www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sonor 505 Studio Set


Guest Danny1345
 Share

Recommended Posts

Guest Tiki Horea

Setu suna ca porcu, da' daca nu vrei sa faci ceva profi in the long term, ii ok. Daca tragi spre a canta profesional, mai asteapta si strange bani si ia-ti un set mai bun. Facand asta, nu platesti pentru 2 seturi de tobe, doar 1 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

Da, dar e un mic catch acolo.

 

Cinelele Sonorului 505 sunt "Cast Version", sub licenta Sonor, facute in China.

 

Sunt mai bune ca cinelele primite la Mapex??? (Nu primesti Sabian, ca un poza, ci Millenium.) Am inteles ca sunt varza astea.

Link to comment
Share on other sites

Da, dar e un mic catch acolo.

Cinelele Sonorului 505 sunt "Cast Version", sub licenta Sonor, facute in China.

Sunt mai bune ca cinelele primite la Mapex??? (Nu primesti Sabian, ca un poza, ci Millenium.) Am inteles ca sunt varza astea.

 

Salve, Danny

 

Nu tot tu întrebai sãptãmâna trecutã de niºte tobe electronice, care sa nu facã zgomot ? Acu treci la real drumz ?

Dacã n-ai rezolvat cu vecinii între timp, întoarce-te la "electronice". Cele cu pad-uri cauciucate nu-ți creeazã probleme cu vecinii ( ºi au ºi modul cu multe preset-uri ), cã nu se aud prin ziduri ºi termopane. Dar în casã se aud, nu tare, dar bãtând ritmic, timp mai îndelungat, dacã nu te înțelegi dinainte cu "ãi bãtrâni" riºti sã-ți iei o cratițã-n cap pe nevãzute... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

Deci am rezolvat problema, ai mei au cumparat o casuta de vacanta, si acolo pot sa ma duc linistit cu alea reale si POT sa bat linistit. Toata lumea recomanda cele reale, si cred ca si tu mi-ai recomanda cele reale. Acuma dilema mea e de care reale sa-mi iau :))

Link to comment
Share on other sites

Deci am rezolvat problema, ai mei au cumparat o casuta de vacanta, si acolo pot sa ma duc linistit cu alea reale si POT sa bat linistit. Toata lumea recomanda cele reale, si cred ca si tu mi-ai recomanda cele reale.

 

Sã trãiascã ai tãi 1000 de ani... :)

 

Io nu-s în mãsurã sã-ți recomand cele reale, nici mãcar de care sã-ți iei, nu mã pricep ( ºi ,oricum, nici tu n-ai scris ce muzicã vrei sã cânți la ele, aºa cã...) ...

 

Eu doar ți-am rãspuns la întrebarea cu zgomotul "real" al tobelor electronice cu "pad"-uri...

 

Baftã !

PS : Dacã io aº fi cel care sã-mi iau mie , sau ai mei, mã rog ( cã probabil vei vrea sã cânți mai multe genuri muzicale- bluze, metale, rock- ºi încã nu eºti hotãrât), mi-aº lua electronicele ãle mai super fantastik4 care sã egzistã, cu module cu 200 de preseturi, cu setãri individuale pe snare-uri ,tom-uri ºi cinele...

Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

Metale o sa bat in general. Thrash in special. Deci le-as fi spart pe alea electronice. Oricum, mai ascult si altceva. Drum and Bass. Deci clar, le-as fi spart. In general metale ascult. Oricum, imi mai iau cate o fata Remo Ambassador pentru fiecare (snare, tomtom 1 si 2, si floor tom), in afara de toba bass. De aia o sa am grija :)).

Edited by Danny1345
Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

M-am gandit muuult, si iar am avut o revelatie.

 

Stati linistiti, raman pe acustice.

 

Ce parere aveti ca un incepator ca mine sa-si ia tobe la mana a doua?? Nu ar fi mai bine? Le cumpar fete noi, si gata. Oricum le iau in conditii bune, si sunt dispus sa dau maxim 600 de euro pe ele cu tot cu cinele.

 

Eu doar vreau sa va intreb asa ca idee, ca oferte or sa ma intereseze de abia prin iunie.

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit muuult, si iar am avut o revelatie.

Stati linistiti, raman pe acustice.

Ce parere aveti ca un incepator ca mine sa-si ia tobe la mana a doua??

Eu doar vreau sa va intreb asa ca idee, ca oferte or sa ma intereseze de abia prin iunie.

 

Personal cred cã visezi mãlai... În sensul pozitiv al expresiei, desigur... :)

 

N-ai lovit niciodatã niºte tobe electronice, pentru cã eºti în necunoºtințã de cauzã, deorece poți sa bați ºi metale ºi suma metalelor pe ele cã nu le spargi pad-urile.... Mai gândeºte-te tu, ca începãtor la ce o sã-ți mai spunã bãieții pe forum, nu tata ( except dacã tata a fost "bãtãuº" pe tobe,ºi-atunci e altã treabã ).

 

Oricum, eu spun cã avantajul pentru începãtor al electronicelor ar fi modulul de preseturi ºi tonuri pentru pad-uri, iar snare-ul este unul singur ºi nu ºtiu cât de mult îi poți regla tonul...Dacã n-ai mai bãtut niciodatã nu ºtii ce vei ajunge sã bați peste 5 ani. Iar dacã-ți iei acustice ºi mergi o datã pe lunã la casa de vacanțã sã bați la ele, îi arunci banii lu' tata pe fereastrã...

 

Asta a fost pãrerea mea. Baftã ºi multã inspirație în alegere !

Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

Pai desigur ca mie imi convenea mai mult sa am acasa tobele, ca bateam cand voiam. Si cand voi lua acusticele voi merge zilnic la casa de vacanta si voi bate. Ca vreau ca nu vreau tot ma duc. Stiu io motivele :lol:).

 

Problema se pune in felul urmator. Cand am zis de electronice toti mi-au explicat ce si cum, dar toti imi spuneau: daca poti sa-ti iei acustice, NU-TI LUA electronice. Toti imi spuneau ca sunetul e mai steril, ca nu ai acelasi feeeling, ca nu-ti sare batul ca din toba, si asa mai departe. Nu te teme, nu arunc banii lu' tata pe geam :lol:. So de aia imi iau acustice, ca baietii de pe forum (nu tata :)) mi-au recomandat acusticele. Si deci daca pot sa iau acustice, ascult de baietii de pe forum :)!

Link to comment
Share on other sites

Cand am zis de electronice toti mi-au explicat ce si cum, dar toti imi spuneau: daca poti sa-ti iei acustice, NU-TI LUA electronice. Toti imi spuneau ca sunetul e mai steril, ca nu ai acelasi feeeling, ca nu-ti sare batul ca din toba, si asa mai departe.

 

Toți bãieții, care-au fost 2... Aia cu "sãritu" bãțului e de obiºnuințã... Eu nu zic cã n-ar avea dreptate, da' pe mine mã enervezi tu cã te grãbeºti cu concluziile... Du-te , mãi baiete, într-un magazin de muzicã ºi pune mâna pe 2 bețe, 'tui mama ei de tobã, ºi "dã" în ele câteva minute... Uf... ªi mai uitã-te ºi pe Youtube ...

 

Hai, noroc ºi baftã multã ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

Hai ma nu te enerva ca eu rad aici. Pai de aia intreb, ca sa stiu. De aia ma grabesc sa ma interesez, ca pe cand a fi termenul final sa stiu ce sa fac.

 

Nu erau 2, mai am un topic pe care au mai zis cativa asta.

 

Si am mai intrebat si pe alte forumuri, nu doar pe asta. Stai linistit. L-am intrebat si pe profu de tobe. Si asa mai departe :)). Oricum, daca am ocazia voi incerca niste tobe electroncie. Asa, de curiozitate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

Na, ca s-a suparat lumea pe mine :) . In fine, eu intrebasem de second hand, daca e mai bine sa trec pe ele, dar daca cumpar fete noi si cinele bune atunci ma gandesc ca si alea second sunt bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Danny1345

Am renuntat la sonor. Imi iau ceva fara cinele, ca imi cumpar un hi-hat Meinl Headliner si un crash Sabian B8 de la profesorul meu de tobe la un pret foarte bun, si e bine ca le-am auzit eu si le-am vazut, sunt foarte bune. Acu nu-mi trebuie decat un set de tobe fara cinele si un ride. Recomandari? :)

Link to comment
Share on other sites

Man toti cei care te-au sfatuit sa iti iei acustice mai degraba decat electronice AU DREPTATE :) ... si eu am batut in ambele feluri de tobe si nu se simt si nici nu se aud la fel de bine ! ai toate conditiile pentru a avea tobe acustice ..go for it ... daca ar veni si vre-un concert cu electronicele nu ai ce face ! si tobosarul meu e mai energic si se cam duc rapid padurile de la elctronice ! so ... bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Danny1345

Mai am 2 chestii care imi par destul de ok:

 

Tama Imperialstar

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1602

 

Mapex VX serie

http://www.thomann.de/de/mapex_vx_serie_jazz_set_pb.htm

 

Mapexurile vreau sa m-i le iau varianta standard (toba mare 22x18; tomurile de 12, 13, 16), astea din link fiind studio.

Care m-i le recomandati? Preturile sunt CAM asemanatoare. Cinele nu-mi trebuie, am de unde sa-mi fac rost.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E buna si ideea cu varianta Sh dar daca ai bani pentru un set nou , si din cele precizate de tine.. Go for Tama :).Oricum pe forum gasesti si "chilipiruri" in stare foarte buna pentru banii de care dispui tu...asa ca it's a hard choice. Vezi ce gasesti la mana a doua , sa fie bun si in stare buna pe forum cand ai banu in mana, iar daca nu-ti convine nimic cumpara set nou , respectiv ala Tama.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Danny1345

Mda. Nu mi-am luat nimic din cele precizate aici.

 

Pana la urma mi-am luat un Pearl Target.

 

Se poate inchide. Multumesc RGC.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Guest Creepyoldguythatslalksyou

Pt un incepator niste tobe acustice la mana a 2-a sunt perfecte. in primul rand sunt bune si ieftine mai bine dai 25 de milioane pe un set la mana a 2-a decat sa dai 30 pe un pearl target , tama si alte tobe ''entry level 'death.gif' . Nu multa lume stie dar o toba veche SUNA MAI BINE decat una nouarulez.gif deoarece in timp lemnul se usuca si bataile se aud mai clarthumbsup.gif. in loc sa dai vreo 20 de milioane pe tobe si inca 12 pe accesorii mai bine dai 25 pe o toba buna la mana a 2-a chiar a 3-a (depinde de toba )cool.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.