www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Ati Alege-o Dintre Ele?


Guest Play3r
 Share

Recommended Posts

Ce model din cele 3 ati alege?

 

http://www.thomann.de/gb/vintage_icon_v100mrcs.htm

 

http://www.thomann.de/gb/vintage_v100tsb.htm

 

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_ec256_ahb.htm

 

sau daca mai stiti voi altele cu forma Les Paul care sa se incadreze in suma asta de bani, sunt deschis la sfaturi.

 

 

 

 

Eu vreau o chitara versatila care sa se preteze la orice gen dar in special blues.

Edited by Play3r
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Du-te pe Vintage ca Epi is de "cacao" pe langa Vintage. Daca vrei sa te convingi du-te si incearca-le undeva.

Si ca tot ai intrebat ... eu as alege VINTAGE V100TSB ... e si chitara care am vrut sa o iau cand aveam bani :)

 

Si crede-ma doar Vintage kicks epiphone ass :)

 

P.S. No offence Bl0nd1n@. poate ai Epi dar Vintage da clasa la Epi, sorry :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Du-te pe Vintage ca Epi is de "cacao" pe langa Vintage. Daca vrei sa te convingi du-te si incearca-le undeva.

Si ca tot ai intrebat ... eu as alege VINTAGE V100TSB ... e si chitara care am vrut sa o iau cand aveam bani :)

 

Si crede-ma doar Vintage kicks epiphone ass :)

 

P.S. No offence Bl0nd1n@. poate ai Epi dar Vintage da clasa la Epi, sorry :)

 

 

 

 

La asta ma gandeam si eu ca vintage-urile sunt mai bune decat epiphone. Eu acum am un special II de la epiphone, pentru inceput a fost foarte buna insa acum ca am mai avansat putin nu ma mai multumeste sunetul.

 

 

Exista in bucuresti un magazin care sa comercializeze marca Vintage? sau in tara?

Link to comment
Share on other sites

Du-te pe Vintage ca Epi is de "cacao" pe langa Vintage. Daca vrei sa te convingi du-te si incearca-le undeva.

Si ca tot ai intrebat ... eu as alege VINTAGE V100TSB ... e si chitara care am vrut sa o iau cand aveam bani :)

 

Si crede-ma doar Vintage kicks epiphone ass :)

 

P.S. No offence Bl0nd1n@. poate ai Epi dar Vintage da clasa la Epi, sorry :)

 

+1000.Mergi pe Vintage.Am unul si crede-ma, e mult peste un Epiphone, pot spune ca il poti compara chiar cu un Gibson, nu e la egal dar e destul de aproape.Eu am modelul Peter Green.Am cantat si pe V100MRCS si erau la fel.Singurul "defect" este ca are aspectul acela invechit.Mi se pare ca e si putin mai buna decat TSB-ul, dar nu bag mana in foc, nu vreau sa spun prostii.Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Corp mai subtire inseamna si ton mai subtire. Treaba cu jumbo frets tine de preferintele fiecaruia, mie personal nu imi plac mai deloc.

 

Corect la taste, de asta ziceam de preferinta mea, am vrut sa subliniez un pic ca LTD-ul avea Jumbo iar Vintage-urile nu.

Legat de corp, da, lemn mai mult inseamna ton mai bun, dar nu inseamna ca o chitara mai subtire nu suna bine (nu ca ar fi LTD-ul extra subtire, dar e mai subtire decat un Gibson sau Epi).

 

Si ca sa nu se supere Play3r pe mine ca ii stric intrebarea, o repet si eu:

 

Exista prin Romania un comerciant al marcii Vintage?

Link to comment
Share on other sites

www.muzikia.ro

 

Nu au toate chitariile pe site, dar le poti trimite un e-mail si iti vor spune ce au pe stoc si eventual sa iti aduca chitara dorita daca nu e pe stoc.Noroc.

 

 

 

Ms Ms  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest bomfly

ba eu in locu tau as aduna inca putini bani si mi-as lua un epiphone les paul custom .. 525 euro mi se pare ..

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul

Nu inteleg de ce lumea vine cu exagerari de genul (Vintage e aproape de Gibson). Fara suparare, dar am cantat pe un Vintage (Les Paul, 8 miloane) si mi s-a parut o parnaie. Chitara respectiva incerca sa simuleze tonul gras de Gibson, doar ca nu face decat sa sune infundat, deloc gras. In gama de pret e ok, dar nu mi se pare cu nimic superioara Epiphone-ului.

Si daca Vintage ar fi aproape de Gibson, n-ar fi diferenta de 60 de milioane intre ele.

 

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, sa le stapaniti sanatosi (cei care aveti) da' omu' a vrut o opinie sincera iar voi il dezinformati.

Edited by Nihilistul
Link to comment
Share on other sites

Ba sa stii ca dupa parerea mea seria V100 de la Vintage suna mai bine decat multe Epiphone, mai ales decat cele recente facute in China. Ce apreciez la ele este lemnul bun si lucratura ingrijita. Dezavantejele ar fi hardware-ul ceva mai putin calitativ decat la Epiphone, dar avand un lemn bun si fiind bine lucrate partea de hardware se poate oricand imbunatati (in special cheile de acordaj, restul sunt ok).

Link to comment
Share on other sites

1. cred ca va "certati" degeaba, au trecut cam 2luni(~4feb) de cand initiatorul topicului parea ca s-a hotarat asupra chitarei

 

2. nu am cantat niciodata pe un vintage, nici macar nu am tinut unul in mana dar am observat in multe poze ca vintage-urile(si V100 si Icon) au gatul facut din 2 bucati(imbinate pe undeva pe la mijlocul gatului) spre deosebire de Epiphoane care au gatul dintr-o bucata(am dat personal vopseaua jos de pe gatul unui Epi standard) - acest tip de constructie dauneaza sau nu?

Link to comment
Share on other sites

"Pe" care ați alege-o?! Majoritatea celor care au postat aici, nu cred cã au avut ocazia sã testeze chitarele în paralel sau mãcar un Epiphone . Așa poate sã afirme orișice nevizat cã Vintage e peste Epiphone, ba unii, în exces de zel, mai bun și decât Gibson. Mã îndoiesc, însã pânã nu pun mâna pe așa ceva, nu mã pronunț. Majoritatea celor care cumpãra un Vintage, nu au bani de un Epiphone, de Gibson nici nu mai zic (excepție face Dudu aka brknstrings :) ), ba mai mult, nici nu apucã sã testeze așa ceva, comandã direct de pe net și gata, au acasã cea mai bunã chitarã din viața lor, evident, și prima. Sunt curios dacã are cineva un Vintage si un Epiphone acasa, sã poatã face un test competent. Sper totuși sã aparã cât de curând chitara la mcmusic sã pot face eu un test paralel. Let's (myth) bust this! :)

Link to comment
Share on other sites

Mergi pe Vintage.Am unul si crede-ma, e mult peste un Epiphone, pot spune ca il poti compara chiar cu un Gibson

 

nu vreau sa spun prostii.

 

Duhh.

 

Inainte era la moda sa iti pui Seymour Duncan pe Epiphone LP-100 si gata, suna exact ca un Gibson. Acum ne-am modernizat, iti iei Vintage de pe net si esti mult peste Epiphone (cu tot cu SD), ba chiar le bati in geam alora de la Gibson.

 

Mare dreptate ai, Addriene.

Link to comment
Share on other sites

Toate chitarele Vintage pe care eu le-am probat au fost superioare tuturor chitarelor Epiphone din

aceeasi zona de pret pe care tot eu le-am probat. Nu am probat Epiphone-uri japoneze sau cehesti.

Din punctul meu de vedere, balanta inclina net in favoarea Vintage in zona 1000-1600RON. Am

incercat recent si un Tokai chinezesc, care mi s-a parut sensibil mai bun decit Vintage, dar asta e deja

alta discutie.

 

Tot eu am intilnit un Gibson model Studio (chambered) care suna mai putin frumos, dupa gustul meu,

decit chitara Vintage pe care o aveam la momentul respectiv (schimbasem, insa, toata electronica din Vintage).

Sint de acord, insa, ca probabilitatea ca o chitara Vintage aleasa la intimplare sa fie mai buna decit una Gibson

aleasa la intimplare e infima :lol:

 

Sunt fan al chitarelor de tip Les Paul. Prima chitarã pe care am învâțat sã cânt avea forma asta (un reghin, evident), așa cã am rãmas marcat. De-a lungul timpului am avut ocazia sã testez astfel de chitare. O sã mã refer totuși doar la cele pe care le-am avut. Prima a fost un Edwards Les Paul (am zis sã evit Epiphone, sã fac un pas spre calitate, din prima :) ), Made in Japan, de ESP. Corp de mahon, top de arțar, tastierã de abanos, gât cu limbã (long tenon), doze Seymour Duncan SH1-SH4 (JB, 59), rețetã clasicã, cu aspect de CUSTOM. Chitarã finisatã impecabil, sunet foarte bun, nu știu ce-i lipsea (sau ce-mi lipsea, mai bine zis :) ), dar nu suna cum voiam eu. Un aspect pe care totusi l-am retinut, corpul foarte ușor, aproximativ 3,5 kg (mi s-a zis cã așa e lemnul bun, uscat și ușor), gâtul puțin mai greu. A urmat un Gibson Les Paul Studio, l-am luat alb tot din pricina tastierei (din abanos doar pe modelul Alpine White), cu swiss cheese, printre ultimele fabricate înainte de marea "chamber-uiala" (avea 4 kg). :) I-am schimbat dozele (standard venise cu 490R si 498T) cu Gibson Burstbucker Pro, eh, n-aveam bani de custom-uri. Ceva n-a mers și m-am hotârât sã-mi iau un Gibson Standard Traditional. Pânã sã ajung sã fac asta am intrat într-un magazin și am testat un Epiphone Les Paul Custom. Mi-a stat "în urechi" sunetul lui, așa cã m-am dus urgent și mi-am scos banii de pe card, fãrã sã mai gândesc o clipã tRAdiȚIONAL, și m-a fãcut c-un Epi Les Paul Custom de 4,6 kile. Nu cred cã are rost sã-ți zic cã sunã peste celalalte douã! :lol: Mie cel puțin, îmi sunã cum vreau, și culmea, nu i-am schimbat nici dozele încã și nici nu am vândut-o, perioada de grație de un an, a trecut. A, și nici nu scrie Made in Japan sau Made in USA, nici mãcar Cehia sau Coreea, ci Made in China! :lol:

Ce voiam sã subliniez este faptul cã fiecare are sunetul lui in cap, dacã ești în cãutarea lui și nu a firmei, ai șanse sã fii fericit in viața asta de chitarist, mai devreme de pensie.

 

PS Într-adevãr, raportul preț/ceea ce oferã, cel puțin din sursa youtube, Vintage pare imbatabil. Aștept însã apariția în magazine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.