www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Amp Mic


Guest Warpy_Pagan
 Share

Recommended Posts

Guest Warpy_Pagan

salutari. as vrea sa imi iau un amp mic, de camera pe care eventual sa pot sa il car in ghiozdan. ma refer la ceva de dimensiunea asta:

http://www.guitar-village.co.uk/product-detail.asp?id=2394

ce model ar fi acceptabil si ca pret si calitate, eventual sa sune acceptabil si fara un efect, cu chitara bagata direct in amp.

am o chitara behringer stratocaster destul de ok.

dispun de un buget de vreo maxim 200-300 de ron.

please point me in the right direction

 

 

(daca se poate, ziceti-mi si mie cati wati are ampu asta mic sa stiu ce sa cer daca mai intreb :) )

 

multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

http://xonedesign.ro/ip/2010/03/the-case-a...t-small-combos/

Deci dacã vrei "calitate", forget it. Însã dacã e atât de importantã mobilitatea într-adevãr un Cube te-ar ajuta.

Însã acolo unde cânți n-ai monitorizare? De ce nu-ți iei un procesor sau eventual efect cu cabsim (precum Amplug, da)?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

La vox amplugul pentru bass merge sa conectez boxe ? :/

 

da ,merge.

 

Dupa parerea mea,cel mai bun rig portabil de repetitie pentru chitara ,ca raport calitate pret e:

1 bucat vox amplug ac30(pentru ca e versiunea cu cele mai bune tonuri de clean)+

1 bucata digitech bad monkey overdrive(probabil cel mai bun si versatil overdrive sub 200ron de pe piata)+

1 pereche decenta de boxe multimedia(2.0)

=150ron+200ron+50ron=400ron

E adevarat la banii astia poti sa-ti iei un pathfinder,dar daca ai nevoie de ceva foarte portabil si comod si sa sune si foarte bine,cred ca asta e combinatia ideala.Cleanuri care suna foarte bine(amplug ac30) cu un overdrive dulce si cald care iti ofera si un eq pentru inalte si joase(bad monkey).

Eu am ajuns sa exersez mai des pe combinatia asta,datorita comoditatii, decat pe amplificator.

post-11373-1272787055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

da ,merge.

Dacã sunt boxe active!

ªi având în vedere cã Bad Monkey are deja cabsim (chiar dacã nu-i extraordinar), nu prea are sens sã mai iei ºi Amplug AC30 ca sã-l foloseºti "clean".

 

dulce si cald

Suferi de sinestezie? Su foloseºti pedala la prepararea ceaiului? :)

În plus aº vrea sã ºtiu unde gãsesc o "pereche decenta de boxe multimedia" la 50 lei.

Link to comment
Share on other sites

Suferi de sinestezie? Su foloseºti pedala la prepararea ceaiului? :)

În plus aº vrea sã ºtiu unde gãsesc o "pereche decenta de boxe multimedia" la 50 lei.

mda,nu-ti convine metafora mea..am folosit-o ca sa descriu si sa deosebesc tonul de od al bm-ului de distorsurile alea acre care-ti lasa gura punga si urechea violata. :)

 

Cate despre boxe ,eu bag amplug-ul in niste ascutitori de boxe genius de 20 de lei si sunt multumit de cum se aude.Bineinteles ca nu se compara sunetul cu ce-mi iese din comboul meu,dar vreau sa spun ca la volumuri mici se aude foarte bine lantul asta.Ce e interesant,dar explicabil,e ca la gain ceva mai mare amplug-ul se aude mai bine in niste boxe de 20 de lei decat in niste casti bune de 100.

Dacã sunt boxe active!

alea ar fi de preferat,dar amplug bass fiind facut pt casti merge in orice boxe multimedia(cu amplificare incorporata).

Link to comment
Share on other sites

Guest edeph

oh ok tx :> dar in functie de calitatea boxelor semnalul este mai bun ? sau este mai prost fata de un amp indiferent de boxe ( sau ma rog, aproximativ)

Link to comment
Share on other sites

Guest LittleDoc

Am mai gasit ceva in gama asta de pret la mcmusic :

Ibanez TBX15R

Peavey Rage® 258

Vox Pathfinder 15R

Any ideas pls??

Link to comment
Share on other sites

Am mai gasit ceva in gama asta de pret la mcmusic :

Ibanez TBX15R

Peavey Rage® 258

Vox Pathfinder 15R

Any ideas pls??

 

Am avut ceva experiente cu Peavey Rage si spun ca e un combo prost, afirmatie probabil valabila si pentru celelalte doua. Dar arunca o privire la asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1293

Link to comment
Share on other sites

Guest LittleDoc

Si Line6 Spider3 15w ar fi o solutie da nush dc se spune ca nu e bun .......cel putin pe you tube pare ok.

Link to comment
Share on other sites

Si Line6 Spider3 15w ar fi o solutie da nush dc se spune ca nu e bun .......cel putin pe you tube pare ok.

 

Difuzor mic, nu ai cum sa obtii un ton bun din asa ceva.

 

Imi pastrez recomandarea spre acel Hartke. Daca nu as avea amp si as avea putini bani la dispozitie, cu siguranta mi-as lua unul din ala.

Link to comment
Share on other sites

Si Line6 Spider3 15w ar fi o solutie da nush dc se spune ca nu e bun .......cel putin pe you tube pare ok.

 

De ce nu te uiti si la un KUSTOM?Eu am un double barrel de la ei si pot sa spun ca ador ampu' ala.

A da si daca vrei ceva care sa si sune,cred ca fara indoiala ai nevoie de un difuzor 12".

Un Kustom 12Gauge e numai bun pentru ce vrei tu.

 

Parerea mea ™ (ca sa il citez pe corzi rupte).

Link to comment
Share on other sites

Am mai spus-o si repet, VOX Pathfinder 15R e unul din cele mai bune amplificatoare solid state din clasa lui care se fabrica in momentul de fata. Ce-i drept, fara efecte merge doar pana in hard rock asa, dar daca il folosesti pentru ce a fost conceput n-ai ce sa-i reprosezi.

 

Probabil ai dreptate, e ok daca nu vrei lucruri extreme de la el. Oricum, sunt sigur ca un riff in dropped A cu mult palm-mutting il termina, nu s-ar intelege nimic pe acel Vox; fapt valabil pentru orice combo micut.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.