www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aparitia Shredding-ului


Metabog
 Share

Recommended Posts

Ma gandeam zilele trecute, oare cum s-a trecut de la solistica gen AC/DC, Led Zeppelin, etc, la solistica gen Malmsteen, Jason Becker, etc. Ma gandesc ca totusi chitarile nu erau asa de diferite acum 30 de ani, insa chitaristii erau considerati zei pentru ca stiau sa cante niste lick-uri pentatonice. Acum vezi copii de 9 ani care zboara nebuneste pe grif cu viteza warp.

 

Oare a fost nevoie doar de cineva sa se gandeasca "hmm... cum ar fi daca as canta repede?", sau o fi fost un salt mare in tehnica, sau au evoluat chitarile in asa fel incat a fost mai usor sa se cante mai repede si mai precis? Sau ton-ul o fi fost de vina?

 

Daca asculti un solo de Jimmy Page sau Hendrix o sa auzi multe note aiurea, bend-uri out of tune, etc, dar e prezent feeling-ul. Parca nu si-a imaginat nimeni ca ai putea sa canti cum canta azi Petrucci sau Vai. Ce-o fi dus oare la schimbarea asta? Are cineva vreo idee cine a fost primul chitarist care s-a decis sa faca un pas inainte, sa-si dea gain-ul la 11 si sa rupa cu alternate picking?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ma gandeam zilele trecute, oare cum s-a trecut de la solistica gen AC/DC, Led Zeppelin, etc, la solistica gen Malmsteen, Jason Becker, etc. Ma gandesc ca totusi chitarile nu erau asa de diferite acum 30 de ani, insa chitaristii erau considerati zei pentru ca stiau sa cante niste lick-uri pentatonice. Acum vezi copii de 9 ani care zboara nebuneste pe grif cu viteza warp.

 

Oare a fost nevoie doar de cineva sa se gandeasca "hmm... cum ar fi daca as canta repede?", sau o fi fost un salt mare in tehnica, sau au evoluat chitarile in asa fel incat a fost mai usor sa se cante mai repede si mai precis? Sau ton-ul o fi fost de vina?

 

Daca asculti un solo de Jimmy Page sau Hendrix o sa auzi multe note aiurea, bend-uri out of tune, etc, dar e prezent feeling-ul. Parca nu si-a imaginat nimeni ca ai putea sa canti cum canta azi Petrucci sau Vai. Ce-o fi dus oare la schimbarea asta? Are cineva vreo idee cine a fost primul chitarist care s-a decis sa faca un pas inainte, sa-si dea gain-ul la 11 si sa rupa cu alternate picking?

 

In fiecare perioada (generic vorbind) exista inovatori. Dorinta de afirmare, imbinata cu talentul si munca asidua au dus implicit si la viteza, acuratete. Cred ca unul dintre primii "responsabili de viteza" este Van Halen. Pe langa tapping, Van Halen a introdus solourile rapide(asta prin '78, daca nu ma insel), insa primul care poate fi catalogat ca si shredder in adevaratul sens al cuvantului (din punctul meu de vedere), cred ca este Randy Rhoads. Nu s-a trecut brusc la viteza si nici chitarele nu au evoluat intr-atat de repede incat sa le gasim drept responsabile, trecerea s-a facut treptat. Oricum, gandeste-te ca si acum unii dintre shredderi canta pe chitare de tip les paul (Buckethead de exemplu), desi majoritatea prefera, e-adevarat, ibanez-urile sau esp-urile.

Parerea mea este ca in anii 60-70 au predominat pentatonicele. Chitaristii care au venit din urma (la inceputul anilor 80) aveau in spate deja un "alfabet" pe care l-au luat ca atare. Ce puteau face? Au crescut viteza pattern-urilor pentatonice!

 

 

sau mai simplu... :)

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

@dudu : de Uli voiam sa zic si eu :)

 

problema e gresita din pt. meu de vedere . chitaristi rapizi sau alternate pickers au fost mereu , insa nu au prea fost bagati in seama , lucru care se cam intampla si acum , pt. ca majoritatea chitaristilor din trupele cunoscute nu exceleaza din nici un pt. de vedere . oricum noroc cu Yngwie , pt. ca altfel probabil o groaza de chitaristi inca intorceau tapping-ul pe toate partile . sweep picking ar cam fi singura tehnica mai noua , celelalte fiind doar rafinate (sa zicem) .

 

gotta go.....o sa continui post-ul asta alta data.... :)

Link to comment
Share on other sites

Oricum, in 1970 chitaristii de jazz cantau mai rapid decat rockerii. Nu mai zic de cei de clasica si flamenco virgula care cantau CU DEGETELE (NU CU PANA) mai repede decat toti. De atunci si pana in 2009 au fost si sunt destui care au schimbat asta, dar in continuare sunt convins ca Paco de Lucia e mai rapid cu degetele decat 95% din chitaristii cu pana de pe Terra. Alte planete cu chitaristi nu stiu :)

Link to comment
Share on other sites

Oricum, in 1970 chitaristii de jazz cantau mai rapid decat rockerii. Nu mai zic de cei de clasica si flamenco virgula care cantau CU DEGETELE (NU CU PANA) mai repede decat toti. De atunci si pana in 2009 au fost si sunt destui care au schimbat asta.

 

Exact. Virtuozitate pe chitara a existat dintotdeauna, problema e ca trupele vechi de rock erau formate majoritatea din betivi si narcomani care n-aveau nici o treaba cu cantatul la chitara, nu se punea accent pe asta, important era sa fii cool insa vremurile s-au schimbat cand unii din ei au realizat ca n-au inventat ei cantatul la chitara, ca instrumentul asta exista de multa vreme si s-a scris multa muzica BUNA pentru el. Restul se cunoaste.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Exact. Virtuozitate pe chitara a existat dintotdeauna, problema e ca trupele vechi de rock erau formate majoritatea din betivi si narcomani care n-aveau nici o treaba cu cantatul la chitara, nu se punea accent pe asta, important era sa fii cool insa vremurile s-au schimbat cand unii din ei au realizat ca n-au inventat ei cantatul la chitara, ca instrumentul asta exista de multa vreme si s-a scris multa muzica BUNA pentru el. Restul se cunoaste.

Dau unele exemple de betivi si narcomani:

Jimi Hendrix

Jimmy Page

Alvin Lee

Johnny Winter

Ritchie Blackmore

Leslie West

and the List goes on...

Tinere finics, ti-as recomanda cu caldura sa te apuci sa asculti muzica de toate felurile si, nu in ultimul rand, sa-ti descui putin capul...

Link to comment
Share on other sites

Ce-o fi dus oare la schimbarea asta? Are cineva vreo idee cine a fost primul chitarist care s-a decis sa faca un pas inainte, sa-si dea gain-ul la 11 si sa rupa cu alternate picking?

 

 

Ba ,da ce naspa-mi suna "betivi si narcomani" de mai sus...voua nu? oricum...la oile noastre.

 

I-ti spun eu Metabog ce s-a intamplat ! Oamenii astia (Petrucci, Vai , Malmsteen,Van Halen ,Gilbert,Becker,Batio,Satriani,Lane, Trey Azagthoth,Mick Barr,Buckethead,Dimebag Darell,Paco De Lucia,Holdsworth,Al Di Meola,Frank Gambale,Friedman,Synyster Gates,Danny Gatton,John5,The Great Kat,Richie Kotzen,Alexi Laiho,Jonny Hiland,Cary si Larry Parks, Jimmy Olander,Jimmy Bryant,Cliff Gallup,Larry Collins si Joe Maphis ,Albert Lee,Alvin Lee, Jeff Loomis,John McLaughlin,Steve Morse,Impelliteri,Guy Mann-Dude,Maestro Alex Gregory,Vinnie Moore, Uli,Rhoads,Schuldiner,Skolnick,Tolkki,Herman Li si Sam Totman,,Weimann,Jonny Winter,,MacAlpine,Howe,Romeo,Wylde,Nuno,Cooley,Sykes si multi multi altii)

 

s-au transformat odata cu globalizarea muzicii(cred ca majoritatea cunosc fenomenul-rap in pop si pop in rock si rap in rock samd...).In primul rand au o cultura muzicala demna de mentionat.Asta nu inseamna neaparat studiu(academic) al instrumentului dar mai cu seama practica pe instrumment.

"Rock-ul" suna bine si destul de confortabil pana la un punct, care face toate diferentele dintre stiluri, cred eu.Dar suna mult mai bine cand sant folosite intr-o piesa influente clasice,pop,rap,punk,folk(folclor).Cat despre primul chitarist si eu as vrea sa-l stiu macar pe nume,care a fost,ca bine a facut !

Atasez poze cu referire la o tema asemanatoare dezbatuta in revista Guitar World,cumparata in Iulie 2008 cu cei mai rapizi 50 de chitaristi din toate timpurile :

 

Take it easy lads !Shredding to the Bone ! :)

post-1493-1243369327_thumb.jpg

post-1493-1243369359_thumb.jpg

post-1493-1243369390_thumb.jpg

post-1493-1243369426_thumb.jpg

post-1493-1243369454_thumb.jpg

post-1493-1243369478_thumb.jpg

post-1493-1243369515_thumb.jpg

post-1493-1243369767_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Muse

Mozart was a shreder in his own right.

Mare parte din muzica clasica are un tempo alert/rapid , pe orice instrument ai canta tot ai nevoie de viteza mare pentru a o reda coerent.

Acolo intervine cea ce noi numim "shreding" , mie mi-se pare penibila perceptia copiilor din generatia caruia ii apartin asupra acestui "fenomen".

Pe pian nu s-a inventat un nou gen de pianisti ultra-rapizi care nimereau 10000 de note pe secunda doar pentru ca puteau nimeri notele astea.

Malmsteen e rapid deoarece canta muzica clasica (fie ea si neo , same shit just new shit) si asemenea lui Paganini/Bach/Haydn etc. canta muzica la un alerta/rapida.

 

Acum , oamenii prosti au zis mama coaie , ce viteza are asta , nici nu mai ascult muzica.

Gata o sa cant 10 ore pe zi aceleasi 3 note ca sa fac si eu shreding si sa fiu jesus of guitar , nici nu trebuie sa invat teorie.

Ma uit pe youtube de exemplu unde 90% dintre novicii in chitara incearca sa invete cantece ale lui Yngwie Malmsteen doar cu downstroke-uri.

 

Acum exista 50-100 de shrederi pe care ii stim cu totii , (ma indoiesc ca nu a auzit cineva de Paul Gilbert sau de Buckethead) si sunt cu adevarat incredibili.

Dar daca stam sa ne gandim , 90% din muzica "shred" nu este muzicala , nu iti inspira vre-un sentiment , nu te face sa dai din cap , nu te atinge.Stai si admiri tehnica , mama cum i-se misca degetele.

 

In fine , concluzia postului asta este urmatoarea intrebare: Voi apreciati shredingul non-muzical doar pentru tehnica?

Cand a devenit chitara o cursa?

 

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Da .

Shredding-ul a aparut

 

Pana si la noi se zicea la tremoloul executat pe toba "drob marunt" adica maruntit =shred

 

 

 

Un domn cu banjo care inregistreaza un record mondial(?) am auzit mai rapizi deca ce canta el aici dar nu si-o fi inregistrat recordul.

 

 

sau la" pedal steel guitar" efectiv cei mai tari se numeau campioni .

 

cautati voi unde canta rapid , pot sa cante la fel de rapid ca si cei cu banjo

mai sunt chitaristi de country cu tehnica asemanatoare de picking

 

mai sunt cei cu ...flamenco sau muzica de chitara classica

 

acum am dat de o piesa "bluegrass" cu de toate este o piesa lenta (hehe)

 

cautati versiune rapida a piesei "Orange Blossom Special"

 

http://www.youtube.com/watch?v=7flMSFfTc9E...feature=related

Shredderi din szilele noastre doar au preluat si continuat ce si cum s-a cantat de zeci(sute?) de ani.

Este un element de show .

Deci .Da!.Sredd-ul a aparut.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam zilele trecute, oare cum s-a trecut de la solistica gen AC/DC, Led Zeppelin, etc, la solistica gen Malmsteen, Jason Becker, etc. Ma gandesc ca totusi chitarile nu erau asa de diferite acum 30 de ani, insa chitaristii erau considerati zei pentru ca stiau sa cante niste lick-uri pentatonice. Acum vezi copii de 9 ani care zboara nebuneste pe grif cu viteza warp.

 

Oare a fost nevoie doar de cineva sa se gandeasca "hmm... cum ar fi daca as canta repede?", sau o fi fost un salt mare in tehnica, sau au evoluat chitarile in asa fel incat a fost mai usor sa se cante mai repede si mai precis? Sau ton-ul o fi fost de vina?

 

evolutia.

progresul.

 

trebuie mereu sa fim mai buni ca cei dinaintea noastra.

 

gandeste-te ce multumiti eram (cei mai "batrani" ...dintre noi....care au apucat...) de (.....anticul acum) 486.

..era nebunie...sa lucrezi pe el....

chiar daca avea procesor de 100 mhz, hdd de 300 mb....ram 8 mb....ni se parea ca merge fulger.

 

acum nu mai avem rabdare nici cu dual core-urile...sau mai stiu eu ce super procesoare.

 

ps:

....ca sa nu mai spun de batranul Cobra....la care incarcam jocurile de pe casete audio.

Link to comment
Share on other sites

Dau unele exemple de betivi si narcomani:

Jimi Hendrix

Jimmy Page

Alvin Lee

Johnny Winter

Ritchie Blackmore

Leslie West

and the List goes on...

Tinere finics, ti-as recomanda cu caldura sa te apuci sa asculti muzica de toate felurile si, nu in ultimul rand, sa-ti descui putin capul...

 

Daca-mi amintesc bine Jimi Hendrix n-a murit de gripa, "batrane" Costi Iorga :) , si de unde stii tu ce muzica ascult eu "batrane", in post era vorba de cu totul altceva, n-am zis ca toti erau betivi (de pe lista ta sunt majoritatea) n-am precizat ce muzica ascult sau ce-mi place, "batrane". Scrie la profilul meu cum ma cheama, "batrane" Costi Iorga (si cati ani am).

Link to comment
Share on other sites

Mozart was a shreder in his own right.

Mare parte din muzica clasica are un tempo alert/rapid , pe orice instrument ai canta tot ai nevoie de viteza mare pentru a o reda coerent.

Acolo intervine cea ce noi numim "shreding" , mie mi-se pare penibila perceptia copiilor din generatia caruia ii apartin asupra acestui "fenomen".

Pe pian nu s-a inventat un nou gen de pianisti ultra-rapizi care nimereau 10000 de note pe secunda doar pentru ca puteau nimeri notele astea.

Malmsteen e rapid deoarece canta muzica clasica (fie ea si neo , same shit just new shit) si asemenea lui Paganini/Bach/Haydn etc. canta muzica la un alerta/rapida.

 

Acum , oamenii prosti au zis mama coaie , ce viteza are asta , nici nu mai ascult muzica.

Gata o sa cant 10 ore pe zi aceleasi 3 note ca sa fac si eu shreding si sa fiu jesus of guitar , nici nu trebuie sa invat teorie.

Ma uit pe youtube de exemplu unde 90% dintre novicii in chitara incearca sa invete cantece ale lui Yngwie Malmsteen doar cu downstroke-uri.

 

Acum exista 50-100 de shrederi pe care ii stim cu totii , (ma indoiesc ca nu a auzit cineva de Paul Gilbert sau de Buckethead) si sunt cu adevarat incredibili.

Dar daca stam sa ne gandim , 90% din muzica "shred" nu este muzicala , nu iti inspira vre-un sentiment , nu te face sa dai din cap , nu te atinge.Stai si admiri tehnica , mama cum i-se misca degetele.

 

In fine , concluzia postului asta este urmatoarea intrebare: Voi apreciati shredingul non-muzical doar pentru tehnica?

Cand a devenit chitara o cursa?

 

Thanks.

 

Ai dreptate pe de-o parte, insa pe de alta parte nu :) Poti transmite si prin shred foarte multe stari de spirit, de exemplu pentru mine piese ca :

 

Soothsayer, Jordan, Nothingham Lace a lui Buckethead

Somewhere over the rainbow a lui Impelliteri

Far Beyound the Sun, Instrumenal Institution, etc a lui Malmsteen

No Boundaries, Full Force de la Batio

The Duel de la Rusty Cooley

Old School de la Rob Marcello

...

si multe , multe altele imi transmit o energie si o buna dispozitie fantastica...stiu ca pentru un om normal, care nu are nici o legatura cu chitara, poate nu e chiar o muzica digerabila, dar pentru mine sunt mult mai importante decat alte piese mai vestite! Deci prin shred poti transmite...doar sa il faci cu cap, si sa ai ce sa transmiti :)

Link to comment
Share on other sites

shred is cul , eu as vrea sa shreduiesc foarte mult ... dar , asta pentru ca vreau sa ajung undeva

 

Problema e ca , sunt destul de putini care gandesc asa ( sa vrea sa se perfectioneze ), cei mai multi vor ori sa fie cul ori sa scoata bani . De asta cred ca acum se asculta si se canta Indie shit la greu, pentru ca e simplu , direct la tinta , il intelege toata lumea .

 

Cred ca se repeta istoria din anii 70' , cand a aparut punk-ul ( tot muzica simpla ) ca un contrast al muzicii progresive . Asa si cu indie . Vb aia , mai usor sa zdrangani 3 acorduri decat sa inveti zeci de game si moduri si dupa aia sa le mai faci si repede .

Link to comment
Share on other sites

cred ca in primul rand ar trebui definit ce este un shreder . in linii marii shreder = chitarist ce canta neoclassical metal . termenul mai nou se refera si la alte genuri muzicale , dar cu legaturi in principal cu tehnici folosite in neoclassical metal (sweep picking , 8 finger tapping , alternate picking , economy picking , ...). Yngwie Malmsteen , Vinnie Moore , Tony Mac Alpine , Greg Howe , Buckethead , Batio , Jason Becker , Marty Friedman (partial) , Joe Stump , Shawn Lane , Paul Gilbert , The Great Kat , Akira Takasaki , Timo Tolkki , Luca Turilli , precum si precursorii genului Uli Jon Roth , Blackmore , Randy Rhodes sunt shrederi . Kirk Hammett , Kerry King , Eddie Van Hallen , John Petrucci , Steve Morse , Steve Vai , Steve Howe , Gary Moore , desi sunt "vitezomani" nu sunt shrederi . Ritchie Kotzen spre exemplu desi e mai bluesy este shreder .

Link to comment
Share on other sites

cred ca in primul rand ar trebui definit ce este un shreder . in linii marii shreder = chitarist ce canta neoclassical metal . termenul mai nou se refera si la alte genuri muzicale , dar cu legaturi in principal cu tehnici folosite in neoclassical metal (sweep picking , 8 finger tapping , alternate picking , economy picking , ...). Yngwie Malmsteen , Vinnie Moore , Tony Mac Alpine , Greg Howe , Buckethead , Batio , Jason Becker , Marty Friedman (partial) , Joe Stump , Shawn Lane , Paul Gilbert , The Great Kat , Akira Takasaki , Timo Tolkki , Luca Turilli , precum si precursorii genului Uli Jon Roth , Blackmore , Randy Rhodes sunt shrederi . Kirk Hammett , Kerry King , Eddie Van Hallen , John Petrucci , Steve Morse , Steve Vai , Steve Howe , Gary Moore , desi sunt "vitezomani" nu sunt shrederi . Ritchie Kotzen spre exemplu desi e mai bluesy este shreder .

 

 

cred ca se refera strict la viteza, nu la genul cantat. virtuozitatea a existat din totdeauna pt orice instrument, dar chitara electrica a aparut acum 50 de ani, iar cei care au imbratisat-o abia mai tarziu au putut sa faca aceleasi chestii care se faceau la alte instrumente. cineva a zis f bine: la inceput chitaristii de jazz erau mult mai rapid decat rockerii.. ex: django reinhardt (

) care canta f f rapid in anii 20-30 !!! nu am gasit chiar un clip edificator, dar va puteti da sema.. a aparut McLaughlin, Meola.. au existat cantaretii de flamenco care uimeau orice chitarist (cum fac lautarii nostri pe afara, uimesc strainii cu virtuozitatea lor in special la vioara, acordeon si tambal).

 

PS: Se zvonea la vremea aia ca Paganini canta la fel de bine si la chitara (de aia a compus si pt chitara) cum o facea si pe vioara, dar in public nu a a cantat niciodata ! am citit o carte despre viata lui si la un moment dar autorul spunea ca Paganini putea sa cante la fel de bine si pe chitara.

Edited by guitarsarpe
Link to comment
Share on other sites

shred is cul , eu as vrea sa shreduiesc foarte mult ... dar , asta pentru ca vreau sa ajung undeva

 

Problema e ca , sunt destul de putini care gandesc asa ( sa vrea sa se perfectioneze ), cei mai multi vor ori sa fie cul ori sa scoata bani . De asta cred ca acum se asculta si se canta Indie shit la greu, pentru ca e simplu , direct la tinta , il intelege toata lumea .

 

Cred ca se repeta istoria din anii 70' , cand a aparut punk-ul ( tot muzica simpla ) ca un contrast al muzicii progresive . Asa si cu indie . Vb aia , mai usor sa zdrangani 3 acorduri decat sa inveti zeci de game si moduri si dupa aia sa le mai faci si repede .

 

shred is cul , eu as vrea sa shreduiesc foarte mult ... dar , asta pentru ca vreau sa ajung undeva MAI REPEDE sau MAI DEVREME ?

 

 

Shredd-ul este circ nu reprezinta nici o dezvoltare , daca tu nu ai auzit cum cantau altii prin 1940 nu inseamna ca nu existau shredderi , eventual erau in circuri ambulante sub numele de "clovni muzicali".

In zilele noastre acesti clovni muzicali apar in "genurile" la moda ca si muzica rock sau ce-o fi la moda la acel moment . Lumea ii confunda cu miscarea generala de guitar-music lucru sustinut si de publicitatea si de organizarea a tot felu de campionate de shredd probabil sponsorizate de firmele ce vand/fabrica chitare ,statii, efecte etc...adica Sredd-ul este COOL si este "la mintea cocosului ".

 

Sunt si cativa shredderi care canta bine si fac si muzica pe langa circ dar se feresc de excese pentru a nu fi desconsiderati sau considerati "vanatori de succes ieftin".

Apuca-te si studiaza muzica ca sa descoperi despre ce este vorba , sredd-ul nu trebuie sa fie scopul ci doar o "unealta" un mod de exprimare intre alte zeci de moduri de a da forma unei lucrari muzicale .

 

Bineinteles ca pe tineri incepatori sau pe uni spectatori poti sa-i dai gata cu un pic de circ , dar depinde de pretentiile tale iar acestea apar numai dupa ce cunosti unele lucruri . Intre timp exersezi ca sa poti face cate un solo virtuoz intr-un spectacol caci este nevoie si de show asa impaci si pe uni si pe altii caci nu ai numai spectatori chitaristi incepatori sau melomani inraiti toba de muzica..

 

 

DECI ATENTIE A APARUT SHREDD_ul !

Link to comment
Share on other sites

@Karpi : Daca Sredd-ul e circ sau nu e greu de spus ! Sant instrumente pe care se poate shredd-ui si sant pe care nu se poate.Chitara e instrumentul pe care se poate! De exemplu ,aici i-l avem pe regele tambalului ! Si eu cred din tot sufletul ca asta nu e circ si ca nu se poate canta in alt fel ! lol

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca asculti un solo de Jimmy Page sau Hendrix o sa auzi multe note aiurea, bend-uri out of tune

 

note aiurea dar expresive.

bend out of tune? Pe vremea aia nu stateau chitarele mult timp acordate. Foloseau de 2-3 ori tremolo-ul si gata se si dezacorda. Deja de la Van Halen incoace poti sa abuzezi de floyd si nu ai probleme de genul.

Hendrix isi acorda chitara dupa fiecare cantec

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Daca-mi amintesc bine Jimi Hendrix n-a murit de gripa, "batrane" Costi Iorga :) , si de unde stii tu ce muzica ascult eu "batrane", in post era vorba de cu totul altceva, n-am zis ca toti erau betivi (de pe lista ta sunt majoritatea) n-am precizat ce muzica ascult sau ce-mi place, "batrane". Scrie la profilul meu cum ma cheama, "batrane" Costi Iorga (si cati ani am).

Repetarea obsesiva a cuvantului "batrane" nu te face nici mai batran decat esti si nici postul tau mai valoros.

In postul la care m-am referit eu, ai scris ca

trupele vechi de rock erau formate majoritatea din betivi si narcomani care n-aveau nici o treaba cu cantatul la chitara
. Exemplele mele de narcomani si betivi erau menite sa-ti arate ca "aveau o treaba cu cantatul la chitara", ba chiar, on topic, aveau si treaba cu shredul.

Postul sus-amintit ne arata cate ceva si despre cadrul tau muzical, nemaifiind necesar sa precizezi ce muzica asculti sau iti place.

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Repetarea obsesiva a cuvantului "batrane" nu te face nici mai batran decat esti si nici postul tau mai valoros.

In postul la care m-am referit eu, ai scris ca . Exemplele mele de narcomani si betivi erau menite sa-ti arate ca "aveau o treaba cu cantatul la chitara", ba chiar, on topic, aveau si treaba cu shredul.

Postul sus-amintit ne arata cate ceva si despre cadrul tau muzical, nemaifiind necesar sa precizezi ce muzica asculti sau iti place.

 

 

Puteai si tu sa scrii mai frumos ceea ce ai avut de spus, nu atitudinea aia de sus: "tinere" - hau hau, vezi ce muzica asculti, etc. dar ma rog, fiecare cu nivelul lui de exprimare. Multe "succesuri" iti doresc.

 

P.S. Si fata de Paco de Lucia sau Segovia aia de pe lista ta chiar n-au nici o treaba cu cantatul la chitara. In vremea cand activau ei si erau mari vedete pe scenele lumii, astia doi pe care i-am amintit eu chiar stiau ce-nseamna sa canti la chitara. Doamne-ajuta!

Link to comment
Share on other sites

Ce preocupari pot avea unii.

 

De ce ala canta asha?

 

Cum a aparut?

 

Cine a fost primul care... ?

 

Cum se tine pana?

 

Asta in detrimentul timpului petrecut cu chitara in mana.

Daca ai peterece acest timp cu chitara in mana nu ai mai avea intrebari ciudate.

 

:) Right.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.