www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Exercitii


Guest RobyKee
 Share

Recommended Posts

Guest RobyKee

Salut cunoasteti ceva exercitii pentru digitatia mainii stangi cant cam de o luna si inca ma dor degetele exerses zilnic cam 30min -1 ora...sau ceva sa imi iasa acordurile mai bine sa le pot schimba mai repede...

Link to comment
Share on other sites

mai ia o pauza de la acorduri si invata o melodie usoara. Cum ar fi seek and destroy. Pe asta am invatat-o cand deja eram plictisit si exasperat ca nu-mi iesea niciun acord iar dupa aceea imi ieseau din ce in ce mai bine. Asa fac si acum, cand repet acelasi lucru foarte insistent intru in monotonie, nu ma mai concentrez iar atunci cant altceva.

Link to comment
Share on other sites

Apropo de Metallica, poti incerca Enter Sandman.into-ul,macar.Daca vrei ceva antrenant,poti incerca Master of Puppets.Ii usoara,doar ca e rapida.O sa ai o satisfactie foarte mare cand iti iasa.Sau,intro-ul de la One.

Spor!!

Link to comment
Share on other sites

Salut cunoasteti ceva exercitii pentru digitatia mainii stangi cant cam de o luna si inca ma dor degetele exerses zilnic cam 30min -1 ora...sau ceva sa imi iasa acordurile mai bine sa le pot schimba mai repede...

 

Vezi dacă-ţi plac astea. Sunt o serie de lecţii de strumming şi acorduri şi cum să treci de la un acord la altul :

 

http://learnhowplayguitarpianoviolin.wordpress.com/2010/08/25/learn-how-to-play-guitar-lesson-4/

 

De schimbat mai repede, asta o să vină în timp... Ţin minte cât am exersat şi eu trecerea de la C la G şi invers... Sunt acolo şi exerciţii de încălzire. Nu le neglija !

 

Succes !

 

PS : Dacă-ţi place cum sunt prezentate lecţiile şi poţi face rost de DVD-urile din seria "Jamorama" cred că te-ar ajuta...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Schimbarea rapida a acordurilor o vei face de la sine in momentul in care muschii mainii au invatat perfect pozitia corecta.

Daca repeti cate putin, dar in fiecare zi, ajungi acolo. Nu exista vreo reteta speciala. Ai grija doar sa faci acordurile corect(fara fret buzz) si sa tii mana in pozita corecta de fiecare data (ex: degetul mare perpendicular pe grif, incheietura jos, apesi intre tase cu buricul degetelor)

Link to comment
Share on other sites

Incearca gama cromatica. Este un exercitiu foarte bun pentru pozitia degetelor.

Incepe cu fiecare din cele 4 degete pe cate din tastele 1,2,3,4 astfel ai degetul 1 pe tasta 1..................si degetul 4 pe tasta 4.

Paneaza fiecare nota (grija mare la panatie, sus-jos). Fa exercitiul acesta pe toate corzile.

Spor la treaba

Link to comment
Share on other sites

Game la greu! Si nu uita metronomul!

Setezi un tempo la care poti executa corect si cu acuratete gama, apoi cresti usor tempoul. Bineinteles mai iti trebuie si ceva rabdare si mai ales vointa! Rezultatele ver veni cu siguranta!

Pentru inceput este important sa te concentrezi pe acuratetea executiei, apoi usor usor vei invata cum sa "nuantezi" fiecare nota in functie de ceea ce vrei sa exprimi!

succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Meow199

Apropo de Metallica, poti incerca Enter Sandman.into-ul,macar.Daca vrei ceva antrenant,poti incerca Master of Puppets.Ii usoara,doar ca e rapida.O sa ai o satisfactie foarte mare cand iti iasa.Sau,intro-ul de la One.

Spor!!

 

Master of Puppets dupa o luna? blink.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.