www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

John Mayer Live! Un Scurt Review


Jeanov
 Share

Recommended Posts

+1 , am ascultat si eu pe domnul Mayer pe youtube Live at Live at Royal Albert Hall si personal nu mi-a placut deloc , muzica de fatalau...

 

dar e doar o parere (subiectiva ..ca toat - cum ma repet de obicei :) ) , se pare ca altii il vad mare muzician :)

 

 

am eu un review si mai scurt:

 

QUOTE ("de pe blogul meu")John Mayer Sucks.

 

eof

Link to comment
Share on other sites

Art, tocmai aici e problema, eu am auzit de John Mayer cind nu era decit un cantautor, si nu unul de prim rang. Ca peste vreo 3-4 ani sa aflu ca e mare chitarist, ca are chitara signature Fender, etc.. M-am uitat si eu atunci, si nu l-am vazut decit pe acelasi cantautor cu acelasi stil de piese pop/rock standard americane, si nu prea am inteles daca am eu o problema de perceptie sau e ceva in neregul cu show-biz-ul american.

 

Si ca sa dau exemplu de cantautor de prim rang - Jeff Buckley.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Nu e nici primul nici ultimul care are succes major fara a fi nici instrumentist nici vocalist de exceptie dar bravo lui ca se descurca. Oricum, e peste altii din zonele pe care le atinge. Si intr-un final conteaza produsul finit, nu?

 

Eu personal nu-s fan (posibil sa nu fi ascultat destul) dar e relaxanta, corecta si placuta muzica lui, si nu e de mirare ca are succes pt ca de unii nu se lipesc decat chestii soft.. sunt sigur ca sunt fani ai JM care nu suporta Springsteen de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

In State e perceput altfel decat in Europa. Si altfel decat pe rgc.

 

Jimi Hendrix a inceput sa fie apreciat abia cand a ajuns in Anglia...

Seasick Steve la fel...

Marty Friedman a fugit in Japonia, Jason Becker n-are bani de medicamente si isi vinde amplificatoarele...

Cand ii redescopereau in 60 pe artisti precum Lightnin' Hopkins si Sony Boy II, ii trimiteau in Europa, in Germania la American Folk Festival...

 

...

Link to comment
Share on other sites

:) din nou pun doar un ras sanatos, nu vreau sa fiu rau, dar am ras bine...

intr-o discutie despre baiatul asta fatalau, aducem nume ca Hendrix, Friedman, Becker... :):)

 

Jimi Hendrix a inceput sa fie apreciat abia cand a ajuns in Anglia...

Seasick Steve la fel...

Marty Friedman a fugit in Japonia, Jason Becker n-are bani de medicamente si isi vinde amplificatoarele...

Cand ii redescopereau in 60 pe artisti precum Lightnin' Hopkins si Sony Boy II, ii trimiteau in Europa, in Germania la American Folk Festival...

 

...

Link to comment
Share on other sites

Guest morunul sub Dig
Si ca sa dau exemplu de cantautor de prim rang - Jeff Buckley.

daca mai traia nu de john mayer discutam noi aici

Link to comment
Share on other sites

Jimi Hendrix a inceput sa fie apreciat abia cand a ajuns in Anglia...

Seasick Steve la fel...

Marty Friedman a fugit in Japonia, Jason Becker n-are bani de medicamente si isi vinde amplificatoarele...

Cand ii redescopereau in 60 pe artisti precum Lightnin' Hopkins si Sony Boy II, ii trimiteau in Europa, in Germania la American Folk Festival...

 

...

Cred ca i se rupe lui Mayer de ce vorbim noi aici. Oricum, fatalau sau nu, canta la chitara mai bine decat altii. N-are sens sa dam nume. In zona blues este foarte apreciat, nu numai de public. Iar in State chiar exista public pentru blues, spre deosebire de Europa.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

:) din nou pun doar un ras sanatos, nu vreau sa fiu rau, dar am ras bine...

intr-o discutie despre baiatul asta fatalau, aducem nume ca Hendrix, Friedman, Becker... :):)

Mai, mie, in calitate de ascultator, nu-mi place John Mayer in mod deosebit, dar as vrea sa va vad(mai bine zis sa va aud) prestatia si compozitiile ca sa facem o comparatie si sa vedem unde ne situam fiecare dpdv muzical fatza de fatalau, dar tare mi-e ca majoritatea o sa iesim sub-fatalai la faza asta

Astea-s ca si comentariile burtosului care bea bere in fata televizorului si se uita la gimnastica: "No, uite cum o aterizat si handicapata aia..." , dar daca il pui sa faca o flotare cade lat

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Si uite-asa se aduna fanii lui John Mayer. Intr-adevar lui nu ii pasa ce si unde vorbesc oamenii despre el. Cat timp se vorbeste despre el si este cunoscut tot mai mult cu atat "pay check-ul" ii este mai mare.

 

Asta urasc cel mai mult in industrie si in scoli(inclusiv si in special Berklee!) toata lumea vrea si incearca sa mai tina industria muzicala si stilul "vechi" la moda(anii 80-90). Era aia a cam trecut altceva se canta acum si la mult mai multa diversitate de muzica are lumea acces. Internetul a rupt industria muzica si a omorat casele de dicuri. Un lucru foarte bun care s-a intamplat! Iar unii mai au nesimtirea sa te oblige :" aaa nu esti doar un stil?! nu se poate decat daca esti doar un stil! nu poti sa fii si raggae si pop si rock si rnb!". Institutiile asta fac cu oamenii: aplicarea unor reguli pentru manipulare, iar din cand in cand mai este cate un rebel care ajunge la public.

 

 

Acum artistul isi distribuie el muzica si produsele fara sa fie legat de casele de discuri cu banii(asta insemna "recoup", procesul prin care artisti recupereaza banii investiti in ei/albumul produs finit). In ziua de azi daca ai 1 milion de fani pe myspace, poti sa te astepti in orice moment cu un mail sau telefon de la o casa de discuri preferabil "Indie" si in loc sa primeasca ei 10$ copie de album vanduta, primesti tu ca artist din moment ce detii masterurile si drepturile asupra lor, iar casa de discuri cei 0.89$. Asa ca imaginati-va: ai 1000 de oameni care iti cumpara albumele la concerte sau pe net(cdbaby,itunes,amazon,etc) si primesti 10$/buc si casa de discuri 0.1$/ buc ===> artisti - 10.000$ ; casa de discuri 100$.

 

Tot procesul asta e destul de complex si complicat, deobicei contand foarte mult de negocierile contractului si daca ai un avocat cu destula experianta in show-biz.

 

Industria se schimba aproape in fiecare luna si se va schimba continu'.

 

In principiu, nu conteaza cat de mult canti ci pentru cati de multi oameni vrei sa "misti" cu muzica ta.

Link to comment
Share on other sites

Mai, mie, in calitate de ascultator, nu-mi place John Mayer in mod deosebit, dar as vrea sa va vad(mai bine zis sa va aud) prestatia si compozitiile ca sa facem o comparatie si sa vedem unde ne situam fiecare dpdv muzical fatza de fatalau, dar tare mi-e ca majoritatea o sa iesim sub-fatalai la faza asta

Astea-s ca si comentariile burtosului care bea bere in fata televizorului si se uita la gimnastica: "No, uite cum o aterizat si handicapata aia..." , dar daca il pui sa faca o flotare cade lat

 

0 (zero)

 

asta inseamna ca daca nu pot sa urc asa de sus ca Mariah Carey sau Mihai Traistariu' nu pot sa spun despre el ca e un bou si despre Maria ca nu-mi place cum canta?

 

 

(aah... cred ca s-a mai zis asta de vreo n-shpe mii de ori...)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

0 (zero)

 

asta inseamna ca daca nu pot sa urc asa de sus ca Mariah Carey sau Mihai Traistariu' nu pot sa spun despre el ca e un bou si despre Maria ca nu-mi place cum canta?

 

 

(aah... cred ca s-a mai zis asta de vreo n-shpe mii de ori...)

 

bineinteles ca poti, dar risti sa cazi in penibil, ca un coleg de pe aici, care impartea in stanga si-n dreapta din vastele lui cunostinte intr-ale muzicii, dupa care ascultand o inregistrare de-a lui, era sa pic de pe scaun si sa ma tavalesc pe jos de ras de cat de prost suna...nu lega doua note...iar daca iei astea doua faze si le pui cap la cap= PENIBIL :)

...parerea mea...

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca poti, dar risti sa cazi in penibil, ca un coleg de pe aici, care impartea in stanga si-n dreapta din vastele lui cunostinte intr-ale muzicii, dupa care ascultand o inregistrare de-a lui, era sa pic de pe scaun si sa ma tavalesc pe jos de ras de cat de prost suna...nu lega doua note...iar daca iei astea doua faze si le pui cap la cap= PENIBIL :)

...parerea mea...

 

pai stai asa...

 

Sa luam un personaj... sa zicem Gigi.

Ceea ce canta Gigi la chitara nu are legatura cu ceea ce aude cantat de altii. Si motivul este unul simplu si normal:

Gigi nu se poate evalua pe sine asa cum ii evalueaza pe altii.

 

Creierul lui Gigi are un comitet care se ocupa cu "procesarea" gandurilor sale despre sine. Daca Gigi ar avea ganduri proaste despre sine inseamna ca el are o problema... Dar pune si el pe net, ca nu stie ce e ala bend, asa ca nu stie unde greseste si nu stie unde e problema... Uneori nici sa spuna ca e o problema nu poate.

 

Pe cealalta parte, Gigi nu are nevoie de teorie muzicala si nici de tehnica intr-ale chitarii si nici de istoria muzicii ca sa decida daca ii place sau nu John Mayer (not that there's anything wrong with that) sau Miles Davis.

cat despre colegi cu teorie muzicala si impartasiri si inregistrari - iar

nu are legatura, poti sa stii multa teorie si s-o stii degeaba, ca daca inveti 20 de cantece led zeppelin si 30 de la clapton le cam rupi prin pentatonica... si mai mult... fara sa stii.

 

Btw. am o teorie... hai s-o discutam offtopic... sau facem split, cum vreti voi...

 

din ce-am vazut eu si ce-am observat eu, este ca:

1. Gigi - chitarist mediocru - fara chef prea mare de a se imbunatati - dar cu dorinta de a canta mereu - asculta, in general, ce poate canta... si se declara fan.

poa' sa cante Led Zeppelin - e fan. Vede ca nu-i merge la Vai - "ce canta ala acolo... numa' shred... atata stie..."

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

"nu trebuie sã fii bucãtar ca sã spui dacã mâncarea a fost bunã sau nu, sau antrenor ca sã zici dacã au jucat bine sau nu"

 

:)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

pai stai asa...

 

Sa luam un personaj... sa zicem Gigi.

Ceea ce canta Gigi la chitara nu are legatura cu ceea ce aude cantat de altii. Si motivul este unul simplu si normal:

Gigi nu se poate evalua pe sine asa cum ii evalueaza pe altii.

 

Creierul lui Gigi are un comitet care se ocupa cu "procesarea" gandurilor sale despre sine. Daca Gigi ar avea ganduri proaste despre sine inseamna ca el are o problema... Dar pune si el pe net, ca nu stie ce e ala bend, asa ca nu stie unde greseste si nu stie unde e problema... Uneori nici sa spuna ca e o problema nu poate.

 

Pe cealalta parte, Gigi nu are nevoie de teorie muzicala si nici de tehnica intr-ale chitarii si nici de istoria muzicii ca sa decida daca ii place sau nu John Mayer (not that there's anything wrong with that) sau Miles Davis.

cat despre colegi cu teorie muzicala si impartasiri si inregistrari - iar

nu are legatura, poti sa stii multa teorie si s-o stii degeaba, ca daca inveti 20 de cantece led zeppelin si 30 de la clapton le cam rupi prin pentatonica... si mai mult... fara sa stii.

 

Btw. am o teorie... hai s-o discutam offtopic... sau facem split, cum vreti voi...

 

din ce-am vazut eu si ce-am observat eu, este ca:

1. Gigi - chitarist mediocru - fara chef prea mare de a se imbunatati - dar cu dorinta de a canta mereu - asculta, in general, ce poate canta... si se declara fan.

poa' sa cante Led Zeppelin - e fan. Vede ca nu-i merge la Vai - "ce canta ala acolo... numa' shred... atata stie..."

 

"nu trebuie sã fii bucãtar ca sã spui dacã mâncarea a fost bunã sau nu, sau antrenor ca sã zici dacã au jucat bine sau nu"

 

:)

 

va raciti gura degeaba. Eu vad altfel treburile astea. E chestie de un oarecare bun-simt elementar sa nu faci comentarii din astea.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

va raciti gura degeaba. Eu vad altfel treburile astea. E chestie de un oarecare bun-simt elementar sa nu faci comentarii din astea.

 

@ Mihai - argumentele tale sunt putin gresite (daca ma intrebi pe mine) si fac parte din categoria "Argumentum ad hominem" combinat cu "Red hering" - nu are nici o relevanta daca sti sa faci tzukahara (asa se scrie?..probabil nu :) ) intins ca sa sti cum trebuie sa arate si/sau sa iti dai cu parerea despre ea ... blabla, e mai lunga discutia, vorbim la o bere :)

I HATE John Mayer, sti prea bine. Am nevoie de un kil de lamai si medicamente antigreata ca sa incerc sa il ascult (si tot nu pot...). Dar, daca nu as folosi chestia asta pentru argumentatie, nu as scrie nimic. Nu are nici o relevanta daca mie imi place sau nu JM.

@ Haters :)

Bineinteles ca nu va opreste nimeni sa spuneti ca JM suck dar acest lucru este irelevant si trolistic in perspectiva acestui thread iar bunul simt invocat de Mihai ar trebui sa va opreasca. Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

mda, bun rationament domnule mihai tarta! de nota 10!

sa recapitulam:

Mayer canta la chitara

X spune despre Mayer ca e fatalau (referindu-ne la cum si ce canta)

X Trebuie ca cante la chitara cel putin mai bine ca Mayer

 

exact asa a invatat la logica domnul Tarta in clasa a 9-a, nu domnilor? :)

 

orice ascultator de muzica trebuie sa cante mai bine decat cei despre care spune ca nu ii plac !? (sau din punctul sau de vedere nu sunt niste muzicieni care merita discutia)

:)

pai tocmai asta e ideea, majoritatea fac o muzica de cacao ca prinde la publilc...pe ideea deja celebra ca publicul asta cere ...ei, pe cei din categoria asta, normal ca putem sa "ii apreciem" ca atare si sa ii lasam fericiti in mana acelor fani sa se bucure de ei

daca un X urca pe scena si are 1000 oameni la concert , nu inseamna ca trebuie admirat si ascultat...

pana la urma pierdem timp pretios cu auditia asta, de ce sa acceptam orice rahat in player. :)

sa traiasca ei sanatosi, sa cante, sa ii asculte cine vrea ...dar ne putem exprima o parere daca tot e forum! :lol: (desi nu e liber cum zicea un coleg in alt thread :lol: )

 

 

Mai, mie, in calitate de ascultator, nu-mi place John Mayer in mod deosebit, dar as vrea sa va vad(mai bine zis sa va aud) prestatia si compozitiile ca sa facem o comparatie si sa vedem unde ne situam fiecare dpdv muzical fatza de fatalau, dar tare mi-e ca majoritatea o sa iesim sub-fatalai la faza asta

Astea-s ca si comentariile burtosului care bea bere in fata televizorului si se uita la gimnastica: "No, uite cum o aterizat si handicapata aia..." , dar daca il pui sa faca o flotare cade lat

Link to comment
Share on other sites

Destul de dragut ce canta acest artist. Citind toate criticile de aici, chiar nu ma asteptam, dar mi-a facut deosebita placere sa il ascult. Asa cum s-a mai zis, industia muzicala e in continua schimbare, iar personal, fata de majoritatea pieselor noi de mai stiu eu ce fel de oxizi metalici(citindul pe Karpi :) ), prefer oricand asa ceva . Nu ma intelegeti gresit, sunt fan metal 80-90 si muzica clasica, dar nu mi s-a parut deloc rau acest artist

Edited by Riccardo
Link to comment
Share on other sites

mda, bun rationament domnule mihai tarta! de nota 10!

sa recapitulam:

Mayer canta la chitara

X spune despre Mayer ca e fatalau (referindu-ne la cum si ce canta)

X Trebuie ca cante la chitara cel putin mai bine ca Mayer

 

exact asa a invatat la logica domnul Tarta in clasa a 9-a, nu domnilor? :)

 

orice ascultator de muzica trebuie sa cante mai bine decat cei despre care spune ca nu ii plac !? (sau din punctul sau de vedere nu sunt niste muzicieni care merita discutia)

:)

pai tocmai asta e ideea, majoritatea fac o muzica de cacao ca prinde la publilc...pe ideea deja celebra ca publicul asta cere ...ei, pe cei din categoria asta, normal ca putem sa "ii apreciem" ca atare si sa ii lasam fericiti in mana acelor fani sa se bucure de ei

daca un X urca pe scena si are 1000 oameni la concert , nu inseamna ca trebuie admirat si ascultat...

pana la urma pierdem timp pretios cu auditia asta, de ce sa acceptam orice rahat in player. :)

sa traiasca ei sanatosi, sa cante, sa ii asculte cine vrea ...dar ne putem exprima o parere daca tot e forum! :lol: (desi nu e liber cum zicea un coleg in alt thread :lol: )

Poate ca logica de clasa a 9-a mi-a mai ruginit, ca sunt vreo 13 ani de-atunci, insa imi place sa cred ca n-am pierdut prea mult din ceea ce am invatat acasa in primii 7 ani de viata.

In alta ordine de idei, daca discutia asta ar fi avut loc pe un forum de orice altceva in afara de chitaristi, as fi fost de aceeasi parere cu tine, dar asa....trag concluzia ca cei care fac astfel de comentarii fie au nimerit din greseala pe rgc, fie sunt lipsiti de tact si/sau de bun simt.

Ma rog, am mai zis..nu trebuie sa fim de acord in toate privintele...tocmai de-aia e viata asa de frumoasa pentru ca exista diversitate

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.