www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pareri:amplficator Multicanal


Recommended Posts

Care ar fi perceptia colegilor de pe RGC asupra unui amplificator multicanal?De ex cel in genul Switchblade produs de renumita firma Hughes&Kettner,diferenta fiind ca sunetul sa se obtina pe caile clasice-tube preamplifier etc.Si pareri de genul:

Eu prefer un amplificator cu directie bine definita etc...

Sau vreau un amplificator cit mai flexibil...

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

parerea mea

 

stiu la ce te referi si stiu despre ce este vorba (4 canale)

idea este buna si de apreciat,dar sunt tot mai putini cei care cinta cu chitara bagata doar in amplificator

chiar daca au 3 sau 4 canale ,nu se folosesc de ele

de cite ori nu ai facut un amplificator si proprietarul a bagat direct pe clean ,procesorul sau lantul de pedale?

 

pentru majoritatea chitaristilor este de ajuns un canal clean sau un PA pe lampa,oricum nu prea mai folosesc toate facilitatile amplificatorului

merg destul de des la cintari sau repetitii si asta vad

procesor + amplificator (pe clean)

pedale+ amplificator (pe clean)

 

ar fi bine daca fiecare chitarist ar spune si cum foloseste amplificatorul propriu

 

felicitari pentru realizare :lol::)

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa aduc in discutie tipul de amplificator nu cu doar 4 canale...

Coane!!!Te referi la orice fel amplificator sau doar la cel cu tuburi ?

 

@Vio!!!Parerea mea este ca un chitarist care obtine tonul de care are nevoie direct din amplificator, numai foloseste procesor pt ca strica sunetul.Poate doar cateva efecte, total analogice si cat mai "true bypass".

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa aduc in discutie tipul de amplificator nu cu doar 4 canale...Ci cel care in cadrul unui anumit tip de preamp iti permite sa memorezi anumiti parametri-gain bass mid treble volume etc...

 

acum am facut legatura...

am incurcat putin borcanele

da ce propui tu este tare

sa ai o setare pentru fiecare bucata din melodie sau setari pentru diferite genuri

tare!

dar costa!

 

Coane!!!Te referi la orice fel amplificator sau doar la cel cu tuburi ?

 

@Vio!!!Parerea mea este ca un chitarist care obtine tonul de care are nevoie direct din amplificator, numai foloseste procesor pt ca strica sunetul.Poate doar cateva efecte, total analogice si cat mai "true bypass".

 

stai sa vezi cum se folosesc amplificatoarele

eu stiu parerea ta ,sa o vedem si pe a altora

Link to comment
Share on other sites

Ca sa vad daca am inteles bine... un fel de Ada Preamp (pe partea de amplificare) dar care sa aiba si etaj final? si asta toata inglobata intr-un head? Da ar fi o treaba foarte faina... posibilitatea de a avea preseturi de genul acesta si de a fi folosite in diverse moduri.

 

@viobio - din pacate trebuie sa iti dau dreptate majoritatea folosesc ampul pe canalul de clean si folosesc in fata lui pedale sau procesoare(asta este cazul cel mai nefericit). Prea putini folosesc pedale/procesoare in bucla de efecte.

 

@all - problema mereu o va reprezenta costul... asa cum din pacate nu este normal, asta pentru ca din pacate munca custom se presupune ca trebuie sa fie mai prost platita decat cea prestata de gigantii care produc.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

@all - problema mereu o va reprezenta costul... asa cum din pacate nu este normal, asta pentru ca din pacate munca custom se presupune ca trebuie sa fie mai prost platita decat cea prestata de gigantii care produc.

 

eu nu gindesc asa

daca vrei sa ai ceva custom trebuie sa platesti

sa stii ca multi au ajuns sa inteleaga acest lucru,dupa o virsta

Link to comment
Share on other sites

Corect asa este sunt total de acord cu tine ca unii inteleg acest lucru dar cei mai multi considera ca mai bine dau 2000ron pe un procesor decat sa dea 3500ron pe un amp decent despre acea categorie vorbeam... toata lumea procesor in sus procesor in jos ce procesor e mai bun: NICI UNUL!... my 2cents ideea.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Da la cele pe tuburi...

Parerea mea....

Canalalele trebuie sa ramana cu atribute de sunet.Dar intr-adevar ar fi util ca aceste preseturi sa fie folosite ca si moduri de lucru pe canal.

Eu cred ca va fi destul de complicat cu stepper si traductori pe langa elemente care rezoneaza electromagnetic.Dar te descurci tu... :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

cam slaba miscarea

subiectul este interesant

ma intreb de ce nu isi dau cu parerea mai multi chitaristi ,overdrive este un bun practician in ale amplificatoarelor de chitara ,vrea sa stie cit mai multe pareri

 

 

 

mai intreb eu odata

 

CUM FOLOSITI PROPRIUL AMPLIFICATOR PE LAMPA?

FOLOSITI DOAR AMPLIFICATORUL SAU PUNETI PE CLEAN UN PROCESOR SAU PEDALE?

FOLOSITI UN AMPLIFICATOR MULTICANAL ?

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Ce voi scrie aici este doar parerea mea!

 

Desi procesoarele au anumite plusuri (sunt mai usor de carat,mai compacte,pot simula foarte multe efecte si ampuri,etc) si bineinteles marele plus pentru mine, ca sunt foarte ieftine, de aceea am si eu unul nu se apropie de feelingul si de soundul unui amplificator pe lampi (dupa mine).Este o mare diferenta intre un setup la care visezi si unul pe care il poti avea.de exemplu pentru mine un setup ideal ar fi amp pe lampi + tape delay + reverb unit pe lampi + triple chorus de la clapele analogice 70's + booster tot pe lampi. insa desi am nevoie de unele din aceste efecte acum nu imi pot permite un asemenea setup asa ca bineinteles un procesor este ideal pentru mine.De pus in fata ampului pe lampi nu o fac, fiindca nu-mi este pe plac sunetul,infig procesorul ori intr-un amp pe tranzistori ori in PA si cant asa.Nu am o experienta mare insa pot auzi diferentele si pot decide singur ce-mi place si ce nu.

 

In concluzie toata lumea face un compromis.daca ai bani cheltuiesti cat trebuie ca sa suni ca un zid iar daca nu iti ramane doar sa te multumesti cu un sound decent oferit de sculele pe care ti le poti permite.

Edited by powerballad
Link to comment
Share on other sites

Eu am nevoie de un amplificator cu un sunet bun de clean. Folosesc pedale, dar nu acesta este neaparat motivul pentru care vreau un amplificator care sa faca doar acel lucru bine, pur si simplu cant in cea mai mare parte a timpului pe clean iar cand vreau altceva prefer o pedala de fuzz, aceasta imi ofera sunetul dorit.

 

Asadar pentru mine amplificatorul ideal ar fi unul de tip Fender, preferabil cu niste imbunatatiri moderne, cum ar fi un effect loop bine facut.

 

Pentru nevoile mele nici nu simt neaparat nevoia unui amplificator pe lampi neaparat, un sunet clean bun se poate obtine si pe tranzistori, problema este ca majoritatea amplificatoarelor pe tranzistori produse acum sunt, cu cateva exceptii, de o calitate modesta si cu putine dotari (effect loop etc.) sau cu prea multe dotari (efecte digitale de care nu am nevoie).

Link to comment
Share on other sites

Ideea era ca (scuzati cacofonia) colegii de pe RGC sa isi spuna parerile in legatura cu folosirea amolificatorului (pedale+cleanul amplificatorului,pedale + pre de od al amplificatorului , fara pedale ...de ex etc...),nu neaparat de constructia in sine...

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

Care ar fi perceptia colegilor de pe RGC asupra unui amplificator multicanal?De ex cel in genul Switchblade produs de renumita firma Hughes&Kettner,diferenta fiind ca sunetul sa se obtina pe caile clasice-tube preamplifier etc.Si pareri de genul:

Eu prefer un amplificator cu directie bine definita etc...

Sau vreau un amplificator cit mai flexibil...

 

ok...

eu prefer un amplificator cu directie bine definita (cel mai bine ar fi cu un singur canal) .

Link to comment
Share on other sites

De acord cu Dass101.

Eu mai degraba as cauta definitie a notelor si o dinamica pe care s-o pot controla chiar si la gain mai mare, decat multe butoane, led-uri sau (foot)switch-uri. Un canal de clean>crunch si al doilea de crunch>hi-gain. Sa nu uitam ca avem un potentiometru care se numeste volum :) si altu care se numeste ton :lol: . Mai fac si ele cate ceva, haha!

Ti-am propus odata o idee, Dane: un amp cu un singur canal: de la crunch > la hi-gain. La care sa adaugi un atenuator care sa reduca din gain cam cat as reduce eu volumul pe la 5-6 din chitara. Practic un al doilea canal. Si cu un loop bun am rezolvat problema.

Eu asa imi folosesc/mi-as folosi amp-ul ideal.

Nu stiu daca te ajuta parerea mea, dar eu unul de asta am nevoie.

Cele bune!

Edited by Jack Daniel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salutare!

 

Ce voi scrie aici este doar parerea mea!

 

Desi procesoarele au anumite plusuri (sunt mai usor de carat,mai compacte,pot simula foarte multe efecte si ampuri,etc) si bineinteles marele plus pentru mine, ca sunt foarte ieftine, de aceea am si eu unul nu se apropie de feelingul si de soundul unui amplificator pe lampi (dupa mine).Este o mare diferenta intre un setup la care visezi si unul pe care il poti avea.de exemplu pentru mine un setup ideal ar fi amp pe lampi + tape delay + reverb unit pe lampi + triple chorus de la clapele analogice 70's + booster tot pe lampi. insa desi am nevoie de unele din aceste efecte acum nu imi pot permite un asemenea setup asa ca bineinteles un procesor este ideal pentru mine.De pus in fata ampului pe lampi nu o fac, fiindca nu-mi este pe plac sunetul,infig procesorul ori intr-un amp pe tranzistori ori in PA si cant asa.Nu am o experienta mare insa pot auzi diferentele si pot decide singur ce-mi place si ce nu.

 

In concluzie toata lumea face un compromis.daca ai bani cheltuiesti cat trebuie ca sa suni ca un zid iar daca nu iti ramane doar sa te multumesti cu un sound decent oferit de sculele pe care ti le poti permite.

 

Eu am detinut cateva cuburi pe tranzistori , iar micul meu combo full lampi de 5 W se impaca cu toate pedalele pe care le detin, spre deosebire de cele pe tranzistori. Practic adora pedalele! :)

Nu detin procesor de efecte, am testat totusi un zoom g2.u pe comboul pe lampi dar nu si pe celelalte(le-am vandut inainte sa am ocazia). Ma gandesc ca orice efect(analog /digital) ai pune intr-un amp pe lampi pe clean(deci un preamp aproape "transparent") suna mai bine decat cu un amp pe tranzistori. Contraziceti-ma daca gresesc.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

orice efect(analog /digital) ai pune intr-un amp pe lampi pe clean suna mai bine decat cu un amp pe tranzistori

De ce? Am amintit de mai multe ori motivele principale pentru care un preamplificator pe tranzitori ar fi intrinsec mai "transparent". Însã se pot face foarte bine preamplificatoare foarte liniare cu ambele tipuri de elemente active, sau chiar hibrid. Generalizarea ta chiar n-are sens. Sau poate are și îmi scapã. Deci care-i?

Link to comment
Share on other sites

De ce? Am amintit de mai multe ori motivele principale pentru care un preamplificator pe tranzitori ar fi intrinsec mai "transparent". Însã se pot face foarte bine preamplificatoare foarte liniare cu ambele tipuri de elemente active, sau chiar hibrid. Generalizarea ta chiar n-are sens. Sau poate are ?i îmi scapã. Deci care-i?

 

Este una singura

 

MITOLOGIA COMERCIALA aplicata ignorantilor ce inghit toate balivernele ...

 

Muzicanti cu experienta in cantat la chitara si cu experienta in inregistrari si productie nu au putut face diferenta .

 

Nu are sens sa transporti o statie grea pe tuburi cand poti cara o statie solid state de patru ori mai puternica si de doua trei ori mai usoara ,daca e pe MOS FET pana si caracteristicile mai fine aproape de cele mitologice seamana 90%.

 

Prostiile debitate in legatura cu " transparenta" dejea devin de rasul lumii....papagalism....

 

Altceva este important la o statie dar acest lucru numai un chitarist le poate simti/aprecia...

 

Apropos am cumparat o chitara din placaj o sa fac inregistrari si o sa pun pe rgc.ro sa vad ce zic uni de grosimea si calitatea lacului ....hahaha...are o doza de credeam ca nu va suna nimic...si !! suna...hehe 20 RON am luat-o in piata..

 

sa vezi ce transparenta are !!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

De acord cu Dass101.

Eu mai degraba as cauta definitie a notelor si o dinamica pe care s-o pot controla chiar si la gain mai mare, decat multe butoane, led-uri sau (foot)switch-uri. Un canal de clean>crunch si al doilea de crunch>hi-gain. Sa nu uitam ca avem un potentiometru care se numeste volum :lol: si altu care se numeste ton :lol: . Mai fac si ele cate ceva, haha!

Ti-am propus odata o idee, Dane: un amp cu un singur canal: de la crunch > la hi-gain. La care sa adaugi un atenuator care sa reduca din gain cam cat as reduce eu volumul pe la 5-6 din chitara. Practic un al doilea canal. Si cu un loop bun am rezolvat problema.

Eu asa imi folosesc/mi-as folosi amp-ul ideal.

Nu stiu daca te ajuta parerea mea, dar eu unul de asta am nevoie.

Cele bune!

Normal ca ma ajuta parerea ta Florine!De aceea am si tinut cont de ea si mergind in aceasta directie am definitivat sectiune audio la ampul acela de iti ziceam de el in stil Dumble dar motorizat pentru ca acest tip de amp permite multe posibilitati de explorare a sunetului.Momentan este cu eq-ul tip pre-overdrive.Ampul din poze este varianta beta cu partea audio si nu am tinut asa de tare la designul interior.Cind termin si partea de automatizare te invit la un test , o parere , o maslina... :)

post-117-1278327815_thumb.jpg

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.