www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica Buna !


caius
 Share

Recommended Posts

Poate ca multi dintre voi v-ati intalniti cu altii care asculta un gen muzical diferit de al vostru si zic despre al vostru ca nu e bun, nu fac muzica etc. Putem sa vorbim aici despre tot, cum ar fi: heavy metalul este zgomot, muzica clasica este plictisitoare pt altii, folkul e o muzica simpla(cateva acorduri si versurile), rapul reprezinta doar recitare etc. Asa ca va invit sa va aparati genul muzical favorit al vostru sa ii aduceti argumente de ce ar fi cel mai bun, de cel mai de calitate si bineinteles sa fie ascultat din placere.

Link to comment
Share on other sites

De ce sunt manelele "muzica rea"? Pentru ca versurile promoveaza un lifestyle care nu e in concordanta cu "bunele moravuri"? Asta inseamna ca o manea instrumentala inceteaza sa mai fie "muzica rea"?

Dragii mei... nu manelele trebuie blamate ci cocalarii care le asculta si le inghit orbeste "mesajul". Aceeasi poveste cu "rocherii satanisti": sunt o gramada de oameni inteligenti si la locul lor care asculta Burzum si Deicide dar nu auzim la stiri de ei ci de copii teribilisti care confunda arta cu filosofia.

Nu exista prost gust, exista doar ignoranta. And plenty of it.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

De ce sunt manelele "muzica rea"? Pentru ca versurile promoveaza un lifestyle care nu e in concordanta cu "bunele moravuri"? Asta inseamna ca o manea instrumentala inceteaza sa mai fie "muzica rea"?

Dragii mei... nu manelele trebuie blamate ci cocalarii care le asculta si le inghit orbeste "mesajul". Aceeasi poveste cu "rocherii satanisti": sunt o gramada de oameni inteligenti si la locul lor care asculta Burzum si Deicide dar nu auzim la stiri de ei ci de copii teribilisti care confunda arta cu filosofia.

Nu exista prost gust, exista doar ignoranta. And plenty of it.

 

:) AMIN

Link to comment
Share on other sites

Cate ar mai fi de completat, sa vedem: profanatorii de exemplu se impart in multe categorii, voi enumera cateva (copii teribilisti, copii refulati aburiti de vaporii alcolului, accidente sexuale in jurul monumentelor funerare, culturi neopagane, etc.) Totusi aceste personaje nu dauneaza atat de mult societatii precum taranii veniti la oras care indobitocesc tanarul orasean cu manele si populara corcita cu sarbeasca si muzica de pahar, ei nu au valori si nici teluri, o mica parte devin intelectuali. In mediul rural manelele au prioritate deoarece textele lor cuprind multe obiceiuri animalice adaptate de tanarul taran, nu mai exista muncitorul lucrator de camp care se trezeste dimineata la 4 si doarme la 8 seara ci doar lenesul care isi violeaza rudele de varsta 3 a din mai multe motive, exemplu (bani, refulari sexuale, MANELE, Guta, Minune, etc.)

In concluzie cine este vinovat pentru toata degenerarea asta sociala atat in mediul rural cat si urban? ... he he, va zic eu, incultura si inconstienta conceperii unor versuri care instiga la faradelegi si violenta... (nu fac referire doar la manele :) )

De ce sunt manelele "muzica rea"? Pentru ca versurile promoveaza un lifestyle care nu e in concordanta cu "bunele moravuri"? Asta inseamna ca o manea instrumentala inceteaza sa mai fie "muzica rea"?

Dragii mei... nu manelele trebuie blamate ci cocalarii care le asculta si le inghit orbeste "mesajul". Aceeasi poveste cu "rocherii satanisti": sunt o gramada de oameni inteligenti si la locul lor care asculta Burzum si Deicide dar nu auzim la stiri de ei ci de copii teribilisti care confunda arta cu filosofia.

Nu exista prost gust, exista doar ignoranta. And plenty of it.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Fie ca versurile iti spun sa spargi capu cu un ciocan la vecinu pe care nu il suporti ... Trebuie sa fi imbecil sa faci asta ... ei bine ... is multi imbecili ..

Link to comment
Share on other sites

Defapt stati...manelele provin din Turcia. Acolo cu muzica lor vrajeau serpi, iar cocalarii inculti si boi cu minti de reptila sunt tot vrajiti de aceasta muzica. Oricum la manele poti pune orice versuri like "I'm gonna leave you babe" sau "I've got my bell and I'm gonna take you to hell"...orice poti avea ca versuri ca tot oribil va suna pt ca e de prost gust, e kitsch. Deci manelele cu sau fara versuri jalnice tot de prost gust raman.

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
pt mine asta e muzica buna!!!

 

ENJOY!!!! :)

 

da:)) . is talente innascute astia.

 

muzica buna mi se pare aia care iti da fiori de placere,care te face sa "dai din cap".degeaba ascult niste shreduri cu viteza luminii...daca ii doar tehnica acolo,fara feeling.Sper sa nu supar pe nimeni,dar asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

muzica buna este aceea care are un sens, un mesaj...acesta fiind un argument impotriva acelor persoane care zic ca exista si manele cu sens... :)

 

anyway...muzica buna este cea care te face sa te simti bine este melodia care te reprezinta este modul de exprimare prin care tu poti sa fi tu insati (aici fara exagerari de genu ca eu sunt un cocalar si maneaua ma reprezinta)

 

si inca ceva...

muzica buna este muzica care NU, repet care NU este comerciala

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

De ce as nu fie comerciala ??? daca e comerciala inseamna ca le place la lume !! nu exista muzica buna . exista muzica care imi place !!! si muzica comerciala este destinata la anumite persoane cu gusturi mai light si putin spirit critic ... idea este sa faci muzica care sa le placa la lume ! si daca le place o cumpara...

adica madona e muzica buna la fel ca tot ce vinde mult si bine... e buna pentru aia care o asculta ... si e facuta special pentru ei ... nu cred ca putem spune ca de exemplu metallica este muzica mai buna ca madona pentru ca este destinata la alt public , si este relativ ... :)

Link to comment
Share on other sites

idea este sa faci muzica care sa le placa la lume !

corect zis ar fi "sa faci muzica care sa fie placut de mai multa lume" nu "care sa le placa la lume"

si dupa cum cred ca observi....muzica placuta de "lume" este maneaua

deci eu acuma at trebui sa cant manele care "sa le placa la lume"...

nu mersi, imi mentin demnitatea

Link to comment
Share on other sites

corect zis ar fi "sa faci muzica care sa fie placut de mai multa lume" nu "care sa le placa la lume"

si dupa cum cred ca observi....muzica placuta de "lume" este maneaua

deci eu acuma at trebui sa cant manele care "sa le placa la lume"...

nu mersi, imi mentin demnitatea

 

gogule, el nu e roman, asa ca n-are nevoie de lectiile tale de gramatica si are timp sa invete gramatica oricum.

 

daca nu aveti argumente inteligente, sau macar folositoare, de ce dati lectii de gramatica?

 

oricum aia care canta muzica sa faca bani ii doare in poponeatza de niste mucea... oamenii au de intretinut familii...

 

p.s. v-am zis ca mai degraba as asculta un lautar adevarat cu orchestra decat aceleasi coveruri de "sweet home alabama", "metallica-anythin"... and shit like that?

 

p.s.2 .. s-a mai discutat aceasta discutie si in alte discutii pe forum... discutati cu search-ul

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Defapt stati...manelele provin din Turcia. Acolo cu muzica lor vrajeau serpi, iar cocalarii inculti si boi cu minti de reptila sunt tot vrajiti de aceasta muzica. Oricum la manele poti pune orice versuri like "I'm gonna leave you babe" sau "I've got my bell and I'm gonna take you to hell"...orice poti avea ca versuri ca tot oribil va suna pt ca e de prost gust, e kitsch. Deci manelele cu sau fara versuri jalnice tot de prost gust raman.

 

Asta DA!

 

Aflam lucruri noi , bine ca mai citesc rgc.ro

Link to comment
Share on other sites

Problema este ca in loc sa imparta productiile muzicale in functie de calitatea fiecareia dintre ele, majoritatea impart genurile in bune si rele.

Nu cred ca trebuie demonstrat ca exista/poate exista valoare si non-valoare in interiorul oricariui stil asa ca nu inteleg de ce ne certam de fapt.

 

"Muzica rea: manele

Muzica buna: orice in afara de manele" .. yeah right!

 

Parerea mea este ca toata ostilitatea atat de vehementa a unora contra manelelor este de fapt o manifestare a urii pt tigani. Aceeasi categorie mai face urat la hiphop.. adica la negri. Daca gasiti un tigan corcit cu negru si nascut in Moldova aveti anticristul manca-v-as. :)

 

Normal, 99% dintre manele sunt de un prost gust total si restul de 1% doar presupun ca exista pt ca nu le-am ascultat inca dar sa fim seriosi, Ozzie Osbourne e culmea rafinamentului?.. etc etc etc

 

Vreti ceva bun dintr-un gen mai putin familiar voua?.. cautati Sasha - Involver sau un set Hernan Cattaneo :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Super Ornitorincul

a mai observat cineva ca gangsta rap-ul si rap-ul normal seamana cu maneaua, nu ca si compozitie, ci ca tema muzicala?

Link to comment
Share on other sites

nici pt mine nu exista muzica buna sau rea sau ceva... manelele nu sunt "rele" asa cum nici deathgrindu nu e "rau", sunt doar niste sunete carora le dam o anume semnificatie.. pt mine de exemplu Dimmu Borgir suna ca si cum ai pune o ciocanitoare sa dea in premier cu niste tipete pe fundal, pentru altii suna ca un cor de ingeri.

 

problema nu e maneaua in sine, ca si eu am ascultat 2-3 manele la petreceri, v-i se pare ca ma-m prostit macar unpic? :)

 

problema e prostia si ignoranta.. crezi ca daca badea gigi de la stana care are 2 clase mai putin ca trenul era crescut cu dream theater sau rush acuma era mai destept? da, pentru ca insasi muzica Dream Theater instiga la citit Ion Creanga si recitat Eminescu!!!!

 

 

sa fim seriosi, am vazut destui retarzi in mai toate genurile de muzica, nici o muzica nu te prosteste sau ceva, cum a zis si Cezar "problema nu e in stele, problema e in noi"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.