www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Filmuletul


Guest manutza

Recommended Posts

E ok daca ne gandim de cat timp canti, sunt convins ca majoritatea dintre noi nu eram mai buni dupa o luna de chitara.

Da-i inainte si nu te lasa impresionat de "glumetii" forumului.

Exerseaza mai mult sa poti schimba repede acordurile si spune-i profului sa te invete bataia corecta la melodiile alea, nu asta simplificata.

Si acordeaza-ti chitara mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Bravo Copilu'!!! Nu te descuraja si nu uita ca nimeni nu s-a nascut invatat.

Incearca sa fi atent la corzile libere.

In momentul in care te ia cu transpiratii , stand cu chitara in brate, inseamna ca studiezi suficient.

 

, sunt convins ca majoritatea dintre noi nu eram mai buni dupa o luna de chitara.

Sunt de aceeasi parere.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Bravo Copilu'!!! Nu te descuraja si nu uita ca nimeni nu s-a nascut invatat.

Incearca sa fi atent la corzile libere.

In momentul in care te ia cu transpiratii , stand cu chitara in brate, inseamna ca studiezi suficient.

 

 

Sunt de aceeasi parere.

 

eu nici acum nu fac bataile corect :):lol: mai mult dupa simt, deci na

for some reason, imi aduce aminte la degete si fata de buckethead! (cautati brian carroll pe net, e un newspaper ad)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest manutza

multumesc mult de incurajari...i sa mai postez videouri peste ceva vreme daca doriti....si inca o data multumesc pentru ca imi explicati si ma ajutati cu o asemenea rabdare...o parte ce stiu stiu doar de la voi si aceasta parte trece de 25%smile.gif

Link to comment
Share on other sites

bai,mie mi s-a parut un filmulet chiar dragutz si sincer.imi amintesc ca atunci cand am inceput sa cant la ghitara n-aveam acordor digital si evident habar n-aveam sa mi acordez chitara..asa ca ea se tot dezacorda intre doua lectii cu profesorii de atunci :))

ce te sfatuiesc : ia ti un acordor digital,gasesti unele ieftine si vei avea satisfactia cantarii pe o chitara acordata

pozitia mainii drepte nu prea e in regula,in general (nu intotdeauna) bataia se face deasupra rozetei si la ciupirea corzilor tii mainile prea crispate,relaxeaza -le

bafta la exercitii

Link to comment
Share on other sites

o poti acorda dupa orga... dar... te bazezi tot pe ureche, care in cazul tau nu e atat de exacta. avantajul tunerului (acordorului) este ca iti spune cand ai ajuns la nota corecta.

 

cat despre filmulet in sine... parerea mea e ca mai bine te apuci si studiezi cate o melodie cap coada, decat franturi de melodii. finalitatea studiului nu e sa stii cum e o melodie la strofa si la refren, ci sa poti canta melodia respectiva, si starni anumite emotii celor care te asculta. asta sigur nu o vei face cu franturi de melodie si cu chitara dezacordata :)

 

cat despre partea tehnica, ma uimeste ca schimbi acordurile atat de repede dupa doar o luna de studiu. atentie la acordul fa major, daca am observat eu bine, tu luai fa# major. in rest, tine-te de treaba!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.