www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica Instrumentala


Adi Ursu
 Share

Recommended Posts

Salutare,ma numesc adrian ursu,cant la chitara si in ultimii ani am compus melodii instrumentale,inspirat fiind la inceput de satriani,vai..etc.imi place mult ceea ce fac si anul asta vreau sa "urc pe scena".Stiu ca sunt foarte multi chitaristi pe acest site..ce vreau eu este sa va spuneti parerea..sau sa-mi dati unele sfaturi in legatura cu melodiile mele.ar conta mult pt mine pentru ca sunt la inceput.Aici am pus piesele : www.myspace.com/adrian.ursu .Sper sa aveti rabdare sa ascultati :).Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified
Salutare,ma numesc adrian ursu,cant la chitara si in ultimii ani am compus melodii instrumentale,inspirat fiind la inceput de satriani,vai..etc.imi place mult ceea ce fac si anul asta vreau sa "urc pe scena".Stiu ca sunt foarte multi chitaristi pe acest site..ce vreau eu este sa va spuneti parerea..sau sa-mi dati unele sfaturi in legatura cu melodiile mele.ar conta mult pt mine pentru ca sunt la inceput.Aici am pus piesele : www.myspace.com/adrian.ursu .Sper sa aveti rabdare sa ascultati :) .Multumesc

 

Interesant sincer.

Link to comment
Share on other sites

Si eu ti-am ascultat toate piesele si am ramas chiar impresionat.

De cati ani canti si ce procesor folosesti? :)

 

Salut.am avut prima trupa acum 5 ani,dar m-am apucat mai serios de chitara acum vreo 3 ani.Am un VOX Tonelab LE dar am inregistrat numai cu Guitar Rig 4.:)).VOX-ul l-am folosit doar ca preamp si pe post de pedala Wah :).

Link to comment
Share on other sites

Muzica mi se pare foarte inspirata, si abordarea iesita putin din cliseele clasice (in sens bun). Ai fluenta in exprimare, remarcabila pentru faptul ca ai doar 3 ani de studiu. Unde se vede insa lipsa de exercitiu este la tremolo si la benduri, destul de multe din ele sint fortate sau false. Nu pierde din vedere asta, frazarea bendurilor si tremoloul sint esentiale in definirea expresivitatii unui chitarist.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,ma numesc adrian ursu,cant la chitara si in ultimii ani am compus melodii instrumentale,inspirat fiind la inceput de satriani,vai..etc.imi place mult ceea ce fac si anul asta vreau sa "urc pe scena".Stiu ca sunt foarte multi chitaristi pe acest site..ce vreau eu este sa va spuneti parerea..sau sa-mi dati unele sfaturi in legatura cu melodiile mele.ar conta mult pt mine pentru ca sunt la inceput.Aici am pus piesele : www.myspace.com/adrian.ursu .Sper sa aveti rabdare sa ascultati :).Multumesc

 

Foarte frumos .Super ptr doar 5 ani de cantat .Te-a invatat cineva sau numai singur singurel ?

 

Cauta-ti un site de Indie Music si nu site de gospodine plictisite ca si Myspace .

Pe Myspace poti sa pui dupa ce esti vedeta recunoscuta si vor toti fanii si fanele sa ia lagatura cu artistul .La fel si pe "reverbnation.com" ,IAC etc...

 

Plus radiouri pe net :

 

Acum am primit invitatia sa ma inscriu inca nu am facut-o inca o sa vad deseara

 

www.IMRadio.com--din Chicago ( nu stiu ce o fi dar oricum e mai important decat myspace )

 

Jamwave.com -tot un site indie dar are si radio ascultat de cativa fani din Chicago .O problema ar fi ca proprietarul te mai scoate din "emisie" cand are el interese cu trupa promovata de el .Ce sa-i faci din aceasta cauza a infiintat site-ul .Totusi nu te deranjeaza caci oricum nu esti in viata muzicala din Chicago in schimb vezi ce si cum zic uni si alti muzicanti din trupele care posteaza resoectiv daca vine sa asculte si te baga n seama cu mesaj inseamna ac ii place ,daca vine doar ca sa aiba si el vizita si se inscrie ca si "fan" exact ca si pe Myspace tot este bine ca automat inlesneste link la alti muzicanti care asa dau de tine.

 

sau :

acidplanet.com ...numai muzicanti intre ei de la amatori incepatori pana la profesionisti ( din pacate se simte si aici pe acest site criza a scazut activitatea drastic dar tot este un site important ca si feedback)

 

Sa te cunosca muzicanti si ascultatorii care savureaza acest segment de muzica .sa ai un feedback real asupra cea ce faci.

 

In rest ptr vandut muzica poti sa pui peste tot ...la nimereala.

 

Muzica ta este buna ( cum am intrebat la inceput ..singur ai ajuns pana aici ? indiferent cum este foarte bine ).

 

Cum au sugerat colegii incearca sa scapi de influente sau mai bine zis introdu cat mai mult de la tine cauta sa ocolesti sonoritatile banale arhicunoscute care fac ascultatorul sa nu mai asculte piesa.Gandeste-te ca sunt mii si mii de chitaristi care canta aceleasi lickuri cu acelasi ton , aceiasi tip de chitara si corzi si aceiasi statie +efect+corzi +pana.Devine groaznic te pierzi in marea asta de chitaristi .

 

 

Muzicanti care te asculta oricum vor descoperi fiecare pe idolul lor propriu ca si influenta ce o aud in muzica ta , hehe.

 

Am zeci si zeci de review-uri la piese/schite pe acidplanet.com unde comenteaza chitaristi cum ca seamana cea ce cant cu Satriani ,sau Steve Ray V...si eu nu ascult si nu am cantat niciodata muzica acestora .Am vazut video si am auzit piese si atat .Sunt unele foarte bune altele sunt numai de show ca mai la toti chitaristi .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu am pierdut timpul degeaba.Nu am putut sa ascult toate piesele.Apare mesajul "Song not available".Dar piesa care mi-a atras atentia in mod special este "Be Childish and will be the one".Are potential .La capitolul carente, sunt cateva lucruri care deja s-au spus si nu are sens sa le mai repet.Parerea mea sincera este , ca umbli pe drumul care trebuie .

Succes

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumos .Super ptr doar 5 ani de cantat .Te-a invatat cineva sau numai singur singurel ?

 

Cauta-ti un site de Indie Music si nu site de gospodine plictisite ca si Myspace .

Pe Myspace poti sa pui dupa ce esti vedeta recunoscuta si vor toti fanii si fanele sa ia lagatura cu artistul .La fel si pe "reverbnation.com" ,IAC etc...

 

Plus radiouri pe net :

 

Acum am primit invitatia sa ma inscriu inca nu am facut-o inca o sa vad deseara

 

www.IMRadio.com--din Chicago ( nu stiu ce o fi dar oricum e mai important decat myspace )

 

Jamwave.com -tot un site indie dar are si radio ascultat de cativa fani din Chicago .O problema ar fi ca proprietarul te mai scoate din "emisie" cand are el interese cu trupa promovata de el .Ce sa-i faci din aceasta cauza a infiintat site-ul .Totusi nu te deranjeaza caci oricum nu esti in viata muzicala din Chicago in schimb vezi ce si cum zic uni si alti muzicanti din trupele care posteaza resoectiv daca vine sa asculte si te baga n seama cu mesaj inseamna ac ii place ,daca vine doar ca sa aiba si el vizita si se inscrie ca si "fan" exact ca si pe Myspace tot este bine ca automat inlesneste link la alti muzicanti care asa dau de tine.

 

sau :

acidplanet.com ...numai muzicanti intre ei de la amatori incepatori pana la profesionisti ( din pacate se simte si aici pe acest site criza a scazut activitatea drastic dar tot este un site important ca si feedback)

 

Sa te cunosca muzicanti si ascultatorii care savureaza acest segment de muzica .sa ai un feedback real asupra cea ce faci.

 

In rest ptr vandut muzica poti sa pui peste tot ...la nimereala.

 

Muzica ta este buna ( cum am intrebat la inceput ..singur ai ajuns pana aici ? indiferent cum este foarte bine ).

 

Cum au sugerat colegii incearca sa scapi de influente sau mai bine zis introdu cat mai mult de la tine cauta sa ocolesti sonoritatile banale arhicunoscute care fac ascultatorul sa nu mai asculte piesa.Gandeste-te ca sunt mii si mii de chitaristi care canta aceleasi lickuri cu acelasi ton , aceiasi tip de chitara si corzi si aceiasi statie +efect+corzi +pana.Devine groaznic te pierzi in marea asta de chitaristi .

 

 

Muzicanti care te asculta oricum vor descoperi fiecare pe idolul lor propriu ca si influenta ce o aud in muzica ta , hehe.

 

Am zeci si zeci de review-uri la piese/schite pe acidplanet.com unde comenteaza chitaristi cum ca seamana cea ce cant cu Satriani ,sau Steve Ray V...si eu nu ascult si nu am cantat niciodata muzica acestora .Am vazut video si am auzit piese si atat .Sunt unele foarte bune altele sunt numai de show ca mai la toti chitaristi .

 

Mersi mult pt idei,nu aveam informatiile pe care le-ai scris mai sus si multumesc tuturor care au scris pe aceasta pagina.Am invatat singur sa cant la chitara,in orasul meu nu exista alti muzicieni de la care sa invat ceva (din pacate).O sa incerc pe viitor sa dau un touch mai personal melodiilor..e destul de greu..nici nu prea pot sa privesc cu alti ochi piesele..m-am obisnuit cu ele asa.Sunt multe note false..eu am o problema : daca pun coarde noi pe chitara si cant 4 ore se inverzesc coardele si falseaza,imi transpira mana.Sunt rare perioadele in care nu-mi falseaza chitara :)).bine,am un Ibanez RG370DX,nu pot sa spun ca este extraordinara chitara. \m/

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Salutare,am reusit sa-mi termin demo-ul pana la urma..am mai inregistrat 4-5 piese,i-am dat o alta fatza si sunt destul de multumit de rezultatul final.M-as bucura daca m-ati ajuta cu cateva sfaturi/pareri.Piesele le gasiti pe www.myspace.com/adrian.ursu

Numai bine !

 

salut adi,am urmarit postarile tale si de pe facebook si initiativa ta de a aparea live cu piesele.Din punctul meu de vedere e laudabil ca incerci asta,mai ales ca un prieten imi critica zilele trecute piesele pentru chitara ( http://www.youtube.com/user/miharitzah "ciornele pieselor" ca fapt divers :) )pe motivul ca stilul asta de muzica si in general muzica pentru chitara este depasit si nu mai intereseaza pe nimeni...

Ce mi-a placut este ca piesele au o tenta visatoare si pot fi ascultate chiar si in surdina facand o ambianta placuta.

Ca si sfaturi cred ca ar fi de spus ca piesele nu surprind,dar asta vine probabil o data cu dezvoltarea abilitatilor de compozitie ,iar influentele Satch sunt foarte audibile.Asta nu e un lucru rau ,pentru ca e fantastic de greu sa te debarasezi de bagajul de sounduri "satch-like" si nici nu vad de ce ai face asta,insa incearca sa pui in valoare pe adi ursu prin tehnicile astea.In rest ,bendinguri cateodata ratate si urcarile in gama executate rapid nu ies "spot-on" inca perfect.

Tonul tau este ok,tobele ar putea fi imbunatatite daca mai este posibil la mixaj.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

salut adi,am urmarit postarile tale si de pe facebook si initiativa ta de a aparea live cu piesele.Din punctul meu de vedere e laudabil ca incerci asta,mai ales ca un prieten imi critica zilele trecute piesele pentru chitara ( http://www.youtube.com/user/miharitzah "ciornele pieselor" ca fapt divers :) )pe motivul ca stilul asta de muzica si in general muzica pentru chitara este depasit si nu mai intereseaza pe nimeni...

Ce mi-a placut este ca piesele au o tenta visatoare si pot fi ascultate chiar si in surdina facand o ambianta placuta.

Ca si sfaturi cred ca ar fi de spus ca piesele nu surprind,dar asta vine probabil o data cu dezvoltarea abilitatilor de compozitie ,iar influentele Satch sunt foarte audibile.Asta nu e un lucru rau ,pentru ca e fantastic de greu sa te debarasezi de bagajul de sounduri "satch-like" si nici nu vad de ce ai face asta,insa incearca sa pui in valoare pe adi ursu prin tehnicile astea.In rest ,bendinguri cateodata ratate si urcarile in gama executate rapid nu ies "spot-on" inca perfect.

Tonul tau este ok,tobele ar putea fi imbunatatite daca mai este posibil la mixaj.

:lol:

 

 

 

 

 

 

Salut,apreciez faptul ca ti-ai spus parerea.Si mie mi s-a spus ca nu mai intereseaza pe nimeni genul asta de muzica dar imi place foarte mult ceea ce fac..mai bine imi iau un job si gasesc alte preocupari decat sa cant ce este la moda acum sau ce se vinde mai bine..(daca se mai vinde ceva).Inteleg exact ce vrei sa spui despre tehnica mea..inca nu stapanesc chitara asa cum mi-as dori,asta pt ca am fost destul de lenes si nu am studiat/exersat regulat chiar daca uneori stateam cu chitara in brate si 8 ore pe zi.Inca de la inceput nu am fost atras de chitara pur si simplu..sa doresc sa o studiez de la A la Z,sa invat sa cant orice,sa invat tehnica..etc.Mai mult m-a fascinat faptul ca puteam sa ma exprim,sa ma relaxez cantand,sa ma separ de tot ce era in exterior iar cand am facut prima piesa am trait un moment extraordinar..nu-mi venea sa cred ca am creeat ceva.:lol: eu singur prin fortele mele.

Destul de tarziu am ajuns la tehnica..mi-am dat seama ca merge in paralel cu feeling-ul oarecum si pot sa exprim exact ce simt in felul asta.

De vreo 3 saptamani am inceput sa fac repetitii cu oamenii alaturi de care cant si incepem sa mai lucram piesele,le modificam un pic si suna mult mai bine.E mai bine sa lucrezi cu oameni decat cu calculatorul :)

Mai pot reface tobele dar prefer sa inregistrez piesele cu un tobar cand o sa am ocazia.

O sa iau in calcul ce mi-ai spus si poate o sa-mi perfectionez modul de a canta pana la prima iesire pe scena.Mersi,te salut

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Daca scoti CD , dai un mail pe green_silva_Bear@yahoo.com , mi-l trimiti si-ti pun bani in cont . Nu as cumpara CD`ul lui Marius Pop , dar muzica asta ...e superba.... !

Link to comment
Share on other sites

Salut,mersi pt aprecieri..sper sa scot un CD cat mai curand,se pare ca va mai dura ceva pt ca abia am inceput repetitiile si sunt 5 instrumente/instrumentisti care trebuie sa sune foarte bine,trebuie sa ajungem la un anumit sound..cantand muzica instrumentala trebuie sa se auda foarte bine instrumentele,foarte clar si fara greseli.Sper ca pe la toamna sa incepem cantarile si abia apoi sa ne orientam catre un studio profesional.(By the way..poate imi recomanda cineva un studio unde as putea sa inregistrez asemenea muzica).Nu vreau sa spun prea multe despre comentariul tau legat de marius pop pt ca nu prea are rost,eu il apreciez,a ajuns la un nivel foarte inalt iar stilul lui muzical este diferit de al meu..probabil muzica mea este mai usor de inteles pt ca este mai simpla.Eu zic ca ar trebui sustinuti toti muzicienii de pe la noi care incearca si reusesc sa faca ceva.Ms inca o data,o sa te anunt cand voi inregistra primul album.

Edited by Adi Ursu
Link to comment
Share on other sites

Foarte bine, domnule, foarte bine! :)

 

Sunt puncte unde ar trebui sa revii daca vrei sa le folosesti ca demo dar cred ca te prinzi si tu ce si cum. Si ca sound ar mai fi de lucru la unele chestii de mixaj dar daca am ajuns sa ne punem probleme de genul asta e deja excelent.

 

Mult succes in tot ce iti propui!

 

a.. mai poti folosi soundcloud.com pt upload de piese. comunitatea e mai mult pe electro am impresia sau poate doar de asa ceva am dat eu pana acum.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

M-am distrat putin in seara asta :lol:..cantam la chitara si mi-am adus aminte de Metallica (imi placea mult cand m-am apucat de chitara) si am inregistrat niste chitare peste negativul original de la Enter Sandman.A fost foarte distractiv. :)

 

 

 

Enter_Sandman____Adi_Ursu___Guitars_.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare.Am mai tras 2 piese : Autumn Thoughts si

,prima nu are distors si a 2-a nu are prea multa chitara..am incercat ceva diferit,sper numai sa nu semene cu alte melodii.S-au adunat destule piese si e momentul sa gasesc un clapar care ar vrea sa cante genul asta de muzica si sa ne apucam de treaba.(doar clapa mai lipseste).Daca este cineva interesat -> adrian_ursu2006@yahoo.com Numai Bine !
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.