www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salut!


Cosu

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest walker

Va salut pe toti!Ma numesc Sorin,sunt din Braila.Stiu de existenta d-voastra de multa vreme,am prieteni chitaristi :)

Antecedente muzicale:cantat pe clape :) ...dar ascult jazz,blues,fusion,ceva heavy-metal...sunt pasionat de Jeff Beck,Joe Satriani,Steve Vai,John Mayer,Robert Cray si multi altii...si sper sa invat ceva si la chitara....timp ar mai fi :) ...am un baiat,crazy(Steve Vai & co)...deci cred ca o sa cumpar doua chitare...si inca am chef sa mai invat...cu ajutorul vostru...

Va salut inca o data,Sorin.

Edited by walker
Link to comment
Share on other sites

Salutare la toți!

 

Mã numesc Adrian ºi sunt din oraºul Turnu-Mãgurele, Teleorman (nu cred c-ați auzit de el). Am aproape 16 ani ºi iubesc sã cânt la chitarã (deºi am început foarte curând, you can call me a newbie). Genul meu de muzicã preferat este Rock, alãturi de Metal. Chitaristul meu preferat (care încã este în viața, aºa ar fi Jimi Hendrix) este Yngwie Malmsteen, that's the kind of person I aim to be (deºi ºtiu cã n-am ºanse). Alãturi de cântatul la chitarã, printre hobby-urile mele se mai numãrã cititul de cãrți Fantasy ºi Science Fiction, computerele ºi tot ce ține de ele, ºi limba englezã (o ador, deºi încã învãț ºi mai am de învãțat destule). Am ajuns pe RGC printr-o întâmplare norocoasã, cãutând tabulatura de la Lady in Black de la Iris + Uriah Heep, am gãsit forumul, ºi imediat am decis sã mã înregistrez. Sper sã învãț cât mai multe lucruri despre cântatul la chitarã, 'trucuri' pentru învãțatul mai repede etc. ºi sã îmi fac noi prieteni. Dacã vreți sã mã contactați, aveți adresele de Yahoo ºi MSN la profil.

 

Respectele mele,

TheKiD/Adrian.

Link to comment
Share on other sites

Guest Obscene Extreme

Salutare tuturor !

 

Ma numesc Aurel si sunt din marea capitala a Europei :) Bucuresti.Azi m-am decis sa-mi fac un cont pe forum,chiar daca il fizionez frecvent si mai aflu niste chestii de care sa ma folosesc.Am 17 ani cant la chitara de la varsta de 14 ani,dar am facut foarte multe pauze.Am facut un an si 8 luni de chitara clasica....si cam de la 15 ani tot vreau sa cant pe chitara bass.Sper sa-mi cumpar cat mai curand.

Edited by Obscene Extreme
Link to comment
Share on other sites

Va salut pe toti!Ma numesc Sorin,sunt din Braila.Stiu de existenta d-voastra de multa vreme,am prieteni chitaristi :)

 

Salutare la toți!

 

Mã numesc Adrian ºi sunt din oraºul Turnu-Mãgurele, Teleorman (nu cred c-ați auzit de el). Am aproape 16 ani ºi iubesc sã cânt la chitarã (deºi am început foarte curând, you can call me a newbie). Genul meu de muzicã preferat este Rock, alãturi de Metal. Chitaristul meu preferat (care încã este în viața, aºa ar fi Jimi Hendrix) este Yngwie Malmsteen, that's the kind of person I aim to be (deºi ºtiu cã n-am ºanse).

 

Respectele mele,

TheKiD/Adrian.

 

Salutare tuturor !

 

Ma numesc Aurel si sunt din marea capitala a Europei :) Bucuresti.Azi m-am decis sa-mi fac un cont pe forum,chiar daca il fizionez frecvent si mai aflu niste chestii de care sa ma folosesc.Am 17 ani cant la chitara de la varsta de 14 ani,dar am facut foarte multe pauze.Am facut un an si 8 luni de chitara clasica....si cam de la 15 ani tot vreau sa cant pe chitara bass.Sper sa-mi cumpar cat mai curand.

 

32 ani,din Bucuresti,ma kinui cu kitara de la 16 ani,acum am 2 reghine,unu vechi de cand lumea si unu nou,si amandoua canta blues (pt.ca nu le a cumparat unu mai talentat :) )

 

Cam mult pesimism, totusi nu se stie norocul omului. Welcome to the jungle!

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

cam de la 15 ani tot vreau sa cant pe chitara bass.Sper sa-mi cumpar cat mai curand.

 

n-ai sanse, eu tot la bas voiam sa cant acum 5 ani si ceva cand m-am apucat de chitara si am renuntat la gandul asta pana la urma, tot bagand bani in chitara.

 

Yngwie Malmsteen, that's the kind of person I aim to be (deºi ºtiu cã n-am ºanse).
ma intreb daca asta zicea si Malmsteen cand era mic despre idolul lui (oricine ar fi fost ala) Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

Guest Obscene Extreme
n-ai sanse, eu tot la bas voiam sa cant acum 5 ani si ceva cand m-am apucat de chitara si am renuntat la gandul asta pana la urma, tot bagand bani in chitara.

 

eu tot incerc

Link to comment
Share on other sites

ma intreb daca asta zicea si Malmsteen cand era mic despre idolul lui (oricine ar fi fost ala)

Cred cã idolul lui era Hendrix, cã am citit pe Wikipedia cã s-a apucat de chitarã la 7 ani, dupã ce a vãzut un reportaj cu moartea lui Jimi.

 

On a side note, welcome to the others!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest mkskcrew

Salut , numele meu este Mark , am 13 ani si sunt din Bucuresti .... cant la si la chitara electrica + acustica de vreo 8-9 luni , inca nu fac chitara cu un profesor , am invatat singur acorduri si melodii , dar incurand voi face meditatii cu un profesor .....

Scule am asha :- Un Squier Affinity ;

- Hora Reghin Spaniol II ;

- O chitara electrica Reghin foarte veche , dar buna ;

- Fender Amp 15G ( de 15 wati ) ;

- Procesor Korg AX3G ;

- Tuner Korg GA-30 ;

Cam atat as putea eu sa va spun despre mine .... :) :)

 

 

 

Si Inca ceva , am fost influentat intr-o "cariera" in muzica , de tatal meu , care a cantat ca tobosar intr-o trupa de PUNK , numita KREMATORIUM ( nu mai stiu daca era cu "M" la sfarsit sau fara ) ... trupa KREMATORIUM a existat inainte sa ma nasc eu ....prin ani 87-88...cred ...

Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt Razvan din Botosani, am 16 ani si cant la chitara (electrica) de 1 an si cateva luni. La chitara rece (mai mult acorduri) stiu sa cant de ceva mai mult timp (3 ani). Acum am vazut topicul si m'am gandit... de ce sa nu ma prezint si eu cum trebuie... hmm.. pai m'am inregistrat pe rgc sa imi imbunatatesc cunostintele legate de chitara (cantatul la chitara, aparatura etc.).

 

Aparatura mea : Ibanez GRG 270B

Marshall AVT150X

Boss Dr-880

Korg AX3000G

Reghin (un doublesix)

Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt freaky (vali popescu) si cant in Implant Pentru Refuz si Bio.Sunt inregistrat p forum de ceva vreme...de regula intram sa postez stiri legate de cele doua trupe in care activez.Recent, un prieten bun mi-a sugerat acest link si am zis ca ma alatur si eu celor ce s-au prezentat aici.

Va salut si ne vedem pe zona.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai acum cantam o melodie de la Implant pentru Refuz :)

Welcome la toti si mie inclusiv ca postez ceva mai des si nu stiu daca m-am prezentat pana acum pe aici. Mihai, 17 ani, Constanta. Chitara cu totul 1 an si vreo 5 luni de clasica si acustica si electrica de 1 luna. Scuzati daca m-am mai prezentat pana acum dar e destul de lung topicul :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare forum,

 

vazind ca sint p-aici de vreo 10 zile si ca intentionez sa ramin, gasesc c-a venit timpul pentru o scurta prezentare:

 

Cind am inceput cu muzica ma uitam la cei care au virsta pe care o am eu astazi si nu intelegeam care este rostul lor. Sint din Bucuresti, dar am plecat de mult.

 

Muzici: am inceput cu tobe, dupa care am trecut pe bass, dupa care am facut o mica pauza de aproape 20 de ani. Acum vreo 6 ani mi-am zis ca trebuie sa ma reurc pe scena, si de data asta la chitara, in prima linie, ca boierii. Am si reusit, dar nu ca boierii: pentru moment numai la bass...daca as fii ramas in continuare la bass ar fi fost mai usor...

In fiecare zii descopar un alt aspect al chitarii. Din pacate o viata n-ajunge pentru un tur complet, mai ales daca incepi asa de tirziu...ceea ce nu ma impiedica sa chefuiesc pe instrument, cu o enorma placere in fiecare zi, si s-o uimesc pe nevasta-mea de cit de bine cint. Fii-mea zice ca cint ca toti batrinii, chestii de batrini...o asemenea lipsa de respect ar trebuii in principiu pedepsita, dar poate are dreptate...

Anyway, bine v-am gasit, si daca cineva are chef sa vorbeasca de muzici si chitari, sint pe MSN (adresa la cerere prin pm).

Link to comment
Share on other sites

Va salut pe toti.Sunt George,am 15 ani(pe 30 martie fac 16) si sunt din Iasi.Mi-am luat o acustica in ianuarie si abia in ultimele 2 saptamani m-am apucat de ea.Deocamdata ma descurc binisor(zic eu:))),dar daca voi avea nevoie de ajutor/sprijin nu voi ezita sa apelez la voi.:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Hello,

 

Bantui si eu p'aci de aprox un an... ma numesc Andrei si NU cant la chitara.. si asta nu pt ca nu vreau ci pt ca nu stiu :). Dorinta mea pt chitara dateaza de vreo 12 ani (eram in liceu atunci (acum am 27 de ani) si mergeam pe munte si ascultam folk la foc si in tren si ma uitam ce succes au la fomei chitarishtii astia (cum era si replica din Crossroads: "if you can't play no harp, you get no pussy") In plus m-a fascinat mereu instrumentul asta, dar la vremea respectiva nu s-a putut :). in 2006 in schimb, ma plimbam prin orash si am zis sa intru in magazinul Rapsodia, de unde nu m-am lasat pana nu am iesit cu o Hora Reghin electro-acustica western (evident ca nu stiam nimic despre ce este o chitara.. si nici acum nu stiu de altfel). Am incercat atunci sa zdrangan la ea dar nu s-a lipit efectiv nimic de mine, apoi din cauza mai mult independente de mine am lasat-o sa se depuna praful pe ea, dar de vreo 3-4 saptamani am pus din nou mana pe ea, si de atunci incerc sa o chinui in fiecare zi. Nu m-am axat sa invat nici un cantec inca.. incerc deocamdata cu teorie (tonuri, semitonuri, tertza, sexta, octava, pentatonica, 12 bar blues, etc, etc) si incerc sa-mi obishnuiesc mana cat mai bine cu griful si urechea cu metronomul (traiasca Guitar Speed Training) Visez la o electrica.. desi inca nu stiu ce sa fac cu ea.. dar la altii suna bine :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare forum,

[...]s-o uimesc pe nevasta-mea de cit de bine cint. Fii-mea zice ca cint ca toti batrinii, chestii de batrini...o asemenea lipsa de respect ar trebuii in principiu pedepsita, dar poate are dreptate...

 

Ai o sotie sensibila, esti norocos! Treaba cu fiica se regleaza mai pe la 20. Cea mai buna razbunare ar fi sa ii gasesti un prieten chitarist (cand o sa ii fie timpul, ca banuiesc ca e cam devreme acum) :) .

Welcome!

 

Va salut pe toti.Sunt George,am 15 ani(pe 30 martie fac 16) si sunt din Iasi.Mi-am luat o acustica in ianuarie si abia in ultimele 2 saptamani m-am apucat de ea.Deocamdata ma descurc binisor(zic eu:))),dar daca voi avea nevoie de ajutor/sprijin nu voi ezita sa apelez la voi. :(

Spor!

 

Hello,

 

Bantui si eu p'aci de aprox un an... ma numesc Andrei si NU cant la chitara.. si asta nu pt ca nu vreau ci pt ca nu stiu ;) . Dorinta mea pt chitara dateaza de vreo 12 ani (eram in liceu atunci (acum am 27 de ani) si mergeam pe munte si ascultam folk la foc si in tren si ma uitam ce succes au la fomei chitarishtii astia (cum era si replica din Crossroads: "if you can't play no harp, you get no pussy") In plus m-a fascinat mereu instrumentul asta, dar la vremea respectiva nu s-a putut :) . in 2006 in schimb, ma plimbam prin orash si am zis sa intru in magazinul Rapsodia, de unde nu m-am lasat pana nu am iesit cu o Hora Reghin electro-acustica western (evident ca nu stiam nimic despre ce este o chitara.. si nici acum nu stiu de altfel). Am incercat atunci sa zdrangan la ea dar nu s-a lipit efectiv nimic de mine, apoi din cauza mai mult independente de mine am lasat-o sa se depuna praful pe ea, dar de vreo 3-4 saptamani am pus din nou mana pe ea, si de atunci incerc sa o chinui in fiecare zi. Nu m-am axat sa invat nici un cantec inca.. incerc deocamdata cu teorie (tonuri, semitonuri, tertza, sexta, octava, pentatonica, 12 bar blues, etc, etc) si incerc sa-mi obishnuiesc mana cat mai bine cu griful si urechea cu metronomul (traiasca Guitar Speed Training) Visez la o electrica.. desi inca nu stiu ce sa fac cu ea.. dar la altii suna bine B)

Niciodata nu e tarziu...STOP dreaming, ia-ti electrica! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Salutare.

 

Desi sunt membru pe RGC de ceva mai multa vreme, abia in ultimul timp am inceput sa activez (pana acum am stat in umbra si am urmarit discutiile care m-au interesat).

Cant la acustica de 1 an si 4 luni si la electrica de vreo 5-6 luni. Mi-am facut si o pseudotrupa cu un prieten si, fara sa ne dam seama, cantam ceva in genul Tenacious D (desi nu auzisem de ei cand ne-am apucat de treaba). Avem vreo 6 melodii - glume si ne gandim sa facem ceva cover-uri (Knockin on Heavens Door - Dylan, o Metallica, un Judas :)).

 

cat despre mine..

sunt clasa a Xa (mate-info bilingv engleza), locuiesc in Alexandria, TR de cand ma stiu desi in buletinul meu scris ca m-am nascut in Rosiorii-de-vede O.o. whatever.

 

mai multe --> click

Link to comment
Share on other sites

La ce facultate esti ? Poate suntem colegi :)

Banuiesc ca la ETTI ca sa afle mai bine cum functioneaza chitara si toata aparatura aferanta (asta e unul din motivele pentru care am dat acolo. Altul ar fi dorinta de a invata cum sa construiesc de unul singur pedale, amplificatoare and stuff).

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau

Bun gasit tuturor ..!

Asta e al doilea post al meu .. cer scuze .. nu am gasit topicul cu prezentarea din prima ..

 

Ma cheama Adi, am cantat pe vremea cand eram student la Timisoara in trupa Erix - solist vocal si chitara armonie. Am reusit sa prindem un festival TimRock si Festivalul Rock pentru Revolutie. Eheeee... cum trec anii ..!

Am fost plecat din Timisoara 15 ani. Acum doi ani, cand am revenit, am inceput un nou proiect, o trupa noua inpreuna cu o parte din vechea trupa. Se numeste Shamballa. Am imprimat pana acum 4 piese pentru albumul de debut - pe care am vrea sa-l terminam pana la sfarsitul anului.

Primul meu post aici a fost un anunt in care cautam noi instrumentisti. Dorim sa folosim instrumente diversificate pentru imbunatatirea sound-ului .. chiar daca vom fi 10 oameni ..!!!

 

Cu doua zile in urma am aflat de acest forum si sunt foarte incantat de tot ce se intampla aici. Ma bucur ca v-am intalnit! Sper sa avem discutii constructive .. si sa ne distram ..!

 

Toate bune ..

Adi

Link to comment
Share on other sites

Guest Thanatos

buna ... ma cheama maria am 14 ani.. sunt din buc... si vreau sa invat sa cant la chitara... id meu white.karma daca vreti sa vb cu mn

Link to comment
Share on other sites

Salutare, forum!

 

Numele meu este Ionuț, am 28 de ani ºi de mic am vrut sã învãț sã cânt la chitarã, dar niciodatã nu am purces în a-mi îndeplini aceastã dorințã pânã acum douã sãptãmâni când ascultam un Tom Mcrae ºi pe loc m-am hotãrât sã mã apuc de treabã. Am sunat un prieten care ºtiam eu cã a cântat mult la chitarã ºi mi-a împrumutat o Hora de 11 ani ºi am început munca spre disperarea soției ºi bucuriei fetiței mele.

 

Muzica pe care o ascult este power metal, formațiile preferate fiind Highland Glory, Pyramaze, Iced Earth, Stratovarius, Secret Sphere etc.

 

Sã auzim numai de bine ºi sper sã progresez cât mai repede dupã sfaturile pe care le-am gãsit pe acest forum.

Edited by jonh
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Salutare, forum!

 

Numele meu este Ionuț, am 28 de ani ... ºi am început munca spre disperarea soției ºi bucuriei fetiței mele.

 

Bine ai venit! Nu te lasa intimidat de sotie! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest lazyboy

Salut! David, 19 ani, cant la chitara de 3 jumate, din arad, la faculta in cluj, am o copie de Strat si doua Hore acustice, una blonda si una bruneta :) . Am o gramada de intrebari de pus, raspunsuri de dat(daca ma pricep), caut oameni cu care sa cant prin cluj si mi se pare f tare forumu asta pt faptu ca acuma pot sa fwt buha pe net intr-un mod folositor.

 

Noroc si la mai mare!

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Salut! David, 19 ani, cant la chitara de 3 jumate, din arad, la faculta in cluj, am o copie de Strat si doua Hore acustice, una blonda si una bruneta :) . Am o gramada de intrebari de pus, raspunsuri de dat(daca ma pricep), caut oameni cu care sa cant prin cluj si mi se pare f tare forumu asta pt faptu ca acuma pot sa fwt buha pe net intr-un mod folositor.

 

Noroc si la mai mare!

Bine ai venit...U know, internet is not only 4 pron. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut, cam tarziu am vazut aceasta sectiune, dar sa o fac si pe asta.

 

Sunt Alex, stau in Bucuresti, lucrez ca game tester la Ubisoft, cant de vreo 6 ani la chitara, dar m-am apucat mai serios de vreo 2 ani.

 

Gear:

 

Ibanez RG550, doze upgradate, Squier Strat Afinity, doze upgradate.

Vox AD15VT

Boss DS1, ZoomG2.1u, Dunlop Crybaby 95 Q.

 

Spor la cantat!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut tuturor. Asta e primul meu post pe acest forum si cred ca e foarte bine ca sa te prezinti atunci cand intri intr-o comunitate.

 

 

Ma numesc Zoli. Prima mea experienta cu o chitara nu era cea mai placuta :) ) era aproximativ in 1990-91 cand tatal meu mi-a cumpart o chitara acustica Encore. ft. mare pe vremea aia pt mine. :) ) (era cat mine) si vroia sa ma mute la scoala de muzica :) - ca urmare am izbucnit intr-o criza de plans pt. ca eu cu asa ceva nu vroiam sa umblu pe strada - asa ca aproximativ 2 ani "prima mea dragoste" a ajuns pe un dulap la prafuit.

 la un moment dat am inceput sa ascult muzica rock si am realizat ca imi place tare mult si ca cei care canta aceasta muzica au in mana un instrument tare asemanator cu ceea ce am si eu pe dulap.

am inceput sa rup corzile (habar nu aveam cum se acordeaza o chitra).

cu mici ajutoare am invatat acordarea (am inregistrat pe o caseta cum suna fiecare coarda acordata) si cu ajutorul unei carti de profil am invatat primul meu acord   Re-minor. Dorinta era mare dar sursa aproape zero. nu stiam sa citesc partitura, taburi se gaseau foarte greu, avansam incet dar avansam. am reusit sa invat nothing else matters si enter sadman mai tarziu headstones de la lake of tears. aici m-am plafonat. vroiam chitara electrica dar bani nu aveam nici eu nici ai mei.  :( . am facut rost de o doza si

am incercat s-o adaptez la chitara acustica pentru a face ceva distors. va gandit ce s-a intamplat? - am ramas fara chitara. ;) (  . dupa niste shmecherii am primit "imprumut" - daca se poate spune asa o chitara electrica cu 12 corzi (care falsa si cu 6) de la o scoala de muzica  si ceva placa distors scos

din ceva vermona cred. deja era perioada aceea cand cunostem cativa instrumentisti 1998-1999(azi o parte din ei sunt "ft. mari" si contribuie intr-un fel sau altu la evolutia muzicii de top din Romania si nu numai). 

dupa ce am returnat chitara dupa aproximativ 1 an  B)  am ramas fara instrument pana in 2006 vara cand am reusit sa cumpar 

prima mea "chitara" electrica produsa de Behringer. am fost tare incantat chiar daca suna ca pasta.

a urmat un procesor dgitech Rp 50 si o pedala digitech death metal (nu pentru death metal) si un amp solid state de la Stagg si in final in martie 2008 chitara Ibanez gr321 culoarea neagra.

      

poate ca e mult de citit, poate ca suna ca si o intamplara al lui Creanga dar am considerat ca e bine sa scriu toate astea. multumesc pentru rabdarea acordata.

Edited by firebird
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare ! sunt din februarie pe forum , dar spre rusinea mea am uitat sa ma prezint , trecand cu vederea aceasta sectiune a forumului . Ma cheama Sebastian am 16 ani sunt din galati . De mic visam sa fiu pe scena sa cant la chitara asa cum vedeam eu la televizorul alor mei . Luam paleta de batut covoare si o foloseam pe post de chitara :) .Au trecut anii , si uite ca un bun prieten deameu mi-a dat prin surpirndere o chitara f veche , o hora clasica . Eram foarte guduros , invatasem primele mele acorduri . M-am lasat apoi de chitara 4-5 luni ,nu am mai acordat atentie . Apoi , m-am hotarat sa-mi iau o chitara noua , o acustica asimetrica care pot sa o numesc "my first love" .Acum am aceasta acustica asimetrica , o chitara harley benton forma les paul cu doua doze duble hambucker si un amplificator stagg de 25 :D . Mai ramane de invatat . Multumesc pentru timpul acordat , sanatate si numai de bine :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest EvilCat

Salut. Sunt Diana [Joey] am 16 ani si sunt din Timisoara. Cand la chitara acustica si la clape, dar la cele din urma vreau sa invat bine de tot si eventual pe viitor sa imi pot permite un pian. Cant si cu vocea. Momentan nu am o trupa si nu stiu daca imi doresc. Imi place mult arta de orice fel, fotografia, desenul, scrierile...Ne mai cunoastem pe parcurs.

Bine v-am gasit :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.