www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Construire Chitara Electrica


Prostoi
 Share

Recommended Posts

Salut!

Nu am sa trec direct la subiect.

Acum ceva timp m-am gandit ca ar fi calumea sa incerc sa imi fac eu o chitara. Mi-am adunat tot ce-mi trebuia, partea electrica de la un reghin si gatul de la acelasi reghin. Nu m-am gandit sa caut ceva pe internet, sa vad cum sa pun toate chestiile alea corect si am facut cum mi-a venit. Am luat o cutie pentru culori si pensoane si am inceput sa tai in ea cu o surubelnita. Am pus gatul si partea electrica, am pus bridge-ul si restul chestiilor de suprafata, am facut si tot ce trebuia la electronice si i-am dat drumul....a sunat de tot ca...naspa! Gatul l-am pus stramb si bridge-ul la fel (dupa cum o sa vedeti in poze, mai jos). In fine, am folosit-o doar pentru un solo dezacordat si un intro cu slide la niste melodii. Nu am mai pus mana pe ea, cand am cazut odata pe ea, beat fiind, si am rupt gatul...acum gatul este un shred-neck-breloc.

Recent, mi-am dat seama ca nu mai am chitara si nici bani pentru asa ceva, asa ca m-am gandit sa imi fac eu una...de data asta una buna.

Am gasit un dulap din placi de PAL si l-am stricat. Am fost la magazinul de instrumente si mi-am facut conturul unui Epiphone Les Paul Special II. Am decupat cu un ferestrau vertical (nu sunt sigur daca asa se numeste) placile (doua), am dat gauri pe margini si le-am prins cu suruburi (pun poze mai tarziu, ca nu am acum).

Intrebarile/cerintele mele pentru voi sunt:

1.De cati "K" trebuie sa fie potentiometrele?

2.Proportiile: cu cati mm/cm trebuie sa fie gatul chitarei peste corpul chitarei, cu cati cm (sau pana la al ce fret) trebuie sa fie gatul "in" corp, cum calculez/verific astfel incat gatul sa fie asezat corect fata de corp (sa fie drept), ce distanta trebuie sa fie de la gat la bridge (stiu ca daca e prea mica distanta, nu mai poate fi acordata in E chitara si daca e prea mare, risc sa o am bariton), cum calculez/verific astfel incat bridge-ul si dozele sa fie poztionate corect fata de gatul chitarei, cat de inaltat trebuie sa fie bridge-ul ca sa nu fie actiunea de ca...naspa si ce distanta trebuie sa fie intre gaurile pentru corzi (vreau sa dau gauri in corpul chitarei, pe spate, prin care sa bag corzile)?

3.Am niste doze de la un bas Reghin care seamana cu dozele humbucker de LP. Intrebarea: le pot folosi pentru chitara mea? Adica, am vazut ca ata de cupru, sau ce mai e ea, e infasurata in jurul unei bare metalice, deci campul electro-magnetic este generat pentru acea bara, asta insemnand ca ar trebui sa imi capteze sunetul tutror corzilor. Am dreptate?

Voi reveni cu intrebari pe parcurs.

Sfaturile mele pentru cei care vor sa faca asa ceva:

1.Daca vrei sa dai gauri in 2 sau mai multe placi de-odata, tine-le bine, ca altfel o sa iti iasa gaurile strambe (cum mi-au iesit mie).

2.Daca vrei sa folosesti ferestrau electric, vezi sa fie panza dreapta, ca altfel o sa tai stramb (cum am facut eu).

3.Si taie cate putin, ca se supra-incalzeste panza si face urat lemnul (cum a facut la mine).

4.Daca ai scule mari, pentru chestii mari (masina de gaurit fixa, ferestrau electric fix) si nu esti sigur ca stii sa le folosesti/esti in stare sa le folosesti, nu le folosi/cheama-l pe tac-tu.

5.Daca nu ai mai folosit scule electrice pana acum, incepe de la o viteza mai mica (daca poti regla viteza) si cand te obisnuiesti si crezi ca esti apt, mareste-o!

6.Asigura-te ca poti scoate scula din priza rapid, in caz de nevoie.

7.Cand tai ceva cu ferestraul electric (sau cand gauresti), asigura-te ca sta bine bucata de lemn, pe orice ar sta si ca nimic nu o sa intalneasca panza. Nu ai vrea sa te trezesti cu o panza infipta in picior, sau fara picior.

8.Vezi unde iti tii organele, sa nu te trezesti fara.

9.Incearca sa pastrezi cat de cat curatenia, ca sa nu te impiedici cand lucrezi.

10.Daca folosesti menghina ca sa tii bucata de chitara, inveleste clestii aia (sau ce-o fi ei) in banda de hartie sau carpa, ca sa nu iti afecteze capodopera.

Daca mai fac o prostie si consider ca nu trebuie s-o mai faca si altcineva, va anunt.

 

Momentan caut un gat tip LP...

 

Are careva o vorba de spus?

post-15226-1284234344_thumb.jpg

post-15226-1284234365_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wow, ce de reply-uri utile :)

Prostoi, din prezentarea ta e evident faptul cã nu te-ai documentat suficient pentru un astfel de proiect. De exemplu PAL-ul nu cred cã va susține foarte bine șuruburile pentru neck și e dificil de finisat. De proprietãțile sale acustice nu mai pomenesc pentru cã e discutabil.

http://www.projectguitar.com/ e resursa principalã. Rãbdare și baftã.

Link to comment
Share on other sites

Guest jacksoon

o sa iti raspund la intrebarile la care stiu raspunsul...

2.Proportiile: cu cati mm/cm trebuie sa fie gatul chitarei peste corpul chitarei, cu cati cm (sau pana la al ce fret) trebuie sa fie gatul "in" corp, cum calculez/verific astfel incat gatul sa fie asezat corect fata de corp (sa fie drept), ce distanta trebuie sa fie de la gat la bridge (stiu ca daca e prea mica distanta, nu mai poate fi acordata in E chitara si daca e prea mare, risc sa o am bariton), cum calculez/verific astfel incat bridge-ul si dozele sa fie poztionate corect fata de gatul chitarei, cat de inaltat trebuie sa fie bridge-ul ca sa nu fie actiunea de ca...naspa si ce distanta trebuie sa fie intre gaurile pentru corzi (vreau sa dau gauri in corpul chitarei, pe spate, prin care sa bag corzile)?

asta difera.de exemplu la les paul,ii de jumatate de centimetru.La bc rich warlock,ii de aproape 2 centimetrii.conteaza foarte mult,cum e reglat bridge-ul,ca sa vina corzile relativ paralele cu griff-ul.ai grija,ca distanta de la bridge la nut,sa fie de dimensiunile care le vrei tu.gasesti pe net scale diferite.pentru bariton(din cate am citit nu vrei asa ceva) http://en.wikipedia.org/wiki/Scale_%28string_instruments%29

3.Am niste doze de la un bas Reghin care seamana cu dozele humbucker de LP. Intrebarea: le pot folosi pentru chitara mea? Adica, am vazut ca ata de cupru, sau ce mai e ea, e infasurata in jurul unei bare metalice, deci campul electro-magnetic este generat pentru acea bara, asta insemnand ca ar trebui sa imi capteze sunetul tutror corzilor. Am dreptate?

nu.dozele ,ar trebui sa aiba cate un "magnet " pentru fiecare coarda.dozele respective,o sa capteze sunetul aiurea...

 

Sfaturile mele pentru cei care vor sa faca asa ceva:1.Daca vrei sa dai gauri in 2 sau mai multe placi de-odata, tine-le bine, ca altfel o sa iti iasa gaurile strambe (cum mi-au iesit mie).

 

3.Si taie cate putin, ca se supra-incalzeste panza si face urat lemnul (cum a facut la mine).

se face freatic.ca sa nu se crape lemnul,sa nu se incalzeasca/sa se rupa panza si sa tai aiurea.adica,ori faci treaba asta sub apa,ori ai grija sa torni constanta apa.sa nu fie rece,sa fie calduta.

4.Daca ai scule mari, pentru chestii mari (masina de gaurit fixa, ferestrau electric fix) si nu esti sigur ca stii sa le folosesti/esti in stare sa le folosesti, nu le folosi/cheama-l pe tac-tu.

imi place sfatul asta:D

imi cer scuze daca am gresit/ofensat pe cineva.

cheers!

Link to comment
Share on other sites

stiu ca daca e prea mica distanta, nu mai poate fi acordata in E chitara si daca e prea mare, risc sa o am bariton
gasesti pe net scale diferite

 

Tasta 12 e jumãtate din scale length, deci dacã ai deja neck-ul fãcut n-ai ce calcula, doar de mãsurat. Dacã pui bridge-ul și dozele dupã ochi normal cã o sã sune "nașpa".

Iar un scale length mai mare nu înseamnã neapãrat un acordaj mai jos. Înseamnã acordaj mai jos doar pentru o anumitã tensiune și o anumitã densitate a corzii. De exemplu Ashbory bass are scale length-ul mai mic decât o chitarã.

 

nu.dozele ,ar trebui sa aiba cate un "magnet " pentru fiecare coarda.dozele respective,o sa capteze sunetul aiurea...

Fals. De fapt multe doze au un singur magnet pe o bobinã, chiar dacã au șuruburi individuale care "concentreazã" câmpul magnetic. În plus sunt și doze tip blade care pesemne au niște avantaje.

Desigur mai sunt și alte tipuri de doze decât cele magnetice.

 

Deci sfatul cu documentarea e valabil și pentru cei care vor sã ajute. The road to hell is paved with good intentions.

Link to comment
Share on other sites

@ gorel . aVIIa :) . prin ''ce vremuri...'' nu vroiam sa ma dau mai mare de cat sunt sau altele, oricum in clasele 1-4 nu mi-a placut ( prefer gimnaziul-paraca asa se zice la clasele 5-8- si nu din cauza scolii/ aveam un motiv destul de mare sa fiu suparat atunci) ce vremuri aiurea erau.

Edited by Jyno
Link to comment
Share on other sites

Primul pas ar fi sã cauți o bucatã zdravãnã de lemn.

Apoi sã faci rost de planurile unei chitare. Existã chiar pe acest forum un thread cu asemenea resurse. Și e mult mai ușor sã copiezi un model de producție decât sã te apuci sã improvizezi singur, în special când îți lipsesc niște cunoștințe elementare.

Baftã.

Link to comment
Share on other sites

Primul pas ar fi sã cauți o bucatã zdravãnã de lemn.

Apoi sã faci rost de planurile unei chitare. Existã chiar pe acest forum un thread cu asemenea resurse. Și e mult mai ușor sã copiezi un model de producție decât sã te apuci sã improvizezi singur, în special când îți lipsesc niște cunoștințe elementare.

Baftã.

 

om, sunt din Vaslui, ma stii din priviri...

...eu deja am taiat corpul chitarei, mai am nevoie sa stiu cum si unde sa tai si sa dau gaurile pentru gat si bridge si corzi...si de cati K trebuie sa fie potentiometrele....

 

va rog, daca stiti, raspundeti la intrebarile alea

Link to comment
Share on other sites

om, sunt din Vaslui, ma stii din priviri...

...eu deja am taiat corpul chitarei, mai am nevoie sa stiu cum si unde sa tai si sa dau gaurile pentru gat si bridge si corzi...si de cati K trebuie sa fie potentiometrele....

 

va rog, daca stiti, raspundeti la intrebarile alea

Motivul pentru care nu am postat pana acum ceva util pentru topic este ca nu sunt sigur daca vorbesti serios sau razi de noi. Cu alte cuvinte, ce K ma?! Rezistenta unui potentiometru se masoara in ohmi (respectiv kiloohmi), nu "cati K". Cauta pe youtube videourile userului johnplanetz ca sa te lamuresti ce iti trebuie tie.

Link to comment
Share on other sites

Motivul pentru care nu am postat pana acum ceva util pentru topic este ca nu sunt sigur daca vorbesti serios sau razi de noi. Cu alte cuvinte, ce K ma?! Rezistenta unui potentiometru se masoara in ohmi (respectiv kiloohmi), nu "cati K". Cauta pe youtube videourile userului johnplanetz ca sa te lamuresti ce iti trebuie tie.

 

eu pe ele vad nu stiu cati K scrisi. Nu stiu ce inseamna.

Link to comment
Share on other sites

scuze prostoi pentru poluare...dar am si eu o intrebare, nu neaparat legata de topic.

Pe ebay sunt tot felul de kituri de chitare. De exemplu SG cu corp si gat de mahon. Ele sunt pentru bolt on facute...merg lipite(facut un fel de set neck)? Multumesc!

 

sa le lipesti?

nu inteleg, de ce le-ai lipi?

4 suruburi nu fac mai mult de 10 mii...

cred ca ar merge lipite...dar sa nu te miri daca te trezesti cu gatul chitarei infipt in ochiul stang...

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg, de ce le-ai lipi?

 

pai in principal pentru asta:

 

 

http://www.axecentral.com/set-neck-vs-bolt-on-278047.html

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Set-in_neck

 

 

 

 

Asta e kitul, se pare ca e pentru set neck, dar nu vad nici urma de " mortise-and-tenon joint"  sau "dovetail joint"

 

http://cgi.ebay.com/SG-Style-Electric-Guit...=item230a03082b

 

...e ok?

Link to comment
Share on other sites

pai in principal pentru asta:

 

 

http://www.axecentral.com/set-neck-vs-bolt-on-278047.html

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Set-in_neck

 

 

 

 

Asta e kitul, se pare ca e pentru set neck, dar nu vad nici urma de " mortise-and-tenon joint" sau "dovetail joint"

 

http://cgi.ebay.com/SG-Style-Electric-Guit...=item230a03082b

 

...e ok?

 

kit-ul pare ok si da, din cate vad eu, e set neck...uite, scrie mai jos in pagina "Set Neck" (da, scrie cu rosu acolo, nu am scris eu asa).

sincer sa fiu, nu am nicio idee cu ce ar trebui lipit. Din cate am auzit eu, cleiul de oase s-ar folosi (tot pe forum am vazut asta, la un tip care se pricepea, cica), dar sunt sigur ca si poxicol (sau cum se mai cheama super-glue-ul ala) merge...e destul de rezistent...

Link to comment
Share on other sites

scuze prostoi pentru poluare...dar am si eu o intrebare, nu neaparat legata de topic.

Pe ebay sunt tot felul de kituri de chitare. De exemplu SG cu corp si gat de mahon. Ele sunt pentru bolt on facute...merg lipite(facut un fel de set neck)? Multumesc!

Nu, dar e o idee buna sa-si cumpere un kit de pe guitarfetish, din acela cu toate piesele si el doar sa le monteze si sa vopseasca.

Ti-am zis, foloseste google search, gasesti si pe wikipedia informatii utile despre potentiometre, iar pentru chitara vezi canalul de youtube pe care ti l-am indicat. Pe alte forumuri, cum ar fi Telecaster forum, sunt topicuri FOARTE bine ilustrate (si educative) cu constructii de chitare (1959 Les Paul build, 1962 Stsatocaster build). Stiu ca nu exact asta cauti, dar daca te-ai inhamat la treaba asta dificila, si mai ales daca ai cerut ajutor pe rgc, e foarte indicat sa-ti mai faci din teme.

Link to comment
Share on other sites

kit-ul pare ok si da, din cate vad eu, e set neck...uite, scrie mai jos in pagina "Set Neck" (da, scrie cu rosu acolo, nu am scris eu asa).

sincer sa fiu, nu am nicio idee cu ce ar trebui lipit. Din cate am auzit eu, cleiul de oase s-ar folosi (tot pe forum am vazut asta, la un tip care se pricepea, cica), dar sunt sigur ca si poxicol (sau cum se mai cheama super-glue-ul ala) merge...e destul de rezistent...

 

"Set neck" inseamna grif lipit

"Bolt-on" inseamna grif prins cu suruburi

"Neck-trough" inseamna ca griful se continua prin corpul chitarei, acesta fiind completat cu doua "aripi" laterale.

 

 

Cleiul de oase este folosit deoarece se poate demonta ulterior. Poxipol, rasina epoxidica, ciano-acrilat (adica Superglue) nu se mai pot demonta fara distrugerea lemnului. De ce ar fi nevoie sa se demonteze? Din cauza de setare gresita, de deformare in timp, etc.....

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

nu pot sa cred ca citesc asta... te-ai gandit sa iti construiesti si o masina de spalat? cain principiu nu are decat apa care curge intr-o cuva.

 

daca nu stii cum functioneaza o chitara, nu pot sa pricep cum de iti trece prin cap sa construiesti una. cu banii pe care ii dai pe materiale sa o cosntruiesti, apoi pe materiale sa o refaci de cateva ori, iti iei chitara ready-made.

Link to comment
Share on other sites

nu pot sa cred ca citesc asta... te-ai gandit sa iti construiesti si o masina de spalat? cain principiu nu are decat apa care curge intr-o cuva.

 

daca nu stii cum functioneaza o chitara, nu pot sa pricep cum de iti trece prin cap sa construiesti una. cu banii pe care ii dai pe materiale sa o cosntruiesti, apoi pe materiale sa o refaci de cateva ori, iti iei chitara ready-made.

 

om, ce dracu'?

1.nu am bani de o chitara deja-facuta.

2.nu te obliga nimeni sa imi zici ceva. Eu am crezut si inca mai cred ca e cineva pe forumul asta care intelege ce vreau si o sa ma ajute...intr-un fel.

...fara suparare.

Link to comment
Share on other sites

Eu am crezut si inca mai cred ca e cineva pe forumul asta care intelege ce vreau si o sa ma ajute...intr-un fel.

 

Primul pas ar fi sã cau?i o bucatã zdravãnã de lemn.

Apoi sã faci rost de planurile unei chitare. Existã chiar pe acest forum un thread cu asemenea resurse. ?i e mult mai u?or sã copiezi un model de produc?ie decât sã te apuci sã improvizezi singur, în special când î?i lipsesc ni?te cuno?tin?e elementare.

Baftã.

 

Ce vrei mai mult de atat ? Nu stie nimeni pe dinafara masuratorile pentru chitari.

Potentiometri poti pune de cat vrei tu. Valori normale sunt intre 125 si 1000 de "K" [btw, in electronica, k=kiloohm, fiind foarte des folosit]

 

Also, placajul tind sa cred ca nu va rezista tensiunilor mecanice in zona bridge si neck pocket. Deci, vezi mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.