www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doua Electrice


Guest Johnny93
 Share

Recommended Posts

Guest Johnny93

Dragi chitaristi,

o mica intrebare..

adica,mai bine incep cu inceputul

Eu si un tovaras vrem sa ne achizitionam saptamana aceasta cate o electrica,defapt,aceeasi marca ..daca poate fi numita marca o copie dupa Fender Stratocaste..oricum 400 lei mi se pare un pret rezonabil..ma rog

Intrebarea mea ar fi ..se pot conecta 2 electrice la un amplificator? pt ca din motive financiare,nu putem lua decat unul...si daca da,ar afecta asta chitarile intr'un fel? sau ampul?..

mersi! :)

 

Stratocaster..scuzati,emotiile :)

Link to comment
Share on other sites

Dragi chitaristi,

o mica intrebare..

adica,mai bine incep cu inceputul

Eu si un tovaras vrem sa ne achizitionam saptamana aceasta cate o electrica,defapt,aceeasi marca ..daca poate fi numita marca o copie dupa Fender Stratocaste..oricum 400 lei mi se pare un pret rezonabil..ma rog

Intrebarea mea ar fi ..se pot conecta 2 electrice la un amplificator? pt ca din motive financiare,nu putem lua decat unul...si daca da,ar afecta asta chitarile intr'un fel? sau ampul?..

mersi! :)

 

Stratocaster..scuzati,emotiile :)

 

Sr pot baga cate instrumente vrei ...daca se aude o orchestra intreaga se aud si doua chitare .

 

Dar trebuie sa fie amplificate pana la maxim limita inferioara de "overdrive" , plus difuzorul(e) sa fie cel putin de doua ori puterea statiei .

In asa fel se vor auzi bine amandoua chitare .

In sala de repetitii sau cantat la un club trebuie sa ai o putere adecvata ca sa nu trebuiasca sa suplamodulezi in amplitudine statia .Deci trebuie si putere ca sa ramai in domeniu linear fara distorsiuni .

In caz de distorsiuni se vor amesteca sunetele /armonicele plus si difuzorul va amesteca daca este supra solicitat si suna urat si nu se intelege mai nimic.

 

Sitemele PA de putere mai mare pot sa redea o trupa intreaga pana la un anumit nivel de putere care sa fie sub distorsiune/limitare /overdrive .

 

Nu are ce sa se strice , doar difuzorul daca-i suprasolicitat /

 

Cand canta doi la volum "maxim"

fievare din instrumentisti nu se aude bine si are tendinta de a baga volum mai mare ( din mana ,pana, pedala distors etc.._) lucru ce nu ajuta deoarece statia ajunge la overdrive si se intampla ce am descris.

 

Deci in domeniul "clean" se poate .

Link to comment
Share on other sites

Dragi chitaristi,

o mica intrebare..

adica,mai bine incep cu inceputul

Eu si un tovaras vrem sa ne achizitionam saptamana aceasta cate o electrica,defapt,aceeasi marca ..daca poate fi numita marca o copie dupa Fender Stratocaste..oricum 400 lei mi se pare un pret rezonabil..ma rog

Intrebarea mea ar fi ..se pot conecta 2 electrice la un amplificator? pt ca din motive financiare,nu putem lua decat unul...si daca da,ar afecta asta chitarile intr'un fel? sau ampul?..

mersi! :)

 

Stratocaster..scuzati,emotiile :)

da, se poate conecta pe aceeasi intrare in amp folosind un splitter de genul acesta, doar ca pt jack mare 3.5mm_mini_jack_splitter_adapter.jpg

dar pt ca veti avea aceleasi instrumente si acelasi amp cu aceleasi setari, evident ca va fi si acelasi sunet. adica amandoi cu clean, sau amandoi cu distors. sau daca vreti sunete diferite, lasati ampul pe clean si folosit pedale de efect fiecare pe cablul lui inainte de intrarea in amp.

toate bune!

Link to comment
Share on other sites

lasati ampul pe clean si folosit pedale de efect fiecare pe cablul lui inainte de intrarea in amp

Yeah... 'vezi atunci bataie de cap cu reglarea nivelelor si IMD.

Deci, Johnny, daca vreti sa cantati doar "pe clean" se poate dar fara buffere controalele de ton si volum de pe o chitara vor interactiona si cu cealalta :) deci nu prea puteti folosi doua tonuri distincte si probabil mai mult va veti incurca unul pe celalalt.

Daca vreti si distorsiune, vorba lui karpi, chiar nu se va mai intelege nimic.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Atunci faceti un efort si luati-va tot ce trebuie (amplificatoare, procesoare, pedale, PA etc., dupa preferinte). Presimt ca in curand ne vom intalni cu intrebari gen "pot sa fac omleta fara oua?".

Solutia cea mai ieftina si practica pentru incepatori (presupunand ca aveti deja un sistem audio: combina, boxe active sau boxe si amp separat sau orice altceva poate indeplini acest rol) e un procesor sau pedala cu cabsim printr-un sistem fullrange. "Procesorul" poate fi si un PC sau laptop ce ruleaza Guitar Rig sau ceva similar (zicem ca e demo sau alternativa freeware de nu punem la socoteala) dar de multe ori e mai incomod: oricum se gasesc procesoare decente si la 200 lei.

Eu la un moment dat foloseam ampsim pe calculator (PIII IIRC) si un televizor pe post de amplificator pentru ca era mai puternic si fidel decat boxele active "multimedia" pe care le aveam. Deci stiu cum e sa fii sarac dar solutii se gasesc mereu, numai ca tre' sa gandesti putin.

Link to comment
Share on other sites

Off-topic : Ha, ce amintiri ... si eu am cantat "la televizor" :)

 

Cat despre amp, exista amplificatoare cu 2 intrari separate [pre-uri independente], dar nu la nivelul la care va ganditi voi.

In situatia voastra cel mai simplu va luati 2 procesoare ieftine [digitech rp din seria noua -alea negre- sau zoom g => puteti folosi aproxmativ orice sistem de boxe ca amplificator, portabilitate, casti, inveti despre efecte] sau cate un vox amplug.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiM
da, se poate conecta pe aceeasi intrare in amp folosind un splitter de genul acesta, doar ca pt jack mare 3.5mm_mini_jack_splitter_adapter.jpg

dar pt ca veti avea aceleasi instrumente si acelasi amp cu aceleasi setari, evident ca va fi si acelasi sunet. adica amandoi cu clean, sau amandoi cu distors. sau daca vreti sunete diferite, lasati ampul pe clean si folosit pedale de efect fiecare pe cablul lui inainte de intrarea in amp.

toate bune!

 

 

chestia asta este pentru "out" nu pentru "in"

poti sa bagi, sa zicem, doua casti in el, in nici un caz doua chitari

 

Dragi chitaristi,

o mica intrebare..

adica,mai bine incep cu inceputul

Eu si un tovaras vrem sa ne achizitionam saptamana aceasta cate o electrica,defapt,aceeasi marca ..daca poate fi numita marca o copie dupa Fender Stratocaste..oricum 400 lei mi se pare un pret rezonabil..ma rog

Intrebarea mea ar fi ..se pot conecta 2 electrice la un amplificator? pt ca din motive financiare,nu putem lua decat unul...si daca da,ar afecta asta chitarile intr'un fel? sau ampul?..

mersi! :)

 

Stratocaster..scuzati,emotiile :)

 

o solutie simpla, presupun ca nu faceti asta intr-o sala de repetitii ci intr-un apartament or such.

se baga cele doua chitari in placa de sunet a calculatorului (una in "line in" alta in "mic") se folosesc boxele calculatorului (daca sunt decente) si problema e rezolvata pentru inceput... va puteti distra asa pana strangeti bani de un amp competent

 

si, sa-ti iasa totul cum trebuie seteaza balansul pentru fiecare chitara pe alta boxa, astfel se evita efectul descris de karpi

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiM
Argumenteaza.

 

am incercat eu.

ce se intampla? cine dadea primu` in chitara se auzea, celalalt nu... si nu era problema de volum. daca incepea A sa cante nu se mai auzea B, daca incepea B sa cante nu se mai auzea A

Link to comment
Share on other sites

am incercat eu.

ce se intampla? cine dadea primu` in chitara se auzea, celalalt nu... si nu era problema de volum. daca incepea A sa cante nu se mai auzea B, daca incepea B sa cante nu se mai auzea A

 

Da.Asta inseamna ca se mancau chitariile una pe cealalta.Incercati sa bagati intr-un PA pe acelasi canal o chitara si un microfon si sa vedeti ce se intampla.Cele mai bune ampuri pentru asa ceva sunt cele pentru acustica, care sunt dotate cu intrare de microfon, deoarece acelea au doua canale separate, dar nu stiu cat de bine va suna electrica.

Link to comment
Share on other sites

am incercat eu.

Deci problema ta e o consecinta a intregului sistem folosit, saracul adaptor/splitter n-are nici o vina.

Sa fie clar, ala e un simplu splitter mecanic, nu poate avea directionalitate, i.e. nu exista splitter "pentru out" si splitter "pentru in".

Folosind un splitter pasiv nu faci doua canale din unul, doar adaugi un "nod" in circuit: in cazul de fata dozele si controalele ambelor chitare sunt puse in paralel si se intampla ce am mentionat in penultimul post.

In plus splitterul din imagine e TRS (stereo). Daca-l bagi (sau pe "fratele" lui mai mare, pe 6,3mm) intr-o intrare de chitara conexiunea "ring" va fi pusa la masa. Daca splitterul e de fapt adaptor de la 2 X mono la stereo nu vei face nici o branza, se va auzi tot un singur canal (unul devenind scurtcircuitat la masa). Deci ganditi putin inainte.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiM
Deci problema ta e o consecinta a intregului sistem folosit, saracul adaptor/splitter n-are nici o vina.

Sa fie clar, ala e un simplu splitter mecanic, nu poate avea directionalitate, i.e. nu exista splitter "pentru out" si splitter "pentru in".

Folosind un splitter pasiv nu faci doua canale din unul, doar adaugi un "nod" in circuit: in cazul de fata dozele si controalele ambelor chitare sunt puse in paralel si se intampla ce am mentionat in penultimul post.

In plus splitterul din imagine e TRS (stereo). Daca-l bagi (sau pe "fratele" lui mai mare, pe 6,3mm) intr-o intrare de chitara conexiunea "ring" va fi pusa la masa. Daca splitterul e de fapt adaptor de la 2 X mono la stereo nu vei face nici o branza, se va auzi tot un singur canal (unul devenind scurtcircuitat la masa). Deci ganditi putin inainte.

 

 

exact asta am constatat si eu... empiric, ce-i drept :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.