www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunetul


horia_panaitescu
 Share

Recommended Posts

Sunetul e senzatia produsa de organul auditiv impreuna cu zonele specializate din creier relevante. Totul devine "amplu" cand vorbim despre proprietati specifice ale sunetului, inainte sa ajunga la ureche (electronica, acustica), de la ureche la semnal neural (otologie) si de la semnal la senzatie constientizata (psihoacustica).

Cu electronica, acustica si patologia e relativ simplu. Mai complicat e cand incercam sa corelam proprietatile sunetului cu judecati estetice subiective si incepem sa ne certam pe forumuri (nu mai zic de acea specie de oameni care da 300.000 EUR pe un sistem Hi-Fi) :)

Link to comment
Share on other sites

Sunetul e senzatia produsa de organul auditiv impreuna cu zonele specializate din creier relevante. Totul devine "amplu" cand vorbim despre proprietati specifice ale sunetului, inainte sa ajunga la ureche (electronica, acustica), de la ureche la semnal neural (otologie) si de la semnal la senzatie constientizata (psihoacustica).

Cu electronica, acustica si patologia e relativ simplu. Mai complicat e cand incercam sa corelam proprietatile sunetului cu judecati estetice subiective si incepem sa ne certam pe forumuri (nu mai zic de acea specie de oameni care da 300.000 EUR pe un sistem Hi-Fi) :)

 

 

 

Salut

 

Sunetul mai intai de toate este o vibratie si nici decum produs de organul auditiv. Organul percepe vibratiile adica sunetul.

 

Mie imi place sunetul :)

 

 

Salut

 

Nu poate sa-ti displaca. De sunet nu poti scapa, nu il poti refuza. Este peste tot. Sunetul iti da echilibru.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Sunetul NU e senzatia produsa de organul auditiv impreuna cu bla bla bla, pentru ca:

1. desi iti poate creea o anumita senzatie, sunetul ramine sunet iar senzatia ramine senzatie.

2. organul auditiv nu produce "senzatii" daca nu exista o vibratie care sa-l faca sa... vibreze.

 

Gura e un organ care produce sunete. Citeodata si dosul e responsabil pentru anumite vibratii, mai ales dupa o fasole.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Sunetul mai intai de toate este o vibratie si nici decum produs de organul auditiv.

 

M-am gandit la aspectul asta si poti interpreta situatia in ambele feluri insa perspectiva mea spune cam asa: fara ascultator nu exista sunet la fel cum nu exista imagine fara privitor. Un biolog contemporan vorbea despre cum cainii ar putea "mirosi in culori" sau liliecii ar putea "auzi in culori", exemplificand faptul ca perceptia e specializata, evoluata in conformitate cu circumstantele in care trebuie sa functioneze individul/specia. Omului ii e greu sa-si imagineze cum ar putea percepe mediul alte feluri de organe pentru ca asta e natura lui, e dobitoc.

Cam asta-i ideea, elefantul intelege altceva prin "sunet" decat omul, iar cainele si liliacul din nou altceva. Nu exista nici un motiv obiectiv pentru ca o vibratie la 440Hz sa "sune" asa cum o stim noi la fel cum nu exista nici un motiv pentru ca o raza de lumina la 450 THz sa fie rosie.

Deci oscilatia (vibratia) e una si felul in care o interpreteaza (intelege) corpul nostru (sunetul) e alta.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

M-am gandit la aspectul asta si poti interpreta situatia in ambele feluri insa perspectiva mea spune cam asa: fara ascultator nu exista sunet la fel cum nu exista imagine fara privitor. Un biolog contemporan vorbea despre cum cainii ar putea "mirosi in culori" sau liliecii ar putea "auzi in culori", exemplificand faptul ca perceptia e specializata, evoluata in conformitate cu circumstantele in care trebuie sa functioneze individul/specia. Omului ii e greu sa-si imagineze cum ar putea percepe mediul alte feluri de organe pentru ca asta e natura lui, e dobitoc.

Cam asta-i ideea, elefantul intelege altceva prin "sunet" decat omul, iar cainele si liliacul din nou altceva. Nu exista nici un motiv obiectiv pentru ca o vibratie la 440Hz sa "sune" asa cum o stim noi la fel cum nu exista nici un motiv pentru ca o raza de lumina la 450 THz sa fie rosie.

Deci oscilatia (vibratia) e una si felul in care o interpreteaza (intelege) corpul nostru (sunetul) e alta.

 

 

Eu cred k o dai in filozofie.

Te contrazic. Inainte ca sa existe ascultator, noi, omul, "dobitocul" a existat sunetul.

BIG BANG-ul ai uitat?

Deci las-o asa

Link to comment
Share on other sites

Sunetul e senzatia produsa de organul auditiv impreuna cu zonele specializate din creier relevante. Totul devine "amplu" cand vorbim despre proprietati specifice ale sunetului, inainte sa ajunga la ureche (electronica, acustica), de la ureche la semnal neural (otologie) si de la semnal la senzatie constientizata (psihoacustica).

Cu electronica, acustica si patologia e relativ simplu. Mai complicat e cand incercam sa corelam proprietatile sunetului cu judecati estetice subiective si incepem sa ne certam pe forumuri (nu mai zic de acea specie de oameni care da 300.000 EUR pe un sistem Hi-Fi) :)

 

 

Uita-te la ce ai scris.

 

"Sunetul e senzatia produsa de organul auditiv". Explica asta si fane si pe noi sa intelegem ce ai vrut sa spui.

Eu unul nu am inteles nimic.

Te rog explica.

Link to comment
Share on other sites

In ce clasa se face anatomie/fizionomie, a VII-a? Mai este un capitol despre senzatii intr-a X-a, la psihologie. "Mecanismul" e acelasi pentru toate simturile:

stimul --mediu--> organ (senzor) --nervi--> creier (sau coloana vertebrala daca e ceva "urgent" si antreneaza un reflex involuntar)

Odata ajuns semnalul la creier el e "decodificat" de anumite zone specializate (pentru auz e lobul temporal) si informatia abstracta astfel formata interpretata mai departe prin procesele cognitive.

Nu stiu de ce e atat de greu de inteles omul ca un sistem precum oricare altul; e exact ca in studio: daca e stricat microfonul (urechea) nu poti inregistra, daca e intrerupt cablul (nervul) nu poti inregistra, daca e stricat mixerul (lobul temporal) nu poti inregistra, daca e stricat recorder-ul (neuronii mai putin specializati responsabili pentru cognitie si memorie)... sper ca intelegi unde vreau sa ajung.

 

PS: am gasit discutia despre relativitatea perceptiei: http://live7.ted.com/talks/richard_dawkins...r_universe.html

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Noi nu vorbim de anatomie ci de sunet.

Deci ce este sunetul?

Tu spui ca "Sunetul e senzatia produsa de organul auditiv impreuna cu zonele specializate din creier relevante"

Asa definesti tu sunetul ?

Eu cred k vb de chestii diferite. Eu vb de sunet ca si vibratie iar tu imi spui mie de anatomia de clasa a VII a.

Frate e forum de muzica nu de profesori de biologie.

Hai sa o lasam balta

 

Bafta si numai bine

Link to comment
Share on other sites

Oameni bun, "sunet" nu inseamna ceva specific. "Perceptia sonora" e un lucru, si se refera la felul cum auzim noi, si cum percepem sunetul, iar oscilatia longitudinala care se propaga printr-un mediu e altceva. Sunetele nu se aud singure, daca nu am fi noi aici sa avem urechi nu ar insema nimic faptul ca se propaga niste unde degeaba prin aer, iar existenta noastra nu este ceva obligatoriu. Am fi putut avea un organ care 'vede' unde electromagnetice inafara spectrului vizibil, asta nu insemana ca undele au fost facute special pentru noi, ci mai degraba noi am fi evoluat sa le percepem.

 

Cum e vechea intrebare: daca un copac se prabuseste in padure si nu e nimeni in jur, face un zgomot? Raspunsul poate fi da sau nu, in functie de cum definesti 'zgomot'.

 

In esenta, din pdv uman, sunetul este informatie, transmisa printr-un mediu, pe care noi o procesam si o "auzim". In aer, sunt unde longitudinale, analog poate fi transmis ca o oscilatie electrica, iar digital ca biti 1,0, reprezentand amplitudine si informatii masurate la intervale specifice (aka, bit depth si sampling rate). "Sunet", deci, nu este ceva specific.

Link to comment
Share on other sites

Gorele, efectul Doppler e un fenomen fizic, nu psihic. Adicatelea il putem determina si deci prezice rezultatul cand cunoastem circumstantele (ceea ce ne permite sa masuram rata de expansiune a Universului s.a.m.d.). Subiectivismul e altceva: putem prezice cum "aude" urechea pentru ca ii putem masura parametrii fizici dar nu putem sti ce gandeste, cum percepe un anumit individ respectivul sunet. Si daca mai facem un pas de la neuropsihologie la estetica ne intrebam si daca-i place ce aude si de ce.

Poate intr-o zi vom cunoaste creierul in suficient detaliu pentru a-l trata ca pe un sistem determinist (la fel ca un computer, de exemplu). Deocamdata mai avem de speculat :)

Link to comment
Share on other sites

Cine vrea sa puna pariu ca threadul o sa explodeze intr-o cearta analog vs digital? :) Taking all bets.

 

gresit!

o sa mai fie 2-3 pagini despre ce este si nu este sunetul si alte lucruri pe care nu le banuieste nimeni inca . :)

 

edit : Big Bang .... don't know , in schimb Bing Bang era ceva trupa de copii a long , long time ago ....

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Subiectul ãsta e ceva de genul .. fizica cuantica VS gãina și oul. Oare sunetul ar exista daca noi nu am avea urechi? Și.. întâi au fost urechile sau sunetul?

Și dacã bagi o gãinã în prizã, sunetul ei va fi aplificat de rezonanța oului chiar dacã puiul încã nu are urechi? Și o sã aiba overdrive de lãmpi sau de tranzistori?

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Vreau sa scot un sunet cat mai cu coi din vox ad50Vt Xl , detin o chitara cu humuri ...pareri? cine are asa ceva?:)) VReau Sunet!!!! ( e on topic postul ?:)) =)) )

Link to comment
Share on other sites

Pai mai cumpara-ti un coi

Fa un transplant la statie si pune-i un coi.

Ai nimerit bine ca aici se discuta de anatomie.

 

Ce or fi expresiile astea: Coi, Smanes, Smantana etc.

Pe bune s-o fi gandit cineva sa scrie un dictionar al instrumentistilor?

Eu nu inteleg nimic.

 

 

 

Cu chitara care e treaba?

Ce are? Ce e ala hum? humus?

Vrei sa spui zgomot de fond?

 

 

brum?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.