www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Phenomenon - Intre 2 Lumi


Guest PhenomenOn
 Share

Recommended Posts

Tot timpul cand scot un material nou totul e bine pana il pun pe rgc, aici toata lumea (fiind "profesionista") ba comenteaza versurile, ba stilul ca este invechit, ba ca suntem prea promovati fata de ce valoare avem si defapt ei sunt cei care trebuie promovati nu noi.

Nu ma simt rau, daca ati fi spus lucruri adevarate, poate m-as fi simtit rau... Dar asa chiar n-am de ce sa ma supar :) , decat poate dezamagit in ce tara m-am nascut .Altcineva a mai spus si faptul ca n-ar trebui sa scriem despre droguri , el nu stie ca noi zilnic vedem marijuana in fata liceului, n-o incercam, sa nu se subinteleaga.

De altfel Ironside are si el dreptatea lui, cum pot sa pun o piesa pe forum si apoi sa astept lucruri bune???

Deaceea n-o sa mai imi pun materialele aici, deoarece ma fac de ras.

Bre Andrei, io chiar aș vrea sã aud cã ați câștigat finala mondialã GBOB sau cã v-ați întors în Românica plini de bani și succes (la public și la critici) dupã un turneu european.

Românul e comentator, într-adevãr, dar încearcã totuși sã citești dincolo de comentariile intenționat rãutãcioase: sunt piese postate pe RGC care au avut parte de o primire foarte cãlduroasã din partea "specialiștilor" și au fost apreciate aproape unanim, dar dacã deja peste jumãtate dintre pãrerile de pe forum sunt defavorabile unei piese PhenomenOn, ar trebui sã vã întrebați dacã nu cumva e ceva în neregulã. Textele sunt, din pãcate, cel mai mare defect al pieselor voastre și ar trebui sã faceți neapãrat ceva în privința asta.

Luați-o ca pe o criticã constructivã.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e ok, mi-a placut pana au inceput versurile cam naive. Mult mai buna decat "Baga Riffu", si e produsa misto. Vocea e f buna, imi plac armonizarile vocale, dar, din nou, versurile sunt dureroase.

O sa vedeti la facultate, si mai incolo in cariera, drogurile sunt o sabie cu doua taisuri, nu sunt o treaba asa usoara. Cantati despre ceva ce cunoasteti. Atata lume intelectuala azi se chinuie sa legalizeze unele "droguri" si sa invinga ipocrizia conservatorista, iar voi o frecati cu "nu te droga". Macar daca vroiati sa cantati despre dependenta sau depresie sau droguri in general, puteati sa faceti niste versuri mai poetice. Dati un search dupa Pain of Salvation, sau Dream Theater (the glass prison, root of all evil, the mirror, etc).

 

Citind comentariile de aici am crezut ca e ceva super mega penibil, dar nu cred ca e o piesa asa proasta.

Link to comment
Share on other sites

Uite, exact la asta ma refeream: tu acum ai impresia ca noi avem ceva cu trupa voastra. gresit. nimeni nu are nimic cu voi, ati avut o piesa nereusita si atit. e o experienta din care invatati ce sa NU faceti. cred ca ati fost obisnuiti sa primiti numai laude si acum ati dat de greu. o idee ar fi sa remixati piesa, schimbati versurile si sa speram ca iese ceva mai bun.

 

una e sa vezi droguri si alta e sa le consumi. voi doar le-ati vazut si v-ati apucat sa cintati despre ele si uite unde s-a ajuns.

 

repet, nu puneti la suflet felul in care vi se spune ceva. eu as prefera sa mi se spuna pe fatza "ba, esti de *****" decit sa fiu luat pe ocolite.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu stiu care e treaba cu copiii astia, nu m-a interesat, dar ma gandesc si eu ca daca Covaci si Gramm i-au bagat in seama, or sti ei ceva. Negativul nu suna rau, nu e prost produsa cum spun unii. Mi se pare chiar ok soundul.

"Ar trebui sa li se interzica sa cante despre droguri..." Bullshit. Traim intr-o tara libera unde fiecare e liber sa cante despre ce vrea. Asta inseamna libertate de expresie. Jos palaria pentru efort, pentru ca fac asta in loc sa o arda toata ziua la computer sau in fata blocului la table si seminte.

Intr-adevar versurile nu mi-au placut nici mie (chestie de gust), si sunt de parere ca mesajul pe care il contine muzica pe care o canti trebuie sa te reprezinte si sa fie un mesaj sincer. NU mi s-a parut sincer, mi s-a parut mai mult o decizie de marketing de a alege calea asta a militantismului.

Pt Phenomenon:

Mi se pare important sa intelegeti ceva. Cand ceri o parere, asculti parerile, nu spui ca cei pe care i-ai intrebat sunt de *** daca nu-ti place ce auzi. Ti le asumi pe toate. Vreti sa jucati jocul asta, trebuie sa invatati regulile. Trebuie sa invatati ca mai sunt si oameni carora nu le place ce sau cum cantati. Daca vreti sa o faceti, invatati din greseli si faceti-o pentru publicul vostru, care sunt convins ca exista. Cel mai important in ecuatia asta mi se pare sa fii sincer. Cand asta lipseste, publicul simte imediat si te taxeaza. Si de fapt asta cred ca s-a intamplat si aici pe forum, de unde si toate criticile.

Multa bafta in continuare !

:)

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu stiu care e treaba cu copiii astia, nu m-a interesat, dar ma gandesc si eu ca daca Covaci si Gramm i-au bagat in seama, or sti ei ceva. Negativul nu suna rau, nu e prost produsa cum spun unii. Mi se pare chiar ok soundul.

 

:) No comment! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

mai, eu v-am ascultat si mie se pare ca pentru varsta voastra sunteti niste instrumentisti fenomenali. mai ales pustiulica ala de la tobe e un zeu. dar sincer, sunteti copii, cantati despre chestii copilaresti. este intr-adevar un lucru mare ca nu stati si o frecati aiurea in fata calculatorului toata ziua sau ca nu jucati barbut in spatele blocului pe cartonase din desene animate, dar nu puteti sa cantati despre asa ceva. adica la refren "daca pot eu poti si tu". nu va incurajez sa luati droguri de nici un fel, pentru ca e alegerea voastra si oricum sunteti mici, dar nu ar trebui sa cantati despre ce nu stiti.

oamenii iau droguri (mai puternice sau mai usoare) din diverse motive. dar asta e un subiect pe care voi, in afara cazului in care la 13-14 ani v-ati lasat de heroina si abia abia ce va abtineti sa nu mai rulati un cui dupa repetitie, nu ar trebui sa cantati despre asa ceva.

eu niciodata nu apreciez o trupa dupa munca de studio. desigur este extrem de importanta, dar eu apreciez o trupa dupa prestatia live. degeaba in studio sunt super tari daca live solistul falseaza intr-o veselie, bateristul pierde ritmul si restul uita notele. voi din pdv. muzical sunteti de apreciat, dar parerea mea este ca ar trebui sa cantati si voi despre vietile voastre despre cum v-a "frant inima" colega de clasa cand nu a vrut sa mearga cu unu din voi la bal, despre cum v-ati batut chitaristul si basistul pe o fata si dupa au aflat ca s-a cuplat cu solistul, chestii de genul asta. este o intentie desigur onorabila, dar pur si simplu pana nu v-ati confruntat cu ceva sau aveti mai multe informatii decat ca ati auzit la tv "drogurile sunt rele. nu va apucati", sau un film, va rog nu mai compuneti texte pe temele respective. pe de o alta parte instrumentalul e chiar ok. nu este stilul meu( idiot punk si rap-metal) dar este ok...http://www.youtube.com/watch?v=YsPxLxKmqtI uitati-va atenti la asta, si la 18 ani sa alegeti ce credeti

Edited by Bong
Link to comment
Share on other sites

Mai bajeti, piesa suna bine, mesajul este ok - d'apai suna el mai copilaresc, insa ajunge unde trebuie si este clar. De apreciat . Ok, se putea mai nu stiu cum :)... Filozofic, sau la naiba... Tehnic cred ca's alte probleme, ceva distonant... .Solistul are vocea'n formare. Fara suparare. Oricum, e bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Black18
Nu am rezistat pana la jumatea piesei. :)

 

Ba, am si eu o intrebare. Voi v-ati drogat vreodata sa vedeti cum e?

 

 

+1 dom` Shto :)

 

scuze baieti..dar sincer nici eu nu am rez mai mult......dar +1 pt instrumental...suna super pt varsta voastra

Link to comment
Share on other sites

Nu au textier, dovada:
. :))))

 

Am ascultat pe youtube piesa. Mai, dar ai mici sunt bine produsi , nu'i de gluma . Textele's itsy'bitsy, de acord, da' de sunat suna. Adevarul ca la textele astea te cam umfla rasul, fara suparari, de cred ca astea merg la pustani de 12 ani, imi pare rau, pana si aia sunt mai realisti :) - deh, alte vremuri. Pana la urma, trebuie umblat la text si va fi foarte reusit ( fara text, zece )

Link to comment
Share on other sites

niciodata ...indiferent pe cine ai in spate ... niciodata nu faci o piesa rock anti-drog... din 2 motive ... rock= Sex n Drugs (si acuma nu se mai face rock fiindca nu faceti nici sex si nici nu va drogati) ... si 2 frate toate piesele bune din rock au fost facute de drogati ... Deci piesa asta e ca un true-emo care zambeste ...

Link to comment
Share on other sites

Super piesa, lipsa versurile. Pai daca Parazitii au versuri directe in melodia creata special pentru campania "mai pune mana pe o carte" sau cum i-o fi zis ca eram deja plecat pe afara, asta e pentru ca Parazitii au avut de cand ma stiu versuri directe!!! Cum o fi sa-i pui pe ei sa cante nuantat cand toata discografia lor e dusa la extrem cu exprimarea directa, pardon, continut explicit ???

Mesaj pentru trupa Phenomenon sau cel putin pentru cel care s-a suparat pe critici: nu ma intelegeti gresit, versuri ca astea va trag in jos rau de tot, pot fi diferenta intre o cariera de succes (sunteti tineri, aveti suficient timp sa inchegati un stil al vostru, propriu si sa nu mai urmati directiile impuse de adulti) si o cadere in uitare. E frumos ceea ce faceti, dar incercati sa intelegeti si sa cititi printre randurile criticii. Si da, publicul te simte cand nu esti sincer, cand canti despre ceva ce habar nu ai cu ce se mananca.

 

Offtopic sau nu, dar e un exemplu: cafeaua e considerata un drog slab, si nu am simtit nici o secunda impulsul sa ma duc sa o vars in chiuveta cat am ascultat melodia voastra, de fapt am terminat-o linistit, si o sa mai beau una la munca. Oi fi eu slab, oi fi prea dependent ( beau de vreo 16 ani) sau mesajul nu si-a atins scopul? Hmmmm....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.