www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mega Strat


alinu_tau
 Share

Recommended Posts

Exista o solutie pe care n-am incercat-o si vreau sa fac un simplu stratocaster cu configuratie sss sa sune ca ibanezul lui Satriani sau Vai. Cam mult visez nu? :)

Intrebarea e: Ce doze folosesc ca sa scap de sunetul "vintage" si mai ales de "quak" si sa-l fac mai progresiv? Cele cu magneti ceramici sau cu poli magnetizati? Majoritatea humbackerelor folosesc ceramici, dar...??? Sau in modul humbucker toate suna la fel?

post-9842-1255686167_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Exista o solutie pe care n-am incercat-o si vreau sa fac un simplu stratocaster cu configuratie sss sa sune ca ibanezul lui Satriani sau Vai. Cam mult visez nu? :)

Intrebarea e: Ce doze folosesc ca sa scap de sunetul "vintage" si mai ales de "quak" si sa-l fac mai progresiv? Cele cu magneti ceramici sau cu poli magnetizati? Majoritatea humbackerelor folosesc ceramici, dar...??? Sau in modul humbucker toate suna la fel?

 

Incearca o doza DiMarzio Evolution pt bridge...Vai foloseste o doza dinasta. Apropo uitate la modelele lor signature si uitate la specificatii ce doze au si ia-ti dinalea...Poate chiar iti va iesi acel sunet pe care il doresti.

Link to comment
Share on other sites

Exista o solutie pe care n-am incercat-o si vreau sa fac un simplu stratocaster cu configuratie sss sa sune ca ibanezul lui Satriani sau Vai. Cam mult visez nu? :)

 

Tonul lui Satriani e complet diferit de cel al lui Vai.

 

Intrebarea e: Ce doze folosesc ca sa scap de sunetul "vintage" si mai ales de "quak" si sa-l fac mai progresiv?

 

Humbucker (in cazul tau, mai exact single-coil sized humbucker)

 

Cele cu magneti ceramici sau cu poli magnetizati? Majoritatea humbackerelor folosesc ceramici, dar...???

 

De unde ai scos prostia asta nu stiu...

 

Sau in modul humbucker toate suna la fel?

 

Nu!

 

Daca vrei un sunet modern, care "sa nu sune a strat" poti incerca diferite combinatii de humbuckere cu un output mai mare si un sunet mai inchis:

 

Dimarzio: Tone Zone, Air Norton, Paf Pro,etc.-in varianta lor mica

Duncan: Cool Rails, Hot Rails, '59, Custom 5

 

Asa cum s-a mai discutat de foarte multe ori pe forum, alegerea unor doze pentru o chitara nu este asa de simpla. Firmele mari aleg dozele pt chitarile lor in functie de:

 

-caracteristicile de rezonanta ale chitarii

-lemnele folosite

-frecventele care se doresc a fi scoase in evidenta

-tipul de bridge, de neck joint, etc.

 

Sa nu crezi ca daca o sa pui niste Dimarzio Evolution pe un strat o sa il transformi intr-un JEM.

 

Sper sa gasesti pana la urma combinatia de doze pe care o doresti!

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

Incearca o doza DiMarzio Evolution pt bridge...Vai foloseste o doza dinasta. Apropo uitate la modelele lor signature si uitate la specificatii ce doze au si ia-ti dinalea...Poate chiar iti va iesi acel sunet pe care il doresti.

 

Sa nu crezi ca daca o sa pui niste Dimarzio Evolution pe un strat o sa il transformi intr-un JEM.

 

Io zic totusi sa incerce. Chiar is curios cum o sa intre Evo intr-un locas de single coil. :)

Link to comment
Share on other sites

Da, da si io-s foarte curios :) , mie imi place cum apare cate unu pe forum si intreaba ce-s chestiile alea doua negre de sub corzi iar dupa vreo saptamana da sfaturi altora :)

+1 :)

 

@alinu_tau: Is this ,,mega" enough for you?(i know, shit guitar :D ) Sau tre sa fie toate railuri :D ca am asa un proiect in curs da canci $$

 

Squier_0732.jpg

Link to comment
Share on other sites

unele stratocastere au loc destul pentru un humbucker. la squieru' meu daca-i schimb pickguardu (sau daca-l tai pe asta care-l am acum) am loc sa pun 2 humbuckere si un single coil in mijloc. fara rumegus...

Eh, fara rumegus dar cu resturi de plastic.

 

Pentru "alinu_lui" o scurtatura extrem de vizibila pentru a obtine tonul lui Vai chiar pe prima pagina.

 

Succesuri! :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Ceea ce propuneti nu mai arata a strat.. E simplu sa tai si sa pui un humbucker. Dar mie nu-mi place sa-i ucid aspectul in halul ala. Si sa stiti o treaba, prea multe doze omoara sunetul corzilor si sustainul.

 

Tu ai Strat ? sau ceva cu forma de Strat.

 

La chitarele ce nu-s Strat dar si la unele American Strat ai vorba lui @Stratman

 

PISCINA ....nu trebuie sa scoti rumegusul din lemn, hehe.

 

Acestea oricum nu suna a Strat asa ca se pot killeri linistit .

 

FatStrat are la bridge un Humbucker si suna bine.

Daca vrei ton ca lumea incearca doze tip "Blade" la bridge, celalalte pot ramane cele "care le ai avut .

 

In rest cum s-a spus si s-a mai doscutat tonul depinde de multe.

 

Tonul distosionat depinde de distorsionator+EQ +statie +tonestack boxa.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest The Moan
Exista o solutie pe care n-am incercat-o si vreau sa fac un simplu stratocaster cu configuratie sss sa sune ca ibanezul lui Satriani sau Vai. Cam mult visez nu? :)

Intrebarea e: Ce doze folosesc ca sa scap de sunetul "vintage" si mai ales de "quak" si sa-l fac mai progresiv? Cele cu magneti ceramici sau cu poli magnetizati? Majoritatea humbackerelor folosesc ceramici, dar...??? Sau in modul humbucker toate suna la fel?

 

Daca intradevar ai un Strat original e pacat sa-i strici sunetul vintage . Mai bine il vinzi la cineva care stie sa aprecieze o asemenea chitara si iti iei Ibanez .

Daca vrei insa sa canti heavy metal dar sa pastrezi in continuare caracteristicile unui Strat ( sunet de single coil ) , recomandarea mea este urmatoarea : DiMarzio HS3 in bridge , DiMarzio YJM in neck . Doza din mijloc poate ramane neschimbata . Sunt singurele doze care pastreaza cel mai bine sunetul original de strat fiind insa 100% silentioase ( fiindca sunt stack humbuckers ) , suna foarte bine si articulat pe overdrive .

Nu suna foarte grozav pe clean-uri fiindca au output foarte mic , dar pentru clean-uri poti folosi si doza din mijloc fiindca dozele Fender originale suna foarte mishto pe clean .

Link to comment
Share on other sites

Nu suna foarte grozav pe clean-uri fiindca au output foarte mic

 

Elaboreazã te rog, cã nu știu ce treabã are cleanul cu asta...

Link to comment
Share on other sites

Elaboreazã te rog, cã nu știu ce treabã are cleanul cu asta...

 

Nu cred ca e cazul, ne-am obisnuit cu asemenea gen de afirmatii de la acest user. Si eu am constatat ca cel mai bine pe clean suna dozele single coil de la Fender, am incercat si SD, si doze de la altii inclusiv DiMarzio, dar tonul cel mai apropiat de cel vintage tot dozele Fender le aveau.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e cazul, ne-am obisnuit cu asemenea gen de afirmatii de la acest user. Si eu am constatat ca cel mai bine pe clean suna dozele single coil de la Fender, am incercat si SD, si doze de la altii inclusiv DiMarzio, dar tonul cel mai apropiat de cel vintage tot dozele Fender le aveau.

 

Corect, sau dozele "asociate" precum Kinman, Suhr s.a. O doza cu output mare, mai ales pe un amp cu lampi va tinde sa distorsioneze, sa sune spart (vorbim de clean).

Link to comment
Share on other sites

Exista o solutie pe care n-am incercat-o si vreau sa fac un simplu stratocaster cu configuratie sss sa sune ca ibanezul lui Satriani sau Vai. Cam mult visez nu? :)

Intrebarea e: Ce doze folosesc ca sa scap de sunetul "vintage" si mai ales de "quak" si sa-l fac mai progresiv? Cele cu magneti ceramici sau cu poli magnetizati? Majoritatea humbackerelor folosesc ceramici, dar...??? Sau in modul humbucker toate suna la fel?

 

:) asa ar face toti,nu crezi?

Iar ajungem la discutia interminabila de ce aia a lu' Vai costa 2000euro si ceva asemanator costa 200euro.

 

P.S.Asa pentru o cultura generala...numai doza de sustain(kit-ul fernandes) costa 250euro de pe chitara lu' Vai,iar restul nu cred ca sunt mai jos de 80euro/bucata....apoi vine lemnul(foarte important) si restul...Amp-urile,EQ-urile efectele sunt pe planul doi.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Exista o solutie si mai buna decat mega-strat-ul.

 

Lasati stratocasterul cum l-a facut mama lui si luati-va un superstrat.

Am incercat diverse doze pe un Fender Stratocaster 1957 reissue si pana la urma tot cele originale erau cele mai potrivite

Asa ca am rezolvat problema asta cumparand un superstrat, mai exact un Ibanez Prestige.

Cele doua chitari se completeaza de minune.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Elaboreazã te rog, cã nu știu ce treabã are cleanul cu asta...

 

Salut .

Nu suna rau dar au un output mic . Dozele Fender au un output mai mare si suna mai bine pe clean , au mai mult brilianta decat DiMarzio HS3 care suna cel mai bine pe overdrive .

 

Nu cred ca e cazul, ne-am obisnuit cu asemenea gen de afirmatii de la acest user. Si eu am constatat ca cel mai bine pe clean suna dozele single coil de la Fender, am incercat si SD, si doze de la altii inclusiv DiMarzio, dar tonul cel mai apropiat de cel vintage tot dozele Fender le aveau.

 

Ce fel de doze DiMarzio pt. Strat ai incercat tu dl. "user" ; poti sa ne si spui sau e secret ? :)

Link to comment
Share on other sites

Gyzmo.

Sunã așa de "spart" încât le-a scos la vânzare. :)

 

 

Heheheh ... geologii astia...tare ii mai iubesc, c-au simtul umorului, deci "ai cu cine dom'le, ai cu cine" (nu ca in reclama)

 

Cred ca Dimitryus nu se referea la Kinman sau Suhr ca fiind doze de output mare, si mai departe sa sune spart. Frazarea e putin de vina, daca se citeste din viteza

 

Dozele Suhr V60LP sau Fletcher-Landau nu au un output asa mare ... dimpotriva, toti producatorii boutique tind sa le fabrice catre dozele de Custom Shop asa cum se faceau pe vremuri, iar caracteristica lor forte NUMAI output-ul nu era.

 

Cat despre Kinman, numai de lauda. Super doze, super design. Cine zice ca suna spart cred ca numai obiectiv nu e (ca sa nu zic alfel)

 

Eu le vand din cu totul alte motive si probabil voi regreta la fel de mult cum am facut-o cand am vandut un alt set de Trad Set de la Kinman, si evident ca nu am rezistat mult si am luat din nou..actualul set.

 

Doftor X, stiu ce zici (ai dreptate), ai ironie fina fata de situatoa asta cand romanasii nostri vand chestii cu vicii ascunse, etc. mai ales ca motivul vanzarii tocmai viciul ascuns il reprezinta.

 

Nu e si cazul aici, din fericire.

 

Ontopic, mai e mult pana departe, unde "departe" = reteta tonului VAI cu bani putini

Link to comment
Share on other sites

Salut .

Nu suna rau dar au un output mic . Dozele Fender au un output mai mare si suna mai bine pe clean , au mai mult brilianta decat DiMarzio HS3 care suna cel mai bine pe overdrive .

 

 

 

Ce fel de doze DiMarzio pt. Strat ai incercat tu dl. "user" ; poti sa ne si spui sau e secret ? :)

 

Uite daca chiar esti curios iti spun: HS3, Area 58, Cruiser, FS1 si cred ca in format de single coil cam atat. Am incercat si un PAF Pro in bridge-ul unui strat HSS si nu suna tocmai rau. Cel mai aproape de ce trebuie au sunat Area 58, dar parca totusi le lipsea ceva, parca nu aveau ton real de strat cu ele, erau mai reci si cu mai putine armonici.

Link to comment
Share on other sites

Heheheh ... geologii astia...tare ii mai iubesc, c-au simtul umorului, deci "ai cu cine dom'le, ai cu cine" (nu ca in reclama)

 

Cred ca Dimitryus nu se referea la Kinman sau Suhr ca fiind doze de output mare, si mai departe sa sune spart. Frazarea e putin de vina, daca se citeste din viteza

 

Dozele Suhr V60LP sau Fletcher-Landau nu au un output asa mare ... dimpotriva, toti producatorii boutique tind sa le fabrice catre dozele de Custom Shop asa cum se faceau pe vremuri, iar caracteristica lor forte NUMAI output-ul nu era.

 

Cat despre Kinman, numai de lauda. Super doze, super design. Cine zice ca suna spart cred ca numai obiectiv nu e (ca sa nu zic alfel)

 

Eu le vand din cu totul alte motive si probabil voi regreta la fel de mult cum am facut-o cand am vandut un alt set de Trad Set de la Kinman, si evident ca nu am rezistat mult si am luat din nou..actualul set.

 

Doftor X, stiu ce zici (ai dreptate), ai ironie fina fata de situatoa asta cand romanasii nostri vand chestii cu vicii ascunse, etc. mai ales ca motivul vanzarii tocmai viciul ascuns il reprezinta.

 

Nu e si cazul aici, din fericire.

 

Ontopic, mai e mult pana departe, unde "departe" = reteta tonului VAI cu bani putini

E bine, nea Gyzmo. Tu cu experiența, io cu glumițele și bãiatu' ãla (Malmsteen Junior, The Moan, etc.) cu documentația. O punem de-un biznis? :)

 

Scuze pentru offtopic! :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

E bine, nea Gyzmo. Tu cu experiența, io cu glumițele și bãiatu' ãla (Malmsteen Junior, The Moan, etc.) cu documentația. O punem de-un biznis? :)

 

Scuze pentru offtopic! :)

 

O punem taica, ca doar "ai cu cine, ai cu cine", nu? O sa fim noi contra curentului: deschidem biznis pe timp criza.

 

Ne urez succes!

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
E bine, nea Gyzmo. Tu cu experiența, io cu glumițele și bãiatu' ãla (Malmsteen Junior, The Moan, etc.) cu documentația. O punem de-un biznis? :)

 

Scuze pentru offtopic! :)

 

:) Ar fi bine sa stiu macar 15% din ce stie Malmsteen si sa am macar un amplif pe lampi si un cabinet Marshall 4x12 cu speakere Celestion Greenbacks dar din pacate mai e mult pana departe :D

 

Scuze de offtopic !

Link to comment
Share on other sites

S-a inteles complet gresit, evident din citirea superficiala a posturilor.

 

Dupa cum a remarcat si Gyzmo, eu am confirmat cele spuse de Marius - Blackthorn, cum ca dozele Fender (single coils) suna (in opinia mea) cel mai bine pe clean, si ca sa ma dau destept am mai dat 2 exemple de doze, Kinmann si Suhr (nu le am dar le-am probat chiar pe chitarele lui Sorin-Gyzmo). In schimb o doza cu output mare sau o doza activa (am asa ceva) va suna mai putin expresiv din cauza semnalului mai mare care intra in preamp (lucru dorit atunci cand intervine ceva drive). Insa utilizand volumul chitarei in cazul dozelor cu output mare, poti canta si clean fara sa "distorsioneze" preampul.

 

Din cate ii cunosc eu si pe Sorin si pe Marius, cam sufera de ceva GAS si le-au trecut multe doze prin chitare-mai multe decat unora. :)

 

Cum spunea un eminent om, "parerea mea"!

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
"Schimba femeile ca pe doze". Sa speram ca totusi sosetele le schimba cel mai des :D

 

Mai bine schimbi femei decat doze :) , sau poate te atasezi emotional de una si nu mai vrei s-o schimbi :):) . Asa e si la chitari ,poate sa nu fie cea mai grozava chitara dar sa aiba valoare sentimentala :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.