www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum sa iti faci griful "scalloped"


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest costi iorga
ca sa va sparg asa, eu mi-am facut-o(e f usor dak aveti rabdare)eu intentionat am vrut sa ajung la inlay-urile laterale pt ca alea de pe grif dispareau orikum ca na(squier shit neck cu inlay d 0.4 mm :) ),poze(sorry pt calitate):

post-2645-1191247121_thumb.jpg

post-2645-1191247130_thumb.jpg

post-2645-1191247141_thumb.jpg

 

Tin sa zic, ca aveti control mult mai mare, evident bye bye lemnu d sub degete, nush mie imi este deja mai eficient, dupa primele 5 minute de cantat...dar vorba lu arpi, luati o chitara ieftina si incercati...poate o sa va surprinda ca merita :)

 

ps:poza ,,bonus" :) nut-ul facut de mine de os(daca tot suntem la modificari pe grif):

post-2645-1191247987_thumb.jpg

 

Bravo Skarbule! A iesit (cel putin din ce putem vedea din poze) foarte curat si reusit!

*Congrats!* si hit us with some samples of the new scalloped shredding technique!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

am exagerat pentru ca am vrut un gat scobit si nu schimbarea freturilor.

am cumparat un kit de tele dar proiectul pe care voiam sa il fac initial a picat, pentru moment, din mai multe motive asa ca m-am reorintat catre altul, veti vedea ce va iesi la final, daca iese ceva ca lumea.. e o combinatie ciudatica. cel mai greu e lucrul cu lemnul.

inca nu am toate componentele, pe unele trebuie sa le comand zilele astea. probabil ca va dura, cu totul, vreo luna sau chiar mai mult pana o pun la punct cum vreau eu.

Link to comment
Share on other sites

am exagerat pentru ca am vrut un gat scobit si nu schimbarea freturilor.

am cumparat un kit de tele dar proiectul pe care voiam sa il fac initial a picat, pentru moment, din mai multe motive asa ca m-am reorintat catre altul, veti vedea ce va iesi la final, daca iese ceva ca lumea.. e o combinatie ciudatica. cel mai greu e lucrul cu lemnul.

inca nu am toate componentele, pe unele trebuie sa le comand zilele astea. probabil ca va dura, cu totul, vreo luna sau chiar mai mult pana o pun la punct cum vreau eu.

 

oricum, bafta :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

asa au fost.

din pacate, liniile de sus sunt inlay-urile laterale la care am ajuns mai repede dar vor ramane asa, pentru "culoare locala" (plus ca e chitara mea care va fi unica) :-)

nici alea de jos nu sunt foarte bune pentru ca am ajuns la ultimul milimetru de la baza si a aparut lipiciul pe margine, au fundul oarecum crapat... dar sper sa le rezolv, vom vedea...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dot-urile de pe grif le-am inlocuit. acum lacuiesc griful.

faza misto este ca intre poza aia cand ziceam "deci se poate" si cum arata griful scobit acum, e o diferenta foarte mare. experienta a facut fapte bune, informatiile pe care le-am primit de la binevoitori au fost super, cautarile pe net au dat roade.

dupa finisajele de lac voi posta aici niste poze sa vedeti cum a iesit.

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

uf cred ca ti-a luat ceva vreme sa il faci...anyway....

cand mi-am cumparat chitara n oua tot ma plibam din magazin in magazin...si la un moment dat am dat de un Fender Strat semnatura Malmsteen si ma gandeam:"ce tare ar fi sa merg acasa cu un malmsteen..."

si am incercat-o...si sincer va spun ca nu puteam sa cant corect o fraza intreaga....

o poate confirma si mario_d ca m-a insotit...

 

si mi-am dat seama...daca nu ai degete mari si grasane ca si gorila de Malmsteen :) (imi cer scuze dar e imens...si nici slabutz nu e) e cam greu ca iti mai pot intra si degetele pe sub corzi :):(B)

 

dar e foarte misto faza ca poti sa indoi in interior...dar in rest sincer va zic ca nu m-as putea obisnui...oricum fiecare cu gusturile lui...

 

bravos inca o data pentru munca depusa...nu as avea atata rabdare ever :)

Link to comment
Share on other sites

da, mi-a luat ceva timp.. plus ca inca nu ai vazut totul.

pai mie mi-a fost teama de acelasi lucru> ca ma duc in magazin, dau 5 min in corzi si nu iese nimic si o sa zic ca eu nu pot sa cant pe el.

asa ca mi-am facut una ca sa pot sta cateva ore/zeci de ore si sa vad cum si daca ma obisnuiesc, abia apoi sa imi fac o parere despre cum e mai bine pentru mine.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Imi cer scuze ca dezgrop, dar am si eu acum camera digitala si pot pune poze mai bune si un sample mai klumea cu video p u tube(pls don`t gimme warn nea Cosu :P )

 

Oameni buni, daca aveti o chitara de care nu va e neaparat mila, DO IT!! :)

 

W_018.jpg

DSCF1164.jpg

DSCF1103.jpg

 

Si crappy fake shred video :D(inclusiv pijamas si fake glasses+faces):

 

http://www.youtube.com/watch?v=qx3tfSeZBRk

(press hi Q to see the fakeness better :) )

 

Kapak bravo, ti-a iesit suuper!! :):D

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
si totusi, o intrebare> face cineva scallop bun in RO? ca 6000 ron pe una gata scobita, nu am de unde sa scobesc... sa aduc un grif din sua gata scobit, m-ar duce la 300 usd si iar e cam mult... mana mea cu pila ar merge dar parca mi-e oarecum tarsha sa nu stric ceva..

 

Bodan Stanescu lucreaza bestial.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

si eu l-am facut recent pe al meu si mi-a iesit. mi-a luat exact 4 ore de pilit incontinuu, desi am intrat destul de adanc, pana la jumatatea dot-urilor laterale. l-m slefuit apoi, finisat si l-am lacuit inapoi. cu ocazia asta am si ecranat-o asa cum se vede cu vopsea de grafit.

urmeaza si cealalta chitara, dar... mi-e lene :)

post-9842-1284224135_thumb.jpg

post-9842-1284224281_thumb.jpg

post-9842-1284224348_thumb.jpg

post-9842-1284224425_thumb.jpg

post-9842-1284224467_thumb.jpg

post-9842-1284224507_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.