www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scoala De Rock


Neuro
 Share

Recommended Posts

Mi-a placut foarte mult ideea "Scolii de rock" ce s-a deschis in Bucuresti, de aceea am si acceptat propunerea de a preda chitara in cadrul ei.

Va asteptam cu mult chef de cantat!

Ce poti invata?

-tehnici de interpretare

-teorie

-armonie

-frazare

-compozitie

-dezvoltarea auzului muzical, si foarte multe alte aspecte legate de chitara. vezi mai multe aici.

 

Va asteapta o echipa dornica de a va raspunde la toate intrebarile legate de chitara.

Edited by Neuro
Link to comment
Share on other sites

Guest Play3r

Eu sunt deja inscris la rock school si va zic cu mana pe inima ca dupa 21 de ani simt ca incepe sa-mi placa "scoala".

Link to comment
Share on other sites

Mi-a placut foarte mult ideea "Scolii de rock" ce s-a deschis in Bucuresti, de aceea am si acceptat propunerea de a preda chitara in cadrul ei.

Va asteptam cu mult chef de cantat!

Ce poti invata?

-tehnici de interpretare

-teorie

-armonie

-frazare

-compozitie

-dezvoltarea auzului muzical, si foarte multe alte aspecte legate de chitara. vezi mai multe aici.

 

Va asteapta o echipa dornica de a va raspunde la toate intrebarile legate de chitara.

Misto , tnx 4 the theory stuff din link :) Doar de teorie mai am nevoie :) Desi sunt de parere ca oricine poate singur sa invete,cel putin tehnica si stilul propriu se pot forma din proprie initiativa :) tre doar sa vrei. Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Guest Play3r

da....oricine poate invata singur. Eu am invatat singur timp de 7 luni pana cand am ajuns la scoala de rock si m-am trezit ca am probleme la panatie, ca tin chitara gresit, ca mi-e foarte greu sa ma sincronizez cu metronomul. Oricine poate invata singur dar un sfat bun nu strica niciodata....:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest Lupoaica

Este super tare scoala! Recomand cu caldura oricui sa vina chiar si doar ca sa vada ce si cum. Profesorii sunt super de treaba, instrumentele sunt bune, colegii sunt foarte de treaba, inveti si cum sa canti cu altii, cum sa te coordonezi, tot ce trebuie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salut ! Nu prea inteleg cum se invata....Adica daca aleg pachetul basic de 200 lei ce inseamna ca fac odata la 2 saptamani instrument alternativ ? Iar in fiecare saptamana cate ore se fac ?

 

Faci ora ta de chitara o data pe saptamana si la fiecare doua saptamani faci un alt instrument: pian, bass, toba, ca sa vezi cum se construieste o linie de bas, cum se armonizeaza cu clapa, cum se bate un ritm la toba.

Oricum, nu este niciun fel de stres. totul e flexibil.

chef de rock sa fie!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Mi-a placut foarte mult ideea "Scolii de rock" ce s-a deschis in Bucuresti, de aceea am si acceptat propunerea de a preda chitara in cadrul ei.

Va asteptam cu mult chef de cantat!

Ce poti invata?

-tehnici de interpretare

-teorie

-armonie

-frazare

-compozitie

-dezvoltarea auzului muzical, si foarte multe alte aspecte legate de chitara. vezi mai multe aici.

 

Va asteapta o echipa dornica de a va raspunde la toate intrebarile legate de chitara.

 

imi place tare mult ideea...am o intrebare...dupa ce ajungi la un nivel anume cu chitara...se poate studia dupa genul preferat...adica dupa genul pe care-l vrea elevul respectiv sa-l cante mai departe?...de curand o sa vin in bucuresti ca na incep facultatea :)...si nu vreau sa mai invat singur ca invat prost...si as dori sa fac meditatii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica
imi place tare mult ideea...am o intrebare...dupa ce ajungi la un nivel anume cu chitara...se poate studia dupa genul preferat...adica dupa genul pe care-l vrea elevul respectiv sa-l cante mai departe?...de curand o sa vin in bucuresti ca na incep facultatea :) ...si nu vreau sa mai invat singur ca invat prost...si as dori sa fac meditatii :)

 

Pai oricum inveti ce iti place, Neuro e un prof foarte bun de metale :)

Link to comment
Share on other sites

aspecte legate de tehnici de interpretare se fac individual in functie de dorintele fiecaruia, insa ideea scolii este de a se forma grupe de instrumentisti cam de acelasi nivel, care sa cante impreuna. practic, se incearca un sistem de antrenare al cantatului in trupa, foarte util pt activitatea viitoare a instrumentistului.

 

sunt de exemplu elevi care au venit in grup de 3-4 de la inceput, fara sa aiba habar de vreun instrument, hotarati ca unul sa fie tobosar, altul basist, altul chitarist, altul vocalist etc.

 

in momentul in care incepi sa canti in trupa de la primele lectii, urechea este formata in asa fel incat sa-i auda si pe ceilalti instrumentisti.

 

cu toate astea STUDIUL INDIVIDUAL este mama invataturii.

Link to comment
Share on other sites

Nu contest faptul ca nu inveti ceva folositor pentru progresul personal in muzica rock dar eu unul prefer solitudinea, studiul singur intre patru pereti cu un metronom si cateva partituri in fata.

si nu ne arati si noua roadele studiului singur intre 4 pereti cu metronom si mai ales partituri?

 

on topic: NEURO e un tip grozav, am avut placerea sa il cunosc, m-am convins ca stie ce face si mai ales se pricepe sa predea. are rabdarea unui ardelean adevarat, cunostintele teoretice si practice necesare, carisma si talent didactic! de laudat demersul si eforturile depuse pt a tine acele site-uri/blog-uri actualizate mereu cu lucruri tot mai interesante si folositoare. respect!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ce rau imi pare ca sunt din valcea si ca nu pot veni fiindca am scola si mai e si problema transportului.

Vrea cineva sa deschida rockschool si in valcea? :) :) :):D :D :D;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ar fi interesant sa deschidem asa ceva si la Cluj.

Nu sunt destul de bun la chitara sa predau dar am la dispozitie un spatiu in centru care ar fi foarte bun pt asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.