www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari De Toate Felurile


Gorel
 Share

Recommended Posts

sry':|..greseala ca am scris ,,basist'' si nu ,,bassist'' *...sau ca nu era bassist:))??*

 

Important e în viațã sã fii un tip hotãrât. Adicã, decide-te: ori era stângaci, ori basist ; ori cânți la chitarã, ori cânți la bass.

Trebuie bine analizate astfel de decizii...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk
Important e în viațã sã fii un tip hotãrât. Adicã, decide-te: ori era stângaci, ori basist ; ori cânți la chitarã, ori cânți la bass. Trebuie bine analizate astfel de decizii...

 

 

holy damn':))...fratilor...e' cam' amandoua:))...paul in trupa beatles canta la bass si canta pe stanga uite-te in avataru' meu cum tinea' chitara asa tinea' si bassu':lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Omunegru

Cum sa fim sociabili cand scrisul unor persoane ne zgarie pe retina...

 

Hai incearca sa scrii si tu corect. Nu e asa greu iti garantez . :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Petrica Mihai

Buna ziua! As avea cateva intrebari, daca ma puteti ajuta cu o problema personala si sper sa nu deranjez prea mult.

Detin o Mandolina musikinstrumentenfabrik reghin 1977, se aseamana foarte mult cu Portuguese I mandolin de pe unele site-uri. M-ar interesa sa stiu mai multe detalii despre acesta mandolina si unde as putea sa o reabilitez, daca se merita sa fac acest lucru, cat m-ar costa, si unde pot gasi accesorii pentru modelul acesta.(corzi si alte chestioare, daca exista)

Mi-ati fi de mare ajutor daca ma puteti ajuta cu problema mea si imi cer scuze daca am gresit locul.

Multumesc anticipat!

Edited by Petrica Mihai
Link to comment
Share on other sites

Paul este stangaci si basist. ca invartiti voi poza(smecherie mare si paintu' asta) si ca sunteti nehotarati daca e stangaci sau basist...treaba voastra.

 

Mugur de fluier....fluier.

http://www.tabspedia.com/108819.Phoenix%20...uier%20Tab.html

 

L.E.: Scuze de dublu post.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu asa :)

In cunoscuta melodie Mugur de fluier este un instrument de suflat.Ce este? blockflute, flaut sau ce? ca ma intereseaza.

Merci

Blockflote sopran in C (do).

@Petrica Mihai, depinde foarte mult in ce consta reabilitarea (cat e de "avariata"), dar si de intentia ta de a o pastra/vinde (nu prea cred ca se merita daca vei vrea s-o vinzi). Piese cred ca gasesti pe ebay. Singurul sfat pe care ti-l pot da din experienta este sa nu te grabesti, pentru ca un proiect de genul asta poate dura luni de zile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

1. Da, se pot, sunt mai multe metode, fie chimic (cu oțet, de exemplu, sau alți acizi) sau fizic (pur și simplu le pui într-o cutie împreunã cu șuruburi, piulițe etc. și agiți cutia, ca sã se zgârie și sã capete alura aia de uzat). Cautã pe Internet sau pe alte forumuri, e imposibil sã nu gãsești.

 

2. În principiu, cu orice microfon poți înregistra...

Link to comment
Share on other sites

2. În principiu, cu orice microfon poți înregistra...

Cu al meu nu, ca nu e din mileniul asta. De aceea o sa incerc sa-i conving pe ai mei sa-mi dea bani pentru unul nou. Tocmai de asta intreb ce e mai potrivit.

Inca o intrebare care ma framanta: unde se gaseste in Bucuresti Granini de struguri? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest malakian
Cu al meu nu, ca nu e din mileniul asta. De aceea o sa incerc sa-i conving pe ai mei sa-mi dea bani pentru unul nou. Tocmai de asta intreb ce e mai potrivit.

Inca o intrebare care ma framanta: unde se gaseste in Bucuresti Granini de struguri? :)

 

la cora....

 

sper ca ti-am fost de folos :lol:

Link to comment
Share on other sites

la cora....

 

sper ca ti-am fost de folos :)

N-au epuizat stocul vechi la Cora inca, si n-au cumparat seria noua.

 

intrebare: Foxy Lady de la Hendrix e in drop D? nu prea-mi ajunge mana cand e in standard tuning :) .

Din ce stiu eu e in acordaj standard, mai straduie-te cu mana aia.

 

Gorel...am si eu o intrebare =))

cat costa un Granini ?:lol: ca nu l-am incercat pana acum :lol:

Depinde de unde cumperi, in Sighisoara s-ar putea sa fie mai scump, ca e atractie turistica etc. In Bucuresti, la 1.5 L, preturile variaza intre 4,7 lei si [no upper limit].

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
o intrebare serioasa: am citit mai demult un articol pe wiki despre un fenomen prin care realizarile, meritele tind sa fie asociate persoanelor celebre, mai degraba decat celor necunoscute, chiar daca pe nedrept. Problema e ca am uitat denumirea fenomenului (parca era ceva in latina)

 

 

Ignoranța? :)

Link to comment
Share on other sites

Depinde de unde cumperi, in Sighisoara s-ar putea sa fie mai scump, ca e atractie turistica etc. In Bucuresti, la 1.5 L, preturile variaza intre 4,7 lei si [no upper limit].

 

Granini e la 1L. Sticla transparenta de plastic, nu TetraPak.

 

Dar am gasit in Auchan un stand Orhei-Vit cu 6.5RON 2L sucul natural. Fara prea multi aditivi, ca in republica e mai saracie.

Edited by vlad_cozma
Link to comment
Share on other sites

da, nu stiu la ce dracu ma gandeam. Auzi sa cant cu o singura coarda, nu ca mi-ar fi plesnit doar una din ele si n-am bani in momentul asta sa dau pe un set intreg ca altfel ar fi insemnat sa intreb degeaba.... nu ? Deci se poate ori ba ? La grossman aveau corzi la bucata pentru electrica dar nu stiu si pentru clasica.

Link to comment
Share on other sites

da, nu stiu la ce dracu ma gandeam. Auzi sa cant cu o singura coarda, nu ca mi-ar fi plesnit doar una din ele si n-am bani in momentul asta sa dau pe un set intreg ca altfel ar fi insemnat sa intreb degeaba.... nu ? Deci se poate ori ba ?

 

Practic se poate, prietene ! Nu trebuie sa te enervezi, doar cã ai pus o întrebare care cere o soluție mai neobiºnuitã. Nu ºtiu câți schimba la un set, care e de ceva timp pe chitarã, doar o coardã...

 

Deci, sigur ca se poate, dar nu prea se practicã !... La fel cum ai putea sã ºi conduci o maºinã cu picioarele pe volan, dar n-o faci, nu ?

 

Acu', mã gândesc cã, poate nu pentru chitara ai nevoie de o coardã de nylon de grosimea corzii La. Poate confecționezi o "artizanalã", caz în care îmi retrag cele spuse !

 

Mai multe corzi La, mai multe "artizanale"...

 

Jeez ! Ruuuun for your life !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.