www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Constructie Chitara


vladcalin
 Share

Recommended Posts

Nu s-a intrebat cu ce sa prelucreze ci care din cele trei esente ar fi OK ,presupounand ca este si lemn uscat si de calitate .

 

Eu am avut o chitara bass si una solo ...cu gatul facut din stejar cu planul fibrelor in sectiune ales cu grije de tamplar .Nu am avut nici o problema niciodata cu gatul .A ramas perfect drept la amandoua chitare fara nici o bara de otel cu toate ca pe atunci se foloseau corzi "groase" foarte tensionate .

 

Toata chestia e sa fie bine aleasa bucata din care se debiteaza . Cred ca si fag e OK .

Cred ca problema o fi ca sunt "casante" ?? adica daca cade se rupe n-o fi destul de elastic ? Asta cred eu deoarece rezistenta la incovoiere pare OK.

I-mi tot spunea tamplarul cum si ce DAR eu copil eram preocupat de forma .chitarei ..hehehe nu de cum se indoaie o usa daca nu alegi bine scandurile din care-i construita.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Au avut baietii de la Fender prin 60` o chitara fara truss rod.Ca sa nu pocneasca griful sub tensiunea imensa a corzilor l-au facut gros rau de tot (Bata de baseball anyone?).

Sugestia mea e sa iti cumperi o chitara ieftina si sa dai griful jos de pe ea , sau sa comanzi de pe ebay un grif ceva.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai de aceea vine truss-rod-ul. Cine mai are timp in secolul vitezei sa usuce lemnul natural?

 

Nu prea cred .Daca lemnu-i "crud " gatul se poate si rasuci ( ca o elice pe axul longitudinal ) lucru la care nu ajuta bara ca sa compensezi .Apoi cum se usuca crapa lacul , se desprinde lacul , pot sa apara crapaturi sa se slabeasca lipiturile etc...

 

Daca planul fibrelorets pozitionat corect ( perpendicular pe suprafata fretboar-ului ) lemnul este foarte rezistent la incovoiera cauzata de tensiunea corzilor.

 

 

Dar daca din economie se foloseste si lemn cu planul fibrelor paralel cu fretboard-ul gatul se indoaie relativ usor ,pana si cu mana stanga din incheietura daca torsionezi gatul se aude cum urca sau coboara pitch-ul cand ciupesti corzile ,sau daca trensionezi catre "spate" corzile ating primele taste si ai fretbuzz.

 

Asta ar fi diferenta majora intre chitarele ieftine si cele scumpe .Asa ca au pus bara de otzel si au "ancorat" gatul incercand sa compenseze tensiunea corzilor.

 

Au avut baietii de la Fender prin 60` o chitara fara truss rod.Ca sa nu pocneasca griful sub tensiunea imensa a corzilor l-au facut gros rau de tot (Bata de baseball anyone?).

Sugestia mea e sa iti cumperi o chitara ieftina si sa dai griful jos de pe ea , sau sa comanzi de pe ebay un grif ceva.

 

 

ca sa reziste lemnul la tensiune se lipesc doua sau trei placi una de alta in asa fel ca fibrele sa fie aprox perpendiculare pe fretboard si sa fie simetrice in sectiune .Astfel se previne torsionarea si incovoierea atat cel ce poate fi din cauza ca lemnul inca se mai usuca(( lucreaza) cat si cea cauzata de tensiunea corzilor..

 

A fost o "inventie " Framus prin anii '60 gat din "placaj" , multe placi de aprox 3-4mm lipite intre ele ,puse cu fibra lemnului corespunzator ca sa se anuleze fortele cand "lucreaza lemnul" dar si sa mareasaca rezistenta l aincovoiere , deformare...

Link to comment
Share on other sites

Nu prea cred .Daca lemnu-i "crud " gatul se poate si rasuci ( ca o elice pe axul longitudinal ) lucru la care nu ajuta bara ca sa compensezi .Apoi cum se usuca crapa lacul , se desprinde lacul , pot sa apara crapaturi sa se slabeasca lipiturile etc...

 

Daca planul fibrelorets pozitionat corect ( perpendicular pe suprafata fretboar-ului ) lemnul este foarte rezistent la incovoiera cauzata de tensiunea corzilor.

 

Total de acord.

Lemnul crud se rezolva prin uscare cu ajutorul caldurii,asa zisa si kiln dried.

Deaseamenea pozitionarea fibrelor ptr stabilitate se taie lemnul quarter-saw

fig6-4.jpg

quarter-sawn.jpgExemplu de neck taiat asa: FEJSR-DKR_headstock-front.jpg

FEJSR-DKR_headstock-back.jpg

FEJSR-TT_headstock-front.jpg

 

Asa ca sa fiu ontopic ptr vladcalin am gasit link-ul asta dintr-un site ce s-ar putea sa iti fie de folos: http://www.mimf.com/archives/quartersawn.htm rasfoieste forumul. Spor !!!

Link to comment
Share on other sites

Total de acord.

Lemnul crud se rezolva prin uscare cu ajutorul caldurii,asa zisa si kiln dried.

Deaseamenea pozitionarea fibrelor ptr stabilitate se taie lemnul quarter-saw

fig6-4.jpg

quarter-sawn.jpgExemplu de neck taiat asa: FEJSR-DKR_headstock-front.jpg

FEJSR-DKR_headstock-back.jpg

FEJSR-TT_headstock-front.jpg

 

Asa ca sa fiu ontopic ptr vladcalin am gasit link-ul asta dintr-un site ce s-ar putea sa iti fie de folos: http://www.mimf.com/archives/quartersawn.htm rasfoieste forumul. Spor !!!

 

 

Merci mult e destul de util

Link to comment
Share on other sites

Inca o intrbare.ce adeziv ar trebui sa folosesc ca sa lipesc bucatile de lemn?

 

Exista un "aracet (mai)rezistent la apa /umezeala"

 

Profi se lipea lemnul la noi in fabrici cu URELIT ..atat stiu despre adeziv .

 

Dar cel mai precis este sa te interesezi p enet si /sau de la un tamplar /lutier.

La "Reclama/Decoratii" unde am lucrat o vreme aveam un tamplar care a lucrat si la cooperativa TIMIS unde se facbricau si instrumente muzicale si ma ajuta la lemnarie ,lipituri , reparatii . boxe etc..stia de toate ...

Link to comment
Share on other sites

Exista un "aracet (mai)rezistent la apa /umezeala"

 

Profi se lipea lemnul la noi in fabrici cu URELIT ..atat stiu despre adeziv .

 

Dar cel mai precis este sa te interesezi p enet si /sau de la un tamplar /lutier.

La "Reclama/Decoratii" unde am lucrat o vreme aveam un tamplar care a lucrat si la cooperativa TIMIS unde se facbricau si instrumente muzicale si ma ajuta la lemnarie ,lipituri , reparatii . boxe etc..stia de toate ...

 

a lipit un prieten de al meu o bucata din headstock cu Kober Aderol si s-a lipit foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Fag si stejar sunt lemne foarte grele dar si foarte rezistente, nu cred ca ai avea probleme cu oricare din ele daca ti-ai face un neck, chiar si fara truss rod.

 

Frasin [aka Ash] in schimb este un lemn care mie imi place mult la body, dar nu ti l-as recomanda pentru neck.

 

Cat despre adezivi, cleiul de oase e poveste. E adevarat ca e bun, dar trebuie sa stii si sa il folosesti [proportii, timp de fierbere, etc]. Exista adezivi moderni special pentru lemn, sigur gasesti tu ceva. Eu as zice rasina epoxi pentru lemn, dar nu stiu daca se gaseste si la noi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
daca as face un grif,ar fi bun daca ar fi din stejar?Si cat de gros ar trebui sa il fac ,pentru ca nu am tross rod?

 

Daca tot ai ceva scule de ce nu incerci sa-ti faci chiar tu "truss rod"-ul?

 

 

Eu cred ca ceva mai greu va fi executia tastierei. trebuie sa-i dai o anumita raza de curbura. Si mai ales trebuie sa calculezi distantele dintre taste ... cum faci asta? (ma gandesc ca o abatere cat de mica va influenta intonatia .... cred ... )

Cat despre materialul pentru tastiera poti incerca textolitul.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa calculezi distantele dintre taste ... cum faci asta?

 

Gãseºti calculatoare, inclusiv online. Ex.:

http://buildyourguitar.com/resources/fretcalc/index.htm

http://windworld.com/features/tools-resour...ent-calculator/

http://www.dougsparling.com/software/fretcalc/index.php

 

Doar cã ãstea-s în țoli, dar gãsisem ºi în SI.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot ai ceva scule de ce nu incerci sa-ti faci chiar tu "truss rod"-ul?

 

 

Eu cred ca ceva mai greu va fi executia tastierei. trebuie sa-i dai o anumita raza de curbura. Si mai ales trebuie sa calculezi distantele dintre taste ... cum faci asta? (ma gandesc ca o abatere cat de mica va influenta intonatia .... cred ... )

Cat despre materialul pentru tastiera poti incerca textolitul.

 

Succes!

Am cate chestii de spus,atat.

1) unde pot gasi profil din aluminiu in forma de U asa de mic?

2)As pute sa imi fac tastiera Flat.e mai usor asa.Daca nu am gasit o smecherie pe net, uita-te la tot video-ul:

 

 

3) texto;itul e scump si se lucreaza greu pe el .

Link to comment
Share on other sites

Iata primele poze cu chitara in stare "bruta".

 

 

Constructie: Neck-Thru Body

Body: Frasin

Neck: 3 bucati; 2 de frasin si una de fag aburit

Scale: 25,5 inch sau 64,77 centimetri

Fingerboard: Frasin

Taste: 24

1 doza

1 potentiometru pentru volum

 

fotografie0009.jpg

 

img0022ax.jpg

 

img0024ac.jpg

 

img0025amw.jpg

 

img0028awp.jpg

Edited by vladcalin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.