www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Killswitch


eM.
 Share

Recommended Posts

Am o chitara electrica cu 2 doze HB: neck si bridge si are switch cu 3 pozitii. As vrea sa stiu cum fac ca atunci cand switch-ul este pe pozitia din mijloc, sa nu se auda nimic, iar restul sa ramana neschimbat.

 

Am cautat pe google dar nu am gasit exact ce imi trebuie ca ma tot asalteaza cu linkuri cu Killswitch Engage.:) Daca imi poate arata cineva o schema, chiar si desenata cu pixul, ori sa-mi ofere un link, ii raman recunoscator. :)

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu poti cu un switch "normal" de chitara. Din constructie.

 

Cel mai simplu e sa pui un killswitch DUPA switchul standard [nu vad sensul in a pune doar unul INAINTE], sau sa elimini complet switchul si sa pui cate un killswitch la fiecare doza.

 

edit : '57 are dreptate mai jos. CEL mai simplu e un switch on/off/on

Link to comment
Share on other sites

Nu toate switch-urile sunt la fel. Pozeaza switch-ul sa-l vedem si noi.

La Aria mea switch-ul (tot cu trei pozitii) are o gramada de pini (8, m-am uitat pe poze). Din cate imi aduc aminte, cand era pe pozitia din mijloc, faceau contact alti pini pe care i-au unit cu strapuri ca sa functioneze normal. Ceea ce inseamna ca la mine ar merge sa n-am semnal pe pozitia din mijloc.

Link to comment
Share on other sites

E ciudat ceea ce vrei tu dar nu imposibil. Ai 2 variante:

1. Pui un killswitch separat si-l folosesti cand vrei, fie ca e buton momentan, buton cu retinere sau intrerpator basculant. Asta e varianta cea mai flexibila pentru ca nu renunti la nimic, doar tre' sa mai dai o gaura. Eventual folosesti un pot push-pull sau push-push si nici gaura nu-ti trebuie. Dar depinde exact ce vrei sa faci cu el.

2. In loc de comutatorul on-both-on pe care il ai acum (cu care selectezi dozele) pui unul on-off-on. Daca zici ca nu folosesti niciodata ambele doze si vrei mute in loc, asta e ceea ce vrei.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiM
Am o chitara electrica cu 2 doze HB: neck si bridge si are switch cu 3 pozitii. As vrea sa stiu cum fac ca atunci cand switch-ul este pe pozitia din mijloc, sa nu se auda nimic, iar restul sa ramana neschimbat.

 

Am cautat pe google dar nu am gasit exact ce imi trebuie ca ma tot asalteaza cu linkuri cu Killswitch Engage. :) Daca imi poate arata cineva o schema, chiar si desenata cu pixul, ori sa-mi ofere un link, ii raman recunoscator. :)

 

Multumesc.

 

din seria "nu stiu, dar ma bag"

de ce nu incerci sa inlocuiesti switch-ul de 3 cu unul de 5 pozitii si-l iti setezi pozitia 1 si 5 sa taie semnalul, in acest mod simplu poti face trecerea intre doza de neck si kill sau bridge si kill... in functie de ce sound cauti

 

parerea mea

Link to comment
Share on other sites

E ciudat ceea ce vrei tu dar nu imposibil. Ai 2 variante:

1. Pui un killswitch separat si-l folosesti cand vrei, fie ca e buton momentan, buton cu retinere sau intrerpator basculant. Asta e varianta cea mai flexibila pentru ca nu renunti la nimic, doar tre' sa mai dai o gaura. Eventual folosesti un pot push-pull sau push-push si nici gaura nu-ti trebuie. Dar depinde exact ce vrei sa faci cu el.

2. In loc de comutatorul on-both-on pe care il ai acum (cu care selectezi dozele) pui unul on-off-on. Daca zici ca nu folosesti niciodata ambele doze si vrei mute in loc, asta e ceea ce vrei.

 

Ai dreptate cu varianta a doua, asa am eu la chitara mea. Swichul, din constructie, este on-off-on, problema e ca imi doresc sa aud ambele hb, mi-a spus domnul Ursu de la guitar shop, ca scoti un ton mai ''dulce'' si cu un output putin mai mic daca ai cuplate ambele doze.

Link to comment
Share on other sites

mi-a spus domnul Ursu de la guitar shop, ca scoti un ton mai ''dulce'' si cu un output putin mai mic daca ai cuplate ambele doze.

Output mai mic ai doar daca dozele sunt legate in antifaza, si de obicei nu sunt. Dar sunetul clar e diferit. Tipul de comutator care iti trebuie e cel clasic pe care il intalnesti la mai toate chitarele HH:

http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_p...gle_Switch.html

sau http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_p...gle_Switch.html daca nu e suficient de adanca cavitatea de control cacofonica.

 

Si da, solutia amintita de Bogdan e varianta "clasica" daca te intereseaza efectul. Dar iti trebuie control de volum pt. fiecare doza, gen LP. Cred ca era mult mai simplu daca spuneai din start exact ce chitara ai, ca sa nu mai speculam.

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara electrica cu 2 doze HB: neck si bridge si are switch cu 3 pozitii. As vrea sa stiu cum fac ca atunci cand switch-ul este pe pozitia din mijloc, sa nu se auda nimic, iar restul sa ramana neschimbat.

 

Am cautat pe google dar nu am gasit exact ce imi trebuie ca ma tot asalteaza cu linkuri cu Killswitch Engage.:) Daca imi poate arata cineva o schema, chiar si desenata cu pixul, ori sa-mi ofere un link, ii raman recunoscator. :)

 

Multumesc.

Am gas la magazin fix asa ON-off-ON :)

Link to comment
Share on other sites

Nu toate switch-urile sunt la fel. Pozeaza switch-ul sa-l vedem si noi.

La Aria mea switch-ul (tot cu trei pozitii) are o gramada de pini (8, m-am uitat pe poze). Din cate imi aduc aminte, cand era pe pozitia din mijloc, faceau contact alti pini pe care i-au unit cu strapuri ca sa functioneze normal. Ceea ce inseamna ca la mine ar merge sa n-am semnal pe pozitia din mijloc.

 

+1

 

la tipul asta de switch se poate:

3wayswitch%201.jpg

la cele care se gasesc pe chitari stil les paul nu se poate, sunt foarte multe optiuni sa faci un killswitch, daca vrei neaparat cu 3 pozitii pentru ca iti usureaza putin munca si obtii mai usor efectul dorit poti folosi asa ceva:

on-off-switch.jpg

numai sa te asiguri ca vanzatorul a inteles ce vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

Chitara este un BC Rich ASM ONE. Deci din cate am inteles, cea mai buna solutie ar fi sa-mi cumpar un switch on-off-on. Unde e mai indicat sa ma duc? La un magazin de electronica, sau unul de muzica? Aici in Brasov, cel mai mare magazin de muzica ar fi Guitar Shop. Au acolo asa ceva?

 

Actualul switch arata cam asa:

Link to comment
Share on other sites

Chitara este un BC Rich ASM ONE. Deci din cate am inteles, cea mai buna solutie ar fi sa-mi cumpar un switch on-off-on. Unde e mai indicat sa ma duc? La un magazin de electronica, sau unul de muzica? Aici in Brasov, cel mai mare magazin de muzica ar fi Guitar Shop. Au acolo asa ceva?

 

la un magazin de electronice, unul mai maricel ca sa iti incapa in chitara, cele mai intalnite sunt mititele

Link to comment
Share on other sites

la un magazin de electronice, unul mai maricel ca sa iti incapa in chitara, cele mai intalnite sunt mititele

Tocmai m-am intors de la cel mai cunoscut (cred ca si singurul :) ) magazin de electronice din Brasov: Mikado Electronic. Nu aveau comutatoare cu 3 pozitii decat mici; cele mari erau doar cu 2 pozitii. Daca mai stie cineva vreun magazin de electronice din Brasov, sa-mi spuna si mie, ori un site de unde pot comanda asa ceva.

Edited by eM.
Link to comment
Share on other sites

Guest ereticus

Mai exista un magazin dupa podul de la Grivitei, vis a vis de Baumax. In intersectia cu drumul de la Paradisul Acvatic sunt niste baraci... Intr-una din ele e acest magazin. O sa caut un nr de tel de acolo sa ti l dau.

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara electrica cu 2 doze HB: neck si bridge si are switch cu 3 pozitii. As vrea sa stiu cum fac ca atunci cand switch-ul este pe pozitia din mijloc, sa nu se auda nimic, iar restul sa ramana neschimbat.

 

Am cautat pe google dar nu am gasit exact ce imi trebuie ca ma tot asalteaza cu linkuri cu Killswitch Engage.:) Daca imi poate arata cineva o schema, chiar si desenata cu pixul, ori sa-mi ofere un link, ii raman recunoscator. :)

 

Multumesc.

In paralel cu doza Midle pe firele ei de iesire legi un condensator de 0,2...0,5uF .Asa cand comuti in pozitia 1+2 sau 2+3 se va auzi foarte incet si infundat ,nu va pacani ca si in cazul daca doar legi firul cald al dozei Midle la masa , in acest caz se pune iesireas la masa si nu se aude nimic ,absolut nimic dar poate sa pacane ...se poate incerca.

 

De obicei baietii mai pun condensator de valoare mai mare 0,1 uF sau 0,2uF in locul condeului de la Tone de la Neck Pickup in acest caz inchizi timbrul cat vrei la doza neck iar cand comuti de pe Bridge Pickup pe 1+2 ( mijloc) dispar inaltele si suna incet si infundat ...asa se foloseste si la Strat unde nu ai condensator pe pozitia bridge dar ai pe positia midle.

 

Dar nu poti sa canti asa de exact ritmic ca si cu un buton tip sonerie ( fara mentinere ) cu un arc slab pe care cu un deget il poti apasa usor ca la o clapa la orga .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am o chitara electrica cu 2 doze HB

 

In paralel cu doza Midle

 

Cred ca cineva nu s-a trezit de tot azi.

 

@eM.: intr-adevar, sunt mai greu de gasit comutatoare on-off-on altfel decat cele submini obisnuite. Ori mai cauti (eventual la magazine online internationale—poate te lipesti de cineva care face o companda mai mare) ori te multumesti la unul din ala. Nu sunt din cale-afara de solide dar la pretul asta le poti considera consumabile :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.