www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Boss Metal Zone MT2


Guest Sonar
 Share

Recommended Posts

Guest Sonar

Am o intrebare la cei care cunosc aceasta pedala. (Boss Metal Zone MT2)

Imi poate spune cineva daca exista vreo firma din Romania de preferat Bucuresti care aduce aceasta pedala noua ?

Link to comment
Share on other sites

guitarissimo avea pedale boss ultima oara cand am fost acolo. poti sa incerci si la importatorul roland(boss e marca roland) in Romania : roland muisc

 

http://rolandmusic.ro/catalog/pedale/mt-2.php

 

MT2 e o pedala controversata. Unii o iubesc la nebunie altii o injura cu foc(aia care o injura cu foc o compara cu ampurile pe lampi :) )

 

PS: descrierea sectiunii "Despre chitara " este :

Detalii tehnice, intretinere, probleme hardware, efecte,ampuri

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sonar

Merci de link. Faza ca nu am gasit preturi pe site-ul respectiv. Pe la cat se gaseste un efect deasta nou?

Inca o chestie.... de ce sa-l injure lumea? Mi se pare un super efect...unul dintre cele mai decente.... Evident e bun numai in anumite cazuri de metal..

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

MT2-u euna din cele mai bune pedale de distorsa. are rvw mai bune decat mxru ala (care e si de 2 ori mai scump)

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

Magazinul guitarissimo e un rip-off ! tin minte ca vroiam eu sa mi iau o chitara din palisandru pe care la rapsodia nu o aveau in stoc si am dat telefon si la ei. am inteles ca nu aveau de care vroiam eu si am intrebat ce au asa mai bun.. si mi zice ala ca are cateva clasice care erau la pret dublu fata de rapsodia !

 

MXR distorsion is folosite de sum 41 etc.. oameni care fac metal pt rocarasi de clasa a 5-a ... daca vrei sa canti metal adevarat ia-ti boss mt sau ceva serios.

 

uite aici si cateva rvw

MXR http://www.musiciansfriend.com/srs7/fg=61/...=151116/rpp=10/

 

MT2

http://www.musiciansfriend.com/srs7/fg=61/...=151328/rpp=10/

 

mt-2 e folosit si de vena cava :) asculta -i sa vezi cum suna un mt-2 !

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Smells like teen spirit.. Daca te ghidezi numai dupa reviewuri, o sa ajungi acasa cu pedala preferata a altora. Eu iti spun ca leam incercat peamandoua, si am facut eforturi deosebite sa cumpar un DoubleShot (nu din guitarissimo evident). MT2 e intradevar o pedala buna. De pe la noi o folosesc negura si mai multi, dar astia cred ca sunt cei mai reprezentativi.

 

Doubleshotul meu e acum de vanzare, pentur cei interesati!

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic... eu nu sunt disperat sa cant metale ...

mt2 se preteaza la imputiciuni stil death metal sau black metal. heavy se poate canta cu si cu altceva :)

daca gasesti mt2 la un pret bun chiar si la mana a 2a nu ezita( sfat: daca gasesti la mana a 2a nu sta pe ganduri. boss face unele dintre cele mai rezistente pedale. probabil oamenii aia au facut carcasa aia din metal cu gandul la un metalist imputit ce isi sodomizeaza sculele zilnic :) )

nu prea am ascultat sum41 sa imi dau seama daca mxrul e potenta sau nu . are cineva niste sampleuri cu pedala asta?

 

fluff de ce vinzi mxr-ul ? ce te indeamna sa scapi de el ?

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Pai, am o nevoie presanta de bani, si pot in orice moment sa-mi iau altul, e o pedala de serie, fiecare sunand la fel ca alta. Cat despre cine o foloseste din lumea muzicala, is multi. Daca nu va impresioneaza utilizatorii directi, ar fi bine sa stiti ca unul din canale este celebrul Dimebag distortion, folosit de nume ceva mai grele, iar celalat este blues driver, din nou consacrat.

 

Tot incerc sa scot sampleuri bune cu ea, dar nu pot sa fac nimic calumea la sala, si prin comp suna naspa rau.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cei de la Taine folosesc MT2 in combinatie cu alte scule.

Charvel by Jackson GUITAR, BOSS Metal-Zone MT-2, Delay DD3 EFFECTs,Rocktron Voodu Valve, Marshall JMP 1 - guitar preamp, Celestion GT-85 guitar speaker,  Marshall-Master Lead Combo,D`Addario strings.

 

Sincer nu inteleg la ce mai folosesc ei metalzoneu cand au un JMP1 acolo dar e alegerea lor :)

Pe primele albume si Cannibal Corpse foloseau MT2 dar au trecut pe Pavey 5150 .

 

Vena Cava au folosit pare-mi-se pe un demo MT2. Oricum nu sunt degustator de grindcore sau ma rog ce mama lui de deathmetal canta baietii astia.

Link to comment
Share on other sites

Cei de la Taine folosesc MT2 in combinatie cu alte scule.

Sincer nu inteleg la ce mai folosesc ei metalzoneu cand au un JMP1 acolo dar e alegerea lor :)

Pe primele albume si Cannibal Corpse foloseau MT2 dar au trecut pe Pavey 5150 .

 

Vena Cava au folosit pare-mi-se pe un demo MT2. Oricum nu sunt degustator de grindcore sau ma rog ce mama lui de deathmetal canta baietii astia.

 

 

E in general recunoscut ca JMP1, desi a avut mult succes, e un preamp f prost. Imi aduc aminte ca am vazut un site unde il desfiintau ca fiind de fapt un preamp pe lampi care are tot circuitul de distors Solid state. Am studiat si eu schema si parea ca e adevarat. Mai exact era si o lampa pe acolo, dar nu parea a avea un rol semnificativ :) Asta asa ca birfa, pt ca nu am cintat pe el si nu ma pot pronunta din experienta :)

Dragos

Link to comment
Share on other sites

JMP1 are doua lampi, daca nu gresesc :) Ce ma sperie e ca intr-adevar nu poti scoate distors doar de lampa cu doua lampi - posibil sa aiba o implementare de Guv'nor prin el p-acolo?

 

Sincer nu mai stiu cite lampi sint, dar poti scoate un distors OK cu 2 lampi. 2 lampi inseamna de fapt 4 etaje de gain, pt ca lampile sint de fapt 2 triode intr-una. Cred ca nici un Marshall "clasic" nu avea mai mult. A 3-a lampa e folosita ca phase splitter, adica face legatura intre preamp si power amp.

 

M-am uitat acum pe schema de la JMP1 (are 2 lampi) si cu minimele mele cunostinte mi se pare ca o parte din gain e facut de niste circuite integrate. Pare ca cele 2 lampi nici nu sint folosite impreuna, ci pe 2 canale diferite. Whatever...

 

Apropo de Guv'nor. E un distors excelent pt heavy metal, si nu numai. Chiar suna a marshall, fara sa ai JCM 800 dat la maxim.

 

Dragos

Link to comment
Share on other sites

JMP-1....Un preamp foarte renumit ca fiind al lui Marshall si cam atit...Cu preampul asta nu scoti gain extrem datorita folosirii doar a unei duble triode in etajul de ultragain.Dar in principiu partea de overdrive este facuta numai cu lampa dar tipul de distorsiune obtinuta este mai mult de suprasaturare de preamp decit gain extrem gen MT-2(care sincer mie mi se pare ca avind o distorsiune seaca fara profunzime-are numai gain si cam atit-sunet ioc :) ..sint rau)Ii recomand colegului de forum care vrea sa isi ia MT-2 ca decit sa dea 100 Euro pe o conserva alimentata la o baterie de 9V mai bine mai pune ceva bani si isi face un amplif custom(acum imi fac reclama :):) )...Apropo:toate seria de amplificatoare tip AVT , MG sau VS facute de cei de la Marshall au lampa doar dupa comutarea clean-overdrive si distorsiunea este facuta cu niste diode banale - deci lampa nu are decit meritul de a mai adauga ceva armonici semnalului si din senzatia ca este lampa suprasaturata.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Andrei_T
JMP-1....Un preamp foarte renumit ca fiind al lui Marshall si cam atit...Cu preampul asta nu scoti gain extrem datorita folosirii doar a unei duble triode in etajul de ultragain.Dar in principiu partea de overdrive este facuta numai cu lampa dar tipul de distorsiune obtinuta este mai mult de suprasaturare de preamp decit gain extrem gen MT-2(care sincer mie mi se pare ca avind o distorsiune seaca fara profunzime-are numai gain si cam atit-sunet ioc :) ..sint rau)Ii recomand colegului de forum care vrea sa isi ia MT-2 ca decit sa dea 100 Euro pe o conserva alimentata la o baterie de 9V mai bine mai pune ceva bani si isi face un amplif custom(acum imi fac reclama :)  :) )...Apropo:toate seria de amplificatoare tip AVT , MG sau VS facute de cei de la Marshall au lampa doar dupa comutarea clean-overdrive si distorsiunea este facuta cu niste diode banale - deci lampa nu are decit meritul de a mai adauga ceva armonici semnalului si din senzatia ca este lampa suprasaturata.

8619[/snapback]

 

 

AVT, Valvestate, Marshall-urile astea au lampa aia in preamp doare ca sa fie acolo, ca sa spuna ca au o lampa, sa se vanda, in rest nu afecteaza tonul cu nimic, nu e ca si cum ar distorsiona (colora) sunetul in vreun fel, cum se intampla la modelul 1987 sau JCM800. Totul e din diode la modelele astea.

 

Andrei

Link to comment
Share on other sites

mie nu-mi place mt2-ul. are coi da atat. prefer din aceeasi categorie metal mastersul de la digitech. se preteaza si mai bine pe leaduri. mt2 e doar de traforaje obosite. solo numai cu pedala aia suna ca un *****.e sa mai bagi un efect doua pe langa ea. daca vrei sa sune cum trebuie. care aveti un pic de bani in plus si aveti cum sa luati de afara efecte, luati gainiac 2. COI bah nene

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.