www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Degete Prea Mici?


Guest Cron0s
 Share

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest dan_tyr

Eu cred ca am mana prea mare :) . Pe bune acum.

 

Cine e dispus sa parieze ca eu va bat pe toti de aici desi am 14 ani si de 2 saptamani am pus mana pe chitara? :)

post-11125-1251969481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca am mana prea mare :) . Pe bune acum.

 

Cine e dispus sa parieze ca eu va bat pe toti de aici desi am 14 ani si de 2 saptamani am pus mana pe chitara? :)

 

pana la urma..nu marimea conteaza..ci cum o folosesti :>..

Link to comment
Share on other sites

Vad ca s-a deviat rau de tot de la subiect... sa incerc sa il aduc pe cale cea buna (sau macar initiala) :)

 

Multi recomanda pentru maini mai mici chitare cu scala mai scurta. Nu ma refer neaparat la 3/4 pentru ca sunt exagerat de mici, dar de exemplu cele cu scala de 24" de la fender (jaguar, mustang, jagstang, etc) sunt foarte apreciate in randul celor care nu concureaza cu usurinta cu hendrix la capitolul dimsensiunea mainii. Daca o sa dai ceva search pe google o sa te lamuresti singur.

 

Ai putea sa incerci aceasta metoda sa vezi daca te coafeaza.

 

Daca ti se par scumpe chitarele de mai sus, poti sa incerci variantele de la squier: duo-sonic daca vrei single coil, sau jagmaster pe humbuckere. Da o tura pe la guitarshop sa le incerci daca ai ocazia (duo sonic il au pe stoc sigur ca am fost acum cateva zile si era).

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Vad ca s-a deviat rau de tot de la subiect... sa incerc sa il aduc pe cale cea buna (sau macar initiala) :)

 

Multi recomanda pentru maini mai mici chitare cu scala mai scurta. Nu ma refer neaparat la 3/4 pentru ca sunt exagerat de mici, dar de exemplu cele cu scala de 24" de la fender (jaguar, mustang, jagstang, etc) sunt foarte apreciate in randul celor care nu concureaza cu usurinta cu hendrix la capitolul dimsensiunea mainii. Daca o sa dai ceva search pe google o sa te lamuresti singur.

 

Ai putea sa incerci aceasta metoda sa vezi daca te coafeaza.

 

Daca ti se par scumpe chitarele de mai sus, poti sa incerci variantele de la squier: duo-sonic daca vrei single coil, sau jagmaster pe humbuckere. Da o tura pe la guitarshop sa le incerci daca ai ocazia (duo sonic il au pe stoc sigur ca am fost acum cateva zile si era).

 

Bafta!

Scala nu-i o problema decat daca ai mainile scurte, nu degete mici. In cazul asta (adica degete mici/scurte), dificultatile apar din cauza profilului si grosimii gatului.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Pentru unii degetele mici sunt un avantaj pentru altii un dezavantaj. De exemplu Stevie Ray Vaughan avea palme foarte mari, deci degete foarte mari si ati vazut pe youtube macar cum canta ( RIP ), in schimb Malmsteen vikingul are degetele mici si grase si totusi... no comment. Fiecare cu mana lui frate... :) la chitara sa canti nu trebuie sa ajungi cu un deget pe tasta 1 si cu altu pe tasta 10, adica ce sa canti asa? nu inteleg... eu zic ca e suficient ca un chitarist sa poata ocupa cu degetele un spatiu de 5 freturi ( mai ales de la fretul 1) si ma refer degetu aratator si degetul mic.

Am mai citit ceva ca daca ai degete prea mici sa canti la slide... ( bullshit :) ) ... exerseaza in continuare si vei reusi . Si nu te gandii ca eu dau aici lectii de viata, vorbele astea mi-au fost transmise si mie candva(asta pt cei care sar la harta).

Link to comment
Share on other sites

Guest Matianu

Scuzati ca imi pun intrearea aici, dar nu am vrut sa fac un alt post.

Poate itnreabrea e stupida, dar pe mine ma enerveaza

Cand fac acordurile trebuie sa apas tare rau? Adica inteleg ca trebuie sa apas tare, dar la mine la chitara(e noua, dn Germania) trebuei sa apas super tare, cumva e dezacordata, deabea mai pot scrie la tastatura, ma dor degetele extrem de rau...

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Scuzati ca imi pun intrearea aici, dar nu am vrut sa fac un alt post.

Poate itnreabrea e stupida, dar pe mine ma enerveaza

Cand fac acordurile trebuie sa apas tare rau? Adica inteleg ca trebuie sa apas tare, dar la mine la chitara(e noua, dn Germania) trebuei sa apas super tare, cumva e dezacordata, deabea mai pot scrie la tastatura, ma dor degetele extrem de rau...

 

Multumesc anticipat!

 

Si eu sunt incepator,dar ai chitara clasica sau acustica?

 

Si in plus,poate corzile sunt foarte departate de griff (cred ca se zice).

 

Peste cateva zile/luni te vei obisnui,asa am fost si eu :)

Link to comment
Share on other sites

Scuzati ca imi pun intrearea aici, dar nu am vrut sa fac un alt post.

Poate itnreabrea e stupida, dar pe mine ma enerveaza

Cand fac acordurile trebuie sa apas tare rau? Adica inteleg ca trebuie sa apas tare, dar la mine la chitara(e noua, dn Germania) trebuei sa apas super tare, cumva e dezacordata, deabea mai pot scrie la tastatura, ma dor degetele extrem de rau...

 

Multumesc anticipat!

 

e ceva normal sa te doara la inceput..era mai straniu daca nu te durea :)..cu timpul nu o sa te mai doara...si e mai bine daca canti pe ceva care are corzile distantate de grif la inceput..pentru ca nu vei avea probleme cand o sa canti pe alte chitare...daca este chiar asa rau..ia-ti niste corzi extra light

Link to comment
Share on other sites

Guest darklord
Ok, nustiu cat de stupida o sa fie intrebarea asta dar o s-o pun oricum

Am mainile destul de mici, si destul de inghesuite din cate observ.Adica foarte dificil si pe un plan oarecum inclinat deabia pot sa tin cate un deget pe tastiera incepand cu fretul 5(fara sa ridic degetele). De pe fretul 1 imi e imposibil sa ating cu degetul mic fretul 4, nici nu are sens sa zic ca daca totusi dezlipesc usor degetul 1 de pe primul fret cat sa ating cu degetul mic fretul 4, nu am pic de forta sa apas. Iar asta vine dupa ce vad o gramada de persoane care nu au nici o problema in a atinge primele 4 taste fara sa incline deloc degetul.

Am inteles ca mai creste din flexibilitate si forta degetelor, dar am 21 de ani, nu e ca si cum m-as apuca de mic . Iar un exercitiu gasit pe net pe siteul lui justin, imi e aproape imposibil.

So....trec la metode chinezesti ?

 

Da deci chiar asa e caci daca ai degete lungi ai un avantaj.Deja cand te duci sa zicem in liceul de arte la chitara undeva,cu aia incep iti verifica degetele.DAR asta nu inseamna ca nu poti invata chitara daca ai degete scurti.Trebe sa exersezi mult si incet ca sa ti formezi o technica la mana.Si cu timpul vei putea canta din ce in ce mai bine.Vei fii mai flexibil la mana.

 

La inceput fiecare chitarist se chinuie sa-si puna bine degetele etc si le vine greu si lor sa faca treaba buna din start.

 

Dar eu ti zic ca daca iti place chitara nu te da batut exerseaza cat mai mult si eu zic ca vei putea sa fii bun.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sal..am si eu degete mai mici si nu pot sa prind power chord nici cum cu aratatorul si inelarul (folosesc aratatorul si degetul mic) Am mai si avut aratatorul rupt sudandu-se putin stramb . Ma ajuta cineva cu un exercitiu prin care pot sa maresc distanta dintre aratator si inelar ?? .....sunt sigur ca m-ar ajuta si la partea de solo !!!

 

Multumesc !!

Link to comment
Share on other sites

Shawn Lane... 'nuff said

 

Shawn Lane canta pe Vigier Shawn Lane Signature care are scale length-ul de 24.8 deci foooarte putin mai mare decat 24.75-ul de la Gibson. Deci se pare ca te ajuta scala mai mica atunci cand ai degete scurte. Chiar daca pe hartie intre 25.5 si 24.75 pare diferenta mica, la mana se simte, si inca foarte tare. mai ales cand vrei sa faci chestii tehnice care implica streching mare.

Link to comment
Share on other sites

Deja cand te duci sa zicem in liceul de arte la chitara undeva,cu aia incep iti verifica degetele.

Nu cred ca este chiar asa.Cred ca cel mai important este ca fiecare sa gaseasca o pozitie corecta si anatomica pentru mana lui.Daca degetele sunt mai scurte, griful ar trebui sa fie pozitionat ceva mai sus pentru a nu tine bratul incordat.

Link to comment
Share on other sites

Shawn Lane canta pe Vigier Shawn Lane Signature care are scale length-ul de 24.8 deci foooarte putin mai mare decat 24.75-ul de la Gibson. Deci se pare ca te ajuta scala mai mica atunci cand ai degete scurte. Chiar daca pe hartie intre 25.5 si 24.75 pare diferenta mica, la mana se simte, si inca foarte tare. mai ales cand vrei sa faci chestii tehnice care implica streching mare.

Damn, am 25.5 :)

Link to comment
Share on other sites

no offence dar eu fara sa fac exerciti la care trebuia sa imi tin degetele "cracanate" pot sa ajung de la fretul 1 la fretul 5 (aplicand in acelasi timp forta necesara ca sa sune bine) si am 13 ani :)) :)

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

Sal..am si eu degete mai mici si nu pot sa prind power chord nici cum cu aratatorul si inelarul (folosesc aratatorul si degetul mic) Am mai si avut aratatorul rupt sudandu-se putin stramb . Ma ajuta cineva cu un exercitiu prin care pot sa maresc distanta dintre aratator si inelar ?? .....sunt sigur ca m-ar ajuta si la partea de solo !!!

 

Multumesc !!

 

O idee ceva ????

Link to comment
Share on other sites

Killminster nu are degete lungi si uita-te sa vezi ce poate face cu ele.

 

Probabil nu le are cat Vai sau Gilbert, dar degetele lui Kilminster in nici un caz nu sunt scurte!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.