www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ampuri Marshall!


Guest The New One
 Share

Recommended Posts

Guest The New One

Mai devreme intr-un topic am spus ca imi voi adauga la colectie un sg. SI ce merge mai bine la un sg daca nu un amp Marshal? :) Dar am vazut doua ampuri Marshal si nu stiu care este diferenta sau care este diferenta sau care este mai bun asa ca am nevoie de ajutorul expertilor.

Marshall MG30DFX sau

 

Marshall MG30DFX

 

 

 

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1322

 

sau

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2361

 

 

 

 

care sunt diferentele?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu știu alții cum sunt, dar eu vãd unul și același lucru.

 

În altã ordine de idei și fãrã sã vreau sã te dezãmãgesc, seria MG este departe de conceptul de "amplificator Marshall".

Link to comment
Share on other sites

Guest The New One

imi cer scuze dar adresele s-au amestecat este vorba de Marshall MG30FX si MG30dfx. Ce alt amp mai bun as putea achizitiona la pretul asta? (marshall)

Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze dar adresele s-au amestecat este vorba de Marshall MG30FX si MG30dfx. Ce alt amp mai bun as putea achizitiona la pretul asta? (marshall)

 

Dar de ce tii neaparat sa fie Marshall?

Serios vorbind,seria Mg este destul de slaba!poti gasi la alte firme ampuri mai reusite in banii aia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Marshall? Nimic.

 

Orienteazã-te cãtre un combo de 5W pe lãmpi, unul precum Blackstar HT-5, Blackheart Little Giant, Epiphone Valve Jr., Peavey Royal 8 sau Ibanez Valbee - toate au un caracter mai mult sau mai puțin mareșalic, calitatea sunetului fiind, în opinia mea, mult peste MG-uri. Foarte bun este și Fender Champ 600, însã dacã vrei Marshall-like, doar el nu-ți va fi pe plac.

Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit Marshall din seria MG (MG100HDFX)si am fost mai mult decat multumit de el, mai ales pt pretul lui. Asta de 30w mi se pare cam scump in rest ii ok.

Cu un MG30dfx s-au facut cateva cantari "live" (una chiar in aer liber) si preluat cu microfon pe fata, nu faceai diferenta cu un stack Marshall(Valvestate100+1960).

Nu-i rau nici ce-a propus @Baumwolle :)

Link to comment
Share on other sites

Guest The New One

nu-i rau ce a propus dar cam scump :) imi trebe ceva cat de cat puternic sa pot canta pe scena liceului in sala de festivitati. si vreau sa sune Marshal sa nu depaseasca 900 lei.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cu MG30DFX nu ai sã poți cânta live decât acasã sau la o salã cu un toboșar care bate finuț.

 

Din ce am propus eu, doar Blackstar-ul și Blackheart-ul îți depãșesc bugetul, cumpãrate noi. În ceea ce privește volumul perceput, nu este diferențã notabilã între 30W solid-state și 5W all-tube, pentru cântat live având nevoie de amplificare suplimentarã (microfon>mixer>PA/monitor) pentru ambele.

Link to comment
Share on other sites

nu-i rau ce a propus dar cam scump :) imi trebe ceva cat de cat puternic sa pot canta pe scena liceului in sala de festivitati. si vreau sa sune Marshal sa nu depaseasca 900 lei.

 

sunt foaaarte curios pe ce esti... :)

Marshall...?! sa sune ca un Marshall, da' sa nu depaseasca 900 de lei...!?

si eu vreau o masina care sa mearga ca un Veyron (whatever...), da' sa nu depaseasca pretul unui Logan... :lol:

apropos...daca ai observat, produsele sugerate de Baumwolle nu depasesc 900 de lei. plus ca ai ton de lampa, frateee. si problema "puterii" se rezolva foarte usor cu un microfon :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Brewmaster

Mai fratilor eu am un Marshall MG15CDR si sunt foarte multumit de el. Am cantat si intr-o sala si se auzea foarte bine. Acuma nu stiu voi sunteti mai priceputi in domeniu deci...

Link to comment
Share on other sites

Combo cu dif de 10" este ptr exersat acasa eventual stresezi vecinii ...atat sau repetitii in faza de invatare cand se canta la volum cat mai mic si se invata piesa se exerseaza partile "vocile" ..armonia , etc...

 

Nu ai ce sa faci langa un baterist vanos cu un dif de 10" ..... dar la nevoie ......

 

Nu suna destul in josae nici ptr repetitii ptr chitara langa un saxophon nemaplificat !!! ce sa mai vorbim de baterist si trupa de rock de oricare subgen...

 

A trebuit sa duc la repetitii si inca un combo cu dif de 12" .

 

Este comod sa dux comboul cu dif de 10" , micut usor dar trebuie sa faci rabat la sound ..

 

Poate intr-o sala foarte bine antifonata si pozitionata bine plus eventual preluat semnal si in PA sau statie de voce ( ca sa auda si colegii ce canti ) de nevoie merge..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Imi poate recomanda cineva un AMP pana in 1000 ron de aici ?

Eventual sa fie cat mai ieftin.

 

mai bine faci comanda de un vox vt40+ de la mcmusic ca are si shipping gratis.De la guitarshop poate un mustang II e mai ok sub 1000 dar eu in locul tau as opta pentru un vt40+

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

mai bine faci comanda de un vox vt40+ de la mcmusic ca are si shipping gratis.De la guitarshop poate un mustang II e mai ok sub 1000 dar eu in locul tau as opta pentru un vt40+

 

sustin parerea d-lui andjar :) nu merita sa dai banii pe un amp din seria MG cand iti poti lua ceva mai bun de banii aia...sau poate chiar sa mai strangi un banut si sa optezi pt ceva si mai bun...cauta ceva SH pe forum, sigur gasesti ceva care sa iti satisfaca nevoile :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.