www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Doze Imi Recomandati


liviusnop
 Share

Recommended Posts

recent afland ca toate chitarele epiphone les paul ( studio, standard si custom ) au aceleasi doze am decis sa nu imi mai iau un custom de altfel frumos ci sa raman la un goth si sa ii schimb macar doza din bridge pe care o folosesc mai des : imi trebuie sunetul ala misto de punk gen blink 182 , relientk , fall out boy !

 

recomandari va rog .. ! multumesc

 

P.s. : inainte sa imi iau astea tre sa imi vand gretschul

Link to comment
Share on other sites

Exact, ce te face sa crezi ca e vina chitarei sau mai specific, a dozelor?

S-a mai discutat, nu exista "chitara pt. metal", "chitara pt. blues" s.a.m.d. Insa ca sa obtii un anumit "sound" sunt anumiti factori ce trebuie considerati. Insa acestia trebuie mai intai determinati.

Artistii mentionati au echipament serios in spatele lor si nu stiu cat de relevanta ramane personalitatea chitarelor pana ajunge la difuzoare, microfoane, filtre si compresoare, sistem de redare si in final urechile noastre.

Link to comment
Share on other sites

Procesorul e destul de potent, deci cu asta poti incepe. Sa citesti cu atentie manualul si sa explorezi toate ampsim-urile, cabsim-urile si efectele.

Also, e important sa monitorizezi printr-un sistem full range de calitate, si eventual prin casti de calitate cand esti constrans. Daca-l folosesti doar prin combo te limitezi foarte mult.

Also, ca punct de plecare poti studia setup-ul artistilor pe GuitarGeek, articole din reviste de specialitate si videoclipuri.

Dar retine ca ceea ce auzi pe album e filtrat, suprapus, mixat, taiat, procesat s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Guest vlad romulus

wow dude ma bucur sa mai vad fani blink.si eu majoritatea melodiilor pe care le stiu canta sunt de la blink.am vazut ca vrei un tom delonge epiphone

si mie asa miar placea unu:x

si un fender tom delonge:x dar pacat ca nu se mai fabrica am gasit destule pe e-bay in america

dar nu vreau sa ma complic cu transport si din alea...

anyway bafta la cantat si sper sa mai aud de tine

ma bucur ca mai sunt fani blink 100%

Link to comment
Share on other sites

Guest vlad romulus
recent afland ca toate chitarele epiphone les paul ( studio, standard si custom ) au aceleasi doze am decis sa nu imi mai iau un custom de altfel frumos ci sa raman la un goth si sa ii schimb macar doza din bridge pe care o folosesc mai des : imi trebuie sunetul ala misto de punk gen blink 182 , relientk , fall out boy !

 

recomandari va rog .. ! multumesc

 

P.s. : inainte sa imi iau astea tre sa imi vand gretschul

 

btw daca ai vrea sunet gen blink 182

iti sugeres sa iti iei seymour duncan

http://www.thomann.de/de/seymour_duncan_ssh8b_wh.htm

din acelea folosea tom in inceputurile blinkului

sau iati dirty fingers ce are el acuma pe gibson

heh imi pare rau ca stai in bucuresti,miar placea sa imi fac formatie gen blink 182 si punkareli din alea

dar aici in satu mare mai greu ca nu prea is asa fani si nah tre sa canti numa metal si prostii

succes

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Dozele Wilkinson, cu care sunt echipate chitarele Vintage ale producatorului JSH ( vezi link-ul ) au raport pret/calitate excelent. Foarte versatile. Eu cand mi-am luat chitara mea nu m-asteptam sa sune asa de bine.. Asa ca am renuntat la ideea de a-mi lua Gibson. In Timisoara le aducea Muzikia. Dar au si in tara reprezentante.

http://www.jhs.co.uk/ .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest WolfRain
btw daca ai vrea sunet gen blink 182

iti sugeres sa iti iei seymour duncan

http://www.thomann.de/de/seymour_duncan_ssh8b_wh.htm

din acelea folosea tom in inceputurile blinkului

sau iati dirty fingers ce are el acuma pe gibson

heh imi pare rau ca stai in bucuresti,miar placea sa imi fac formatie gen blink 182 si punkareli din alea

dar aici in satu mare mai greu ca nu prea is asa fani si nah tre sa canti numa metal si prostii

succes

 

 

 

 

metal si prostii?  :)

 

 

da` are dreptate, un ssh8 e ft bun pt sound punk

 

si amplifurile VoX

 

vlad, si eu`s din satu mare,de vrei sa cantam punkareli is oricand disponibil :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.