www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Instrument Este Asta?!


Guest Dam
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Am o intrebare mai dificila pentru majoritatea persoanelor si probabil unii o sa ma trimiteti la Google.Ce instrument se aude la inceputul piesei?

 

 

 

 

 -> faceti abstractie de versuri.

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine

Pare un instrument de suflat din lemn, fluier sau nai, cu mult reverb pe el, dar nu sunt sigur.

Link to comment
Share on other sites

Daca stie cineva exact cum se numeste intrumentul.Am cautat si eu pe net si se pare ca este un flaut indian dar nu am habar cum se numeste.

Link to comment
Share on other sites

 Neah , ala daca nu ma insel trebuie sa fie un instrument arab sau ceva de genu.Cred ca am gasit ce cautam cred. http://cgi.ebay.com/Native-American-Indian...item518febfeeb 

 

 

 

 

 

 

 

 

Se numeste Native American Indian flute.Asta cred ca este instrumentul.Pe mine cel putin ma fascineaza sunetul asta de flaut.Cautati pe youtube indian flute( nu melodia lu' Timbaland :)) ) si o sa vedeti cat este de magnific .

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
nu e din clapa?:))))

 

E posibil...dar ideea este al carui intrument este acel sunet la origine, nu daca este cantat pe clapa, GR-20 sau alte sinth-uri :)

 

Eu raman la ideea mea initiala, un instrument de suflat din lemn, nu-mi dau seama daca fluier sau nai, cu un reverb considerabil.

Link to comment
Share on other sites

nu e din clapa?:))))

 

Deci iarasi cel mai simplu lucru este sa cautati cu Google sau Cuil sau ce mai gasiti....

 

E din ''clapa "'probabil soft synth, eu am intr-un soundfont si acolo se cheama ''mountain flute'' asa stiam ca este ceva instrument Japonez .

 

Shakuhachi Flute ...ca sa sune '' interesant'' trebuie sa sufle intr-un anumit fel exact ca si la alte fluiere sa urce la octava,cvinta ,cvarta ...ceva tehnica asemanatore daca se sufla ''normal'' nu apare acel sunet/timbru de ''trecere''.

 

Mai este acel Native American Flute

http://www.cedarflutes.com/

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=YbNW6UHFLIk...feature=related

 

Si mai sunt cu nume asemanatoare "Japanese Mountain Flute "

 

http://www.dryadflutes.com/203CherryinA.html

 

Deci unul din aceste fluiere ar trebui sa fie ce cautam.

 

Amandoua tipuri de mountain au ceva deasupra ''oscilatorului '' pare un obturator mobil poate acesta da acel efect (?) pe langa alte tehnici de suflat.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

E sampled clar, are exact aceeasi expresie de fiecare data. E cel mai probabil din Best Service Ethnic World 4 sau din instrumente Kontakt World (stiu ca am avut o data exact instrumentul asta).

 

Imi mai aminteste si de un .sf2 vechi numit Mountain Flute. Ca instrument, ar putea fi shakuhachi (e prea "bright" ca sa fie duduk) sau ney (nu nai).

 

(shakuhachi)

(ney)

 

Eu as spune ca ney este mai degraba. :)

Link to comment
Share on other sites

E sampled clar, are exact aceeasi expresie de fiecare data. E cel mai probabil din Best Service Ethnic World 4 sau din instrumente Kontakt World (stiu ca am avut o data exact instrumentul asta).

 

Imi mai aminteste si de un .sf2 vechi numit Mountain Flute. Ca instrument, ar putea fi shakuhachi (e prea "bright" ca sa fie duduk) sau ney (nu nai).

 

(shakuhachi)

(ney)

 

Eu as spune ca ney este mai degraba. :)

 

Daca folosesc wave sapmple intr-un soft synth /tracker etc pot sa cobor cu ambitusul sub cel ''natural'' in acest caz este mai greu de recunoscut exact instrumentul.

Link to comment
Share on other sites

Shakuhachi....

 

Flaut japonez. Dar aici e din clapa... (romale ciobale.... nu ca as fi rasist dar nu gust muzica etno cu instrumente super electronice si mai ales cu orga de "biserica" si voce plangaacioasa.

Plus ca a gresit la text. :)

 

De ce ar folosi un instrument japonez intr-o melodie "tiganeasca"? Eu zic ca mai degraba e ney (turc) sau chiar duduk, care e balcanic (cum a zis karpi poate fi modificat sample-ul sa sune altfel). Dar intr-adevar, articulatiile suna mai mult a shakuhachi. Probabil cine a compus piesa a decis pur si simplu ca vrea un instrument "etnic" dar nu a luat in consideratie ce vrea exact sau ce instrument e si a folosit sample-uri de shakuhachi.

Link to comment
Share on other sites

De ce ar folosi un instrument japonez intr-o melodie "tiganeasca"? Eu zic ca mai degraba e ney (turc) sau chiar duduk, care e balcanic (cum a zis karpi poate fi modificat sample-ul sa sune altfel). Dar intr-adevar, articulatiile suna mai mult a shakuhachi. Probabil cine a compus piesa a decis pur si simplu ca vrea un instrument "etnic" dar nu a luat in consideratie ce vrea exact sau ce instrument e si a folosit sample-uri de shakuhachi.

 

Pai chiar, de ce oare?

 

Pentru ca este un sunet foarte comun pe toate clapele de la Peter Gabriel's album SO incoace, via Enigma si Deep Forest (care de altfel sunt super muzici). Si suna foarte cool cu inflexiunilea acelea cu nota din alta octava.

 

Un fel de lautareala de studio.

Ca ce sa zic? shakuhachi la cantec tiganesc nu merge, da merge ca nuca in perete orga de biserica cu inca doua trei layere de strings si mai stiu eu ce pad-uri.

 

escuse me! "Compus" ai spus?

Link to comment
Share on other sites

De ce ar folosi un instrument japonez intr-o melodie "tiganeasca"? Eu zic ca mai degraba e ney (turc) sau chiar duduk, care e balcanic (cum a zis karpi poate fi modificat sample-ul sa sune altfel). Dar intr-adevar, articulatiile suna mai mult a shakuhachi. Probabil cine a compus piesa a decis pur si simplu ca vrea un instrument "etnic" dar nu a luat in consideratie ce vrea exact sau ce instrument e si a folosit sample-uri de shakuhachi.

 

putea sa foloseasca si sunet de ozn planand. astia nu au o gandire asa de complexa.

 

putea sa bage si zgomot de rontzait in lemn ca tot suna asa cum a vrut compozitorul... :))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Pai chiar, de ce oare?

 

Pentru ca este un sunet foarte comun pe toate clapele de la Peter Gabriel's album SO incoace, via Enigma si Deep Forest (care de altfel sunt super muzici). Si suna foarte cool cu inflexiunilea acelea cu nota din alta octava.

 

Un fel de lautareala de studio.

Ca ce sa zic? shakuhachi la cantec tiganesc nu merge, da merge ca nuca in perete orga de biserica cu inca doua trei layere de strings si mai stiu eu ce pad-uri.

 

escuse me! "Compus" ai spus?

 

Well, eu sincer nu am ascultat mai departe de inceput, deci probabil n-am ajuns la orga. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
De ce ar folosi un instrument japonez intr-o melodie "tiganeasca"? Eu zic ca mai degraba e ney (turc) sau chiar duduk, care e balcanic (cum a zis karpi poate fi modificat sample-ul sa sune altfel). Dar intr-adevar, articulatiile suna mai mult a shakuhachi. Probabil cine a compus piesa a decis pur si simplu ca vrea un instrument "etnic" dar nu a luat in consideratie ce vrea exact sau ce instrument e si a folosit sample-uri de shakuhachi.

Ca e...tiganeasca ..GET IT? :) sa fie ,,ninja" dude! Daia

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.