www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epi Vs Epi


Guest mariusxd
 Share

Recommended Posts

http://www.thomann.de/it/epiphone_les_paul_custom_ex_me.htm VS http://www.thomann.de/it/epiphone_futura_custom_ex.htm

 

 

Difera mai mult forma la aceste chitari si faptul ca explorer-ul are rosewood fingerboard. As vrea sa aflu care este preferinta voastra .Pe care ati alege-o si de ce.

 

as alege explorerul..is cam lafel de performante chitarile.. si explorerul e mai frumos :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mariusxd

ceilalti ce pareri au? eu as vrea sa achizitionez una dintre cele 2 chitari si nu stiu pe care s-o aleg asa ca vrea sa vad cat mai multe pareri:).

Link to comment
Share on other sites

Guest Mdalinn

As merge tot pe explorer :)

Nu de alta , dar nu imi plac LP-urile ( SUNT URATE SI PROASTE )

E un LTD pe Guitar Shop care trebuie luat in considerare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rocksoad93

Les Paul e mult mai frumos decat explorerul acela (e cam ciudat), parerea mea.....

Edited by rocksoad93
Link to comment
Share on other sites

As merge tot pe explorer :)

Nu de alta , dar nu imi plac LP-urile ( SUNT URATE SI PROASTE )

E un LTD pe Guitar Shop care trebuie luat in considerare :)

 

E stric chestie de gusturi!

Urate in viziunea unora,frumoase in viziunea altora.

Cat despre proaste depinde pe ce ai pus mana,nici eu nu sunt fan les paul insa nu pot spune despre ele(in nici un caz)ca sunt chitare proaste!

Link to comment
Share on other sites

Problema eu o vad destul de simpla in cazul asta, tinand mai mult de gusturile fiecaruia. Reteta este cam aceiasi: corp mahon cu top maple, doze active EMG. Diferentele tin de forma si grosimea corpului, unde Les Paul-ul sta mai bine pentru ca are corpul mai gros si din aceasta cauza va suna ceva mai plin. In schimb lemnul de la tastiera are un efect invers, ebony-ul Les Paul-ului suna mai stralucitor decat rosewood-ul de la Explorer. Daca ar fi avut ambele doze pasive ti-as fi recomandat Les Paul-ul, cu doze active diferentel constructive intre cele 2 chitari se simt mult mai putin, asa ca tu stii cel mai bine ce chitara iti place mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest spirache necsulescu

Chitara aia nu e Explorer, e Futura. LTD EX nu e Explorer... nu orice chitara care are forma asemanatoare cu Gibson Explorer e musai Explorer.

Tastierele alea nu stiu in ce masura influenteaza sunetul. Abanos sau palisandru, tot un drac e.

 

Alegerea unei chitare e o chestie foarte personala. Cind te duci sa-ti cumperi izmene ii intrebi pe ceilalti daca alea albe cu picatele sint mai misto decit alea cu tweety? Nu... iti iei izmenele care ti se potrivesc si care te... reprezinta. E, asa si cu chitara... daca vrei sa-ti iei o chitara anume (una care te face pe tine fericit) atunci go for it, dude, chiar daca unora li se pare urita si proasta... :):):)

 

 

 

o singura nelamurire am eu legat de Prophecy LP... check this out.

post-12858-1267396857_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest spirache necsulescu
WTF ce? :) are 24 de taste, si?

 

Daca te uiti mai atent o sa observi ca una are doza de la neck mult mai aproape de cutway, cum au LP-urile normale, alea cu 22 de freturi. Cealalta are doza de la neck mai departe de cutway (adica mai spre bridge), ca la chitarele cu 24 de freturi. Ehh, ambele chitare au 24 de freturi... si aia cu doza ca la 22, si aia cu doza ca la 24.

Link to comment
Share on other sites

Pai diferenta dintre lp-urile alea doua este similara cu diferenta dintre Futura si Explorer: corpul este mai "alungit", ca sa zic asa. Cel putin asa mi se pare mie. nu cred ca e diferenta de lungime a grifului sau a scalei. Interesant e ca pozele respective sunt pentru un singur model, pe thomann. Eu cred ca le-au pus la plezneala  :)  

 

e Les Paul, e negru, are 2 knob-uri, 24 de taste? meeerge! ce conteaza unde e cutaway-ul, sau ca un model are straplocks? neaa ,merge  :)

 

eu nu m-am prins din prima  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest alexdak

Nici eu nu m-am prisn din prima.

Sa revin la subiect: Les Paul

Nu imi place forma de explorer, singurele forme "ciudate" care imi plac si V si Razorbak.

Link to comment
Share on other sites

Guest WolfRain

+1 pt LP

futu[t/r]a asta are forma nasoala,imi place mai mult exploreru clasic,si si mai mult exploreru de la ESP

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.