www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel mai popular model de chitara


hihi
 Share

Care este cel mai popular model de chitara ?  

41 members have voted

  1. 1. Care este cel mai popular model de chitara ?

    • Fender Stratocaster
      26
    • Fender Telecaster
      0
    • Gibson Les Paul
      12
    • Gibson Flying V
      2
    • Gibson Explorer
      1


Recommended Posts

Care este dupa parerea voastra, cel mai popular model de chitara ? Eu votez pentru batranul Strat. Toata lumea are Strat, toata lumea copiaza intr-o oarecare masura, modelul de Strat.

Ma rog, sunt unele chitari, care nu prea se potrivesc (nu ma refer numai la aspect, ci si la sunet) cu un anumit gen muzical. De exemplu, nu il vei vedea niciodata pe BB King cantand pe un Explorer, sau pe un FV.

Dupa parerea mea, este o lupta foarte stransa intre Strat si Les Paul. Pe ambele chitari se pot canta si metale grele, si blues, si funk, si jazz you name it :).

Link to comment
Share on other sites

well ai cea mai mare dreptate in ce priveste stratu,e cea mai veche chitara populara.eu am si un strat si un les paul,si sincer dintre ele imi place mai mult les paulul.are atat de mult sustain si un sunet deosebit,asta daca este kiar the real shit.glumeam la sala cu ai mei ca eu daca las o nota pe les paul,pana se termina aia putem sa plecam acasa si cand ne intoarcem tot mai suna,si nu ma refer la microfonie :).asta din cauza lemnului si a constructiei,mai ales ca glued neck.nujtu les paulul e smeker,cand canti vibreaza corpu chitarei si fiind super grea te apasa pe bazin si vibrezi si tu cu ea,brings a hole new meaning to playn.don't know i am hooked on les paules,poate din cauza ca imi place la inebunie page si slash,dar nu e numai asta.partea negativa la lespaulurile adevarate e ca sunt grele ca un bax de 6 sticle dalea mari.ma cocosheaza.well sorry ca am batut campii atata,hihi te felicit ptr acest subiect chiar misto si inspirat.ca si 'patron' de strat si les paul le votez pe amandoua,fiecare la treaba ei,ca si iubitor de chitare gogogogog les paul.cius

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca lupta se duce intre Fender Stratocaster si Gibson Les Paul. Stratocasterul a fost o chitara populara in USA pentru multa vreme incepand cu anii '60, fiind dupa cum stim, folosita de Hendrix, Clapton, Sambora etc. Tot populara a fost si Fender Telecaster care are o forma mai Vintage si un sunet mai cristalin. In ultimii 20 de ani a venit in forta Gibson Les Paul, care s-a facut remarcata prin designul deosebit si sunetul cald. Aceste doua tipuri de chitari se preteaza cam la orice stil de muzica si din acest motiv au dominat piata vanzarilor. Desi toata lumea cunoaste modelele Ibanez RG sau JEM etc. putini stiu ca Ibanez a facut multa vreme copii Les Paul si Flying V de o calitate exceptionala pentru a acoperii gama sunetului cald care lipseste unei chitari dedicate exclusiv muzicii dure si virtuozitatii. In ultima vreme vin tare din urma chitarile PRS si Musicman care pe langa calitatea exceptionala, au un design deosebit si avangardist. Desi preferatele mele sunt chitarile Les Paul trebuie sa recunosc ca Fender Stratocaster a dominat secolul trecut in materie de vanzari si popularitate. Deci clasamentul ar fi: Fender Stratocaster, Gibson Les Paul, Fender Telecaster, Ibanez seria RG, Gibson Flying V, Gibson Explorer, Gibson SG, Ibanez JEM series, Epiphone B.B. King Lucille si Paul Reed Smith.

Link to comment
Share on other sites

Chitarile marca "Les Paul", au niste avantaje, oarecum:

1 - Sunetul. Deoarece au doze duble, sunetul este altul, mai cald, cum spune si felix, si se reduc interferentele

2 - Par mai solide ca Straturile

3 - Arata mai marfa ca Straturile.

 

Totus, si Flying V-u, este destul de revolutionara. Aici, ma refer in primul rand la aspect, Daca Les Paul si Stratul (sau mai degrava Teleu) seamana, atunci, Flying V-u ar putea fi catalogata drept cea mai marfa (aspect :)).

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

err.. nu am de gand sa transform topicul intr-o polemica de genul Strat vs Les Paul, dar... hmm, dupa parerea mea nici o chitara cu doze duble nu reuseste sa ajunga la timbrul scos de un stratocaster pe clean. Tocmai de-aia sunt de parere ca stratocasterul e facut pentru genuri cum ar fi blues-ul (cu toate ca B. B. King canta pe Gibson), sau rock-ul '60, cel mult '70, pe cand Les Paul-ul suna mult mai bine pe metale, adica tocmai acolo unde e nevoie de un distors bun. Doar o parere proprie...

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Simt ca unele modele de chitara care merita amintite nu au fost incluse in topicul de mai sus. Fiecare are un model preferat, fie el PRS sau Jackson sau ESP sau Ibanez sau Cort sau Gretch cine mai stie ce alta marca. Eu personal sunt indragostit de forma de PRS doublecut, dar de asemenea mi-ar placea si un LP. Iar la bassi, alta poveste.

PS: Fender tele.. e poate cea mai urata chitara facuta vreodata..

Link to comment
Share on other sites

acum e chestie de gusturi. mie persona nu imi place cum arata explorerele (shoot me daca nu va convine da? ) . indubitabil ca cel mai popular model de chitara de stratocasterul (si celebrele sale copii mexicane , corene , japoneze, indiene, chineze , malaieziene si nu in ultimul rand romanesti :))

E cu siguranta cea mai versatila chitara pentru ca se preteaza la aproape orice stil muzical (cu mici variatii - super stratocaster si prietenii :) si cu doze corespunzatoare). I love strats :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Voi stiti ca in vremurile bune, la noi la reghin se faceau gibsonuri si fenderuri care rivalizau cu cele mexicane, atat ca pret cat si ca si calitate?

Link to comment
Share on other sites

eu am vazut copiile de gibson made by reghin undeva pe covaci la niste consignatii.aratau oribil. daca au fost bune atunci sa stii ca au fost doar cateva.

din pacate toti artistii romani isi cumparau instrumente straine .am citit cartea lu nicu covaci si acolo povestea cum au strans din buci pentru niste fenderuri si un vox pe lampi.

Link to comment
Share on other sites

... PS: Fender tele.. e poate cea mai urata chitara facuta vreodata..

 

Fender Tele rulzzz

 

... si apropo, chitarile romanesti nu pot rivaliza decat cu cele rusesti. Copiile Gibson facute la Reghin erau de fapt nishte combinatii de corp model Les Paul si griff care se punea pe orice chitara romaneasca. Dozele erau rusesti, cheitzele simple mecanisme reductoare si partea electrica rivaliza cu cea de la un radio Gloria. Finisajul era oribil si pe deasupra chitara cantarea cat 2 Gibsoane la un loc. Erau prost echilibrate si falsau la greu ca sa nu mai spunem ca se dezacordau cum trageai un pic de corzi. Cred ca mai bune au fost copiile de Epiphone Lucille facute la Orfeus in Bulgaria. Oricum, materialul era acelasi pentru toate tarile din Est... made in URSS. Bine ca au murit... da-le dreaq de rable.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone
eu am vazut copiile de gibson made by reghin undeva pe covaci la niste consignatii.aratau oribil. daca au fost bune atunci sa stii ca au fost doar cateva.

din pacate toti artistii romani isi cumparau instrumente straine .am citit cartea lu nicu covaci si acolo povestea cum au strans din buci pentru niste fenderuri si un vox pe lampi.

 

Heh, adevarul e ca la instrumente electrice, reghinul nu a stat niciodata foarte bine, dar puteti recunoaste cu totii ca la instrumentele clasice sau acustice au prestanta.

Cat despre cartea lui covaci, e plina de BullShit. Scrie acolo si cum s-au strecurat din tara in caburile Marshall din care au scos difuzoarele si cine mai stie ce alte fantezii sunt trecute..

Link to comment
Share on other sites

Cea mai populara e Stratul, desi nu poti canta orice pe el, de exemplu metale grele. Mie personal nu-mi prea plac nici Fender si nici Gibson (nu ma refer la sunet), pt. ca :

- Gibsonul e greu, are spatele gatului vopsit si are numai 22 de taste; nici un model nu are tremolo

- Fenderul are prea multe modele cu 22 de taste si numai single-coil-uri.

Amandoua au pick-guard (care mie nu-mi place deloc), loc naspa de bagat jack-ul si gaturi nasoale (scurte si cu radius mic).

Mie imi plac : Ibanez RG, S, Jem ; ESP M, MH ; Jackson ( modelele cu forma de superstrat); Schecter C, Washburn X, Paul Reed Smith.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest SCORPIONAMEDA

Mai oameni buni, ca popularitate ce sa zic Strat-ul este top of the hill.Insa nu trebuie uitat ca suntem in 2005 nu pe instalatiile si efectele de la Wodstock. Mai vorbea unul pe acia ca Stratul suna bine pe rece (adica fara efecte). Daca te uiti la cvasitotalitatea formatiilor de rock (de aproape orice factura) nu se mai canta decat prea putin (sau aproape deloc) pe "rece". Generatiile noi de instrumentisti aduc metode noi de cantat cu efecte noi si, mai ales cu sunet nou. Asta nu inseamna ca e neaparat ceva rau. Muzica este o progresie si e normal sa se schimbe. (As fi curios cum s-ar canta tot rock-ul actual doar cu chitara in amp, fara delay, flanger, wah, octaver, commpresor, humanizer si alte alea). Cel putin la ora actuala, cei mai "tehnici" chitaristi si ai lumii si cei mai avangardisti nu prea mai folosesc "old guitars" de genul stratocaster, telecaster. Iar in ceea ce priveste rock-ul mai agresiv (de la hard rock in sus) Les Paul a cam luat fata Fenderului. Iar o intreaga pleiada de chitaristi (care rup vulpea in doua in vizuina de buni ce sunt) canta pe Ibanez, Jackson, PRS sau Wasburn (si mai sunt multe). Parerea mea strict personala este ca da, la popularitate Fenderul si Les Paul raman in top, dar in ceea ce priveste calitatea si proprietatile tehnice ale chitarii (lemn, doze, sunet, culoare, forma) chitarile noi de genul Ibanez, Jackson, Wasburn, PRS, Hammer sunt mult mai bune. Oricum majoritatea "greilor" au chitari pe comanda, asa ca indiferent ce chitara foloseste gagiul in cauza, sunt toate cacatoare. Chestia se reduce maxim la gusturi. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

perfect de acord cu tine. cam tot ce are humbuckere e facut pentru heavy metal & stuff. totusi, uita-te la unii chitaristi care folosesc efecte (gen delay, compressor si altele), dar totusi nu baga pic de distors in ton. lasand la o parte Stratocasterul, inafara de Carvin n-am mai auzit nici o chitara care sa aiba un clean cu adevarat ca lumea. Deci e iar o chestie de gusturi aici (prefer sunetul de blues curat, nu cel de heavy metal).

Link to comment
Share on other sites

Albert King canta pe Gibson Flying V... Lucy parca o chema pe chitara lui :)

 

O chitara de care se vorbeste prea putin este semi-hollowbody-ul de la Gibson, E335 parca, adevarata masinarie de blues :)

 

SCORPIONAMEDA, cam asa credeam si eu, pana l-am vazut pe Richie Kotzen trecand pe Telecaster :)

 

varu' maftei, ce te faci cu Fat Strats si Double Fat Strats? Ca sa nu zic ca o groaza de grei ai heavy metal-ului canta pe Fender - sau poate tu te refereai la, stiu eu, death sau thrash, desi sunt sigur ca si acolo vei gasi.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

si B.B. King canta pe Les Paul, dar nu am prea vazut nicaieri blues pe Ibanez (s-ar putea sa ma insel). Merg pe un exemplu concret: One de la Metallica este inregistrata in studio pe o copie de Stratocaster (daca nu cumva chiar pe un strat original), si suna incredibil de bine. Live, hammett face solo-ul (ma refer mai ales la primul) pe ESP-uri, si se simte foarte mult diferenta, practic nu mi-a placut cum suna One nici pe S&M si nici pe Cunning Stunts.

 

Probabil ca heavy metal-ul ar suna bine si pe un Fender, dar apar o groaza de alte probleme cum ar fi "hum"-ul ala specific al dozelor single-coil. Iar heavy metal-ul e de obicei al naibii de loud. Totusi, chitaristii de la Iron Maiden canta la greu pe Fender si mi se pare ca i-am vazut folosind single-coil live. Cu toate astea, eu tot un Gibson mi-as alege pentru ceva heavy. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone
si B.B. King canta pe Les Paul, dar nu am prea vazut nicaieri blues pe Ibanez (s-ar putea sa ma insel). Merg pe un exemplu concret: One de la Metallica este inregistrata in studio pe o copie de Stratocaster (daca nu cumva chiar pe un strat original), si suna incredibil de bine. Live, hammett face solo-ul (ma refer mai ales la primul) pe ESP-uri, si se simte foarte mult diferenta, practic nu mi-a placut cum suna One nici pe S&M si nici pe Cunning Stunts.

 

Probabil ca heavy metal-ul ar suna bine si pe un Fender, dar apar o groaza de alte probleme cum ar fi "hum"-ul ala specific al dozelor single-coil. Iar heavy metal-ul e de obicei al naibii de loud. Totusi, chitaristii de la Iron Maiden canta la greu pe Fender si mi se pare ca i-am vazut folosind single-coil live. Cu toate astea, eu tot un Gibson mi-as alege pentru ceva heavy. :)

 

BB King are propriul lui model de chitari semi-hollowbody. Heavy metalul suna bine si pe fender (pe incercatelea) si daca voi prin fender intelegeti doar straturi, atunci ar fi bine sa va dati seama ca se fac si straturi fat si double fat :).

Cat despre gibson.. sunt heavy din natura.. te cocoseaza unu..

Ah si ibanez se intelege de minune cu bluesul, iti dau doar doua motive: 1. seria Artcore 2. Configuratia S-S-H.

Link to comment
Share on other sites

Guest SCORPIONAMEDA
Pai cei de la Maiden, au 1 sau 2 doze Mini Humbucker (care arata exact ca un single coil, numa ca sunt humbucker). Si daia nu se aude humul. Iron Maiden sunt clasici, si daia canta pe straturi :). Lol, si Yngwie Malmsteen tot pe straturi canta, si ati vazut ce solouri baga.

 

 

 

Mai hihi, sunt de acord ca Malmsteen canta pe Strat si baga solouri de mori. Dar mai spune-mi chitaristi (moderni nu vechi) care canta pe strat.Eu iti spun o mie care nu canta pe strat si rup. Iar malmsteen face parte din garda veche (oricum e un guitar god). Iron Maiden tocmai de asta nu mai sunt ce erau, pentru ca muzica s-a schimbat, si ei au ramas "clasici". Adica erau super tari, si raman super tari, dar au fost cei mai tari prin 80 si juma' din anii 90. La ora actuala la ce rock se canta nu mai pot sa fie "la moda" casa zic asa. Este normal, cu muzica se schimba si instrumentele. Cred ca aceeasi polemica era si cand s-a trecut de la clavecin (acuma vreo 300 de ani) la pian (adica cei nostalgici ziceau ca pianul nu este mare scula) si totusi acuma pianul este "regele instrumentelor". Muzica TREBUIE sa se schimbe si odata cu ea si instrumentele.

Link to comment
Share on other sites

Pai, cearny... majoritatea chitaristilor de acum sunt moderni. Adica, aia clasici sa zicem ca sunt: Jimi Hendrix, Eric Clapton, Yngwie Malmsteen, Page, Gary More. Ma rog, mai sunt multi altii, dar nu imi vin in minte.

Chitaristi moderni, sunt chitaristi de metale, in general (parerea mea). Gen Kirk Hammet.

Probabil ca gresesc, ma rog.

Link to comment
Share on other sites

Guest SCORPIONAMEDA
Pai, cearny... majoritatea chitaristilor de acum sunt moderni. Adica, aia clasici sa zicem ca sunt: Jimi Hendrix, Eric Clapton, Yngwie Malmsteen, Page, Gary More. Ma rog, mai sunt multi altii, dar nu imi vin in minte.

Chitaristi moderni, sunt chitaristi de metale, in general (parerea mea). Gen Kirk Hammet.

Probabil ca gresesc, ma rog.

 

Aceeasi parere. Daca vrei nume de chitaristi moderni, uite: Marty Friedman, John Petrucci, Frank Gambale, Steve Vai, Joe Satriani, Andy Timmons, Paul Gilbert, etc. Sunt multi asa ca nu are rost sa facem o insiruire.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.