www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pink Floyd


glub
 Share

Recommended Posts

vreau sa fac pentru inceput niste coveruri pink floyd, si sa fac live toate efectele,

de exemplu pe hey you dupa "and the worms ate into his brain" se aude o bormasina sau... mustele de pe introul high hopes, bla bla

 

eu sunt chitarist, dar ar mai merge o chitara. am zis ca pentru inceput facem niste coveruri, ca poate ies ceva compozitii proprii pana la urma

Link to comment
Share on other sites

Fã o listã cu toate piesele pe care vrei sã le cânți și vom vedea de ce efecte a nevoie.

Acum ce echipament ai?

 

Oricum ușor nu-i dacã vrei sã sune bine dar poți începe cu http://www.gilmourish.com/

 

nu la asta ma refeream prin efect, dar... in fine, acum fac shine on you crazy diamond, 1-5

am un squier classic vibe 60 ecranat, pe neck-midle cu tonu la jumate suna incredibil de asemanator

 

Se refera la sample-uri, sound effects. Se face usor cu un laptop si un MIDI controller, dar mai bine incepeti si voi cu piesele in sine. Ar fi cool.

 

am incercat cu niste amici de pe aici sa fac hip-hop fara negativ, adica tot negativu sa fie facut pe intrumente.

acum vreau sa incerc sa fac chestia asta cu pink floyd

 

si.. da incep cu piesele, dar... chiar ma indoiesc ca voi gasi oameni...

 

la tobe nu prea ai viteza, dar sunt masuri compuse si daca o da tobaru in bara sa dus piesa

bas sa zicem ca am.. chiar vreo 3 din bv, dar nu le place pink floyd deci nu

Link to comment
Share on other sites

vreau sa fac pentru inceput niste coveruri pink floyd, si sa fac live toate efectele,

de exemplu pe hey you dupa "and the worms ate into his brain" se aude o bormasina sau... mustele de pe introul high hopes, bla bla

 

eu sunt chitarist, dar ar mai merge o chitara. am zis ca pentru inceput facem niste coveruri, ca poate ies ceva compozitii proprii pana la urma

enjoy

 

http://www.giampaolonoto.it/david-gilmour-effects/

Link to comment
Share on other sites

vreau sa fac pentru inceput niste coveruri pink floyd, si sa fac live toate efectele,

de exemplu pe hey you dupa "and the worms ate into his brain" se aude o bormasina sau... mustele de pe introul high hopes, bla bla

 

eu sunt chitarist, dar ar mai merge o chitara. am zis ca pentru inceput facem niste coveruri, ca poate ies ceva compozitii proprii pana la urma

 

chiar daca sunt usor off-topic, nu ma pot abtine: sunt convins ca nu ai idee cat de greu e sa faci un cover dupa pink floyd (ma refer strict la partea de chitara, ca sa nu mai zis de reprodus sound-urile lui gilmour)... :)

 

nu bormasina, clopote sau mustele sunt problema :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
chiar daca sunt usor off-topic, nu ma pot abtine: sunt convins ca nu ai idee cat de greu e sa faci un cover dupa pink floyd (ma refer strict la partea de chitara, ca sa nu mai zis de reprodus sound-urile lui gilmour)... :)

 

nu bormasina, clopote sau mustele sunt problema :lol:

 

 

Parca mi-ai luat cuvintele din tastatura. :lol:

Link to comment
Share on other sites

chiar daca sunt usor off-topic, nu ma pot abtine: sunt convins ca nu ai idee cat de greu e sa faci un cover dupa pink floyd (ma refer strict la partea de chitara, ca sa nu mai zis de reprodus sound-urile lui gilmour)... :)

 

nu bormasina, clopote sau mustele sunt problema :lol:

 

am cantat pe scena shine on you crazy diamond 1-5

 

numara pana la 3 si dupaia vorbeste!

Link to comment
Share on other sites

imi place ca le stii si tu pe toate ca un nenea mare.

din pacate ai reusit doar sa critici un topic, sau... poate esti musca care ma bazait aseara si a auzit cum cant. highly probable...

oricum felicitari! ai cu... stai o sec, 10 ani mai mult si tocmai ai demonstrat ca esti mai tare ca mine, ar trebui sa fii mandru, e ca si cum profu meu de chitara tocmai ma intrecut...

 

si apropo, nu toate urmeaza aceeasi matrita, nu trebuie sa stii teorie ca un prof de cons, si nici sal ai prof pe satriani

 

gilmour a zis ca a facut marooned, fiind frustrat ca nu are viteza pe care o au multi chitaristi, de ce te chinui sai studiezi pe "ai mai mari" ? o sa mori incercand si nui vei lua daca nu faci ceva nou

daca nu esti coca-cola esti degeaba!

Edited by glub
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
am cantat pe scena shine on you crazy diamond 1-5

 

numara pana la 3 si dupaia vorbeste!

 

 

Ne poți delecta cu o înregistrare?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul

Initiativa asta ar fi buna doar daca ar fi pentru vreun documentar de genu' "searching for the Floyd sound".

 

Oricum, este imposibil (practic) sa obtii sunetul Floyd de pe vremea aia, din motivele urmatoare:

 

- Echipamentele alea se gasesc foarte greu sa nu se mai gasesc deloc. Mici piese de care nici nu stii ca exista au o contributie mare in sunet.

- Muzicienii pe care vrei sa-i copiezi au toti stiluri foarte personale, venite din celebrul "feeling". Poti sa studiezi stilurile, dar nu le vei putea reproduce exact nici daca dai peste niste mari artisti.

 

 

Motivele pot continua.

 

 

De-asemenea, in cazul in care n-ai inteles, Gilmour este un mare artist. Daca nu poate face sweep picking, asta nu inseamna ca n-are tehnica, dimpotriva, Gilmour are o tehnica excelenta care se dobandeste prin multi ani de munca si multe cunostinte muzicale.

 

In Floyd nu e vorba de cum canti cu negativu', cat de repede canti sau ce bormasini se-aud pe fundal. Totul functioneaza ca un intreg acolo, e vorba de multi ani de cantat impreuna, compus, etc.

 

Ca sa scurtez povestea, nici macar nu incerca. Ai pierde 10 ani de viata si sume enorme de bani si tot n-ai ajunge la rezultatu' dorit. Oricum, sunt sigur ca si tu vei renunta cand iti vei da seama ca e un efort imens, nejustificat.

Link to comment
Share on other sites

Tipic RGC si romanesc. Omul deschide un topic despre ceva si voi iti spuneti ca e prost. Mai e mult pana departe.....

 

Bafta cu proiectul si inca ceva: filtreaza tot pentru ca ei vor continua asa!

Link to comment
Share on other sites

Daca ai suficienti bani si o tona de rabdare se pot face niste chestii foarte misto cu 3 geamantane de efecte EHX (se merita sa vezi toate episoadele din Effectology-ul de la EHX ca-s foarte interesante...si poate incep sa-ti vina si idei):

 

1. http://www.ehx.com/blog/effectology-dark-side-of-the-moon

2. http://www.ehx.com/blog/effectology-vol13-...d-synth-effects

 

Cum sintetizatoarele originale le mai poti gasi doar cu un noroc chior si la niste preturi astronomice (un VCS-3 se vinde cu mii de dolari, din cate stiu eu), iar solutia de mai sus este si ea foarte scumpa, cred ca solutia cu niscaiva sampler-uri facute pe calculator este ideala.

 

Alte informatii utile cred ca poti afla de la cel care a facut www.gimourish.com, Bjorn Riis (post@gilmourish.com). Omul canta intr-o trupa de cover-uri Pink Floyd numita Airbag si, chiar daca el este chitarist, poate stie amanunte care sa te ajute (tipul este de o amabilitate ce pare ireala de aici...).

 

Bafta multa!

Link to comment
Share on other sites

@nihilistul

 

"....... Ca sa scurtez povestea, nici macar nu incerca. Ai pierde 10 ani de viata si sume enorme de bani si tot n-ai ajunge la rezultatu' dorit. Oricum, sunt sigur ca si tu vei renunta cand iti vei da seama ca e un efort imens, nejustificat.

 

 

--------------------

Hold on to the dream!......"

 

o.O

 

@glub succes! daca ai un procesor, exploreaza efectele. foarte multe zgomote pot fi reproduse pe chitara.

n-am gasit fix musca, dar http://www.youtube.com/watch?v=WVnYQlR_GuM , de exemplu.

 

asculta si inregistrarile lui neuro, el are niste zgomote interesante facute pe chitara, cu un boss gt-8.

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=6...amp;#entry78305

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
@nihilistul

 

"....... Ca sa scurtez povestea, nici macar nu incerca. Ai pierde 10 ani de viata si sume enorme de bani si tot n-ai ajunge la rezultatu' dorit. Oricum, sunt sigur ca si tu vei renunta cand iti vei da seama ca e un efort imens, nejustificat.

 

 

--------------------

Hold on to the dream!......"

 

o.O

 

Touché.

Link to comment
Share on other sites

initial asa ma gandeam sa fac efectele, dar sunt multe care sunt imposibil de reprodus pe un intrument.

oricum chitara e un intrument... numi vine cuvantu... mort, ma rog. poti face aproape orice din ea cu un proc sau sintetizator.

 

2. imi pot scoate un sunet cel putin asemanator cu un proc de 300 ron nu cu "sume enorme de bani" si nici nas pierde inca "10 ani din viata". cant doar de 3 ani, si acum imi pare rau ca din ei, 2 miam pierdut cantant folk. deci daca intrun an de electrica am cantat 5 parti din piesa aia, eu zic ca e bine.

 

in alta ordine de idei, de ce ar fi o pierdere de timp sa cant 10 ani la chitara? sau... pierderea de timp ar fi daca as canta pink floyd 10 ani... tot nu iti inteleg logica, dar imi place sa fiu contrazis, hai sa continuam

 

si sa ma tin de tema, am gasit voce pt the great gig in the sky

Link to comment
Share on other sites

2. imi pot scoate un sunet cel putin asemanator cu un proc de 300 ron nu cu "sume enorme de bani" si nici nas pierde inca "10 ani din viata". cant doar de 3 ani, si acum imi pare rau ca din ei, 2 miam pierdut cantant folk. deci daca intrun an de electrica am cantat 5 parti din piesa aia, eu zic ca e bine.

 

asteptam cu interes o inregistrare. eu mi-am pregatit si popcorn :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tiki Horea

Serios, dude. Cred ca toti care am postat aici asteptam inregistrare. Give us what we waaaaaaaaaaaaaaaaaaaant :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.