www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare


Recommended Posts

Se da o cladire in care au fost pozitionate 7 boxe in diferite zone...cablurile aferente fiind trase pana la parter. Intrebarea este cum as putea sa fac ca dintr-un computer (sau orice alt dispozitiv de redare muzica) sa am semnal pentru toate cele 7 boxe?

 

 

ai putea sa le legi in serie(cum stiu ca se face la cabinetele de chitara) sau in paralel,desi cred ca in paralel ar avea fiecare alimentare proprie cu sunet,in sensul ca atunci cand sa zicem ca s-ar arde o boxa celelalte ar functiona,lucru care nu se intampla si in cazul legarii in serie...sper ca nu am spus vreo prostie :|sunt clasa 7-a...iar ce ti-am spus eu m-am bazat pe fizica de anul trecut...sper sa te ajute...

Link to comment
Share on other sites

Cele 7 boxe presupun ca sunt amplasate dupa cum bate vantul, nu? Ca deh, n-avem ingineri de sunet in tara asta...

Presupun ca sunt pasive. Ce impedanta au? Ce putere suporta? Care-i marimea spatiului si destinatia instalatiei?

 

@radu_guitar96: e o mica mare diferenta intre becuri si difuzoare.

Link to comment
Share on other sites

Cele 7 boxe presupun ca sunt amplasate dupa cum bate vantul, nu? Ca deh, n-avem ingineri de sunet in tara asta...

Presupun ca sunt pasive. Ce impedanta au? Ce putere suporta? Care-i marimea spatiului si destinatia instalatiei?

 

@radu_guitar96: e o mica mare diferenta intre becuri si difuzoare.

Sunt amplasate la parter si la cele 2 etaje ale cladirii. Cladirea functioneaza ca o clinica medicala si boxele au fost instalate pentru a asigura un ambient muzical.

Sunt pasive. Nu sunt sigur de impedanta...cred ca este de 8 ohmi. Puterea nu o stiu.

Link to comment
Share on other sites

De obicei la un sistem de PA de dimensiunile astea se folosesc doua tipuri de sisteme:

- amplificatoare mici la fiecare site (difuzor), la care trebuie sa distribui doar semnal de nivel mic, eventual cu buffere intermediare

- amplificator de linie (care scoate semnal la tensiune mare) si difuzoare cu transformator (pentru a aduce semnalul inapoi la tensiune mica si curent mare)

 

Desigur partea electrica e doar una din probleme, mai este si cea acustica.

Nu sunt sigur de impedanta...cred ca este de 8 ohmi. Puterea nu o stiu.

Si cum presupui ca vei duce la capat acest proiect, zicand Tatal Nostru de 3 ori? Daca nu sunt optimizate pentru astfel de aplicatie (latime de banda cat mai mare, in dumnezau-stie-ce incinta) difuzoarele vor suna foarte prost.

 

Imi pare rau ca tre' sa fiu atat de abraziv dar m-am saturat de romani care se plang atata timp cat ei insasi fac lucrurile pe genunchi. Au murit toti inginerii de sunet din Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca tre' sa fiu atat de abraziv dar m-am saturat de romani care se plang atata timp cat ei insasi fac lucrurile pe genunchi. Au murit toti inginerii de sunet din Bucuresti?

cum adica Bucuresti.. ?!?! sorry de offtopic, mai bine ma ignorati..

Edited by Intrusul
Link to comment
Share on other sites

De obicei la un sistem de PA de dimensiunile astea se folosesc doua tipuri de sisteme:

- amplificatoare mici la fiecare site (difuzor), la care trebuie sa distribui doar semnal de nivel mic, eventual cu buffere intermediare

- amplificator de linie (care scoate semnal la tensiune mare) si difuzoare cu transformator (pentru a aduce semnalul inapoi la tensiune mica si curent mare)

 

Desigur partea electrica e doar una din probleme, mai este si cea acustica.

 

Si cum presupui ca vei duce la capat acest proiect, zicand Tatal Nostru de 3 ori? Daca nu sunt optimizate pentru astfel de aplicatie (latime de banda cat mai mare, in dumnezau-stie-ce incinta) difuzoarele vor suna foarte prost.

 

Imi pare rau ca tre' sa fiu atat de abraziv dar m-am saturat de romani care se plang atata timp cat ei insasi fac lucrurile pe genunchi. Au murit toti inginerii de sunet din Bucuresti?

Stiu ca sunt un pic pe langa subiect, tocmai de asta am pus intrebarea. Problema nu este a mea ci a persoanei care detine cladirea si careia i-au fost montate boxele, s-au tras cablurile dar nu i s-a mai prezentat nicio solutie, fiind lasat cu treaba neterminata.

Poate ca nu m-am exprimat eu corect la inceput. As vrea sa stiu daca exista vreo solutie pe care o pot aplica eu sau sa chem pe cineva cu mult mai priceput?

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cine le-a instalat in the 1st place. E trista situatia, oricum, dar nu fara solutie. Trebuie identificat:

- tipul (modelul) difuzoarelor (poate sunt deja cu transformator si iti trebuie doar amplificatorul) si cum sunt montate (in tavan fals? In incinta?)

- cum sunt legate (daca doar a fost tras cablu de la fiecare pana la acelasi punct e cam stupid)

- unde sunt amplasate in relatie cu geometria si functiunile camerelor (circulatie, asteptare, cabinet etc.)

Si da, cel mai bine s-ar ocupa cineva calificat. Proiectul nu e de mare amploare dar dupa cum vezi sunt nenumarate moduri in care-l poti strica.

Ar fi mare pacat daca s-a lucrat degeaba si trebuie luat totul de la capat, dar in functie de pregatirea celor ce le-au montat, ramane o optiune.

Link to comment
Share on other sites

Stiti ce zis Lenin.

 

http://www.jblpro.com/pub/manuals/pssdm_1.pdf

 

Soluti totusi ar fi una din ce cea ce a aratat si @FiveseveN

 

Amplif , un traf de linie --->60-100V ...cate un traf la fiecare dif ptr adaptare.

 

Linia se ia de 600 Ohmi , de la asta raportat la ohmajul difului afli raportul de impedante , respecvtiv raportul de spire .Se poate calcula si cu formula empirica de la traf de retea ( 50Hz) .

Sa cauti si "Output trasnformer design" sau "Output trasnformer calculation" ."Line transformer" etc...daca vrei ceva putin mai calitativ.

http://www.google.ro/search?hl=ro&rlz=...put+transformer

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.