www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cablu Chitara


Guest bcv
 Share

Recommended Posts

Ce ar trebui sa facem ca un cablu sa 'traiasca' cat mai mult? Dupa ce il deconectam de la chitara, in ce mod ar trebui sa-l ''adunam, indoii, sa-l facem colac, etc'' ?

Link to comment
Share on other sites

Folosesc destul de mult cablu si ori in fac rola, ori le arunc pe toate in spatele amp-ului. Daca is adormit/mahmur/obosit, uit sa scot cablul din chitara, pe care o sprijin de ceva si o pun jos (la mine jack-ul e in strap-pin), motiv pentru care am schimbat muuuuuuuulte mufe.

Link to comment
Share on other sites

daca ai bani de wireless cu siguranta ai si de baterii. e irelevant postul tau. avantajele wireless-ului sunt mobilitatea, riscul minim de a ti se rupe un cablu in timpul unei cantari, o baterie te tine in medie 40 de ore la un emitator de calitate, elimina total riscul electrocutarii pe scena si de ce nu, riscul de a-ti calca vreun coleg din greseala pe cablu, rezultand acelasi efect ca in cazul lipsei de baterie :). sorry dar nu ma convingi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White

wtf!? eu am si acum cablul original primit cu chitara mea Aria si pot sa spun ca nu am patit nimic la el. mereu cand il bag in husa nu tin deloc cont cum sa il infasor, cum sa il leg, chestii d-astea. ce e drept, mai am un cablu care vine din procesor in amp, pe care il schimb o data la cateva luni. Oricum, pana la urma te lasa toate, asa ca tre sa dai mereu noi si noi bani pe noi si noi materiale. e o chestie de timp pana se duce dracu :) totul :)

Link to comment
Share on other sites

Ce ar trebui sa facem ca un cablu sa 'traiasca' cat mai mult? Dupa ce il deconectam de la chitara, in ce mod ar trebui sa-l ''adunam, indoii, sa-l facem colac, etc'' ?

 

In primul rand fa rost de un cablu de calitate. Un Vox Class A de exemplu. Eu am asa un cablu de 3 ani. Am calcat, tras si frecat pe zeci de scene si sute de repetitii si n-are absolut nici o problema. Inainte ma zgarceam si tot la maxim 2 luni trebuia sa-mi iau altul si tot carpeam la ele... Ba se intrerupeau.. ba se dezmembrau mufele...

Pe langa fiabilitate cablurile astea au si geometria conductorilor special conceputa pentru fiecare tip de instrument. Exista special pentru electroacustica, pentru electrica sau pt. bas...

Link to comment
Share on other sites

vox d-ala CRET mi-am luat sambata la oferta (65 de la 90 lei),mi se pare cel mai genial tip de cablu...nu te-ncurca, nu se-ncurca ,da' se-ntindeeee ...hat! Doar atarna mai greu de chitara ca celelalte

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1351

Am si un fender tonemaster dar imi place mai mult sssnake d-ala ieftin de pe thoman despre care am o parere f. buna...mufe metalice desurubabile si cu resort antisugrumare,lanos,exceptional la banii aia.

http://www.thomann.de/gb/the_sssnake_sk361-6.htm

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat acum o saptamana un cablu din asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1590 si sunt foarte incantat de el.Are mufe foarte solide(desi nu sunt in forma de L ca in poza de la ei de pe site) izolate la capete cu un strat de pvc.E foarte rezistent,fiind woven cable si spre deosebire de un cablu proel avut inainte,asta nu are deloc noise;)

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.