www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Placa De Sunet! Va Rog Ajutati-ma.


Guest DjCristian
 Share

Recommended Posts

Guest DjCristian

Buna ziua,

Ma numesc Devan Cristian si as dori sa achizionez o placa de sunet pentru inregistrarea chitarii direct in Pc. Problema e urmatoarea m-am tot uitat si nu am gasit nici o placa cu adevarat buna. In principiu o sa folosesc placa cu Guitar Rig. Doresc o placa cu ASIO pe 24bit/192kHz sau 96kHz. De asemenea aceasta poate fi interna sau externa(pe usb). Doresc ca sunetul sa fie cristal, pretul nu conteaza. Asa ca va rog frumos ar fi minunat daca mi-ati putea da sugestii.

Cu stima,

Cristi

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Sper sa primesti raspunsuri mai avizate decat al meu, de la cei mai cunoscatori;

dar pana atunci, eu folosesc placa asta: http://www.soundonsound.com/sos/sep04/articles/emu0404.htm

am atasat si doua fisiere, sunetul e semnalul curat, capturat cu Guitar Rig 3, placa de sunet totodata ofera posibilitatea de a corecta gama de frecvente, dar in cazul meu au fost pastrate setarile default.

 

(fara intentia de a impresiona artistic, inregistrarile au fost facute ca cu scopul de a urmari cum obosesc corzile, cum se prezinta bateria -am facut smecheria de aici- dozele fiind pasive; mai am o chitara care suna o idee mai "muddy", fara buffer)

 

sper sa auzi cat mai multe frecvente :)

TapeDeck_1__Sep_12_19_22_50.mp3

TapeDeck_1__Sep_13_21_54_00.mp3

Link to comment
Share on other sites

+1 pt e-mu usb.. orice e bun daca e peste consumer si daca are un preamp integrat si niste conectori pt jack mare.

verifica siteul producatorului daca au driver special pt sistemul tau de operare! e-mu nu au driver de win 7 dar merg cele vechi.

 

vezi ofertele soundcreation.ro si avaudiosys.ro si vezi ce variante mai ai.

 

 

acum depinde si ce calitate vrei. cred ca pt o inregistrare profesionala vei vrea un preamp de calitate foarte buna si o placa de sunet separata..

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest DjCristian

Multumesc mult pentru raspunsuri! Nu vreau chair o inregistrare profesionala, doresc o inregistrare de calitate mare adica un fel de entry level profesional. O sa o folosesc acasa nici decum in studio. Placa accea audio are direct intrare de jack sau trebuie cumparat adaptor? Ce parere aveti de acestea?

http://www.soundcreation.ro/interfete-audi...usb-id1126.html

http://www.soundcreation.ro/interfete-audi...pro-id4553.html

http://www.soundcreation.ro/interfete-audi...ube-id4554.html

http://www.soundcreation.ro/interfete-audi...pre-id1868.html

Multumesc inca odata pentru sample-uri, se poate si un distors sau crunch te rog?

Link to comment
Share on other sites

 

Auzi, da' placa ta din calculator ce are, cã n-am înțeles ? Adicã, dacã tot foloseºti Guitar Rig ( eu folosesc Guitar Rig la un amãrât de laptop "pe perfuzii")... Sau te dau banii afarã din casã ºi vrei sã-ți iei musai o placã externã? De banii ãia îți iei un amplificator/combo decent , sau chiar bun, dacã iei din Mica Publicitate, ºi înregistrezi în "Cool edit pro", sau în Guitar Rig, dacã îți merge ASIO...

 

Eu "miros" cã tu bagi chitara direct în "Line in" sau în "Mic" în momentul ãsta... Caz în care cred cã ai putea avea oarece probleme. Dar sã dai 700 de lei pe o placa externã mi se pare "wrong way".

 

Na, e pãrerea mea. Pânã la urmã, facã-se voia ta !

 

Baftã !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Incearca ceva de la Line6, pentru chitara au un preamp integrat destul de bun care cu siguranta isi merita banii. In plus vin si cu soft dedicat de la ei pentru inregistrare si simulare de amplificatoare. E posibil sa iti placa mai mult decat Guitar Rig, mie mi se par mai ok simularile Line6. Uite 2 exemple:

 

http://avaudiosys.ro/index/page/en-home-showproduct-808.html

http://avaudiosys.ro/index/page/en-home-showproduct-809.html

 

Doar pentru inregistrat chitara suna amandoua la fel de bine, Ux2 are 2 canale si preamplificator suplimentar pentru microfon.

Link to comment
Share on other sites

Guest DjCristian

Da si Line 6-ul arata destul de bine. Si apropo placa mea de sunet chiar e praf am incercat :)), stai linistit. Plus ca nu are intrare directa de jack ceea ce ma deranjeaza foarte mult. Peace si multam.

Link to comment
Share on other sites

Incearca ceva de la Line6, pentru chitara au un preamp integrat destul de bun care cu siguranta isi merita banii. In plus vin si cu soft dedicat de la ei pentru inregistrare si simulare de amplificatoare. E posibil sa iti placa mai mult decat Guitar Rig, mie mi se par mai ok simularile Line6. Uite 2 exemple:

 

http://avaudiosys.ro/index/page/en-home-showproduct-808.html

http://avaudiosys.ro/index/page/en-home-showproduct-809.html

 

Doar pentru inregistrat chitara suna amandoua la fel de bine, Ux2 are 2 canale si preamplificator suplimentar pentru microfon.

 

Aratã bine. Softul lor ºi înregistreazã cã m-am uitat pe niºte imagini demo ºi nu-mi dau seama ?

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

@DjCristian: Intradevar, calitatea semnalului care intra in placa este cel mai important factor, iar in cazul meu a ajutat mai mult bufferul pe care l-am integrat in chitara decat placa (pe care am dat vreo 400 ron) ; la momentul respectiv a trebuit sa dau placa pe care o aveam (un Audigy SE) fratelui meu, iar cea integrata cu care as fi ramas chiar nu era varianta.. ..nu regret investitia, dar imi dau seama ca, daca de la chitara ar veni caca, placa de sunet ar reda foarte fidel (fidelitate de 400 ron) acel caca... . Nici nu vreau sa tai avantul nimanui, dar daca ar fi sa fiu obiectiv, poate ca a fost o investitie usor "extravaganta" afand in vedere ca folosesc placa doar pentru chitara.. dar pe de alta parte, unde incape loc de obiectivitate cand vine vorba de hobby ?! :)

 

Am sa revin mai pe seara cu niste sample-uri din care sa reiasa daca placa taie din semnal mai mult decat ar trebui sa pese cuiva (mai ales ca distortion-ul scoate la vedere si "fete nevazute" ale semnalului de intrare)...

Link to comment
Share on other sites

Guest DjCristian

Stiu ca trebuie sa ma uit dupa 1/4 jack dar eu placa emu 0404 nu am vazut in specificatii ca ar avea intrare directa de jack.

Ps: Am un ibanez de 1200 de euro. Live suna bestial, banuiesc ca sunetul chitarii nu este o problema. Nu vreau sa folosesc placa on board pentru ca nu vreau sa folosesc un adaptor. Asa ca daca mai aveti sugestii de placi audio pe usb sau pci etc va rog sa va spuneti parerea.

Pace!!!

Link to comment
Share on other sites

Chitara funcționeazã pe o plajã de frecvențe restrânsã. O dozã tipicã single-coil taie înaltele pe la maxim 5KHz. Un humbucker e evident mai "grav". În aceste condiții e suficientã o ratã de eșantionare de cca 20KHz. 192K e total SF.

Plãcile de sunet la 10 lei sunt perfect OK. Problema e cã orice dobitoc bagã o sursã cu impedanțã de 5K într-o intrare cu impedanțã de 10K. E probabil cea mai "popularã" problemã de pe forumul ãsta.

Deci nu dați banii pe prostii, luați bomboane la copii. Sau doze optice.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

Ma numesc Devan Cristian si as dori sa achizionez o placa de sunet pentru inregistrarea chitarii direct in Pc. Problema e urmatoarea m-am tot uitat si nu am gasit nici o placa cu adevarat buna. In principiu o sa folosesc placa cu Guitar Rig. Doresc o placa cu ASIO pe 24bit/192kHz sau 96kHz. De asemenea aceasta poate fi interna sau externa(pe usb). Doresc ca sunetul sa fie cristal, pretul nu conteaza. Asa ca va rog frumos ar fi minunat daca mi-ati putea da sugestii.

Cu stima,

Cristi

http://www.zoom.co.jp/english/products/mrs8/index.php

http://www.zoom.co.jp/english/products/r16/index.php

http://www.muzikia.ro/Boxe-si-Mixere/Mixer...U-0404-USB-2.0/

http://www.alesis.com/multimix16firewire

http://www.zoom.co.jp/english/products/h4/

 

Acestea au fost incercate de mine .

 

Prietenul are ceva M-Audio zice ca-s OK .De cantat am cantat la el acasa der el a inregistrat si prelucrat ,Diferente intre E-Mu si M-Audio nu am observat ...

 

In cazul chitarei mare diferenta intre 48KHz si 96KHz nu se simte , dar daca este vorba de intermodulatie (IMD) este bine sa lucrezi pe 96KHz sau 192 KHz ptr ca la mixarea finala sa ai cat mai putine produse de IMD.

 

Cel mai calitativ ar fi intrare /iesire digitala SPDIF.

Deci un mixer sau efect cu iesire digitala care sa o cuplezi la intrarea digitala a placii de sunet.

48KHz /24 bit este super caliativ ptr chitara.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

exista si "know-how", exista si "know why" pe acest forum.. poate ar fi o idee buna ca pe pagina de home sa nu avem 5 mesaje out of date, ci cateva linkuri utile pentru incepatori, nu numai intr-ale cantatului ci si in chestii tehnice..

 

revenind la promisiunea mea:

0. primul fisier atasat este exemplificarea zgomotului prezent la intrare fara chitara conectata, amplificat de un preset cu gain mare. in mod obisnuit in Guitar Rig pragul il am setat pe -50dB (pozitia de mijloc), nu sunt motive de ingrijorare;

1 - 3. playing around..

4 - 7. am atasat si sunetul neprocesat;

00_noise.mp3

01_pinch_harmonics.mp3

02_thelasttIme.mp3

03_distortion.mp3

source_distortion.mp3

source_noise.mp3

source_pinch.mp3

source_TheLastTIme.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest DjCristian

Multumesc mult de to Intrusul :) . Daca nu ma insel ai spus ca ai un emu 0404 pe pci. Ce parere ai de 0404 pe Usb? Sau de 0404 pe usb si pe pci sau pcie folosite impruna?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de to Intrusul :) . Daca nu ma insel ai spus ca ai un emu 0404 pe pci. Ce parere ai de 0404 pe Usb? Sau de 0404 pe usb si pe pci sau pcie folosite impruna?

 

Cu placere.

Despre varianta pe USB nu ma pot exprima, nu am incercat-o. Despre cea pe care o am eu sunt multumit, dar pretentiile mele sunt relativ scazute, sunt convins ca pot scoate mai bine de la ea.. de exemplu, sample-urile pe care ti le-am trimis sunt esantionate la 48kHz; la 96kHz, cu Guitar Rig obtin un comportament sporadic suparator: un bazait/pacanit in stransa legatura cu viteza de rotatie a ventilatorului procesorului.. treaba se rezolva cu cateva restarturi de Guitar Rig si reducerea vitezei coolerului; nu as face recomandari pana nu vad negru pe alb ca merge struna, probabil voi schimba placa de baza in primul rand (am inteles ca si Guitar Rig ar avea niste probleme la anumite samplerate-uri, inca nu mi-am facut timp sa citesc forumurile, dar stiu ca au si altii problema). in concluzie: nu sunt pregatit sa ii fac un review..

 

Pur subiectiv: am impresia ca suna atat de extraordinar, ca nu imi pot da seama cum ar putea suna mai bine o chitara mai scumpa, mai ales ca stiu cam cum a sunat chitara primii doi ani; dar conteaza in ecuatie tot : de la corzi, pickup-uri, buffer, cablu, placa de sunet, pana la micile reglari ale preseturilor (si sa nu uitam de difuzoare/monitoare); problema e ca am schimbat cam in acelasi timp mai multe dintre ele... (placa de sunet, pickupurile si adaugarea bufferului, de corzi nu mai zic, acum m-am oprit la un set de la Elixir) deci mi-e greu sa fac o comparatie folositoare.

 

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da acum e sa il bati la cap pe domnul karpi, tocmai pentru faptul ca deja cunoaste produsul (banuiesc ca varianta pe USB te intereseaza cel mai mult), si e clar pentru toata lumea ca el este unul dintre jucatorii cu greutate ai forumului, adica un profesionist si nu un amator ca mine..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare. Eu am luat asta http://www.google.com/products/catalog?hl=en&safe=off&q=creative+sound+blaster+audigy+2+platinum+ex&cid=1353141618176697470&ei=2Y7nTMTnO42p-AbZ8OS7Cw&sa=title&ved=0CBQQ8wI# acum cativa ani si isi face treaba minunat. nu stiu unde mai gasesti, dar eu inregistrez pe ea si chitari si bass , plus voci... o folosesc pe Cubase, Reason, Guitar Rig etc... Are Asio integrate .

Edited by Keceap
Link to comment
Share on other sites

La un pret accesibil, cea mai buna varianta sub aspect calitativ si al ergonomiei este un TC Electronic Konnekt 6. Este nu la nivel entry level profesional, ci la nivel profesional, punct. Eu m-am socat cit este de buna la pretul asta. Daca nu aveam deja un RME, asta mi-as fi luat. Preamp impecabil, intrari si iesiri impecabile calitativ. O minunatie.

Dar...

Desktopul meu nu o vede, pur si simplu. Numai laptopul meu, un Lenovo cu Intel Celeron 2 GHz o vede si merge impecabil cu ea.

Rezolvarea problemelor cu interfetele audio FireWire de la TC Electronic pare sa fie in 90% din cazuri achizitionarea unui controler FireWire cu cipset Texas Instruments.

Vezi topicul acesta, pentru care inca o data multumesc userului butcuvalentin.

Unii ar putea spune la ce bun efortul de a lua o interfata audio cu care poti avea probleme si pentru care trebuie sa iei un controler FireWire dedicat.

Pentru ca este atit de buna! Daca iti merge, chiar si cu cele citeva zeci de lei date pe controlerul suplimentar, ai calitatea audio la inregistrare si redare a unei scule profi dinspre mia de euroi. Iar interfetele TC Electronic cu preampuri Impact III inregistreaza chiar si mai bine. Dar, pot avea probleme si poate fi necesar controlerul Texas Instruments de care vorbeam.

Cearny a avut una, parca, si Cyfer. Cred ca amindoi pot sa le injure monumental, pentru ca se pare ca au avut numai batai de cap cu ele. Dar cred ca pot sa spuna si cit de bine suna, cind merg. Am senzatia ca ei nu au avut un Texas Instruments. Eu s-ar putea sa iau unul si sa fac niste teste mai extensive, cu care voi incerca sa revin pe RGC.

 

Si inca ceva. Circula o vorba pe forumul kvraudio, perfect adevarata: "Friends don't tell friends to buy a Creative."

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Placa ,calitatile super exceptionale ....etc..nu fac doi bani daca nu ai sursa calitativa.

 

Un procesor digital sau analogic monolit sau din piese separate ....fara IMD sau cu IMD cat mai mic .

 

Asa ca macar sa ai procesor AD si DA 96KHz esantionare cu 24bitx 128 oversampling .

 

Cu efecte Boss la 44,1KHz ...e cam degeaba .

 

 

 

 

O piesa in lucru ..deocamdata in probe de sunete ... este lasat crud exact ca sa vad daca se amesteca sunetele sau nu din cauza unor distorsiuni IMD ..dar nu ...este car fiecare instrument ..

 

Strat ,Zoom , E-MU 0404 , inregistrat pe 44.1KHz , nici o chitara nici basul nu a fost procesat cu EQ absolut de loc!! cum a venit din Zoom ...mixat doar ca volum fara nici o miscare EQ !! si se aud amandoua chitare ..cea ritm in spate tare si in fata ei poate la volum mai mic cateodata linia de un solo ..fara a taia inaltele cum sunt nevoit la alte efecte cu esantionare mai mica al AD si DA precum si DSP-ului (32KHz si 44,1KHz ).

 

Acest lucru este posibil din cauza ca IMD-ul este foarte redus .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.