www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari De Toate Felurile


Gorel
 Share

Recommended Posts

Guest Aron Virginas
Am un prieten care nu vrea sa auda de chitari electrice... te refuza din prima.

 

Cata ignoranta stupida :nay:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Daca scrii pe google fiecare cuvant in parte iti apare cate un link de pe wiki cu ce inseamna si tot ce vrei sa mai aflii

Link to comment
Share on other sites

am 2 intrebari: 1. vreau sa invat sa lucru in Cubase si vreau sa stiu ce semnifica MIDI TRACK si AUDIO TRACK. ce inseamna fiecare si la ce se folosesc, daca se poate.

2.ce inseamna, cum se tot aude, mixat si masterizat? daca imi poate spune cineva cu ce se mananca fiecare..

 

1. Are programul tutorial. E internetul plin de clipuri.

2. http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_mastering

Link to comment
Share on other sites

@Gojira mulțumesc pentru recomandare.

 

@Ionellaa Din experiența mea cu elevii, pot sã-ți spun cã vârsta în sine nu are o directã legãturã cu progresele pe care le faci la chitarã. Am un elev care deși are peste 35 de ani, cântã deja decent, dupã doar un an de lecții, începând aproape de la zero.

 

Am elevi care la 10, 13, 14 ani, ar putea fi mult mai avansați decât sunt, dacã s-ar putea concentra mai bine atunci când studiazã.

Totul depinde de puterea ta de a te concentra atunci când studiezi. E foarte important sã execuți toate exercițiile conștient, mintea ta fiind focalizatã pe mișcãrile corpului, în special ale degetelor.

 

Deși aparent e mai liberã, mintea unui adolescent e la fel de greu de înblânzit ca și cea a unui adult. Copii au la fel de multe „chestii” care îi pot scoate din concentrare (ultimul episod din Zack și Cody, noul joc PSP sau pizza de la cinã... asta doar ca sã dãm câteva exemple).

 

Pentru a atinge un astfel de nivel de concentrare, ori ai gãsit deja un procedeu de calmare a minții (prin meditație, autohipnozã, etc) ori pur și simplu îți place mult sã cânți la acest instrument.

 

Dacã privești neutru, din afarã, noi chitariștii avem niște activitãți bizare. Întindem niște sârme pe o bucatã de lemn, le lovim cu pana sau degetele și ne place rezultatul. Ba mai mult, așteptãm ca și altora sã le placã :). Eu așa am început și cred cã orice chitarist pasionat a început la fel. Țin minte și acum. Am fost la un prieten care avea o chitarã. La el am încercat primele sunete pe instrument. Experimentam diverse feluri de a lovi coarda cu mâna dreaptã și de a poziționa mâna stângã. Chiar și acum, dupã mai bine de 20 de ani, am aceeași plãcere sã „scot” sunete din chitarã.

 

Asta e singura condiție pentru a deveni chitarist, restul vine.... mai devreme, mai târziu, dar se întâmplã. Așa cã împrumutã o chitarã, încearcã sã scoți niște sunete cu ea și vezi dacã îți place.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest razvan281

Mi-am luat chitara de 2 zile si nu prea am avut cand sa repet prea multe acorduri.Mi-ati putea spune si mie cateva melodii pe o coarda sau pe doua corzi , exceptand Seven nation army , Funeral march si Oda bucuriei ?

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat chitara de 2 zile si nu prea am avut cand sa repet prea multe acorduri.Mi-ati putea spune si mie cateva melodii pe o coarda sau pe doua corzi , exceptand Seven nation army , Funeral march si Oda bucuriei ?

Probabil ai umblat pe la scoala si ai invatat sa scrii sa citesti apoi citind ai inceput sa studiezi de toate .

 

Algoritmul ptr a invata ceva si in muzica este similar .

 

Nu poti sa treci la studiat Hegel pana nu stii macar sa citesti !

 

Ca si amator se poate invata sa canti muzica simpla si fara studii de muzicolog dar totusi trebuie sa inveti notiunile de baza ale muzicii .Normal se invata la scoala ,dar daca ai neglijat poti sa inveti de la inceput ai materiale cat incape pe internet .

 

GOOGLE--> free guitar books ....gasesti mai multe metode de chitara .

 

@arosulescu chitarist si profesor de chitara are metoda de chitara scrisa de el iei legatura , este membru rgc.ro

 

Ca sa ai ce face :

Inveti pozitia notelor pe chitara apoi inveti formarea acordurilor ...incet dar numai logic .

Nu trebuie sa stii la inceput toate arpegiile incepi cu E cu C , A si D..apoi Em Cm si Am si Dm in pozitia " a I-a " .

Dupa ce cunosti aceste acorduri inveti notele arpegiilor pe de rost si memorezi pozitia degetelor .Pe chitara mutand un acord (cu aceiasi pozitie ale degetelor ) mai sus cu o pozitie ( mai sus cu o tasta) vei avea acum in cazul nostru F C# Bb Eb respectiv Fm Bbm Ebm ( C#m nu prinzi in acesta pozitie_) ..si tot asa logic in urcarea cu cate un "spatiu" formezi acordurile pe rand pana unde poti sa urci pe griff. Vei vedea ca de la a 12-a urcare se repeta acordurile cu o octava mai sus.

Asa singur poti sa inveti multe pana ai o metoda in care gasesti indicatii si explicatii mai complexe.

 

Cele mai simple melodii sunt coonstruite pe progresiile ..I IV V si I VIm IV V .

 

de ex in Cmajor : C F G si C Am F G

 

Exersezi sa schimbi aceste acorduri executand cate patru timpi( batai_) pe fiecare acord .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.