www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ziua Chitarelor 3


Guest Corraxe
 Share

Ziua Chitarelor 3 -Guests  

73 members have voted

  1. 1. Area Rock

    • Jennifer Batten
      6
    • Kiko Loureiro
      3
    • Marty Friedman
      11
    • Paul Gilbert
      18
    • Richie Kotzen
      20
    • Vinne Moore
      7
    • Tony Mac Alpine
      1
    • Altu ( specifica)
      7
  2. 2. Area Blues

    • Carl Verheyen
      7
    • Chris Duarte
      2
    • Eric Gales
      6
    • Michael Lee Firkins
      7
    • Pat Travers
      2
    • Rick Derringer
      2
    • Robben Ford
      39
    • Altu ( specifia)
      8
  3. 3. Area Jazz & Jazz Fusion

    • Alex Machacek
      4
    • Alex Skolnick
      9
    • Andreas Oberg
      5
    • John Scofiel
      2
    • Frank Gambale
      32
    • Mike Stern
      7
    • Scott Henderson
      12
    • Altu ( Specifica)
      2


Recommended Posts

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest RaresD
+1

 

Billy Sheehan

 

+100000

Nu pot sa imi inchipui cat de fericit o sa fiu daca o sa'l aduceti pe Sheehan.

Totusi, chiar daca banuiesc ca Sheehan e destul de greu de adus, totusi ar fi interesant sa vina si un basist.

 

Ca si chitaristi ar fi foarte tare sa'i vedem pe Richie Kotzen, Dave Kilminster, Jeff Beck, Malmsteen (daca ii oferi o galeata de pui de la KFC vine sigur :)) ), Guthrie Govan, Joe Satriani, John Petrucci, Paul Gilbert

Cam astia imi vin in minte acum...revin cu alte propuneri

Link to comment
Share on other sites

Guest RaresD
In ce priveshte basistii nu inteleg de ce doar Billy Sheehan?

 

Dave LaRue are raie sau de ce nu e bun?

 

Mai este Stu Hamm, Matt Bissonette, Marcus Miller, Victor Wooten shi altzii.

 

Mie Wooten mi se pare mult mai interesant decat Sheehan.

 

Daca nu l-ai vazut pe Wooten ai trait degeaba. :)

 

Acuma serios, Wooten poate fi foarte interesant:

 

Wooten cred ca e foarte greu de adus...de asta nici nu l-am mentionat. Si nu...nu cred ca l-am vazut pe Wooten...nici macar nu e idolul meu :))

Link to comment
Share on other sites

Maestre? sunt deosebit de "super-placut" impresionat ca mai stie cineva de Jeff Kollman si de COSMOSQUAD pe care ii ascultam cu mare placere cu destul de multi ani in urma, si pe care spre rusinea mea i-am pus nemeritat pe un CD uitat de lume.

 

Subscriu si eu la J.K. si adaug si pe Nuno Bettencourt si Alex Skolnick

 

Corrado & Co sa traiasca!

 

ilun :)

mda io am aflat de la un preten de ei pe vremea cand eram la liceu, acu vro 6 ani sau mai bine, si in continuare ii ascult la fel de fascinat ca in prima zi :lol: ma rog, io am pastrat mp3 toate albumele si le ascult constant :) ( you should do that :lol: ) ... si ma bucur si io cand vad ca mai stie cineva de Jeff Kollman :) mi se pare mult prea under-rated omul, desi prin state am inteles ca e destul de cunoscut

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca e imposibil, vreau sa vad un singur chitarist: David Gilmore.

 

+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Si Brian May, Satriani, Al Di Meola plus un chitarist de metale grele.

Si Mark Knopfler.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Voi remarca vreo 3 chestii:

1. Corado, ai reusit sa-i innebunesti pe toti ... :)

2. Majoritatea vrea sa fie adusi chitaristi cu care sa-si faca poze nu de la care sa invete ceva... (nu zic ca e neaparat rau)

3. Media de varsta a celor propusi pentru a fi adusi este undeva spre 50 de ani... si de aici voi dezvolta:

exista in lume un val nou de tineri chitaristi de exceptie, pe doi i-ati vazut la ZC2 si nu ii mai mentionez dar mai sunt si altii (Muris, Danielle Gottardo, Jack Tamarat - castigatorul GI 2009 etc) care din cauza situatiei in care se gaseste industria muzicala in general si cea din tarile lor in mod special nu au reusit inca sa scoata capul si m-as bucura ca in cadrul unor initiative de exceptie cum e ZC sa li se faca si lor loc.

 

Dupa milionul de concursuri la carea au participat in ultimii 2-3 ani cred ca au demonstrat ce era de demonstrat si ar trebui sa fie acceptati si promovati nu testati la nesfarsit altfel, in cativa ani, vom ramane toti cu pozele cu Howe si MAB si cu o mare gaura in spate.

 

Am inteles ca Damjan va invitat la ZC3 and that is a good start!

 

P.S. am votat cu Bonamassa la Area Blues :)

Link to comment
Share on other sites

soiuz, ca tot ai adus vorba de cei 3 care au fost pe lista la guitar idol 2009.

in afara de Muris Varajic care a aratat ca "are cu ce" (a se vedea "final dance") , ceilalti 2 au compozitii care nu ne aduc nimic, e plin pe youtube de "meseriasi" ca ei, degeaba daca nu e si compozitie, ca nu facem concurs nici la traforaj viteza (unde se incadrea si "muzica !?" d-lui MAB) nici la eclectism

Muris Varajic a demonstrat cu Final dance ca are muzica in cap nu numai tehnica in spate...muzica care suna a Varajic si nu te uiti la ceas sa vezi cat mai dureaza piesa ca la restul

cam asta e realitatea :)

 

 

Voi remarca vreo 3 chestii:

1. Corado, ai reusit sa-i innebunesti pe toti ... :)

2. Majoritatea vrea sa fie adusi chitaristi cu care sa-si faca poze nu de la care sa invete ceva... (nu zic ca e neaparat rau)

3. Media de varsta a celor propusi pentru a fi adusi este undeva spre 50 de ani... si de aici voi dezvolta:

exista in lume un val nou de tineri chitaristi de exceptie, pe doi i-ati vazut la ZC2 si nu ii mai mentionez dar mai sunt si altii (Muris, Danielle Gottardo, Jack Tamarat - castigatorul GI 2009 etc) care din cauza situatiei in care se gaseste industria muzicala in general si cea din tarile lor in mod special nu au reusit inca sa scoata capul si m-as bucura ca in cadrul unor initiative de exceptie cum e ZC sa li se faca si lor loc.

 

Dupa milionul de concursuri la carea au participat in ultimii 2-3 ani cred ca au demonstrat ce era de demonstrat si ar trebui sa fie acceptati si promovati nu testati la nesfarsit altfel, in cativa ani, vom ramane toti cu pozele cu Howe si MAB si cu o mare gaura in spate.

 

Am inteles ca Damjan va invitat la ZC3 and that is a good start!

 

P.S. am votat cu Bonamassa la Area Blues :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Jennifer Batten

Robben Ford

Scott Henderson

 

As mai propune:

George Lynch, Nuno Bettencourt, Ronnie LeTekro, Chris Impellitteri area Rock

Joe Bonamassa, Gary Moore area Blues

John McLaughlin, Biréli Lagrène area Jazz

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Pat Travers :) .Si Buckethead ar fi misto dar daca vine, vine doar de show.

nu cred.. Buckethead e un chitarist extrem de interesant... nu numai ca shreduieste in ultimul hal fara sa vada chitara, dar http://www.youtube.com/watch?v=20C2EGaPXCI...feature=related are si niste cantece mai linistite realmente exceptionale.

 

multa lume din pacate e ceva de genu "aaa buckethead, ala cu galeata de KFC in cap si masca.. ce caterinca frate!" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spaztronic
nu cred.. Buckethead e un chitarist extrem de interesant... nu numai ca shreduieste in ultimul hal fara sa vada chitara, dar http://www.youtube.com/watch?v=20C2EGaPXCI...feature=related are si niste cantece mai linistite realmente exceptionale.

 

multa lume din pacate e ceva de genu "aaa buckethead, ala cu galeata de KFC in cap si masca.. ce caterinca frate!" :)

 

N-ai inteles.Ma refeream la faptul ca Buckethead nu interactioneaza cu publicul, vine canta pleaca.In cel mai bun caz ne da jucarii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

In Timp ca Asteptam Ziua Chitarelor 3 nu uitati ca Maine va fii Ziua Chitarelor 2 -Reloaded cu William Stravato.....

ora 15 la Jukebox club strada Turturelelor 11 - Secotr 3 Bucuresti - 3 ore de concert Master Class

MASTER CLASS PROGRAM : Set 1 - ContemporANY ROCK TECHNIQUE Set 2 - Rock Fusion Improvisation Set 3 - Heavy Fusion Rhythm Work out

 

Intare Gratuita

 

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>&">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
Link to comment
Share on other sites

Guest oldschoolrocker

Nu stiu de ce, nu pot sa votez. Dar alegerile mele din propunerile lui Corrado sunt :

Richie Kotzen, Chris Duarte si Mike Stern

 

Alte propuneri : Gary Hoey, Leslie West, Ronnie Earl, Keb' Mo', Joe Bonamassa (desi sunt sanse la fel de mici spre inexistente ca si Gilmour, Knopfler si May), Jimmy Thackery, Duke Robillard, Coco Montoya

Link to comment
Share on other sites

Jennifer Batten

Robben Ford

Scott Henderson

 

As mai propune:

George Lynch, Nuno Bettencourt, Ronnie LeTekro, Chris Impellitteri area Rock

Joe Bonamassa, Gary Moore area Blues

John McLaughlin, Biréli Lagrène area Jazz

In sfarsit cineva care mai propune Impellitteri :)

 

Eu totusi zic ca ar trebui ori Malmsteen ori Impellitteri, Buckethead , Lynch sau May, unii sunt an absolute must :lol: altfel my dreams will be shattered :) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.