www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Padale


bamwels
 Share

Recommended Posts

Nu e necesar sa ai o mie de pedale:)depinde de necesitate.

 

Cel mai bine vei suna(dupa cum zic si cei de sus) cu un amp bun si o chitara buna(ce inseamna o chitara buna si un amp bun necesita ogramada de explicatii).

 

Am vazut la multi chitaristi in pedalier : Wah( te poti lipsi de el daca nu ai nevoie), compressor(la fel te poti lipsi daca-ti formezi mana fara el),distors/overdrive(in cazul in care nu folosesti ce ai in statie),apoi poti adauga efecte de modulatie.Multi folosesc delay, chorus, reverb sau altele in functie de preferinte(phazer,flanger, tremolo, vibrato etc).Cu cat experimentezi mai mult cu ele...o sa-ti dai seama pe parcurs de ce ai nevoie.

 

F important e sa ai acea chitara decenta si acel amp decent ca sa poti sa evaluezi acele pedale.Daca ai o chitara proasta(nu dau nume...sunt deja cunoscute ca fiind) si un amp slab nu o sa iti faci idee buna de efectele pe care le pui intre:(

 

Iarasi important este sa ai cabluri bune intre chitara si amp,amp statie, insa si intre pedale:)Ziceau astia mai intelepti ca valoarea lantului de efecte este egala cu cel mai prost element(daca ai cabluri proaste, adio sunet bun).Sursa cu care alimentezi pedalele iarasi e importanta pt ca nu vrei sa ai tot felul de zgomote si brumuri cand canti.E posibil sa ai pedale decente insa sursa proasta ...si pana o sa-ti dai seama de unde vine sunetul prost, o sa dai vina pe pedale.

 

Necesar(din punctul meu de vedere) este un tuner.O sa te lovesti de situatii in care trebuie sa te acordezi in liniste, intre piese, in timpul piesei sau oricand.

 

Eu spre ex nu ma pot lipsi de compressor, pedala de volum, si delay.(distorsul folosit este cel al statiei).Insa pt sunetul dorit si pt floricelele pe care vreau sa le fac prin piese am avut nevoie(si inca o sa mai am) si de altele.

 

Concluzia mea e ca nu exista un necesar in pedalboard.E necesar sa ai chitara si statia:P restul e de preferintele si gusturile tale:)

 

Am ascultat trupe bune care foloseau doar chitara si statie si isi faceau treaba foarte lejer:P

 

Sper sa te ajute ce am scris.Insa raspunsul sta in tine si in viitoarele experiente pe care o sa le ai alaturi de efecte:)(

 

Numai bine...Dani!

Link to comment
Share on other sites

Necesar (obligatoriu) este sa stii sa canti la chitara. Nu stiu daca stii, probabil nu. Apoi necesar (obligatoriu) este sa stii ce face fiecare pedala. Mi-e clar ca nu stii, altfel nu deschideai topicul. Ca sa stii ce face fiecare pedala, cel mai costisitor mod e sa o cumperi, impreuna cu o chitara si un amp bun. Daca esti Becali poti sa faci asta, dar nu cred ca iti pasa. Cel mai inutil mod de a afla ce face fiecare pedala e sa citesti pe net. Daca nu esti Becali ai putea sa-ti cumperi un procesor ca sa vezi ce face fiecare efect, impreuna cu o chitara modesta si deocamdata poti folosi instalatia HiFi pe care o ai in casa. Oricum prin procesor toate chitarele suna la fel. Dupa ce stii toate astea deja esti adult, ai un venit stabil, stii gramatica, ai o idee despre cam ce fel de efecte ai nevoie si ce nu. Apoi incepi sa cheltuiesti bani pe pedale, pedalutze, etc, te certi cu nevasta, apoi cu a doua nevasta (prima ti-a aruncat chitara ta de suflet pe care o lasasesi in mijlocul sufrageriei) iar asta nu se va termina niciodata. Deja se cheama GAS.

Link to comment
Share on other sites

Nu e necesar sa ai o mie de pedale:)depinde de necesitate.

 

Cel mai bine vei suna(dupa cum zic si cei de sus) cu un amp bun si o chitara buna(ce inseamna o chitara buna si un amp bun necesita ogramada de explicatii).

 

Am vazut la multi chitaristi in pedalier : Wah( te poti lipsi de el daca nu ai nevoie), compressor(la fel te poti lipsi daca-ti formezi mana fara el),distors/overdrive(in cazul in care nu folosesti ce ai in statie),apoi poti adauga efecte de modulatie.Multi folosesc delay, chorus, reverb sau altele in functie de preferinte(phazer,flanger, tremolo, vibrato etc).Cu cat experimentezi mai mult cu ele...o sa-ti dai seama pe parcurs de ce ai nevoie.

 

F important e sa ai acea chitara decenta si acel amp decent ca sa poti sa evaluezi acele pedale.Daca ai o chitara proasta(nu dau nume...sunt deja cunoscute ca fiind) si un amp slab nu o sa iti faci idee buna de efectele pe care le pui intre:(

 

Iarasi important este sa ai cabluri bune intre chitara si amp,amp statie, insa si intre pedale:)Ziceau astia mai intelepti ca valoarea lantului de efecte este egala cu cel mai prost element(daca ai cabluri proaste, adio sunet bun).Sursa cu care alimentezi pedalele iarasi e importanta pt ca nu vrei sa ai tot felul de zgomote si brumuri cand canti.E posibil sa ai pedale decente insa sursa proasta ...si pana o sa-ti dai seama de unde vine sunetul prost, o sa dai vina pe pedale.

 

Necesar(din punctul meu de vedere) este un tuner.O sa te lovesti de situatii in care trebuie sa te acordezi in liniste, intre piese, in timpul piesei sau oricand.

 

Eu spre ex nu ma pot lipsi de compressor, pedala de volum, si delay.(distorsul folosit este cel al statiei).Insa pt sunetul dorit si pt floricelele pe care vreau sa le fac prin piese am avut nevoie(si inca o sa mai am) si de altele.

 

Concluzia mea e ca nu exista un necesar in pedalboard.E necesar sa ai chitara si statia:P restul e de preferintele si gusturile tale:)

 

Am ascultat trupe bune care foloseau doar chitara si statie si isi faceau treaba foarte lejer:P

 

Sper sa te ajute ce am scris.Insa raspunsul sta in tine si in viitoarele experiente pe care o sa le ai alaturi de efecte:)(

 

Numai bine...Dani!

 

mersi mult.

 

 

restu vad ca mai trebuie sa invete sa vorbeasca. acesti trolli finuți :)

Link to comment
Share on other sites

Domnilor administratori, propun ca la trimiterea unui mesaj pe forum sa apara o fereastra ca la Mica Publicitate, in care sa fii avertizat:

"Pentru a nu te expune la bascalie sau experiente umilitoare, este recomandat sa studiezi subiectul despre care intrebi - macar pagina corespunzatoare din Wikipedia si doua linkuri la alegere din rezultatele pe care le da Google. Trebuie sa accepti faptul ca anumita categorie de raspunsuri va provoca automat susnumitele bascalie/experiente umilitoare. In aceasta categorie se afla (fara a o epuiza) intrebari de genul: "Cum sa schimb corzile?", "Ce este recomandat sa votez?", "Cum sa i-o trag nevesti-mii?" etc, etc.

Daca nu tii cont de aceste recomandari o faci pe barba ta. Iti uram o zi buna."

 

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

Guest oliver kahn
Domnilor administratori, propun ca la trimiterea unui mesaj pe forum sa apara o fereastra ca la Mica Publicitate, in care sa fii avertizat:

 

 

Sanatate si virtute.

 

probabil a cautat si nu a gasit.si eu am cautat si nu am gasit

Edited by oliver kahn
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Noise gate.

 

 

Poate cã nu toatã lumea cântã cu gain porcos cât sã crape tencuiala... Noise gate-urile au și dezavantaje.

Link to comment
Share on other sites

ar trebui o sectiune speciala pt cei cu experienta 0.

 

@bamwels .. toata chestia cu efectele e hit n miss. adica daca iei ceva pe incercate doar pt ca suna bine pe sculele altora ai sanse mari sa sune dezamagitor la tine. asta nu scade valoarea echipamentului dar ti-l face tie inutil si la re-vanzari vei pierde bani.

 

de-asta e recomandat sa incepi cu chestii luate de pe forum la preturi ok. ai sanse sa le dai mai departe cu acelasi pret.

Link to comment
Share on other sites

ar trebui o sectiune speciala pt cei cu experienta 0.

Existã. ªi un thread "mai special".

 

Poate ar trebui ºi pentru cei cu experiențã -1. You know, "cum sã ne legãm ºireturile", "cum sã trecem strada" etc. Un fel de "no guitarist left behind".

Parcã se zicea cã muzicienii sunt mai inteligenți decât media.

Link to comment
Share on other sites

@FiveseveN probabil sunt, dar tu SIGUR nu esti.

 

nu inteleg o chestiune:am intrebat ceva ce nu stiam si probabil nu am gasit pe google si m-am gandit sa intreb aici.din cate vad toti sunt super "inteligenti" si nu se mai incurca cu chestiuni dinastea minore cum ar fi sa raspunde unuia care nu stie ceva.

 

din cate imi dau seama, toti 'acestia' cand s-au apucat de chitara au stiut ce face fiecare buton de la chitara, ce amp trebuie sa isi cumpere si bine inteles ce pedale de efect sa isi cumpere, pentru ca deja stia la ce foloseste fiecare.

 

respect pentru cei care stiu sa vorbeasca, pentru ceilalti sunt sigur ca nu sunt primul care spune asta dar inca nu s-au matirizat destul sau nu a avut cine sa ii educe!!!!

Link to comment
Share on other sites

cand s-au apucat de chitara au stiut ce face fiecare buton de la chitara, ce amp trebuie sa isi cumpere si bine inteles ce pedale de efect sa isi cumpere, pentru ca deja stia la ce foloseste fiecare.!

 

Sincer, in cazul meu cam asa a fost.

 

Cat despre nevoile tale... nu stiu ce vrei ca canti si ce ton vrei sa obtii, asa ca nu stiu ce sa iti recomand. Eu nu simt nevoie sa am altceva decat o chitara cu configuratie HSH, 4 controale de EQ pe langa "gain" si "level" la pedala, egalizator pe 3 benzi pe un combo mare si posibilitatile sunt muuuuuuuuuuuulte.

Link to comment
Share on other sites

bravo din partea mea!!inseamna ca prima data cand ai cantat la chitara a fost la monsters of rock

 

Nu, dar mi-am petrecut ceva timp cautand pe net. Apoi cand a fost vorba sa-mi iau o pedala stiam ce asteptari am, asa ca am probat vreo 15 modele diferite.

 

Si nu am incercat sa iau la misto lumea pe forumuri. Esti frustrat ca te-au intepat oleaca alti useri sau ce?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu sunt muzician, oricum.

 

Se zice cã nu existã întrebãri stupide. Bun.

Întârziat presupun cã nu eºti, devreme ce ai reuºit sã deschizi un computer, sã înregistrezi un utilizator ºi sã deschizi douã thread-uri.

Totuºi nu dovedeºti

- capacitatea de a abstractiza ºi clasifica: "am vazut tot felu de poze cu pedalboard-uri, 4-8 pedale". La ce crezi cã foloseau acele efecte? Care e relația dintre numãrul lor ºi numãrul de tonuri posibile (ºi utilizabile) ce pot fi obținute prin combinarea lor? Care e natura lor (tipologia) ºi distribuția lor statisticã (care apar mai des ºi în ce context)?

- capacitatea de a gândi inductiv: eu de ce tonuri aº avea nevoie? În conformitate cu clasificarea anterioarã, de ce efecte aº avea nevoie pentru a obține acele tonuri? ªi care ar fi prioritare?

- capacitatea de a formula interogații sintetice: Google Search: "popular guitar effects". Uite câte informații gãseºti numai în prima paginã de rezultate, ºi ți-au mai oferit colegii cãutãri similare.

Sunt destul de sigur cã o ºcoalã "normalã" va fi considerat necesare aceste capacitãți pânã la vârsta de 17 ani.

 

Se mai poate observa un fenomen: Începãtorii care rãspund la întrebãrile începãtorilor. Astfel e mai probabil sã primeºti un rãspuns incomplet sau inconsistent care s-ar putea sã-ți facã mai mult rãu decât bine in the long run, chiar dacã tu eºti satisfãcut cã ai primit un rãspuns (pe care n-ai cum sã-l verifici pentru cã nu deții încã aceastã capacitate) iar cel care ți-a rãspuns a fãcut-o cu cele mai bune intenții. Din nou, the road to hell is paved with good intentions.

Link to comment
Share on other sites

@broknstrngz merci!!

@draugr nu sunt "oleaca" frustrat chiar deloc, draga moldoveanule!!

@FiveseveN: vezi, cu ocazia asta ai deschis si tu dictionarul si ai cautat cuvinte noi pe care sa le folosesti.poate daca vorbeai asa de la inceput as fi crezut ce esti putin mai elevat si nu as fi vorbit asa cu tine

Link to comment
Share on other sites

cred ca omul dorea o lista de genul:

 

DISTORS

EQ

CHORUS

WAH

DELAY

PHASER (chiar ii simt lipsa)

FLANGER (daca vrei musai sa canti van halen)

AUTO-WAH (for da funk :lol: )

TUNER

NOISE-GATE (cant si cu "gain porcos de cade tencuiala", dar nu-i simt lipsa :lol: )

si desigur... WMD GEIGER COUNTER (doar deoarece costa 300$ si suna ciudat, deci e un MUST HAVE!!!)

 

 

 

 

 

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Combinatia ideala este o chitara cu un sustain "maxim" legata printr-un "gate" reglat la "maxim" ...

 

Este bine sa ai cat mai multe pedale cat mai multe efecte si cat mai multe procesoare ca tu ( daca ai timp)

sa-ti faci/gasesti intotdeauna sonoritatea dorita.

 

Povestea cu o chitara un amp este una mitologica si este valabila doar la cate o singura situatie ...la fel putem spune ca nu-i nevoie numai de o chitara acustica buna cea ce este adevarat in unele cazuri ( bineinteles +un chitarist ..vezi Tommy Emmanuel ).

 

Depinde de ce fel de muzica vrei sa canti respectiv ce spatiu sonor vrei sa realizezi .

 

Asa ca cat mai multe "padale" apoi te lamuresti tu de ce ai nevoie.

 

NICIODATA NU AI PEDALE DESTULE ...!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
CE VREI SA SPUI CU ASTA? :)

 

Zic ca, din punctul meu de vedere, o reducere a gain-ului este de preferat folosirii unui noise-gate, care mananca destul de serios tonul si armonicile.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.