www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Notele Individuale Nu Suna Clar Cu High Gain


adap
 Share

Recommended Posts

Am o chitara Cort G260 OPN (copie Stratocaster HSS, corp swamp ash, gat/fingerboard maple) la care am schimbat humbucker-ul din bridge cu un Seymour Duncan Pearly Gates.

Am urmatoarea problema: chitara suna bine clean, dar in high gain notele individuale nu mai suna clar (sunetul este "murdar"). Nu se intampla pe toate corzile. Cel mai rau se aude pe coarda SOL si mai putin pe SI si MI subtire. Pe RE, LA si MI gros este OK.

Un exemplu unde se aude clar problema este inceputul de la Seek & Destroy de la Metallica unde coarda SOL suna oribil cu high gain.

Corzile folosite sunt Rotosound de 0.09 si amplificatorul este VOX Valvetronix VT15.

 

Are cineva idee care ar putea fi problema?

Link to comment
Share on other sites

...Nu se intampla pe toate corzile. Cel mai rau se aude pe coarda SOL si mai putin pe SI si MI subtire. Pe RE, LA si MI gros este OK.

Un exemplu unde ... coarda SOL suna oribil cu high gain....

 

VOX Valvetronix VT15.

 

Are cineva idee care ar putea fi problema?

 

De încercat urmãtorul experiment: se executã aceleaºi note (care provoacã maximul problemei) dar pe corzile adiacente lui SOL (însã în aceeaºi octavã), ºi se observã efectul: dacã problema persistã atunci probabil cã amplificatorul "murdãreºte" tonul intrând în rezonanțã cu anumite armonice (apãrute în regimul high-gain). Dacã nu, e posibil ca respectiva coardã sã aibã o problemã (bãnuiesc cã SOL-ul acela e "bobinat").

Link to comment
Share on other sites

De încercat urmãtorul experiment: se executã aceleaºi note (care provoacã maximul problemei) dar pe corzile adiacente lui SOL (însã în aceeaºi octavã), ºi se observã efectul: dacã problema persistã atunci probabil cã amplificatorul "murdãreºte" tonul intrând în rezonanțã cu anumite armonice (apãrute în regimul high-gain). Dacã nu, e posibil ca respectiva coardã sã aibã o problemã (bãnuiesc cã SOL-ul acela e "bobinat").

 

Am sa fac experimentul propus de tine.

Coarda SOL nu este "bobinata". M-am gandit ca asta ar putea induce o problema: magnetii dozelor neck si middle fiind mai inalti pe coarda SOL sa provoace o oscilatie mai ciudata a corzii si sa produca sunet mai murdar.

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara Cort G260 OPN (copie Stratocaster HSS, corp swamp ash, gat/fingerboard maple) la care am schimbat humbucker-ul din bridge cu un Seymour Duncan Pearly Gates.

Am urmatoarea problema: chitara suna bine clean, dar in high gain notele individuale nu mai suna clar (sunetul este "murdar"). Nu se intampla pe toate corzile. Cel mai rau se aude pe coarda SOL si mai putin pe SI si MI subtire. Pe RE, LA si MI gros este OK.

Un exemplu unde se aude clar problema este inceputul de la Seek & Destroy de la Metallica unde coarda SOL suna oribil cu high gain.

Corzile folosite sunt Rotosound de 0.09 si amplificatorul este VOX Valvetronix VT15.

 

Are cineva idee care ar putea fi problema?

 

Acoperi restul corzilor cu palma cand canti notele de pe coarda sol ?

Link to comment
Share on other sites

daca chitara e acordata si prinzi corect nota pe coarda respectiva, se paote sa fie amp-ul, am avut un AD 30 VT si facea ceca similar cu ce zici tu...credeam prima data ca are chitara ceva

oricum simularile alea hi gain de pe modelul meu mie mi s-au parut horror, cele clean is mult mai ok facute

 

Da. Dar Seek & Destroy a fost doar un exemplu. Problema apare la orice nota individuala cantata. In special de pe la fretul 5 in sus.
Link to comment
Share on other sites

Am sa fac experimentul propus de tine.

Coarda SOL nu este "bobinata". M-am gandit ca asta ar putea induce o problema: magnetii dozelor neck si middle fiind mai inalti pe coarda SOL sa provoace o oscilatie mai ciudata a corzii si sa produca sunet mai murdar.

zici de magnetii dozelor mai inalti lasa putin dozele vezi ca au 2 suruburin in pickguard si sunt pe arc atunci cand infiletezi se misca si doza :lol: sile lasi umpic mai jos daca iti atinge mie imi atingea de la 18 la 24 pe si :) si mia luat 20 de secunde sa le las (15 sa caut surublenita si 5 sa infiletez) :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Coarda Sol suna cel mai tare * adica produce semnalul cel mai puternic .Cum sa sugerat coboara dozele pana dispare acest efect.

 

Cum urci pe grif corzile se apropie de doza si sunetul /semnalul dat de doza va fi mai puternic lucru ce duce distorsul in limite pana la "inecare" de la semnalul mare ce il daicand lovesti cu pana ( fenomene tranziente in preampliful supramodulat ).Probabil daca lovesti fin cu pana suna mai frumos.Sa te obisnuiesti si sa lovesti fin cu pana .

 

Daca nu si nu trebuie sa reduci usor din potmetrul de volum cand faci solo in asa fel ca sa ai sunetul OK.

reduci eventual si gain-ul la sistors ,mai reduci din inalte.

Link to comment
Share on other sites

Am urmat sfaturile voastre si problema e aproape rezolvata.

Am mai coborat putin dozele si am redus volumul chitarii.

 

Daca nu cant cu inaltele mai sus pe amplificator e OK. Cu mai multe inalte se aude putin mai rau.

 

Oricum planuiesc sa schimb dozele single coil care sunt montate original pe chitara (Mighty Mite Alnico 5) cu Dimarzio Area 61.

Sunt Alnico 2 si atractia magnetului este mult mai scazuta.

Link to comment
Share on other sites

Am urmat sfaturile voastre si problema e aproape rezolvata.

Am mai coborat putin dozele si am redus volumul chitarii.

 

Daca nu cant cu inaltele mai sus pe amplificator e OK. Cu mai multe inalte se aude putin mai rau.

 

Oricum planuiesc sa schimb dozele single coil care sunt montate original pe chitara (Mighty Mite Alnico 5) cu Dimarzio Area 61.

Sunt Alnico 2 si atractia magnetului este mult mai scazuta.

 

La dozele "vintage" ce erau construite ptr corzi 'groase" la care coarda "G" era matisata coarda " B " suna cel mai tare din aceasta cauza dozele din start aveau polul magnetic mai departat de coarda din constructie .Acum nu se mai foloseste la chitara solo corzile groase foarte tensionate ( ca sa poti face bend-uri) asa ca cea mai groasa coarda nematisata a devenit coarda "G" cre-i aproximativ de aceiasi grosime cu coarda "B" de la garniturile cu groase "G" matisat ..

 

Ton adevarat frumos se obtine folosind corzile acelea groase DAR ...este foarte greu sa canti fiind foarte tensionate.

 

Utilizand Humbucker poti avea sustain mai mare dar se pierde din inalte si joase.

O idee buna e sa splitezi humbucker-ul ,caz in care vei avea singlecoil dar cu un volum mai moderat.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am reusit sa fac chitara sa sune bine si cu high gain.

 

Am schimbat corzile care le aveam (Rotosound 0.09-0.46) cu GHS 0.10-0.46. A disparut orice urma de frecvente "parazite" pe note.

 

Eu ti-am spus, Roto sunt de cacao, baga niste inalte de te doare inima de nervi.

Link to comment
Share on other sites

Coboara dozele. Mai ales single-coil daca sunt prea aproape influenteaza (prin campul magnetic al polilor) vibratia generand disonante.

Experimenteaza pe fiecare in parte putin cate putin, cu ampliificatorul reglat asa cum crezi ca iti trebuie.

N-are legatura, crede-ma :) , eu am obtinut si dinsonari mai clare cu dozele mai close de corzi decat lower.... Fara acel efect de stratitis

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.