de medii joase fata de alte difuri. In orice mix mediile alea se lupta cu tonul basului si cu mediile joase din voce si percutie. Ce ti se pare abraziv la v30 e de fapt o tona de medii inalte (adica intre 1 si 5khz, vorbim de spectrul chitarii, nu intregul spectru audio) care se aud foarte clar in orice mix din aproape orice stil de muzica. Daca vrei mai multa prezenta in mix fara sa te dai mai tare decit celelalte instrumente alegerea evidenta e V30.

Link to comment
Share on other sites

iti dau un sfat simplu. mergi si viziteaza acest site. baietii astia fac niste difuri exceptionale ! stiu bine ce spun pt. ca am in amplifurile mele asa ceva si suna incredibil !

 

sper ca stai bine cu limba engleza, ca altfel e mai greu sa intelegi ce scrie la date tehnice. eventual apeleaza la o persoana care are cunostiinte in domeniu sa-ti spuna care anume dintre modele e pretabil pt. ce vrei tu.

 

analizeaza cu atentie fiecare dintre modele si o sa observi la fiecare niste detalii legate caracteristica de sunet a fiecarui difuzor in functie de cum este construit conul difuzorului si in functie si de alte aspecte...

 

iti recomand cu caldura acesta firma, fara sa fiu endorser, doar un om extrem de multumit de produsele lor. sunt difuri facute cu simt de raspundere in USA !!!

 

https://taweber.powweb.com/weber/

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare . stie cineva care difuzoare sunt recomandate pentru a avea mai multe medii? binenteles ptr. chitara. nu conteaza firma , maintereseaza ce si unde sa caut. merci!

Difuzor de chitara 70-4500Hz nici nu functioneaza in alt domeniu numai pe "medii".

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

in raportul pret/calitate difurile de la eminence sunt - cred - imbatabile!

da, pe langa governor, mai ai o gramada de optiuni. pentru o informare corecta poti sa te uiti pe site-ul lor, unde au exemple de sunet foarte bune cu aproape fiecare difuzor. seriile interesante pentru chitara sunt "red coat" (pentru soundul "engezesc") si "patriot" (pentru soundul "american").

eu folosesc in boxa pentru dry (adica a ampului) un "cannabis rex" (din seria patriot) si un "private jack" (din seria red coat). de curand, la recomandarea lui tomo fujita (chitarist din LA, care a facut toate sample-urile pentru eminence) am luat doua "tonespotter" (seria red coat) pentru cele doua boxe wet din instalatie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

iti dau un sfat simplu. mergi si viziteaza acest site. baietii astia fac niste difuri exceptionale ! stiu bine ce spun pt. ca am in amplifurile mele asa ceva si suna incredibil !

 

sper ca stai bine cu limba engleza, ca altfel e mai greu sa intelegi ce scrie la date tehnice. eventual apeleaza la o persoana care are cunostiinte in domeniu sa-ti spuna care anume dintre modele e pretabil pt. ce vrei tu.

 

analizeaza cu atentie fiecare dintre modele si o sa observi la fiecare niste detalii legate caracteristica de sunet a fiecarui difuzor in functie de cum este construit conul difuzorului si in functie si de alte aspecte...

 

iti recomand cu caldura acesta firma, fara sa fiu endorser, doar un om extrem de multumit de produsele lor. sunt difuri facute cu simt de raspundere in USA !!!

 

https://taweber.powweb.com/weber/

merci

Link to comment
Share on other sites

un foarte bun difuzor este si Eminence Tonespotter. de altfel a devenit preferatul meu, in combinatie cu ampul Mad Professor MP101.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut! La o combinatie de difuri nu v-ati gandit, nu a incercat nimeni?

 

Am acasa un combo 2x12" pe lampi Peavey Valveking. La el folosesc o combinatie de difuri si anume: Celestion G12T-75 si un Jensen JCH12/70. Suna brici. Acuma depinde si de gusturi. Inainte de a ajunge la combinatia asta am mai testat Jensen-ul cu un V30. Si asa suna bine dar parca ii lipsea ceva, ii lipseau mediile alea faine (daca ma intelegeti) iar solourile nu prea aveau viatza (imi cer scuze daca ma exprim asa metaforic dar nu sunt chitarist, incerc sa transpun pe cat posibil ceea ce am auzit)

 

In schimb am mai observat ca V30 suna bine combinat cu Celestion G12P80......parerea mea

 

:respect:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.