www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Fender Pe Squier ?


 Share

Recommended Posts

Guest The Moan
hei the maoam, nu le-am incercat cand le-am cumparat sau le-am primit din Germania amice , ca nu pot sa merg sa incerc personal fiecare chitara, la vremea respectiva nu exista decat Muzikia in Tm si eu nu aveau diverse modele si firme care pe mine ma interesau la momentul acela. Habarnist s-a dovedit cine este ca la fiecare pot ce l-ai avut ai gafat sau ai luat-o direct la pifometru, pe tine te-au depunctat mereu userii de pe forum, nu pe mine. Deci cat de habarnist sunt eu putem sa ne intalnim si sa o dovedin cu instrumentul in mana sau cu demonstratziile de rigoare pe scule la mine la sala, cum te trezesti tu ma amice sa comentezi de sunet, pedale si chitari cand tu ai un rahat de procesor de 15W acasa, nu ai iesit cu chitara din camera dar sta tu si dai lectzii de ton si de combinatii de pedale , setup-uri la chitari, montat si demontat doze? Am avut atatea chitari pentru ca-mi plac si daca ash avea unde sa le tin ash mai avea probabil si altele. Lasa tonul protocolar si incercarile de patronare a discutiei, nu mai incerca sa il copiezi pe nenea Primarul ca aici nu sunten nishte mici Boci care trebuie sa duca cafeluta la timp si sa fie serviabili si umili cu seful si acizi si obraznici cu populatia care are treaba pe la primarie. Daca vrei putem face cand vrei tu legat de chitara orice concurs, de la lipit doze, setat chitara, cantat la chitara, facut un ton pentru un diferit gen muzica pe loc, la orice altceva ce se poate testa, pentru ca daca nu ar exista nepotismul tu stii foarte bine ca ai fii shomer!

Acum te voi ruga frumos sa nu mai postezi dobitoceniile ce le debitezi tu in clipele in care te crezi geniu, Epi de la modelul Standard in sus are chei foarte bune care chiar tzin acordajul ( Grover) daca firma asta-tzi spune tzie ceva? Deci nu te mai lu-a de chichitze numai ca sa intri in polemici si sa te dai mare. Rog pe aceasta cale posesori de chitari Epiphone de pe forum sa spuna catzi dintre ei au probleme cu cheile si acordajul la chitarile Epi, dar nu numai cei cu Epi de peste 20 de milioane, aici i rog pe totzi posesorii de Epi sa posteze ca sa lamurim o data prostiile debitate de colegul nostru excentric in gandire the Maoam, va multzumesc anticipat si sper ca raspunsurile voastre sa fie legate strict de experienta dobandita pe baza detinerii unei chitari Epiphone si nici decum pe simpatia sau antipatia fatza de mine sau de colegul de forum the Maoam, va multumesc anticipat.

 

 

 

nu sunt declaratzii de dragoste, sunt observatii si incercarea de a elimina tot neavenitul care pe langa ca nu stie ce spune, mai poate prostii si alti incepatori care nu au nici o vina ca dau peste ceva psotat de acest personaj aiurea pe acest forum. Acum la subiect am zis frumos ca eu in general sunt de acord total cu schimbarea dozelor pe chitarile mai ieftine, e cel mai bun lucrul ce se poate face, nu sa investesti intr-o chitara scumpa si dupa sa te trezesti ca nu mai vrei sa cantzi, ca de fapt ai descoperit ca personal tzi se potriveshte alta chitara si nu aia, etc. Si mie-mi place la nebunie Gibson Les Paul, dar uite ca din pacate ma inteleg mai bine cu Fender, de aia recomand o investitzie minima intr-un set de doze la mana a 2-a, dupa care posesorul vede pe viitor ce si cum trebuie facut, daca nu le vinde asha cum sunt sau separat si gata povestea, ca sa fin serioshi catzi dintre noi nu au dat pe o chitara noua in magazin sau pe un set de doze sau alte chestii gen procesoare sau pedala o caruta de bani si cand le-au vandut le-au dat si la jumatate de pretz sau chiar sub jumatate de pretz, am sau nu dreptate?

 

Faptul ca ai dat bani grei pe chitari inainte sa le incerci demonstreaza cat de mult te duce capul .

Cand eu mergeam in Austria si probam instrumente muzicale tu mergeai la Muzikia chiar tu o recunosti fiindca n-ai avut posibilitatea sa mergi sa probezi ....

Amator big time ;) Un chitarist adevarat nu cumpara niciodata o chitara fara sa probeze fiindca exista riscul sa se arda rau de tot .

Nu am procesor de 15watt si nu am avut niciodata .

An pedal board cu pedale care nu sunt butique dar nu sunt nici low-buget si se pot vedea , sunt pedale folosite de mari artisti si impreuna ajung poate la un 25-27 milioane , faza cu procesorul cred ca ma confunzi bai Maoam care iti luai chitari din Germania fara sa le probezi .

 

In ce priveste analogia cu Boc mi se pare chiar simpatica :):D

Esti cumva din PSD ??

Faptul ca as putea fi somer se poate intampla la oricare insa ce ai spus tu ca am post pe baza de nepotisme nu este chiar deloc adevarat... , n-am cunoscut chiar pe nimeni inainte sa fiu numit pe functia care o ocup si nu am intrat pe pile :D

Plus de asta nu vad care e obiectul celor afirmate si legatura cu chitarile .

Faptul ca aduci discutii inutile pe acest forum si faci afirmatii calomnioase demonstreaza ca esti defapt un complexat si un ofticat .

Daca basi ai fi bun la chitara cum te pretinzi nu te-ai baga sa faci tot felul de afirmatii de neam prost :) , ce nu au nici o legatura cu chitara .

Tu nu vezi ca ai inceput sa-i plictisesti si pe useri

 

Iar acum ca sa fiu on-topic afirm inca o data ca legat de schimbarea dozelor si diferenta Fender/Epi/Gibson , eu mi-am spus doar opinia in fuctie de ce am incercat si vazut . Plus de asta v-am prezentat mai sus si acele link-uri in care am demonstrat ca sunt mai multi oameni care au incercat si care au aceeasi parere .

Nu sunteti obligati sa fiti de acord cu parerea mea dar puteti lua in calcul parerea mea ( care v-am evidentiat ca o au mai multi ) , in conditiile unei noi achizitii .

Nu ma dau mare chitarist sau cunoscator dar am posibilitatea sa prezint anumite constatari in legatura cu instrumente pe care am cantat si le-am probat .

Am precizat ca oricine trebuie sa faca la fel , trebuie sa probeze , sa incerce mai intai si apoi sa vada ce ii place si ce nu , dar anumite lucruri e bine sa le sti dinainte ca sa sti la ce sa te uiti cand iei o chitara sau cand schimbi ceva la ea ...

Referitor la faptul ca individul de mai sus se lauda ca e mare competitor la cantat si lipit doze , nu contest dar dupa cum puteti observa din limbajul lui nu prea are cei 7 ani de acasa , este ca un MAOAM coborat din baobab , asa ca nu stiu cata valoare puteti pune pe vorbele lui chiar daca are scule super scumpe cum se lauda el "profesionistul"

Ce e bun pentru el s-ar putea sa nu fie bun pentru voi si invers ;)

 

Va rog sa ma scuzati cu privire la iesirile care le-am avut fata de individul de mai sus iar de acuma pt. ca sa nu mai incarcam acest topic cu discutii ne la obiect permiteti-mi sa-l introduc pe respectivul pe ignore si sa nu-i mai raspund la insulte fiindca stiti vorba aia "cel mai destept cedeaza" , in cazul de fata eu , "micul si servilul" Boc . :):D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest The Moan
Ca sa risipesc orice dubiu: montarea de doze de Strat pe un Squier NU va face Squier-ul sa sune a Strat,

precum nici montarea de doze Gibson pe Epiphone nu va face Epi-ul sa sune a Gibson. Dozele iti mai pot

schimba partial sunetul, insa esenta ramine tot chitara, cu atit mai mult in cazul dozelor cu output mic.

 

Pentru exemplificare: am doua LP-uri, un Gibson si un Tokai. Am incercat toate combinatiile de doze, am

luat de pe una si am pus pe cealalta (de plictis si de curiozitate, in principiu). In fiecare caz, Gibsonul a

sunat diferit de Tokai. Motiv pentru care le pastrez pe amindoua. Suna la fel de bine, dar diferit. Acum,

aplicind aceste observatii empirice cazului cu doua chitare facute din lemn de calitati total disproportionate,

deduceti voi ce iese.

 

In alta ordine de idei, observ ca modestia nu s-a inventat la Timisoara...

Dudu , am observat ca pe o chitara Tokai LP ai schimbat si cheitele poti sa ne explici te rog de ce ai facut acest lucru fiindca chitarile Tokai sunt destul de scumpe chiar mai scumpe decat Epi , dar te rog sa fi obiectiv , asta ca sa deslusim odata si chestia cu dezacordatul .

Esti de acord ca , chitarile LP style in special copiile cum ar fi Epi se dazacordeaza mai repede si au nevoie de ceva imbunatatiri si reglaje ca sa stea mai mult acordate ?

Link to comment
Share on other sites

the maoam, acesta va fii ultimul post pentru ca tu esti chitzibushar si se pare c refuzi sa intelegi substratul, Banatul este mic, se afla tot. Legat de chitari am zis frumos ca nu puteam sa merg sa incerc de fiecare data fiecare chitara, asta nu inseamna ca nu are cine sa mi le incerce acolo, asta ca am lamurit-o trecem la altele, legat de mersul in strainatate sunt sigur ca am mers mai mult ca tine si cu mult inainte sa fii ieshit tu din tzara, asta o pot demosntra pasapoartele mele vechi expirate in care se vad vize si stampile de la trecerea frontierei de Stat. Legat de restul pai unu care inca o da cu pedale folosite de marii artisti, sau dozele astea ca le foloseste nu stiu ce chitarist, asta este dovada clara de gandire puerila, asta da dovada de cat sti si cat te pricepi daca tu vrei sa suni la varsta ta ca Yngwie Johann Malmsteen, Vai, cap de galeata sau mai stiu eu care idol al copilariei tale, asta este dovada clara ca spui numai tampenii si prostii, unu care macar a inteles esentza chitarii si a tonului, fara sa fie profesionist sau sa cante in ceva trupa, ala deja cauta sa-shi faca macar un ton propriu, acum ca am lamurit-o si pe asta. Legat de mine la chitara nu am zis niciodata macar ca stiu sa cant, din contra totzi useri cu care tzin legaura de pe acest forum pot sa spuna ca mereu am zis ca , chitara pentru mine este o mare necunoscuta de care doar sunt pasionat, nimic mai mult, deci asta o poate spune oricine care ma cunoashte, dar cat sa te fac pe tine de cacao, sincer ajunge sa stiu acordurile majore cat sa zdranganesc orice banala melodie. Legat cu cele afirmate despre tine sunt toate reale si se pot verifica foarte ushor, cine este curios o poate incerca. Acum partea importanta la car iara trebuie sa ma repet pentru incapatzanarea ta de a intelege sau a te face ca nu intelegi, eu am o singura mare rugaminte aici, nu mai abera diverse tampenii ca sa nu existe posibilitatea ca oameni care sunt la inceput de drum sa se ia dupa tine si dupa sa creada ca toata lumea este la fel, adica pamant, asta este marea mea rugaminte pe care tzi-o adresez, in rest chiar ma distrezi, daca vrei sa continuam discutzia pe privata esti invitatul meu, daca nu asta este dar eu nu sunt Don Quijote ca sa ma lupt cu morile de vant sau in cazul tau cu nanismul intelectual. Cu stima si consideratzie al Dv Base, seful lui Boc. :)

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

Mi-am pus niste chei 18:1 in locul celor 14:1. In plus, nu-mi placea culoarea plasticului de pe cele vechi.

 

Ca fapt divers, mi-am schimbat si cheitele de pe Gibson, alea originale erau praf.

 

 

 

Nu.

 

Multumesc pentru raspuns si ashtept ca si restul colegilor de pe forum care detzin chitari Epi sa raspunda la aceasta intrebare, de observat ca Dudu a raspuns la intrebare fara sa cer eu asha ceva, din contra a raspuns politicos acestei intrebari puse de colegul nostru de forum the maoam si poate confirma ca nu este prieten cu mine si nici nu am cerut la cineva in privat ca sa raspunda in favoarea mea la aceasta intrebare.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan

Nu.

 

@Dudu

 

Cum explici ca anumiti chitaristi au remarcat chestia asta la chitarile Epiphone sau LP style in general :

 

Vezi link-ul despre Epiphone :

 

Edited by The Moan
Link to comment
Share on other sites

Nu ma dau mare chitarist sau cunoscator dar am posibilitatea sa prezint anumite constatari in legatura cu instrumente pe care am cantat si le-am probat .

Am precizat ca oricine trebuie sa faca la fel , trebuie sa probeze , sa incerce mai intai si apoi sa vada ce ii place si ce nu , dar anumite lucruri e bine sa le sti dinainte ca sa sti la ce sa te uiti cand iei o chitara sau cand schimbi ceva la ea ...

 

Omule, am vazut in alte posturi ale tale ca te cam dor urechile si ochii de la cat probezi tu instrumentele , pe Youtube...... Cum poti emite atatea consideratii categorice desprea una, sau alta, fiea ca sunt chitare, amplificatoare sau pedale, atata timp cat nu ai pus mana/piciorul pe ele ?

Referitor la chitarele primite de userul @robertimis, te-ai gandit vreo secunda ca , poate, cel care i le-a trimis/facut cadou, este un chitarist mai experimentat decat voi doi la un loc.....? Ei, ce zici? E posibil ?

Nu am absolut nimic cu tine ba, chiar ma amuza posturile tale, dar nu mai fii atat de categoric in privinta celor care e foarte posibil sa stie mai multe decat tine.

 

 

P.S. Sunt curios cum vei reactiona atunci cand vei afla ca robertimis este var primar cu Razavan S. si, implicit , cu matusa, contabila primariei la care lucrezi..... Cred ca ar trebui sa incepi sa-ti formulezi scuzele.... :) . Sa nu ma intelegi gresit , imi esti simpatic , uneori...

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
the maoam, acesta va fii ultimul post pentru ca tu esti chitzibushar si se pare c refuzi sa intelegi substratul, Banatul este mic, se afla tot. Legat de chitari am zis frumos ca nu puteam sa merg sa incerc de fiecare data fiecare chitara, asta nu inseamna ca nu are cine sa mi le incerce acolo, asta ca am lamurit-o trecem la altele, legat de mersul in strainatate sunt sigur ca am mers mai mult ca tine si cu mult inainte sa fii ieshit tu din tzara, asta o pot demosntra pasapoartele mele vechi expirate in care se vad vize si stampile de la trecerea frontierei de Stat. Legat de restul pai unu care inca o da cu pedale folosite de marii artisti, sau dozele astea ca le foloseste nu stiu ce chitarist, asta este dovada clara de gandire puerila, asta da dovada de cat sti si cat te pricepi daca tu vrei sa suni la varsta ta ca Yngwie Johann Malmsteen, Vai, cap de galeata sau mai stiu eu care idol al copilariei tale, asta este dovada clara ca spui numai tampenii si prostii, unu care macar a inteles esentza chitarii si a tonului, fara sa fie profesionist sau sa cante in ceva trupa, ala deja cauta sa-shi faca macar un ton propriu, acum ca am lamurit-o si pe asta. Legat de mine la chitara nu am zis niciodata macar ca stiu sa cant, din contra totzi useri cu care tzin legaura de pe acest forum pot sa spuna ca mereu am zis ca , chitara pentru mine este o mare necunoscuta de care doar sunt pasionat, nimic mai mult, deci asta o poate spune oricine care ma cunoashte, dar cat sa te fac pe tine de cacao, sincer ajunge sa stiu acordurile majore cat sa zdranganesc orice banala melodie. Legat cu cele afirmate despre tine sunt toate reale si se pot verifica foarte ushor, cine este curios o poate incerca. Acum partea importanta la car iara trebuie sa ma repet pentru incapatzanarea ta de a intelege sau a te face ca nu intelegi, eu am o singura mare rugaminte aici, nu mai abera diverse tampenii ca sa nu existe posibilitatea ca oameni care sunt la inceput de drum sa se ia dupa tine si dupa sa creada ca toata lumea este la fel, adica pamant, asta este marea mea rugaminte pe care tzi-o adresez, in rest chiar ma distrezi, daca vrei sa continuam discutzia pe privata esti invitatul meu, daca nu asta este dar eu nu sunt Don Quijote ca sa ma lupt cu morile de vant sau in cazul tau cu nanismul intelectual. Cu stima si consideratzie al Dv Base, seful lui Boc. :D

 

Tu esti mai degraba G-e-o-a-n-a

Referitor la faza ca Banatul e mic si se afla multe chestii , sunt de acord , insa ce ai afirmat tu despre mine bai Maoam chiar este fals , iar cei care ti-au spus asa ceva probabil ceva "rockeri" din Sannicolau care se dau ca stiu sa cante dar cand se urca pe o scena lumea se ridica de pe scaune si pleaca :) sunt probabil oameni la fel de ofticati si complexati ca si matale . ;)

Chiar nu ma intereseaza parerea voastra sau sa discut cu voi fiindca sunteti habarnisti netalentati si cantati o muzica de c***t .

iar referitor la Malmsteen

Da am spus-o e chitaristul meu preferat si modelul meu in materie de chitara iar daca as putea sa scot tonul lui ar fi foarte bine .

Nu conteaza ce ton scoti din chitara , conteaza ce canti la chitara si cum canti . Mare parte din ton vine din degete , dar in cazul tau care "chitara pentru mine este o mare necunoscuta de care doar sunt pasionat, nimic mai mult" fiindca asa ai zis , am impresia ca ai recunoscut singur cat de habarnist esti .

Daca tot nu sti sa canti , sau mai rau canti doar ca sa faci de "cacao" pe unul si pe altul la ce-ti mai trebuie 7 chitari Epi si inca vreo 7 Fender ? :D

 

Numai bine

 

Omule, am vazut in alte posturi ale tale ca te cam dor urechile si ochii de la cat probezi tu instrumentele , pe Youtube...... Cum poti emite atatea consideratii categorice desprea una, sau alta, fiea ca sunt chitare, amplificatoare sau pedale, atata timp cat nu ai pus mana/piciorul pe ele ?

Referitor la chitarele primite de userul @robertimis, te-ai gandit vreo secunda ca , poate, cel care i le-a trimis/facut cadou, este un chitarist mai experimentat decat voi doi la un loc.....? Ei, ce zici? E posibil ?

Nu am absolut nimic cu tine ba, chiar ma amuza posturile tale, dar nu mai fii atat de categoric in privinta celor care e foarte posibil sa stie mai multe decat tine.

 

 

P.S. Sunt curios cum vei reactiona atunci cand vei afla ca robertimis este var primar cu Razavan S. si, implicit , cu matusa, contabila primariei la care lucrezi..... Cred ca ar trebui sa incepi sa-ti formulezi scuzele.... :) . Sa nu ma intelegi gresit , imi esti simpatic , uneori...

 

:D:D

Very funny man

Eu la ce am facut referire am si probat si am precizat lucrul asta , dar se pare ca dumneata ai citit doar anumite lucruri despre ce am scris .

 

Daca e var primar cu Razvan S. ar fi chiar culmea ;):) ar fi prea de tot , dar eu nu am avut nimic cu el nici nu-l cunosc , s-a bagat cu insulte asa ca scuze ar trebui sa-si ceara el in primul rand

Link to comment
Share on other sites

squire strat-ul meu care are chei vintage si la care nu folosesc whammy barul,sta foarte bine acordata perioade foarte lungi dupa benduri multe.

Si nu mai generaliza atat despre squire.Tu si nimeni nu poate sa-mi demonstreze de ce merita sa dai aproape 200de euro in plus pe un fender strat std MIM fata de un classic vibe...mai ales ca pe squire-ul asta dozele sunt mai bune.Banii aia pot fi investiti mult mai bine in atatea lucruri bune cand ai un astfel de hobby.Iar daca as fi vrut un strat HSS as fi luat o yamaha pacifica.

Si inca o chestie legat de epi vs squire.Pana in suma de 300 de euro peste care squire-ul nu face nimic pt ca nu tinteste acele segmante ,epi-ul nu e deloc superior.Adica un squire bullet e mult mai aproape de adevar(fender strat) fata de diferenta care exista intre un epi LP special si un gibson LP(chiar si studio) .Pana la urma nu-i inteleg pe cei care investesc sume mari in strat-uri scumpe...ca pana la urma strato(si tele)casterul e un sistem de chitara simplu,fiabil si economic de produs asa cum l-a gandit Leo Fender astfel incat sa poata oferi pietei o chitara electrica mai ieftina decat un Gibson.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan

Tu si nimeni nu poate sa-mi demonstreze de ce merita sa dai aproape 200de euro in plus pe un fender strat std MIM fata de un classic vibe...mai ales ca pe squire-ul asta dozele sunt mai bune.

 

 

Cred ca glumesti :)

in raport cu Fender Strat , Squier = c***t

 

Gibson/Epiphone vs. Strat nu poti niciodata sa le compari fiindca sunt 2 chestii total diferite

 

Nu poti spune ca una e mai proasta decat alta , fiindca sunt 2 chitari foarte bune ambele si total diferite

 

Ai mai jos link-uri sa vezi artisti care au cantat pe Fender si care pe Gibson sa iti dai seama mai bine :

 

Link to comment
Share on other sites

Deci acuma sa inteleg ca toata lumea care te cunoashte sunt numai complexatzi si frustratzi, nu e putzin ciudat ca totzi au aceashi parere despre tine, dar tu i faci pe totzi nebuni, am inteles ca na, eu personal sa fii avut ceva cu tine si atunci sa ma faci pe mine complexat si tampit, cea ce chiar este posibil sa si fiu, este parerea ta si tzi-o respect, dar nu pot sa trec cu vederea peste tampeniile ce le spui mereu legat de tot, viatza ta este pur si simplu virtuala, tu traiesti prin imtermediul youtube si a internetului, tot ce auzi acolo si nu intelegi crezi ca stapanesti si te apuci sa mai incurci si pe altzii, in rest imi esti chiar simpatic si inca o data ma declar fanul tau in ale umorului de situatzie, dar acuma sa faci nebuni si fomplexatzi totzi oamenii care eu legatura cu muzica de la tine din orash mi se pare putzin deplasat. Nu sunt var cu Razvan S , il cunosc doar si este un baiat de treaba, doar ca la fel ai comentat si de el pana ai aflat ca matusha lui este colega cu tine la Primarie, asta le-am citit si eu tot aici, dupa care ai inceput sa-l lauzi si sa te guduri pe langa el, pai asta este comportament de om echilibrat? daca eu sunt un dezechilibrat, Chitarile de dincolo la primeam ca si plata pentru diverse alte servicii ce le faceam pentru oameni in Germania, in general prieteni sau cunoshtintze sau erau din diverse schimburi ce le faceam cu acei oameni, daca un prieten de acolo vroia ceva scule de la mine si-mi oferea ce avea el ( uneori Epi, alterori alte firme) si-mi convenea de ce s anu le iau? Ajutam si un om si tot aia era pentru mine ca in afara de chitarile ce le am la status sincer nu ma mai prea intereseaza sa ma pentru mine personal altele, ca si astea sunt prea multe fatza de cat le folosesc. Eu ti-am mai zis singura mea doleantza legata de persoana ta este sa nu mai oestezi aiurea si gata, chiar nu vezi ca in toate posturile tale toata lumea te contrazice, chiar este atata de greu sa-tzi dai seama si sa recunoshti ca ai greshit? Eu recunosc ca poate am greshit fatza de tine cu informatziile legate de privat, dar sunt informatii primite de la multe persoane din orasul in care tu locuiesti, nu sunt inventii si nici nu conteaza asha de mult, daca esti baiat fain potzi si fi ciudat si excentric atata timp cat nu deranjezi pe cei din jur sau nu exista posibilitatea de a dezinforma pe cineva care este la inceput de drum. Legat de marturisirea mea in legatura cu nivelul la care cant la chitara, eu cred ca este dovada clara ca nu ma cred un fin cunoscator al acestui instrument, asta sunt , atata pot, dar nu uita ca modestia este un lucru mare, asta daca te tot dai atata de corect si de cinstit, era mai bine sa ma laud ca sunt si eu ca si tine un mega shreder ( poate ash fii facut-o in perioada cand ma uitam le Tzestoasele Ninja), ca am avut un anumit numar de chitari este un cashtig mare pentru mine, am avut ocazia sa-mi dau seama exact ce-mi place si ce nu si asta pe viu, nu stand si citind diversele reclame la ce pedala foloseshte x si cu ce chitara canta y, ca trebuie sa fii foarte naiv sa crezi ca x si y canta pe ce se vinde in magazin. Deci nu mai spune tampenii ca sa prostesti copii sa cumpere chei si sa le schimbe la chitarile care sunt bune, le schimbi doar ca moft ca in loc de Grover poate tzie itzi place Sperzel cu autoblocaj, dar in rest sunt ok cele care sunt pe chitara. Prostia cu schimbatul dozelor ma mai apuca si pe mine chiar si la varsta asta, ca doar suntem oameni si mai gresim, dar mereu am cate o cunoshtintza sau un prieten care-mi da 2 palme si ma trezeste la realitate ( multzumesc StratMan :) ) si atunci imi aduc aminte ca am cumparat chitara aia pentru ca mi=a placut cum suna si cat de comoda este si ca de fapt schimbatul dozelor este un simplu moft de plictiseala ( aici tzin sa-i multzumesc si lui Karpi care are perfecta dreptate, se poate canta pe o chitara slabutza la fel de bine ca si pe una scumpa , mai ales daca acest cantat se rezuma la perimetrul camerei sau la o intalnire cu mai catziva prieteni), deci legat de acest post, merita sa iei nishte doze la mana a 2-a ca sa-tzi faci un moft, dar nu merita sa investesti in chitari scumpe sau in tot felul de nimicuri mai ales daca nu stii ca vrei sa faci muzica cu adevarat la nicel profesional.

 

PS: vad ca te iei si de metalisti acuma, pai ma amice conteaza ce gen abordeaza un om ca sa-l potzi califica ca si caratcer, eu consider ca atata timp cat iubesti chitara nu conteaza ce gen abordezi, acuma cine canta punk inseamna ca e prost ca nu canta la Vai? vezi dovezi clare de limitare mentala!

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

The Moan:

 

- nu mai strica topicurile aiurea - omul a intrebat despre doze, tu ai dat-o in diverse

- nu mai incerca sa-i convingi pe altii cu adevarurile tale, fiecare avem adevarurile noastre

- nu ma mai intoxica cu acelasi video despre epi vs. gibson

- incearca sa gandesti inainte sa copiezi ce zic altii

- probeaza mai multe chitare si amp-uri si fa-ti parerea ta proprie

- nu mai fa atacuri la persoana

- respecta-i pe cei din jurul tau si respecta-le si parerea, nu le mai baga pumnul in gura

- lasa-ti orgoliul mai jos ca-ti face rau

 

- ca punct forte: apreciez faptul ca ai inceput sa citesti si sa te uiti la filme pe youtube despre una si despre alta dar incerca sa gandesti si tu, sa intelegi ca poate unele filme sunt doar marketing 100%.. sa intelegi ca nu tot ce zboara sa mananca.. fii mai cumpatat si mai putin fanatic.. te rog eu..

 

IMI CER SCUZE PT OFF-TOPIC

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa intru in detalii dar @robertimis a avut ocazia numai in Timisoara sa incerce si sa probesze mai multe chitare si pedale+satatii dect mine .

 

Omul are un nemasurat bun simt logica si bunavointa si pe langa asta se si pricepe nu numai teoretic , a si incercat pe viu sau i-au demonstrat prieteni diferite sounduri tonuri zeci de tipuri de chitara si doze .statii, boxe etc etc ..

 

Nu stiu daca pe rgc.ro mai sunt 5-6 useri cu experienta sa din acest punct de vedere.

 

Consider ca are dreptate in cea ce sustine.Eu sustin acelasi lucru.

 

In rest toata stima si fiecare sa-si cumpere ce doreste daca acest lucru il face fericit .Dar sa nu umple un forum intreg cu aberatii .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Deci acuma sa inteleg ca toata lumea care te cunoashte sunt numai complexatzi si frustratzi, nu e putzin ciudat ca totzi au aceashi parere despre tine, dar tu i faci pe totzi nebuni, am inteles ca na, eu personal sa fii avut ceva cu tine si atunci sa ma faci pe mine complexat si tampit, cea ce chiar este posibil sa si fiu, este parerea ta si tzi-o respect, dar nu pot sa trec cu vederea peste tampeniile ce le spui mereu legat de tot, viatza ta este pur si simplu virtuala, tu traiesti prin imtermediul youtube si a internetului, tot ce auzi acolo si nu intelegi crezi ca stapanesti si te apuci sa mai incurci si pe altzii, in rest imi esti chiar simpatic si inca o data ma declar fanul tau in ale umorului de situatzie, dar acuma sa faci nebuni si fomplexatzi totzi oamenii care eu legatura cu muzica de la tine din orash mi se pare putzin deplasat. Nu sunt var cu Razvan S , il cunosc doar si este un baiat de treaba, doar ca la fel ai comentat si de el pana ai aflat ca matusha lui este colega cu tine la Primarie, asta le-am citit si eu tot aici, dupa care ai inceput sa-l lauzi si sa te guduri pe langa el, pai asta este comportament de om echilibrat? daca eu sunt un dezechilibrat, Chitarile de dincolo la primeam ca si plata pentru diverse alte servicii ce le faceam pentru oameni in Germania, in general prieteni sau cunoshtintze sau erau din diverse schimburi ce le faceam cu acei oameni, daca un prieten de acolo vroia ceva scule de la mine si-mi oferea ce avea el ( uneori Epi, alterori alte firme) si-mi convenea de ce s anu le iau? Ajutam si un om si tot aia era pentru mine ca in afara de chitarile ce le am la status sincer nu ma mai prea intereseaza sa ma pentru mine personal altele, ca si astea sunt prea multe fatza de cat le folosesc. Eu ti-am mai zis singura mea doleantza legata de persoana ta este sa nu mai oestezi aiurea si gata, chiar nu vezi ca in toate posturile tale toata lumea te contrazice, chiar este atata de greu sa-tzi dai seama si sa recunoshti ca ai greshit? Eu recunosc ca poate am greshit fatza de tine cu informatziile legate de privat, dar sunt informatii primite de la multe persoane din orasul in care tu locuiesti, nu sunt inventii si nici nu conteaza asha de mult, daca esti baiat fain potzi si fi ciudat si excentric atata timp cat nu deranjezi pe cei din jur sau nu exista posibilitatea de a dezinforma pe cineva care este la inceput de drum. Legat de marturisirea mea in legatura cu nivelul la care cant la chitara, eu cred ca este dovada clara ca nu ma cred un fin cunoscator al acestui instrument, asta sunt , atata pot, dar nu uita ca modestia este un lucru mare, asta daca te tot dai atata de corect si de cinstit, era mai bine sa ma laud ca sunt si eu ca si tine un mega shreder ( poate ash fii facut-o in perioada cand ma uitam le Tzestoasele Ninja), ca am avut un anumit numar de chitari este un cashtig mare pentru mine, am avut ocazia sa-mi dau seama exact ce-mi place si ce nu si asta pe viu, nu stand si citind diversele reclame la ce pedala foloseshte x si cu ce chitara canta y, ca trebuie sa fii foarte naiv sa crezi ca x si y canta pe ce se vinde in magazin. Deci nu mai spune tampenii ca sa prostesti copii sa cumpere chei si sa le schimbe la chitarile care sunt bune, le schimbi doar ca moft ca in loc de Grover poate tzie itzi place Sperzel cu autoblocaj, dar in rest sunt ok cele care sunt pe chitara. Prostia cu schimbatul dozelor ma mai apuca si pe mine chiar si la varsta asta, ca doar suntem oameni si mai gresim, dar mereu am cate o cunoshtintza sau un prieten care-mi da 2 palme si ma trezeste la realitate ( multzumesc StratMan :) ) si atunci imi aduc aminte ca am cumparat chitara aia pentru ca mi=a placut cum suna si cat de comoda este si ca de fapt schimbatul dozelor este un simplu moft de plictiseala ( aici tzin sa-i multzumesc si lui Karpi care are perfecta dreptate, se poate canta pe o chitara slabutza la fel de bine ca si pe una scumpa , mai ales daca acest cantat se rezuma la perimetrul camerei sau la o intalnire cu mai catziva prieteni), deci legat de acest post, merita sa iei nishte doze la mana a 2-a ca sa-tzi faci un moft, dar nu merita sa investesti in chitari scumpe sau in tot felul de nimicuri mai ales daca nu stii ca vrei sa faci muzica cu adevarat la nicel profesional.

:) Mai , mai vad ca ai dat-o mai pe moale .

Cu Razvan S. nu am avut nici o contra decat ca ne-am contrazis in legatura cu niste pedale , iar expresia ca m-am dat bine pe langa el nu mi se pare potrivita , fiindca eu pur si simplu ma inteleg foarte bine cu matusa baiatului si cu varul sau Marius , motiv pentru care am facut repectivele precizari.

Respectivele persoane de la mine din oras care ti-au spus lucruri nasoale despre mine sunt fie persoane care nici nu ma cunosc decat din vedere sau daca ma cunosc inseamna ca nu sunt decat niste indivizi super complexati si barfitori , fiindca se te apuci sa vorbesti despre cineva pe la spate nu demonstreaza decat un caracter josnic .

Persoanele care intradevar ma cunosc si imi sunt prieteni , ma indoiesc ca au vorbit cu tine fiindca respectivele persoane chiar nu sunt pasionate de chitari .

Singurele persoane care puteau sa-ti spuna lucruri de "reclama" , sunt ti-am mai spus diversi asa zisi "rockeri" pseudo muzicieni care au niste instrumente de c***t din alea ieftine si o muzica de c***t , fiindca aia daca se apuca sa cante , nu am glumit cu faptul ca lumea se ridica si pleaca e foarte adevarat :D , s-a intamplat de cateva ori ...

Cu alti oameni din Sannicolau nu ma cunosc deci nu vad care ar fi fost aia care sa-ti spuna diverse lucruri , si de unde stiu ei cat mi-s eu de ciudat :D;) s-au chestii din astea de toata jena .

Singurii care is mega ciudosi pe tot ce-ti cumperi sau ce canti sunt acei ca sa zic asa "muzicanti" care inventeaza tot soiul de povesti si pe care la noi in Sannicolau ii stie toata lumea cat is de dobitoci si fixisti iar lumea incearca sa se fereasca de ei . Cateodata se mai apuca sa se certe intre ei si sa vezi atunci :)

Scuza-mi lipsa de modestie dar cand ai de a face cu atati oameni foarte prosti si ranchiunosi trebuie sa o scoti cumva la capat sa le arati ca defapt sunt niste paduchi :D

Referitor la opiniile ce le-am precizat mai iti spun inca o data ca eu chiar am probat sculele despre care vorbesc . Nu-s as in ale sculelor dar asta nu inseamna ca nu pot avea o parere , bineinteles nu e nimeni obligat sa fie de acord , chiar am precizat ca ceea ce e bun pt. mine in materie de muzica poate ca pentru altul nu e la fel de bun ..

In ce priveste persoana ta chiar n-am nimic cu tine , nici nu te cunosc ..... , dar totusi sa nu crezi ca nu pot afla cine esti daca vreau :D .

Oricum fiecare cu ale lui , am vazut ca ai chitari faine si bravo tie ca ai probat foarte multe chitari ...

Eu personal mi-s fan Fender Strat. ;)

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Dudu , am observat ca pe o chitara Tokai LP ai schimbat si cheitele poti sa ne explici te rog de ce ai facut acest lucru fiindca chitarile Tokai sunt destul de scumpe chiar mai scumpe decat Epi , dar te rog sa fi obiectiv , asta ca sa deslusim odata si chestia cu dezacordatul .

Esti de acord ca , chitarile LP style in special copiile cum ar fi Epi se dazacordeaza mai repede si au nevoie de ceva imbunatatiri si reglaje ca sa stea mai mult acordate ?

 

Nu se dezacordeaza nici o chitara din cauza cheilor !! Potsa fie cele mai proaste chei din lume si nu se dezacordeaza.

 

Dar ca sa stii acest lucru ar trebui sa studiez otzara mecanica .

 

In cazul cheilor ( dar asta am mai scris , numai ca uni nu citesc numai scriu aberatii) , deci in cazul cheilor conteaza "pasul" , respectiv cat de fin poti acorda sa nu aibe "salturi" . In rest se mai fabrica tot felu de "inventii" inutile dar care aduc bani multi .

Singura iventie ieftina simpla buna si functionala am vazut la chei Wilkinson ce au doua orificii la 90 grade una deasupra celeilalte practicate in tija cheii , rezolvarea simpla ca sa nu "sara" coarda la un bombdive in cazul cand ai vibrator.

 

Esti de acord ca , chitarile LP style in special copiile cum ar fi Epi se dazacordeaza mai repede si au nevoie de ceva imbunatatiri si reglaje ca sa stea mai mult acordate ?

 

Asta ce prostie mai e ?

 

Cea mai buna GLUMA din multe altele de pe rgc.ro

 

Cate clase ai ??????????????

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Nu vreau sa intru in detalii dar @robertimis a avut ocazia numai in Timisoara sa incerce si sa probesze mai multe chitare si pedale+satatii dect mine .

 

Omul are un nemasurat bun simt logica si bunavointa si pe langa asta se si pricepe nu numai teoretic , a si incercat pe viu sau i-au demonstrat prieteni diferite sounduri tonuri zeci de tipuri de chitara si doze .statii, boxe etc etc ..

 

Nu stiu daca pe rgc.ro mai sunt 5-6 useri cu experienta sa din acest punct de vedere.

 

Consider ca are dreptate in cea ce sustine.Eu sustin acelasi lucru.

 

In rest toata stima si fiecare sa-si cumpere ce doreste daca acest lucru il face fericit .Dar sa nu umple un forum intreg cu aberatii .

Karpi ma bucur ca ai sarit in apararea cunostintei tale

ai +1 , chiar nu era nevoie cred ca poate sa-si poarte si singur de grija :)

 

In ce priveste "aberatiile" te cam contrazici .

Odata spui ca fiecare sa-si ia ce e mai bun pt. el ca mai apoi spui ca cine nu e de acord cu parerea ta sau a voastra abereaza ( e un mic non sens aici nu sesizezi )

Logica bat-o vina

 

Cu stima

 

The Moan:

 

- nu mai strica topicurile aiurea - omul a intrebat despre doze, tu ai dat-o in diverse

- nu mai incerca sa-i convingi pe altii cu adevarurile tale, fiecare avem adevarurile noastre

- nu ma mai intoxica cu acelasi video despre epi vs. gibson

- incearca sa gandesti inainte sa copiezi ce zic altii

- probeaza mai multe chitare si amp-uri si fa-ti parerea ta proprie

- nu mai fa atacuri la persoana

- respecta-i pe cei din jurul tau si respecta-le si parerea, nu le mai baga pumnul in gura

- lasa-ti orgoliul mai jos ca-ti face rau

 

- ca punct forte: apreciez faptul ca ai inceput sa citesti si sa te uiti la filme pe youtube despre una si despre alta dar incerca sa gandesti si tu, sa intelegi ca poate unele filme sunt doar marketing 100%.. sa intelegi ca nu tot ce zboara sa mananca.. fii mai cumpatat si mai putin fanatic.. te rog eu..

 

IMI CER SCUZE PT OFF-TOPIC

 

Apreciez punctul tau de vedere , dar ce nu-mi place la tine e ca esti foarte subiectiv

Adica daca tu ai Squier ala e The Best

Man n-am nimic cu tine sau cu chitarile Squier dar retine

raportat la Fender MIM , Squier = c***t cu ochi :)

Cum naiba poti compara in capul tau o chitara originala cu o copie , nu te gandesti asa puti la ce spui .?

 

Nu se dezacordeaza nici o chitara din cauza cheilor !! Potsa fie cele mai proaste chei din lume si nu se dezacordeaza.

 

Dar ca sa stii acest lucru ar trebui sa studiez otzara mecanica .

 

In cazul cheilor ( dar asta am mai scris , numai ca uni nu citesc numai scriu aberatii) , deci in cazul cheilor conteaza "pasul" , respectiv cat de fin poti acorda sa nu aibe "salturi" . In rest se mai fabrica tot felu de "inventii" inutile dar care aduc bani multi .

Singura iventie ieftina simpla buna si functionala am vazut la chei Wilkinson ce au doua orificii la 90 grade una deasupra celeilalte practicate in tija cheii , rezolvarea simpla ca sa nu "sara" coarda la un bombdive in cazul cand ai vibrator.

 

Esti de acord ca , chitarile LP style in special copiile cum ar fi Epi se dazacordeaza mai repede si au nevoie de ceva imbunatatiri si reglaje ca sa stea mai mult acordate ?

 

Asta ce prostie mai e ?

 

Cea mai buna GLUMA din multe altele de pe rgc.ro

 

Cate clase ai ??????????????

N-am spus ca se dezacordeaza din cauza cheitelor man , asta in primul rand .

 

Iar referitor la dezacordarea chitarilor Epi hai s-o lasam balta . Eu am parerea mea voi pe a voastra that's it .

Link to comment
Share on other sites

- o chitara originala nu e originala doar pt ca scrie pe ea Fender sau Gibson.. o chitara e o chitara.. cu lemn mai bun sau mai prost.. cu hardware mai bun sau mai prost.. cu doze mai bune sau mai proaste.. tonurile celebre sunt date de combinatiile celebre dar asta nu inseamna ca alte variatii nu sunt bune.. e bun ORICE iti suna tie bine

 

- hai sa n-o lasam balta cu dezacordatul la epi.. incearca sa demonstrezi ca se dezacordeaza.. nu sa afirmi asta si atat.. daca de la cheite nu se dezacordeaza.. de la ce se dezacordeaza?

 

- squier nu e the best.. squier este o chitara decenta in gama ei de pret.. squier poate fi the best pt o persoana X la un moment dat Y

Link to comment
Share on other sites

Tin sa-i multumesc pe aceasta cale lui Karpi, pe care-l cunosc de la 2 prieteni comuni, spre rushinea mea pe strada nu ne salutam, eu din respect si nu cumva sa creada ca vreau sa ma bag in seama, el ca frumos ar fii sa salut eu ca sunt un simplu mucea pe langa el, omul nu a sarit sa-mi ia apararea pentru ca suntem prieteni, dar a vazut ca aberezi mereu si probabil si pe el il deranjeaza cei care se baga in discutzii doar de dragul de a se baga in seama, ii multzumesc lui Karpi pentru cuvintele frumoase ce le-a avut la adresa mea, adevarul este ca prin mainile mele chiar au trecut exagerat de multe instrumente si scule, plus ca am avut vericita ocazie sa fiu in preajma unui om care din muzica traieshte si care chiar a avut la viatza lui si are o colectzie impresionanta dinstrumente, pe care am avut posibilitatea sa le incerc, acest om fiind si unu dintre cei mai perfectzionishti muzicieni in cea ce priveshte tonul de la chitara si sunetul chitarii lui in concerte, pe langa acest prieten mai am onoarea sa fiu prieten cu un om din aceashi generatzie cu Karpi si cu care el este prieten bun, omul care alaturi de Karpi in Timisoara si mai ales in Banat, sunt nishte legende, deci chiar am avut ocazia sa pun mana si mai ales am detzinut o gramada de scule la viatza mea, legat de cantatul la chitara inca o data recunosc ca sunt o nulitate, dar sa fin serioshi, cine poate zice ca este un AS la chitara, plus ca toata viatza tot invetzi si te perfectzionezi. Nu am lasat-o moale cu tine, doar ca vad ca cine nu este de acord cu tine este prost, potzi sa ai tu un Fender original foarte scump, dar vad din felul tau de a fii ca nu o sa te potzi bucura niciodata de el cum poate se bucura baiatul ala care are un amarat de Squaier (rahat) cum il consideri tu, nu sculele conteaza ci pur si simplu dragostea pentru chitara, deci nu mai cacatoga tu pe toata lumea ca fiind asha si invers si mai bine incearca sa te analizezi pe tine si sa vezi unde este de fapt greseala, este ushor sa gasesti cate un pai in ochiul oamenilor, dar se pare ca foarte greu sa observi ca ai un pom infipt in ochi si poate te deranjeaza la vedere!

 

Inca o data multzumesc Karpi mai ales ca stiu ca nu mi-ai luat mie apararea si sunt sigur ca la fel ai fii facut indiferent de userul care a fii postat.

Link to comment
Share on other sites

The Moan

 

Ce sa fac nu am decat sa repet dupa ce si tu o sa incerci atatea scule cate am incercat noi ,poate i-ti faci o parere mai corecta.Toti am avut idei /pareri gresite din lipsa de experienta si am crezut toate prostiile de reclama,Pe bani nostri si pe multe multe incercarei etc am ajuns sa cunoastem limitele reale ale unor scule .

 

Si eu am incercat la prietenul comun scule nopti intregi ca sa-mi schimb perearea ( cu greu )si conceoptia ce o aveam "din auzite si citite " ,am vazut tot felu de "cioace " minune ce practic sunt departe de ce se scrie in reclama .Pana nu vezi nu crezi .Bineiteles ca schimbarea mnare a intervenit dupa '90 cand am inceput sa avem acces si la scule .Pana atunci traiam si noi in 'mitologii" si inchipuiri.

 

Cat despre doze si chitare am incercat , testat , construit , schimbat si tot ce se poate am experimentat.

 

Singura faza cu dozele electromagnetive este sa aiba ton convenabil , sa aiba semnal mare .Acest lucru este cel mai comod , nu trebuyie sa ai un buffer /preamp/formator de ton dar omplica cabluri in plus , baterie , alimentator deci o droaie de lucruri ce se pot defecta

 

.Daca ai formator de ton este OK ORICE DOZA.

 

Am proiectat eu o doza de bas !!! sa vezi faza.Cate o doza sub fiecare coarda cu magnet separat si bobina separata, toate le-am legat in paralel si erau si de impedanta mica. Nu am realizat ce am vrut , respectiv sa am inalte mai multe , nu mi-a scazut nici volumul din cauza impedantei extrem de mici si nici bassi nu au disparut suna prea linear .Acum e undeva intr-o cutie .

 

Si tot asa am construit NN soze dupa ideile mele si cele studiate din publicatii de specialitate foarte multe nu s-au adeverit din ce am stiut si crezut.

 

Pe de alta parte am vazut Ameican Strat cu aceiasi stil de constructie ca si Squier ...vorba lui @StratMan ...piscina si trei doze cu cate doi magneti ceramici exact ca si la un Squier ce am avut la reparat . Deci ce sa schimbi ? In mare sunt la fel.

Odata ce ai scobitura cat piscina tonul va fi ca atare indiferent de ce doze pui , schimbarea este prea nesemnificativa,]

 

Daca se doreste sound adevarat de Strat trebuie si dize de Strat dar cine canta cu acel ton de la Shadows sau Hendrix doar cativa in rest se distorsioneaza si nu mai conteaza nici chitara si nici dozele.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ca sa revenim putin la discutie, am intalnit chitari Squier care sunau mult mai bine decat unele chitari Fender MIM. Am avut la un moment dat un Squier Standard Stratocaster care suna mai bine decat Highway-ul unui prieten ( acel Highway a fost cea mai proasta chitara MIA pe care am pus vreodata mana, nu avea sustain si nici la ton nu prea suna a Fender). Dupa Squierul acela si acum imi pare rau, daca ii schimb bridge-ul si dozele as fi scos o chitara cel putin la nivelul unui Fender mexican reusit. In acelasi timp am gasit si multe Squier care suna a tigaie si nu din vina partii electrice, lemnul e de vina de obicei.

 

De obicei sfatuiesc pe toti daca au o chitara cu un lemn bun sa bage bani in ea sa o upgradeze, daca nu mai bine sa o vanda si sa isi ia ceva mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa revenim putin la discutie, am intalnit chitari Squier care sunau mult mai bine decat unele chitari Fender MIM. Am avut la un moment dat un Squier Standard Stratocaster care suna mai bine decat Highway-ul unui prieten ( acel Highway a fost cea mai proasta chitara MIA pe care am pus vreodata mana, nu avea sustain si nici la ton nu prea suna a Fender). Dupa Squierul acela si acum imi pare rau, daca ii schimb bridge-ul si dozele as fi scos o chitara cel putin la nivelul unui Fender mexican reusit. In acelasi timp am gasit si multe Squier care suna a tigaie si nu din vina partii electrice, lemnul e de vina de obicei.

 

De obicei sfatuiesc pe toti daca au o chitara cu un lemn bun sa bage bani in ea sa o upgradeze, daca nu mai bine sa o vanda si sa isi ia ceva mai bun.

 

Corect, vezi ca acuma the maoam te va acuza ca esti prieten cu mine si ai intervenit sa ma sustzii pe mine! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Tin sa-i multumesc pe aceasta cale lui Karpi, pe care-l cunosc de la 2 prieteni comuni, spre rushinea mea pe strada nu ne salutam, eu din respect si nu cumva sa creada ca vreau sa ma bag in seama, el ca frumos ar fii sa salut eu ca sunt un simplu mucea pe langa el, omul nu a sarit sa-mi ia apararea pentru ca suntem prieteni, dar a vazut ca aberezi mereu si probabil si pe el il deranjeaza cei care se baga in discutzii doar de dragul de a se baga in seama, ii multzumesc lui Karpi pentru cuvintele frumoase ce le-a avut la adresa mea, adevarul este ca prin mainile mele chiar au trecut exagerat de multe instrumente si scule, plus ca am avut vericita ocazie sa fiu in preajma unui om care din muzica traieshte si care chiar a avut la viatza lui si are o colectzie impresionanta dinstrumente, pe care am avut posibilitatea sa le incerc, acest om fiind si unu dintre cei mai perfectzionishti muzicieni in cea ce priveshte tonul de la chitara si sunetul chitarii lui in concerte, pe langa acest prieten mai am onoarea sa fiu prieten cu un om din aceashi generatzie cu Karpi si cu care el este prieten bun, omul care alaturi de Karpi in Timisoara si mai ales in Banat, sunt nishte legende, deci chiar am avut ocazia sa pun mana si mai ales am detzinut o gramada de scule la viatza mea, legat de cantatul la chitara inca o data recunosc ca sunt o nulitate, dar sa fin serioshi, cine poate zice ca este un AS la chitara, plus ca toata viatza tot invetzi si te perfectzionezi. Nu am lasat-o moale cu tine, doar ca vad ca cine nu este de acord cu tine este prost, potzi sa ai tu un Fender original foarte scump, dar vad din felul tau de a fii ca nu o sa te potzi bucura niciodata de el cum poate se bucura baiatul ala care are un amarat de Squaier (rahat) cum il consideri tu, nu sculele conteaza ci pur si simplu dragostea pentru chitara, deci nu mai cacatoga tu pe toata lumea ca fiind asha si invers si mai bine incearca sa te analizezi pe tine si sa vezi unde este de fapt greseala, este ushor sa gasesti cate un pai in ochiul oamenilor, dar se pare ca foarte greu sa observi ca ai un pom infipt in ochi si poate te deranjeaza la vedere!

 

Inca o data multzumesc Karpi mai ales ca stiu ca nu mi-ai luat mie apararea si sunt sigur ca la fel ai fii facut indiferent de userul care a fii postat.

Departe de mine gandul de a investi bani si timp in scule si chitari cat ati investit voi .

Pe mine ma intereseaza sa mai imi iau inca un Strat pe langa cel care il am dar alta culoare (alb mai exact sau sunburst ) si cu fingerboard de maple fiindca acum am rosewood . Bineinteles voi pastra si Strat-ul care il ma acum fiindca suna fenomenal .

Stiu exact ce doze am nevoie sa folosesc pentru sound-ul care il vreau .

Sa-mi iau un amplif pe lampi calumea asta chiar inainte sa-mi iau al 2-lea Strat :) .

Iar restul e important sa sti sa canti nu conteaza unde , sau daca ai sau nu trupa .

Pana la urma sunt importante sculele si valoarea lor dar nici sa exageram cu zeci de chitari si amplif-uri , asta ce spuneti voi aici deja e mult prea mult .

 

Cei mai imortant e sa sti sa canti asta e chestia esentiala , restul e apa de ploaie .

Si cand spun sa sti sa canti , nu ma refer ca ai iesit pe o scena mica la un festival organizat de primarie ( cu actele semnate si facute de Boc poc cel umil :D ) , iar acolo sa incepi sa aberezi cu asa zise "compozitii" proprii sau imitatii ale altora , iar lumea sa se ridice si sa plece .

Asta chiar nu mi se pare ca sti sa canti . Eu prefer sa cant pentru mine decat sa ma fac de ras cum se fac multi prin tara , inclusiv formatii si artisti de c***t care se mai dau si mari specialisti , dar n-o sa dau nume fiindca nu vreau sa jignesc pe nimeni .

Nu ma refer la voi aici , vorbeam in general .

 

Iar faza cu paiu din ochi nu contest ca poate am gresit si am multe defecte dar alti oameni sunt efectiv atat de jalnici si inferiori din toate p.d.v.d incat pur si simplu nu poti decat sa-i ignori iar uneori sa le dai peste nas , fiindca asta e situatia ....vezi ca li ciuda si se oftica , te indeamna sa-i necajesti si mai tare :)

 

Numai bine . Keep on rockin' :)

Link to comment
Share on other sites

raportat la Fender MIM , Squier = c***t cu ochi :)

 

parca ai avea 5 ani si-ai zice ca bemveu lu' tata din 91 e mai tare ca peugeot-ul lu tactu...ca peugeot-ul e c**t pe langa bemveu.

Habar n-ai ce specificatii are squier-ul de care zic,sa-l fia auzit sau vazut nici atat, dar nu suporti ideea de a exista un squire la fel de bun ca fender-ul tau pe care ti-ai dat salariile pe 6 luni.

Daca ai curiozitatea sa intri pe strat-talk.com ai sa gasesti strat-maniaci care au si au avut colectii de strat-uri (MIA,MIJ,highway,signature,custom-shop) si se declara uimiti si chiar unii exaltati de seria classic vibe si le compara chiar cu highway series.Si mai sunt unii care au tot schimbat strat-uri de mai toate nivelele de aproape 30 de ani incoace si au realismul si luciditatea de a aprecia chiar si un afinity.

Si nu e prima oara cand se intampla ca un squire sa fie mai bun ca un fender.S-a intamplat si prin anii 80 cand unele editii fender MIA au fost de toata jena...unii se mira de ce i

George Harrison a cantat in turneele din acea perioada pe un SQUIER!

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
parca ai avea 5 ani si-ai zice ca bemveu lu' tata din 91 e mai tare ca peugeot-ul lu tactu...ca peugeot-ul e c**t pe langa bemveu.

Habar n-ai ce specificatii are squier-ul de care zic,sa-l fia auzit sau vazut nici atat, dar nu suporti ideea de a exista un squire la fel de bun ca fender-ul tau pe care ti-ai dat salariile pe 6 luni.

Daca ai curiozitatea sa intri pe strat-talk.com ai sa gasesti strat-maniaci care au si au avut colectii de strat-uri (MIA,MIJ,highway,signature,custom-shop) si se declara uimiti si chiar unii exaltati de seria classic vibe si le compara chiar cu highway series.Si mai sunt unii care au tot schimbat strat-uri de mai toate nivelele de aproape 30 de ani incoace si au realismul si luciditatea de a aprecia chiar si un afinity.

Si nu e prima oara cand se intampla ca un squire sa fie mai bun ca un fender.S-a intamplat si prin anii 80 cand unele editii fender MIA au fost de toata jena...unii se mira de ce i

George Harrison a cantat in turneele din acea perioada pe un SQUIER!

Bine maistore fie cum zici tu

 

Squier e mai bun ca Fender

 

Deci luati aminte nu dati salariile de pe 6 luni pe un Fender Strat ca alea nu e bune la ele :)

Luati-va in schimb Squier ca e mai bun si mai ieftin :) LOL

Link to comment
Share on other sites

Problema aici nu este ca a investit cineva sau nu, este felul in care desconsideri oamenii, aia sunt asha pentru ca canta nu stiu ce, ala are un ***** de Squaier, nu asta e idea ca tu cantzi acasa sau altul pe scena, ideea esentziala este sa te potzi bucura de orice *****, indiferent ca este Fender sau este Squaier, sau orice alta firma, acum voi face o paranteze, eu mi-am dorit o chitara electrica din 1984, nu mi-am permis-o, m-am mmai lipit pe la unu si pe la altul,dar nu era genul meu sa fiu lingau asha ca am renuntzat, dupa foarte multzi ani frate-miu din SUA mi-a trimis chitara lui ca u o mai folsea si statea de 10 ani in beci intr-un case, m-am bucurat ca un tampit, ceva mai frumos nici ca se putea, din pacate pe langa faza asta ca era o chitara cu o valoare sentimentala enorma, pe frate-miu nu l-am mai vazut din 1987 de cand a fugit dincolo, singurul cintact cu el au fost scrisoriile si mai nou internetul, aceasta chitara fiind foarte bine lucrata si sunand si binishor ( parerea mea personala) orice alta chitara cand o cumparam sau o primeam, nu se ridica la nivelul acestei chitari, atunci le dadeam mai departe, pana am ajuns sa stiu exact ce altceva mai vreau pe langa asta a durat ceva, deshi teoretic si practic era de ajuns si acea chitara si gata, dar asha este omul, cu cat are mai mult cu atata ajunge sa vrea mai mult,a cum chiar am tot ce-mi trebuie, am chitarile care dupa atatea altele am decis sa le pastrez pentru ca-mi place cum suna, cum sunt lucrate, cum imi pica in mana, etc, deshi iara prostia m-a indemnat sa le dau ca sa ajung sa am un Jazmaster sunburst ( un moft sau mai degrama un vis al copilariei) tot StratMan m-a adus cu picioarele pe pamant si cu tampenia asta, pentru ca daca-tzi place o chitara, de ce sa te legi la cap cu ceva ce este posibil sa nu-tzi placa in momentul in care o ai in manam deci inca o data multzumesc StratMan, vezi tu the maoam, asta este un om care poate sa dea un sfat pertinent atat in domeniul chitarilor cat si in viatza de zi cu zi, nu vreau sa-i fac acuma statuie aici, ca stitzi cu totzi ca mereu ne-a ajutat cu vastele lui cunoshtintze, dar vreau sa-i dau exemplu lui the Maoam, astia sunt oamenii pe care trebuie sa-i ascultzi si de la care sa invetzi, StratMan, Kapi si mai sunt ei si altzii dar nu ma voi apuca sa fac aici o lista cu oameni pe care dupa sa-i acuzi ca sunt prieteni cu mine si de aia ne laudam intre noi si ne apucam sa dam in cap la restul userilor, problema este sa acceptzi ca sunt oameni care au incercat toate rahaturile la viatza lor si pe buzunarul lor, nu au stat numai sa citeasca pe net tot felul de aberatzii si planuri de publicitate facute de diverse firme producatoare de instrumente sau accesorii, si eu sunt fan Fender, deshi pe langa Fender mai exista o gamajoara de firme faine si bune, unele poate chiar mai bune, dar deja e chestie de gust si de necesitate, asta nu inseamna ca daca unu are Squaier sau Epiphone nu se poate sa sune mai bine decat o alta chitara mult mai scumpa, plus ca poate pentru persoana respectiva care a facut sacrificii sa ajunga sa o aiba, poate suna mai bine decat orice alta chitara din lume, vezi tu, asta este ideea sa invetzi sa te bucuri cu adevarat de un instrument, de o pedala, de orice, eu sunt pasionat de fotografie si exista o mare zicala in domeniu asta" cu un aparat bun oricne poate sa faca o fotografie acceptabila, dar adevarata realizare este sa faci o poza foarte buna cu un aparat de rahat'', asha este si cu chitarile, degeaba are cineva colectzie acasa, important este sa te bucuri de cantatul la chitara nu de ce mega scula ai tu sau altul acasa, faptul ca eu nu sunt un mare sau talentat chitarist, nu inseamna ca nu ma pricep la chitari sau la restul chestiilor din acest domeniu, eu sper ca macar acuma ai invatzat ceva din toate cele scrise de mine si de altzi colegi de forum, ca timpul care l-am pierdut nu a fost pierdut degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Problema aici nu este ca a investit cineva sau nu, este felul in care desconsideri oamenii, aia sunt asha pentru ca canta nu stiu ce, ala are un ***** de Squaier, nu asta e idea ca tu cantzi acasa sau altul pe scena, ideea esentziala este sa te potzi bucura de orice *****, indiferent ca este Fender sau este Squaier, sau orice alta firma, acum voi face o paranteze, eu mi-am dorit o chitara electrica din 1984, nu mi-am permis-o, m-am mmai lipit pe la unu si pe la altul,dar nu era genul meu sa fiu lingau asha ca am renuntzat, dupa foarte multzi ani frate-miu din SUA mi-a trimis chitara lui ca u o mai folsea si statea de 10 ani in beci intr-un case, m-am bucurat ca un tampit, ceva mai frumos nici ca se putea, din pacate pe langa faza asta ca era o chitara cu o valoare sentimentala enorma, pe frate-miu nu l-am mai vazut din 1987 de cand a fugit dincolo, singurul cintact cu el au fost scrisoriile si mai nou internetul, aceasta chitara fiind foarte bine lucrata si sunand si binishor ( parerea mea personala) orice alta chitara cand o cumparam sau o primeam, nu se ridica la nivelul acestei chitari, atunci le dadeam mai departe, pana am ajuns sa stiu exact ce altceva mai vreau pe langa asta a durat ceva, deshi teoretic si practic era de ajuns si acea chitara si gata, dar asha este omul, cu cat are mai mult cu atata ajunge sa vrea mai mult,a cum chiar am tot ce-mi trebuie, am chitarile care dupa atatea altele am decis sa le pastrez pentru ca-mi place cum suna, cum sunt lucrate, cum imi pica in mana, etc, deshi iara prostia m-a indemnat sa le dau ca sa ajung sa am un Jazmaster sunburst ( un moft sau mai degrama un vis al copilariei) tot StratMan m-a adus cu picioarele pe pamant si cu tampenia asta, pentru ca daca-tzi place o chitara, de ce sa te legi la cap cu ceva ce este posibil sa nu-tzi placa in momentul in care o ai in manam deci inca o data multzumesc StratMan, vezi tu the maoam, asta este un om care poate sa dea un sfat pertinent atat in domeniul chitarilor cat si in viatza de zi cu zi, nu vreau sa-i fac acuma statuie aici, ca stitzi cu totzi ca mereu ne-a ajutat cu vastele lui cunoshtintze, dar vreau sa-i dau exemplu lui the Maoam, astia sunt oamenii pe care trebuie sa-i ascultzi si de la care sa invetzi, StratMan, Kapi si mai sunt ei si altzii dar nu ma voi apuca sa fac aici o lista cu oameni pe care dupa sa-i acuzi ca sunt prieteni cu mine si de aia ne laudam intre noi si ne apucam sa dam in cap la restul userilor, problema este sa acceptzi ca sunt oameni care au incercat toate rahaturile la viatza lor si pe buzunarul lor, nu au stat numai sa citeasca pe net tot felul de aberatzii si planuri de publicitate facute de diverse firme producatoare de instrumente sau accesorii, si eu sunt fan Fender, deshi pe langa Fender mai exista o gamajoara de firme faine si bune, unele poate chiar mai bune, dar deja e chestie de gust si de necesitate, asta nu inseamna ca daca unu are Squaier sau Epiphone nu se poate sa sune mai bine decat o alta chitara mult mai scumpa, plus ca poate pentru persoana respectiva care a facut sacrificii sa ajunga sa o aiba, poate suna mai bine decat orice alta chitara din lume, vezi tu, asta este ideea sa invetzi sa te bucuri cu adevarat de un instrument, de o pedala, de orice, eu sunt pasionat de fotografie si exista o mare zicala in domeniu asta" cu un aparat bun oricne poate sa faca o fotografie acceptabila, dar adevarata realizare este sa faci o poza foarte buna cu un aparat de rahat'', asha este si cu chitarile, degeaba are cineva colectzie acasa, important este sa te bucuri de cantatul la chitara nu de ce mega scula ai tu sau altul acasa, faptul ca eu nu sunt un mare sau talentat chitarist, nu inseamna ca nu ma pricep la chitari sau la restul chestiilor din acest domeniu, eu sper ca macar acuma ai invatzat ceva din toate cele scrise de mine si de altzi colegi de forum, ca timpul care l-am pierdut nu a fost pierdut degeaba.

Karpi si StratMan aveti grija ca aveti un mare fan in persoana lu userul de mai sus care tot pronunta cuvantul Maoam :D:)

Fiti copii buni si dati-i un autograf , fiindca ati vazut cate cuvinte bune spune despre voi :)

Eu personal n-am auzit de voi doar de Malmsteen dar inteleg ca voi sunteti mai buni; ghinionul meu ca nu stiam ca existati sa va cer sfatul dar acum stiu datorita userului de mai sus la care tin sa-i multumesc pe acesta cale :D

Bagati ceva informatii suplimentare ceva link-uri sa aud cum cantati

Eu mi-s 0 barat la muzica :D , dar voi cu vasta experienta trebuie sa aveti ceva realizari la activ , asa bagati sa va auzim si noi serios vorbesc .

 

Numai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Karpi si StratMan aveti grija ca aveti un mare fan in persoana lu userul de mai sus care tot pronunta cuvantul Maoam :D:)

Fiti copii buni si dati-i un autograf , fiindca ati vazut cate cuvinte bune spune despre voi :)

Eu personal n-am auzit de voi doar de Malmsteen dar inteleg ca voi sunteti mai buni; ghinionul meu ca nu stiam ca existati sa va cer sfatul dar acum stiu datorita userului de mai sus la care tin sa-i multumesc pe acesta cale :D

Bagati ceva informatii suplimentare ceva link-uri sa aud cum cantati

Eu mi-s 0 barat la muzica :D , dar voi cu vasta experienta trebuie sa aveti ceva realizari la activ , asa bagati sa va auzim si noi serios vorbesc .

 

Numai bine :)

 

Pana tu o sa ontelegi cu ce se mananca muzica si cantatul la chitara trec catiba ani buni.Ai 180 de posturi , toate-s la nivelul acesta de gradinitza ?

Stai si prima data citeste pe forum un an de zle ca sa vezi ce si despre ce s-a tot scris si discutat.

 

@StratMan este un recunoscut specialist in domeniul Fender si mai ales Stratocaster , pe langa ca este un muzician foarte bun.

Cat despre cantat ai linkurile aici in partea de jos al paginii , ai de ascultat cateva schite de compozitii in vesnica schimbare .

 

Malmsteen canta bine si frumos pacat ca in ultimi 20 de ani nu a facut mai nimic , asteptam ceva de la el dar asta este , asa cum tot astept de o viata un album solo instrumental la chitara de la Clapton.E , asa e noi ne facem o imagine si nu se adevereste intotdeauna.

Fii linistit ca noi astia batrani mai avem cate ceva la activ si mai ales avem si multi elevi chitaristi dar si basisti si organisti de care suntem mandri .

 

DECI LINK-uri aici mai jos , numa sa ai rabdare sa asculti cateva zile in sir.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Macar daca ar pricepe ceva din ce asculta, el inca este la nivelul in care intrebarea existentziala este'' oare Superman este mai tare decat Batman?'' important este ca apa trece dar pietrele raman, ca the maoam au fost, sunt si vor mai fii mereu, din pacate.

acu' ..acolo unde nici Dzeu nu da,ce sa mai cerem noi.ii urez suspendare placuta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.