www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mixer Diy


Sarpe
 Share

Recommended Posts

Salut, nu aveam ce face si am zis sa incerc sa fac un mixer. Am luat schema aceasta de pe net: http://www.aaroncake.net/circuits/mixer1.asp si am construit-o. Din pacate am o problema cu schema, se aude foarte incet. Daca bag chitara in mixer dupa care in amplificator se aude cam la jumatate fata situatia in care bag chitara direct in amp.

Am folosit potentiometre liniare, oare asta sa fie problema?

Sau la care rezistenta sa umblu? La R2 (R4) sau la R5? Cealalta varianta este sa incep sa modific valorile lor pe rand si sa vad ce se intampla.

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Potentiometrele n-au nicio vina. Sau, mai bine zis, legea lor de variatie. Nu d-acolo e buba.

Poti reduce sau suprima R2 si R4 si SIGUR se va auzii mai puternic.

Chitara are semnal slab, asa ca daca-l si inseriezi cu o rezistenta de 100 K il reduci de-l omori. Umbla, deci, la R2 sai R4 .

Edited by Messu
Link to comment
Share on other sites

In locul lui R1 si R3 sa pui potmetre de 500K--pana la 1M Ohm .Ptr chitara cu 10KOhm suntezi dozele,

 

Rezistoarele R2 si R4 cred ca nu prea ar conta deoarece impedanta de intrare al FET-ului este forte mare deci nu va apare o cadere de tensiune prea mare ( adica semnalul nu va fi atenuat ).Circuitul nu amplifica doar adapteaza impedanta.Ar trebui sa transfere semnalul 99%.

Link to comment
Share on other sites

Intre timp am scazut rezistentele R2 si R4 pe la 6K si se aude mult mai tare. Nu la fel de tare ca atunci cand bag doar chitara, dar este un pas inainte.

Numai bine!

 

mareste valoarea lui R5

rezistentele din cursoarele potentiometrelor pot lipsi

asa cum a spus si karpi ,montajul adapteaza doar impedantele

daca vrei semnal mai mare ,amplifica semnalul ,luat de pe bornele rezistentei R5 ,prin condensator

poti folosi orice tranzistor NPN cu zgomot cit mai mic

 

 

repetoarele adaptoare de impedanta au un cistig cu mult sub unitar ,nu ajung la 99% din semnalul de intrare

valoarea semnalului de iesire este influentata de valoarea lui R5,cu cit este mai mica cu atit semnalul este mai mic si impedanta de iesire mai mica

Link to comment
Share on other sites

Intre timp am scazut rezistentele R2 si R4 pe la 6K si se aude mult mai tare. Nu la fel de tare ca atunci cand bag doar chitara, dar este un pas inainte.

Numai bine!

I-ti mai repet odata ai doza de 15KOhm si daca pui in paralel 10KOhm ai shuntat doza .

 

Trebuie 1Mohm .

 

O intrare ptr chitara trebuie sa fie de 1M .

 

La scule cu tranzistor mai simple este de aprox 100KOhm ce este cam putin ,reduce volmul si taie din frecvente ...... asa ca i-ti dai seama ce strica 10K .!!

 

In momentul cand reduci volumul la una din intrari pui la masa FET-ul prin 100K iarasi nu-i OK ...

 

Acesta este un mixer ptr Line/Out sa mixezi doua semnale de la doua mp3 playere etc...ca sa faci discoteca si nu ptr microfon sau chitara .

 

Daca musai si trebuie mixerul pui in fata la fiecare intrare cate un Buffer cu un FET .

Link to comment
Share on other sites

Deci in el o sa intre

Bine, ºi în ce iese? În amplificator de chitarã sau de linie?

Presupunând a doua variantã ºi cã e stereo, o sã-ți trebuiascã ºi control de panning. Dacã foloseºti un preamplificator pentru chitara electricã e bun ºi mixerul pasiv de genul celor în dicuție, pentru ca ai sa mixezi doar semnale de linie între ele.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.