www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Ieftin Si Interesant Marshall


ebh
 Share

Recommended Posts

Am gasit intamplator pe youtube un demo cu un amp mic si nou de la marshall:

(sunt subscribed la user-ul respectiv) si am am fost foarte surprins sa vad ca e doar 700 de ron la mcmusic.

 

Nu l-am testat personal pentru ca momentan nu am nevoie de un amp nou, dar stiu ca sunt multi care cauta un amp pana in 1000de lei si am zis ca poate ii intereseaza. Dupa parerea mea este bun pentru un incepator un amp cu multe efecte, ca poate sa testeze pe pielea lui ce ii place si ce nu (fara sa dea 2-300 de lei minim pentru fiecare pedala care POATE l-ar interesa).

 

Din clip reiese ca ar vorba de noula model de mg15fx, nu stiu pe care il au la mcmusic: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1321

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Am gasit intamplator pe youtube un demo cu un amp mic si nou de la marshall:
(sunt subscribed la user-ul respectiv) si am am fost foarte surprins sa vad ca e doar 700 de ron la mcmusic.

 

Nu l-am testat personal pentru ca momentan nu am nevoie de un amp nou, dar stiu ca sunt multi care cauta un amp pana in 1000de lei si am zis ca poate ii intereseaza. Dupa parerea mea este bun pentru un incepator un amp cu multe efecte, ca poate sa testeze pe pielea lui ce ii place si ce nu (fara sa dea 2-300 de lei minim pentru fiecare pedala care POATE l-ar interesa).

 

Din clip reiese ca ar vorba de noula model de mg15fx, nu stiu pe care il au la mcmusic: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1321

 

Bafta!

 

interesant amp!nu e de neglijat :)

Link to comment
Share on other sites

eu am cantat pe unul..si sincer sa fiu m-a dezamagit..ma asteptam la mult mai mult de la el..dar..na...fiecare cu sunetul care ii place...acel marshall nu mi-a oferit un ton pe placul meu

Link to comment
Share on other sites

Am gasit intamplator pe youtube un demo cu un amp mic si nou de la marshall:
(sunt subscribed la user-ul respectiv) si am am fost foarte surprins sa vad ca e doar 700 de ron la mcmusic.

 

Nu l-am testat personal pentru ca momentan nu am nevoie de un amp nou, dar stiu ca sunt multi care cauta un amp pana in 1000de lei si am zis ca poate ii intereseaza. Dupa parerea mea este bun pentru un incepator un amp cu multe efecte, ca poate sa testeze pe pielea lui ce ii place si ce nu (fara sa dea 2-300 de lei minim pentru fiecare pedala care POATE l-ar interesa).

 

Din clip reiese ca ar vorba de noula model de mg15fx, nu stiu pe care il au la mcmusic: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1321

 

Bafta!

Minunat , si eu as cumpara unul ptr cluburi mici dar am o groaza de statii si difuri stau la job de nu-i loc de ele si efecte am .

 

E super ampliful asta micut .Numa un efect intr-o cutie costa cam atat si asta mai are si amplif si dif plus are si 4 canale .zau ca m-a pus pe ganduri.

Eu cred ca l-am si incercat cand am incercat o chitara copie de Tele la MCMusic si m-a surprins ce ton si ce raspuns bun are .Plus si copia acea de Tele suna bestial.

Link to comment
Share on other sites

De la MG 15 la Meshuggah e cale lunga.

E valabil ce am spus despre amplificatoarele "de incepator/dormitor/repetitii" in general: preamplificatorul or fi bun, poweramp-ul oricum e utilitar, dar difozorul+incinta de dimensiuni mici intodeauna le limiteaza.

De asta majoritatea asociaza amplificatoarele de putere mica cu un sunet "thin"; daca ai un 4X12'' o sa sune ca un Marshall "adevarat"!

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely
Daca ar fi sa faceti o comparatie intre acest Marshall si Blackstar ht5, ce ati recomanda? Precizez ca Blackstar-ul e de 2 ori mai scump ... Ma intereseaza un amp foarte bun pentru a canta in casa, fara sa fie nevoie sa daram pereti cu 100W :)

 

io am mg30 ... la inceput mio placut .... acuma mi se pare urat ... acuma deja trebuia sa imi fi luat deja ht5-u ... adica trec de ka mg30 la ht5... oricum ,,, daca poti sa il cumperi cumparal !!! marshal o sa te plictisesti de el dupa o luna si dupa 3 luni il urasti !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Am gasit intamplator pe youtube un demo cu un amp mic si nou de la marshall:
(sunt subscribed la user-ul respectiv) si am am fost foarte surprins sa vad ca e doar 700 de ron la mcmusic.

 

Nu l-am testat personal pentru ca momentan nu am nevoie de un amp nou, dar stiu ca sunt multi care cauta un amp pana in 1000de lei si am zis ca poate ii intereseaza. Dupa parerea mea este bun pentru un incepator un amp cu multe efecte, ca poate sa testeze pe pielea lui ce ii place si ce nu (fara sa dea 2-300 de lei minim pentru fiecare pedala care POATE l-ar interesa).

 

Din clip reiese ca ar vorba de noula model de mg15fx, nu stiu pe care il au la mcmusic: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1321

 

Bafta!

 

Eu mi-am luat un amp. Marshall MG10 modelul nou de la MC Music . Suna foarte bine raportat la pretul care este ( 350 ron ) . Am avut si alte amplifuri de camera dar nu se compara cu asta desi erau mai scumpe la pret .

As vrea sa va intreb ce parere aveti insa de MARSHALL VINTAGE MODERN 50W COMBO

Am auzit numai lucruri bune despre el . Are doua dif-uri Celestion Green Back de 12" . M-ar interesa daca ati probat si daca se poate canta cu el la nivel de camera ( adica vreau sa spun volum ff mic avand in vedere ca are reglaj master volume ) dar in acelasi timp sa sune bine :)

Intreb fiindca am o posibilitate sa-mi iau de dincolo second-hand la 560 euro unul de aprox 1 an si ceva si ma intreb daca merita , avand in vedere ca nou costa 1300 euro ?

Ma intreb daca s-ar merita un astfel de amplif cu care sa cant in camera daca suna bine la volum ff mic , in locul unui blackstar ht5 care in varianta head cu doua cabinete face vreo 600 euro nou ?

Va rog sa-mi scrieti parerile dvs.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Nu, nu merita. Am statie de 50W (care suna mai bine la volum mic decit orice alta statie probata de mine) in casa si stiu ce inseamna.

Salut Dudu si merci fain de raspuns .

Referitor la Engl-ul tau , am ascultat si intradevar e statie de statie . Chitarile pe care le ai sunt de asemenea super meseriashe , mai ales Gibson-ul .

Revenind insa la ale noastre ...

Se aude chiar asa de tare o asemenea statie la nivel de camera . Precizez ca stau la casa nu la bloc . Ideea e sa sune bine fiindca nu as avea probleme cu vecinii :) , dar nu as vrea sa sune nici chiar asa de puternic incat dupa 2-3 melodii repetate sa devina un chin

Ce parere ai de exemplul asta , tipii care canta par sa stea foarte aproape de statie si nu par sa fie deloc deranjati ca ar fi prea tare volum :

 

 

 

Nu vreau sa te contrazic , ma intereseaza doar parerea ta fiindca sunt convins ca ai incercat mult mai multe statii decat mine

Link to comment
Share on other sites

Tineti minte ca puterea amplificatorului e doar unul din factorii ce determina nivelul sonor posibil. Poate mai mult conteaza ce faci cu ea decat cata ai :)

Un Greenback are "sensibilitatea" 98 dB. Asta inseamna ca daca bagi 1W in el va suna cam la fel de tare ca un pickhammer (98 dB SPL la 1m distanta).

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Tineti minte ca puterea amplificatorului e doar unul din factorii ce determina nivelul sonor posibil. Poate mai mult conteaza ce faci cu ea decat cata ai :)

Un Greenback are "sensibilitatea" 98 dB. Asta inseamna ca daca bagi 1W in el va suna cam la fel de tare ca un pickhammer (98 dB SPL la 1m distanta).

 

Adica in traducere spui defapt ca Marshall Modern Vintage 50WC ar fi un amplif mult prea puternic pentru o camera fiind practic aproape imposibil sa canti cu el incet si sa se auda si fain ?

Cred ca mai intai voi proba unul in magazin sa aud cum suna la volum foarte mic ,

dar inclin spre parerea lui Dudu ca pentru o camera s-ar preta mai mult un Blackstar HT5 . Practic un Marshall Modern Vintage nu ai putea sa-l folosesti nici macar la un sfert din capacitatea lui .

O alta solutie ar mai fi sa-ti izolezi fonic camera dar asta cred ca e foarte scumpa operatiunea :) sau sa-ti iei un atenuator de putere dar ala e vreo 500 de euro ( unu calumea )

Oricum , multam fain de pareri

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.