www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inca O Intrebare


Guest manutza
 Share

Recommended Posts

Guest manutza

Voi can cat cantati pe zi?.......ca eu nush dak exersez destiu......sa va zic....luni merg la scoala pana la 2,vin acasa ,mananc si pana la 6 ma duc la lecti de chitara.....dupaia vin ....pana la 9 imi fac teme si dupaia pan la 10 exersez.....marti exersez vreo 2 sau 3 ore......miercuri ca luni......joi ca marti.....vineri exersez cam 2 ore.......in wekend tota ziua :lol: si dupaia iar luni......rezultatele sunt pe masura.....profu meu de chitara zice ca is cel mai talentat copil care la avut vreodata.....si chiar si mama o fost la el in tinerete....e platit de primarie sa invetze c8chi.....preda de 40-50 ani.....in fine.....vas mai ruga sa imi ziceti ceva exerciti pt dexteritare .....si ink ceva...e neaparat sa canti cu pana.mie imi place mia mult cu mana goala la ciupit.....la bataie cu pana......Ma nore mana la cat am scris :)):):lol:

 

am uitat sa mentionez ca am 13 ani

Link to comment
Share on other sites

Eu zic cã niște lecții de limba românã nu ți-ar strica deloc... :)

 

Si eu am avut acelasi impuls, dar mi-am spus sa nu par rautacios.

Din cate am reusit sa inteleg (cu greu) din cele scrise de tine, exersezi in jur de 2 ore zilnic. Eu cred ca timpul acordat exersarii iti va permite sa progresezi intr-un ritm bun.

Daca profesorul nu ti-a facut inca un program de exercitii, atunci vorbeste cu el si organizati-l impreuna. Evita sa "canti" chestii pe care deja le stapanesti si concentreaza-te pe imbunatatirea lucrurilor pe care ti-ai propus sa le inveti dar pe care inca nu le stapanesti.

 

Mult succes si fii mai atent la ora de Limba Romana.

LIR

Link to comment
Share on other sites

Mi-a venit o problema de mate: deci Mihai sa zicem exerseaza la chitara martea, joia si martea cate 1h15min pe zi. Vinerea exerseaza cati luni si jum'ate din marti, iar miercuri si joi exerseaza cat sambata si miercurea viitoare. Stiind ca duminica el exerseaza toata ziua si sambata cel putin cat duminica, sa se determine cat de bazat va ajunge Gigel, care nu a vazut neam de neamul lui exercitiu ca Mihai.

Link to comment
Share on other sites

Guest CristianT

Ma, in afara de romana dezastruoasa eu vad niste chestii cu nonsens:

- Cum poti spune ca exersezi toata ziua.... e imposibil asta

- Cum preda profu tau de 50 de ani, ca sa predea inseamna ca a facut chitara, hai sa zicem 5 ani de chitara si apoi preda, s-a apucat de predat de la 20 de ani, deci are 75 de ani? cel putin

 

 

Si acum ceva despre tine:

- urasc oamenii care spun OMG i am 13 and i don`t listen to just bieber :) i am a rocker god damn it

- urasc oamenii care spun e deajuns ca exersez toata ziua? De parca ai putea si toata noaptea ...desi chiar si toata ziua e putin probabil

- urasc oamenii care spun: Lumea spunec a sunt cel mai bun...hmm oare chiar sunt cel mai bun? Tu ce zici? Sunt cel mai bun? Asa-i?

 

In rest...felicitari, dupa cum ne spui aici peste 2 ani vei avea trupa ta si vei fi megastar.

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa zici ca abea ai o luna de cand canti la chitara si deja esti cel mai talentat copil ce l-a avut profesorul tau vreodata?Pe ce criterii te-a ales?

Anyway este in regula cat canti , parerea mea , ar fi o idee buna sa iti faci un orar , sa recapitulezi tot ce sti si sa exersezi mai mult lucrurile ce nu iti ies, sa le fixezi.

P.S. De ce ai vrea sa deschizi un topic despre indreptarea griff-ului daca ai un profesor asa experimentat?Nu mai bine ii dadeai chitara lui si iti indrepta griff-ul el?

Link to comment
Share on other sites

Guest manutza

Vrei sa zici ca abea ai o luna de cand canti la chitara si deja esti cel mai talentat copil ce l-a avut profesorul tau vreodata?Pe ce criterii te-a ales?

 

pai eu am evluat cel mai rpd....am intrecut deja vreo 3 copii care is de vreo 3-4 luni acolo.....

Link to comment
Share on other sites

pai eu am evluat cel mai rpd....am intrecut deja vreo 3 copii care is de vreo 3-4 luni acolo.....

 

Nu asculta de urâcioși ăștia .Foarte bine faci .

 

De ex. eu am exersat ieri și azi toată ziua .Bineînțeles ca specialiști în gramatica nu-și sau seama ca acest lucru nu înseamna ca stau cu chitara în mana toată ziua încontinuu dar ca sa te prinzi de asta probabil ar trebui sa fii prof de logica.Nu cant incontinuu dar ma ocup toata ziua doar de cantatul la chitara .. mai faci o pauza , citești ceva pe net , mai faci o cafa , mai iei masa, te mai oprești sa comentezi ceva la TV sau alta tema...

 

Acu dacă este supărat tovarășul cu gramatica este treaba lui dacă el nu poate sa exerseaze mai mult .

 

Probabil ești talentat iar pe lângă asta te mai și încurajează profesorul ca sa ai chef la exersat .Acest lucru înseamna ca a evaluat timpul în care asimilezi fata de alți elevi începători .

 

Asta ca sa intelega unii. Dacă vine la mine canta în fata ,mea 3 rifuri si canta după mine doua trei ritmuri ( numai ritmul ) apoi ceva încercare de a canta o melodie simpla si pot spune daca are stofa si daca are talent .

 

Cat de silitor este și cat va învața asta este alta treaba.

 

La 13 ani încă nu ești nici Eminescu nici Rebreanu dar nici Ion Creanga .

 

Spune-le gramaticienilor de la cercul literar ca sa aștepte pana scrii "amintirile din copilărie " peste câțiva ani si după ce o sa citească sa facă critica literara și sa corecteze greșelile..

 

In rest asculta de profesor și dacă el spune ca ai un ritm de dezvoltare OK.inseamna ca este destul cat exersezi și înveți .Cere-i profului exerciții ptr. dexteritate , dacă nu-ți da înseamna ca încă nu este cazul trebuie sa mai avansezi .Răbdare . Nu se poate sari peste unele etape.Proful cred ca știe el ce-ti da și în ce ordine .Dupa ce ai învățat de la prof tot ce poți eventual te orientezi la alt prof pentru alt stil /gen de muzica.Oricum încă nu știi ce o sa cânți când ajungi la 18 ani .Asa ca învață bazele 2 -3 ani apoi dexteritate o sa vina fără sa faci altceva decât sa exersezi cea ce trebuie ca sa înveți.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

si iata cum se naste urmatorul Al Di Meola tocmai in Romania.....minunat.....is tare curios cum canti copile....oare ne poti arata si noua ? o inregistrare ceva? daca se dovedeste a fi adevarat ce spui mataluta , atunci imi dau jos palaria in fata ta. Dar pana atunci......nu prea observ o mare deosebire dintre tine si "blecãr"-ul ala din oras de la mine care e "chitarist" de 10 ani , are jackson din seria JS neck thru de 1000 de euro care sustine cu varf si indesat ca cea mai tare trupa e "Creidãl" si ca AC/DC sunt black metal.....no comment

Link to comment
Share on other sites

Guest manutza

in curand pun o intregistrare cu ce am invatzat.....am inca o intrebare.....oare sa merg la liceul de muzica?...pana acum am facut muzica cu profesoru de sport,intr-un singur an am facut ceva mai serios si am invatat notele pe portativ,diez,bemor,becar..masurile 4/4,3/4 etc.

o colega merge dupa ore la ceva scoala de muzica,ea e cu vioara si a inceput pe clasa I ,si zice ca de la liceu merge ea aclo ....si m-as duce si eu dar la cat de bine stiu eu teorie raman corigent.

l-am intrebat pe profesorul meu de chitara daca ma invata sa citesc de pe portativ...mia raspus ca iar trebui 2 ore in fiecare zi sa invat bine chestia asta.

m-am mai gandit sa invat acordurile de la chitara dupa ureche muzicala,dar oare merita efortul?

 

Pfoai ce fain! :)

Sa-mi zici si mie care e secretul blink.gifrolleyes.gif

 

nu e nici un secret...da nu sti cat de mult miam dorit chitara....vara asta in Iulie parca sia luat un prieten o chitara si a inceput sa mearga la ore.iam luat si eu chiatara sa ma joc pe ea :lol:) am faut prima data aia de inceput de la metallica nothing else matter....am tinut vreo 2 acorduri da cu schimbatu varza......si dupaia ala s-o dus in bucuresti ziua urmatoare....mama n-a vrut sa imi cumpere chitara ca a crezut ca ma las de ea...si pana prin octombrie toata noaptea numa chitara visam,tot ca eram pe scena si prosti dastea da n-am zis la nimeni...numa o vad pe mama ca vine cu o chitara acasa....am inceput sa merg la ore si am ajuns pana in prezent

 

poate pentru ca miam dorit atat de mult sa invat sa cant la chitara si ink imi mai doresc .in toata viata mea nu miam dorit ceva atat de mult

Edited by manutza
Link to comment
Share on other sites

in curand pun o intregistrare cu ce am invatzat.....

 

Lasa postatul inregistrarilor ,mai invata si ai rabdare .Eu doar pe la 14 ani am vazut baietii mai mari cu chitara ,mama nu mia cumparat chitara caci considera ca este ceva neserios..hehe .Mi-am construit o chitara electrica pe care pana la urma mama a inchis-o sub cheie in dulap ca sa mai invat cate ceva si ptr scoala ...hahaha .Dar eu cantam cu chitara acustica de la un prieten vecin....( cantam e un fel de a spune , incercam si eu una alta zilnic faceam "descoperiri"...).

 

Am invatat progresia de la House of Rising Sunn ( atat cunosteam ceva palpabil ..ce se putea recunoste ) si terorizam pe toata lumea in parc, acasa, pe strada mergeam cantand la chitara ... hahaha .( nu chiar pe starazile principale dar tin minte ca peste tot cand caram broanca la plaje,la orele de practica , catre parc... cantam /exersam..si pe drum .)hahahaha .

 

Deci mai ai timp sa studiezi....

Link to comment
Share on other sites

Lasa postatul inregistrarilor ,mai invata si ai rabdare .Eu doar pe la 14 ani am vazut baietii mai mari cu chitara ,mama nu mia cumparat chitara caci considera ca este ceva neserios..hehe .Mi-am construit o chitara electrica pe care pana la urma mama a inchis-o sub cheie in dulap ca sa mai invat cate ceva si ptr scoala ...hahaha .Dar eu cantam cu chitara acustica de la un prieten vecin....( cantam e un fel de a spune , incercam si eu una alta zilnic faceam "descoperiri"...).

 

Am invatat progresia de la House of Rising Sunn ( atat cunosteam ceva palpabil ..ce se putea recunoste ) si terorizam pe toata lumea in parc, acasa, pe strada mergeam cantand la chitara ... hahaha .( nu chiar pe starazile principale dar tin minte ca peste tot cand caram broanca la plaje,la orele de practica , catre parc... cantam /exersam..si pe drum .)hahahaha .

 

Deci mai ai timp sa studiezi....

 

 

...cum face de altfel si colegul @manutza cu rgc'ul.De fapt cred ca e ceva normal la varsta asta unde e mare entuziasmul si se face de obicei exces de zel; probabil ca multi dintre noi ne comportam asemanator la inceput si daca stau bine sa ma gandesc tare mult mi'as dori sa mai am entuziasmul de la varsta aia...Eu unul sint de parere ca ar trebui sa'l lasam pe baiat in pace; decat sa'l ironizam sau sa'l descurajam pentru ca in timp isi va gasi singur drumul.Sint de fapt niste etape prin care am trecut toti si e normal sa treaca oricine. Totusi..la modul in care se foloseste de limba romana nu prea are scuze :)

Link to comment
Share on other sites

trebuie naparat sa cant cu pana si la ciupituri ?ca acolo nu imi place sa folosesc pana. e mai greu

 

depinde de preferinte....vrei liceu de muzica...atunci te vei axa mai mult pe clasica.....si da...pe ciupituri......dar asta nu inseamna ca nu poti sa canti la electrica c pana......si nu canti cu pana la ciupituri lol....ca doar de aceea se numesc ciupituri......tu probabil vrei sa vorbesti de acorduri ciupite....care alea le canti cu degetele (logic) , nu cu pana...cu pana canti mai mult riffuri and stuff...dar si acorduri si a lot of things......ti-am zis.....depinde strict de preferinte.....asteptam sa ne arati ce stii....

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

depinde de preferinte....vrei liceu de muzica...atunci te vei axa mai mult pe clasica.....si da...pe ciupituri......dar asta nu inseamna ca nu poti sa canti la electrica c pana......si nu canti cu pana la ciupituri lol....ca doar de aceea se numesc ciupituri......tu probabil vrei sa vorbesti de acorduri ciupite....care alea le canti cu degetele (logic) , nu cu pana...cu pana canti mai mult riffuri and stuff...dar si acorduri si a lot of things......ti-am zis.....depinde strict de preferinte.....asteptam sa ne arati ce stii....

 

Cred ca nedumerirea tanarului nostru coleg se rezuma la intrebarea daca trebuie sa foloseasca pana si pentru a canta note individuale sau doar pentru acorduri. :)

 

@manutza: Exista mai multe tehnici pentru mana dreapta:

1) in studiul chitarei clasice (de obicei) se utilizeaza 4 degete, avand astfel posibilitatea de a canta polifonic (in principiu 2 voci: melodie si bas), asemenea pianului; aceeasi tehnica se poate utiliza si in cazul citarii acustice, obtinand asa numita "fingerstyle guitar" (probabil ai intalnit termenul)

 

2) in cazul chitarii acustice si in principal a celei electrice de obicei se utilizeaza pana, structura acestor chitari fiind optimizat pentru acest mod de a canta. Si da, atat acordurile, cat si notele individuale ale unui pasaj solo se obtin cu ajutorul penei.

 

Evident cele de sus nu sunt reguli batute in cuie, ci mai degraba metode de "common practice". In principiu e bine sa studiezi ambele tehnici in paralel de la iceput. Eu de exemplu m-am socializat pe chitara clasica, iar in primii ani de studiu nici macar nu am vazut o pana de aproape, daramite sa-l utilizez. Ulterior mi-a fost enorm de greu sa ma acomodez cu pana, chiar si astazi (cu ani dupa vanzarea ultimei mele chitari clasice) imi este uneori incomod sa o folosesc in anumite situatii :lol:

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

trebuie naparat sa cant cu pana si la ciupituri ?ca acolo nu imi place sa folosesc pana. e mai greu

 

Cel mai bine canti cu ce ti se pare mai usor, cu ce iti vine sa canti in prima faza. Nu folosi pana doar pentru ca "asa trebuie". Ca un exemplu, Mark Knopfler se descurca foarte bine si fara. Depinde si ce gen/genuri vrei sa canti. In anumite situatii o sa simti nevoia de pana oricum.

Nu intreba pe cineva daca este destul cat exersezi. Lucreaza atat timp cat iti face placere. Nu canta daca n-ai chef, doar de dragul programului.

Nu inteleg, daca profesorul tau nu vrea sa te invete sa canti dupa portativ, te invata sa canti doar dupa tabulaturi? Mi se pare ca nu prea isi da interesul in cazul acesta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.